print header

אילו טריקים וטיפים של דיאטות עומדים במבחן המציאות ואילו נכשלים

בכל פעם שאנו פוצחים בדיאטה או משטר תזונה חדש, תמיד יהיו קולות מסביב שיתנו לנו עצות שאמורות להקל על התהליך. בעולם התזונה יש אמנם טריקים רבים שכולנו מכירים ואשר אמורים לעזור לנו לרדת במשקל, אך האם כולם עובדים? על מנת שתוכלו לדעת אילו טיפים אכן יעזרו לכם בתהליך ההרזיה ואילו הם פשוט מיתוסים, לפניכם 12 טריקים וטיפים דיאטטיים ידועים שנבחנו ונבדקו. התוצאות יפתיעו אתכם, ובתקווה גם יעזרו לכם למצוא את השיטות שיתאימו לכם בדרך לאורח חיים בריא יותר.
 
תפוח עטוף בסרט מדידה
 

1. שתיית מים לפני הארוחה

לפי השיטה הזו, עליכם לשתות 1-2 כוסות מים בטמפרטורת החדר לפני כל ארוחה. המים כביכול אמורים למלא את הקיבה, לשלוח למוח מסר שהתחלתם לאכול ובכך למנוע מכם לצרוך הרבה מזון במהלך הארוחה. בנוסף, יש הגורסים שהשיטה הזו עוזרת לשרוף קלוריות משום שהגוף מחמם את המים ומשקיע בכך אנרגיה.
אישה שותה מים מכוס זכוכית

תוצאות בשטח:

תחושת השובע אכן הגיעה לאחר שתיית המים, אך היא לא נמשכה יותר מ-10 דקות. בסופו של דבר התיאבון לא השתנה לאחר שתייה המים, וכמות האוכל שנאכלה בארוחה לא הייתה קטנה מהרגיל.

גזר הדין: 

השיטה הזו לא עובדת בהטעיית הגוף והמוח ובכך לא עוזרת לאכול פחות.

2. ארומתרפיה

לפי הטענה מאחורי טיפולים ארומתרפיים בנושא הדיאטה, הרחת שמנים אתריים בזמן בישול מפחיתה את התיאבון. השמנים המומלצים הם תפוח, נענע או וניל.
אישה מריחה שמן ארומטי

תוצאות בשטח:

הריח החזק של השמנים אכן הדחיק את התיאבון, אך למשך 30 דקות בלבד, שאחריהן התיאבון חזר.

גזר הדין: 

השיטה אכן עובדת בדיכוי התיאבון, אך לא לטווח ארוך יותר מחצי שעה.

3. צחצוח שיניים במקום אכילת קינוח

זוהי שיטה נוספת להילחם ברעב ובדחפים לצרוך יותר קלוריות ממה שנדרש לגוף. לפי השיטה הזו, במקום להמשיך לאכול או להתפנק בקינוח משמין, מומלץ לצחצח שיניים, וריח המנתול שבמשחה יגרום למוח לחשוב שהארוחה הסתיימה.
אישה מצחצחת שיניים

תוצאות בשטח:

השיטה אכן עבדה בדיכוי התיאבון והחשק למתוקים. לאחר הצחצוח התיאבון שנותר בתום אכילה של ארוחה מצומצמת יחסית פחת, מה שמנע אכילה עודפת ושל קינוחים משמינים.

גזר הדין:

השיטה הזו אמנם נשמעת משונה בהתחלה, אך היא אכן עבדה במבחן המציאות ולכן מומלצת. ככל הנראה ההתניה בין צחצוח שיניים לשינה אחרי הפעולה הזו חזקה דיה כדי למנוע אכילה מיותרת בערב, מה שמסייע לדיאטות.
 

4. אכילה בעמידה

דיאטנים רבים ממליצים לאכול בעמידה כשנכנסים למשטר תזונה ודיאטה במקום בישיבה. מדוע? מפני שעמידה שורפת יותר קלוריות מאשר ישיבה, וקל יותר לחוות תחושת שובע בתנוחה הזו לעומת אחרות.
אישה אוכלת בעמידה

תוצאות בשטח:

אכן נרשמה אכילה מועטה יותר, לא בגלל תחושת שובע מוגברת, אלא בגלל העייפות שנגרמה כתוצאה מהעמידה.

גזר הדין:

השיטה הזו עובדת בצורה טובה ומונעת אכילה יתרה בלי קשר לסיבה שהיא גורמת לכך.

5. החזקת סכו"ם ביד הלא נכונה

לפי פסיכולוגים, אם אתם אוחזים בסכו"ם ביד החלשה שלכם, אתם תאכלו פחות מאשר בדרך כלל ובכך תצרכו פחות קלוריות. כך למשל מומלץ לאחוז את המזלג ביד שמאל במקום ביד ימין אם אתם ימניים, וההפך.
אישה אוכלת ביד שמאל

תוצאות בשטח:

אכילה ביד הנגדית התגלתה כלא מאתגרת במיוחד, מה שהביא לכך שכמות המזון שנאכלה לא הייתה שונה מהרגיל.

גזר הדין:

השיטה הזו לא עובדת למרות ההבטחות הפסיכולוגיות מאחוריה.

6. שימוש בגוונים קרים במטבח

ההמלצה הזו נשמעת משונה, אך יש מאחוריה היגיון: לפי השיטה הזו, מומלץ לאכול את הארוחות שלכם בסביבה שיש בה גוונים קרים, כמו ירוק וכחול, כדי לדכא את התיאבון. מומלץ גם להשתמש בכלים בגוונים הללו מפני שהם בצבעים שאינם קשורים לאוכל, ובכך לא מעוררים תיאבון.
אישה אוכלת מרק על שולחן כחול

תוצאות בשטח:

השיטה הזו עבדה היטב, וגם מבט על קערת המרק המהבילה לא עוררה את התיאבון. הצבעים הקרירים אכן עוזרים בדיכוי התיאבון ובכך מסייעים להפחית את כמות הקלוריות הנצרכת.

גזר הדין:

השיטה הצבעונית הזו עמדה במבחן השטח והיא אכן עובדת בדיכוי התיאבון.

7. אכילה תחת אור מעומעם

הטריק הזה פופולרי במיוחד באירופה, ולפיו מומלץ לאכול את הארוחה בחלל חשוך יחסית כדי לא לראות כמה אוכל נשאר על הצלחת. באופן הזה אנחנו לא מנסים לסיים את כל מה שנמצא מולנו, אלא אוכלים עד לתחושת שובע.
אישה אוכלת בחושך

תוצאות בשטח:

האכילה במקום עם אור מעומעם גורמת לתחושה נעימה וחגיגית, מה שגורם לאכילה איטית ורצון להתענג על כל נגיסה. כתוצאה מכך הבטן מתמלאת בצורה מהירה יותר, ולא מרגישים דחף לאכול הכל מהצלחת.

גזר הדין:

השיטה אכן עובדת מבחינת דיכוי תיאבון וגרמה לאכילה איטית – שני דברים חיוניים בדיאטה. הסיבה מאחוריי התוצאה אולי לא תואמת למקור, אך כך או כך היא חיובית מבחינת דיאטות.
 

8. אכילה של מזונות שלוקח זמן לעכל אותם

ישנן מנות רבות ששוקלות אותו דבר וגם מכילות את אותה כמות קלוריות, אך הן נבדלות בזמני העיכול שלהן. כך למשל מומלץ לאכול ביצים בארוחת הבוקר על פני שיבולת שועל מפני שהן מתעכלות לאט יותר ובכך גורמות לתחושת שובע למשך יותר זמן.
צלחת עם שיבולת שועל וצלחת עם ביצי עין

תוצאות בשטח:

בהשוואה בין ביצים לשיבולת שועל, שיבולת השועל התעכלה מהר יותר, מה שגרם לרעב לחזור במהרה. לעומת זאת, אכילה של ביצי עין גרמה לתחושת שובע גדולה, וכיוון שהם מתפרקים לאט יותר הרעב לא חזר במהרה.

גזר הדין:

אכילה של מזונות שמתעכלים לאט יותר (כאלו שמכילים שומן וחלבונים) תורמת לתחושת שובע מתמשכת, מה שמונע נשנוש מיותר וצריכה של קלוריות עודפות.

9. אכילת שוקולד מריר בעת רעב

בכמויות קטנות, כמו 2 קוביות, שוקולד מריר נותן אנרגיה, מווסת את התיאבון ולא מכיל קלוריות רבות. לכן מומלץ לאכול אותו לפעמים כשמרגישים רעבים כדי לווסת את התחושה ולמנוע אכילה יתרה.
אישה אוכלת שוקולד מריר

תוצאות בשטח:

2 חתיכות של שוקולד מריר (70% מוצקי קקאו ומעלה) מפחיתות את תחושת הרעב ואת החשקים לחטיפים. השוקולד תורם גם לתחושת שובע לפרק זמן ארוך יחסית של שעה, מה שעוזר להחזיק מעמד עד לארוחה הבאה.

גזר הדין:

השיטה הזו אכן עובדת, והשוקולד המריר תורם אפילו לבריאות אם אוכלים אותו במתינות.

10. נקודות לחיצה

בשיטה הזו מפעילים לחץ מתון על נקודות מסוימות בגוף, פעולה שאמורה לדכא את התיאבון. אחת הנקודות הטובות ביותר לעשות זאת היא זו שנמצאת מעל השפה. כדי להשפיע עליה, צריך להניח את האצבע על הנקודה הזו ולעסות אותה תוך הפעלת לחץ מתון במשך מספר דקות.
אישה לוחצת על נקודה מעל השפה שלה

תוצאות בשטח:

העיסוי של הנקודה מעל השפה לא גרם לירידה בתיאבון או לאכילה מופחתת. אולי מדובר בעיסוי לא תקין של הנקודה, אך קשה לדעת האם זו הבעיה.

גזר הדין: 

השיטה לא עבדה במקרה הזה, אך לאור ההצלחה של שיטות טיפול בעזרת נקודות לחיצה, מומלץ לנסות אותה מספר פעמים.

11. לעיסה של כל נגיסה 40 פעמים

לפי השיטה הזו, ככל שאנו לועסים את המזון שלנו יותר, כך יש למוחנו יותר זמן להבין שאנו אוכלים. כדי שזה יקרה, צריך ללעוס כל נגיסה 40 פעמים ובכך אנו אמורים להרגיש שבעים מהר יותר מאשר בלעיסה רגילה.
אישה לועסת אוכל

תוצאות בשטח:

אמנם לא נוח ללעוס כל נגיסה קטנה 40 פעמים, אך השיטה הנושנה הזו עובדת טוב במבחן המציאות. לעיסה מרובה של האוכל תורמת לתחושת השובע וגורמת למוח לחשוב שאכלנו יותר ממה שבאמת צרכנו, מה שמוריד את רמות התיאבון.

גזר הדין: 

השיטה הזו עובדת לרוב, ומומלץ ליישם אותה באופן כללי כדי להקל על העיכול ולא רק כדי לרדת במשקל.

12. אכילה על צלחת קטנה

השיטה הזו אהודה בקרב רבים, ולפיה מומלץ להגיש את הארוחה על צלחת קטנה כדי שהיא תיראה מלאה יותר. הכוונה היא לשים את אותה כמות האוכל שאתם אוכלים בדרך כלל על צלחת קטנה במקום צלחת גדולה, מה שיגרום לכם לאכול פחות ובכל זאת להרגיש שבעים.
מנה של סלט על צלחת קטנה וגדולה

תוצאות בשטח:

אותה כמות אוכל נראית שונה לחלוטין על צלחות בגדלים שונים, בייחוד על צלחת קטנה. אכילה מצלחת כזו היא בעלת השפעה פסיכולוגית, וכתוצאה ממראה של צלחת מלאה, לא מרגישים רעב ואפילו אין דחף לסיים את כל המנה.

גזר הדין: 

השיטה הזו עובדת, ומתברר שלפסיכולוגיה אכן יש חלק גדול בניסיונות ההרזיה, כמו השיטה הזו ושיטות אחרות שעובדות על התודעה ולא רק על מה שאנו אוכלים.

מקור התמונות: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.