print header

מחקר חדש מציג: הקשר בין מחסור בשינה לסוכרת סוג 2

מתקשים להירדם בלילה על אף מאמצים וניסיונות ממושכים, או לא מצליחים לשמור על שינה רציפה? במידה שכן חשוב שתתוודעו למחקר החדש הבא, שמציע כי בעיות שינה עלולות להגדיל את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2. לאחר שנים רבות של מחקרים צוות החוקרים הגיע למסקנה שאנשים שסובלים מבעיות שינה יכולים להגביר את הסיכוי לפתח את מחלת הסוכרת בכ-47 אחוזים! לכן, חשוב מאוד להכיר את הממצאים הבאים בכדי שנדע כיצד ביכולתנו למזער את הסיכויים לחלות, מה שיאפשר לנו לחיות חיים בריאים וטובים יותר. 

הקשר בין שינה לסוכרת סוג 2
 
צוות המחקר ניתח דיווחים של כ-133,353 נשים שלא סובלות מסוכרת, ממחלות לב וכלי דם ומסרטן. המחקר נערך במשך 11 שנים, בין השנים 2011-2000, כשנבדקו הן הקושי להירדם והן חוסר היכולת לשמור על שינה רציפה. לאחר שהחוקרים בודדו גורמים שעלולים להשפיע על הסיכוי לחלות בסוכרת כדוגמת יתר לחץ דם, נשים שדיווחו על קושי מסוים בשינה היו בעלות סיכוי גבוה יותר לפתח סוכרת, בכ-22 אחוזים מאלה שלא סבלו מקשיי שינה. פרופסור לתזונה ולאפידמיולוגיה, פרנק ב. הו, באוניברסיטת הווארד מסביר כי קשיי שינה יכולים להיות מושפעים מסיבות ביולוגיות, כמו גדילה של הורמון לחץ שנמצא כמגביר התנגדות להורמון האינסולין. "קשיי שינה יכולים להיות גם מקושרים ללחץ, מה שיכול לתרום לסיכוי ללקות בסוכרת", מסביר פרופסור הו.
 
בנוסף, ממצאי המחקר מוכיחים כי נשים שמתקשות לישון שסובלות מ-3 בעיות שינה כדוגמת; נחירות, דום נשימה בשינה או שהן עובדות במשמרות לילה או לא ישנות יותר מ-6 שעות בלילה, מגדילות את הסיכוי שלהן לפתח סוכרת בכ-400 אחוזים! כמו כן, נשים שסובלות מאחת מהבעיות שצוינו לעיל נמצאות בסיכון מוגבר יותר ללקות בסוכרת, כ-47 אחוזים יותר בהשוואה לנשים שלא סובלות כלל מבעיות שינה. פרופסור הו מדגיש ומציין כי השורה התחתונה היא שהן איכות השינה והן משך השינה חשובים למניעת סוכרת מסוג 2. 
 
הקשר בין שינה לסוכרת סוג 2
 

עם זאת, אין כל צורך להיכנס ללחץ מיותר, מה שלא יתרום למצבנו הבריאותי, כפי שכבר צוין קודם לכן, וחשוב לציין שמעט שעות שינה מדי פעם לא יזיקו לגופכם במידה שתגרום לכם לחלות במחלה זו, כך גורס ד"ר רוברט ס. רוזנברג, מנהל המרכז להפרעות שינה בפרסקוט ואלי באריזונה. רק במידה שתנהגו לישון מדי לילה פחות מ-6 שעות, תגדילו את הסיכויים שלכם במספר אחוזים לא קטנים ללקות במחלה. 

בנוסף, במחקר אחר שנערך בשנת 2015, נמצא כי ניתן להשלים שעות שינה במידה שאתם ישנים מדי פעם פחות מ-6 שעות בלילה – עם דגש על מדי פעם. צוות המחקר הגביל את שעות השינה של 19 גברים בריאים, כך שהם זכו לישון רק 4.5 שעות במשך 4 לילות רצופים. הממצאים היו חד משמעיים ונמצא כי חלה ירידה ביכולת של האינסולין לווסת את רמות הסוכר בדם, מה שהגדיל את הסיכוי ללקות בסוכרת. עם זאת, לאחר 2 לילות שבהם משתתפי המחקר ישנו מספר שעות נוספות בכל לילה, כ-9.5 שעות בממוצע, מצבם הבריאותי חזר להיות במיטבו. יש לציין כי החוקרים הסתייגו והדגישו שמחקר זה נעשה בתנאי מעבדה, וכי יש צורך לבצע מחקר בעולם האמיתי, שמושפע מגורמים חיצוניים נוספים. 

הקשר בין שינה לסוכרת סוג 2
 

ד"ר רוזנברג מזכיר שעלינו לנסות לצמצם ככל הניתן את הגורמים שמשפיעים לרעה על איכות השינה כדוגמת מכשירים אלקטרונים, קפאין ותוכלו להתוודע למספר דברים נוספים שמומלץ להימנע מהם בכדי לזכות בשינה ערבה. כמו כן, עליכם להתמיד בלוח הזמנים של שעת השינה ככל הניתן.

במידה שאתם כבר ממלאים את כל החוקים והכללים ועדיין מרגישים עייפים כשהשעון המעורר מצפצף בבוקר, רצוי שתעלו בעיה זו בפני רופא המשפחה שלכם. "אני חושב שכעת יש מספיק עדויות וראיות שחורצות שיש להתייחס לשינה בזהירות בדיוק כמו אל שאר הגורמים שמשפיעים על סגנון החיים" גורס פרופסור הו. "זכרו גם לציין בפני הרופא אם אתם סובלים מבעיות שינה נוספות מעבר לקושי שלכם להירדם כדוגמת נחירות, שעות השינה שאתם צורכים, קושי לשמור על שינה רציפה וכל דבר שעלול למנוע מכם שינה טובה ומספקת. ברגע שהרופא שלכם יהיה מודע לבעיות אלו, הוא יוכל לייעץ לכם על שיטות טיפול להפחתת הסיכוי ללקות במחלת הסוכרת. בנוסף, אתם מוזמנים להכיר את הטיפים שיכולים לסייע לכם להפסיק את הנחירות, ולהתוודע לתרגילי יוגה שעשויים לסייע לכם לזכות בשינה מתוקה ונעימה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.