print header

תרגיל בלשון: התעמלות בשיטת פאולהסמדר נבו

 שיטת פאולה היא צורת התעמלות שמתרכזת בהפעלת שרירים טבעתיים בגוף. מלבד נשימות, הפעלת הידיים, ותרגול שרירי רצפת האגן כוללת שיטת פאולה גם תנועה באמצעות הלשון.

 

שיטת פאולה, הכוללת תרגילי התעמלות המבוססים על הפעלת שרירים טבעתיים בגוף, ידועה כשיטה המסייעת בטיפול בכאבי גב ופרקים, בעיות נשימה ובשיקום אחרי תאונות וניתוחים. בנוסף, שיטת פאולה הוכחה כמסייעת בזמן לידה, לטיפול בבריחת שתן במאמץ אצל נשים, ועוד.

מטרה נוספת של התירגול היא לעורר במטופל מודעות עצמית ואת יכולת הריפוי העצמי של הגוף, מה שמביא לשיפור יוצא דופן ומקיף במצב בריאותו. את השיטה פיתחה פאולה גרבורג, שחלתה בגיל 35 במחלת שרירים ניוונית והצליחה לרפא את עצמה, על אף שהרופאים ניבאו לה ישיבה בכיסא גלגלים עד לשארית חייה.

לתרגול בשיטת פאולה ישנם כמה מרכיבים ייחודיים: הפעלת פתחי הגוף ושליטה בהם מעודדת את הקשר בין השרירים הטבעתיים לבין עצמם, ואת יצירת התגובות הספונטאניות של הספינקטרים בשרירי רצפת האגן. כמו כן, ריבוי התרגילים מאפשר לכל אדם למצוא לעצמו את דרכו בשיטה זו.

רוב מי ששמע על השיטה מודע לכך שבשיטה זו מפעילים את העפעפיים, השפתיים, פי הטבעת, צינור השופכה ועוד, אך האם אתם מודעים לכך שניתן להתעמל גם באמצעות הלשון?

 

 

יכולתה של הלשון להשפיע על תנועתם של אברים אחרים כגון מערכת הנשימה, מצב העורף והצואר, או תנועת העיניים ניכרת למתנסים בתרגול שיטת פאולה. הלשון משפיעה על היציבה והעברת המשקל בגוף האדם, ומסייעת לריכוז ולאיזון צדי הגוף. המונח 'לשון' מתואר במילונים כאיבר שרירי בגוף האדם, שהינו האיבר היחיד בגוף שמחובר אליו רק בקצה אחד. כמו כן, מוזכרים תפקידיה של הלשון כאיבר טעם, כלומר כאיבר המעביר למוח את המידע על טעם המזון, כאיבר המשתתף ביחסי מין, וכגורם המפיק את צלילי הדיבור.

בשיטת פאולה כלולים תרגילים רבים המתחילים בהפעלת הלשון, רובם מכוונים לאפשר לאדם המתרגל להעזר בלשון במצבי כאב, קושי בתנועה וקשיי תרגול. תרגיל לדוגמה הינו תרגיל הקרוי "לשון נופלת רחבה ולשון ארוכה וצרה". בתרגיל זה גורמים להפלת הלשון כלפי שורש הלשון ולהרחבתה ולסירוגין להארכת הלשון ולהצרתה כלפי השפתיים בלי להוציא את הלשון מהפה. המעברים של הלשון בין שני מצבים אלו מעוררים בגוף נוכחות המורגשת במעברים בין הספינקטרים.

 

 

תרגיל אחר מציע למקם את הלשון בין השפתיים לשיניים ולהניע אותה במעגלים רצופים תוך הפעלת לחץ קל ושינוי כיוון התנועה כשיש צורך בכך. במסגרת קבוצת תרגילים המחלקת את הגוף לשני צדדים מוצע להניע את הלשון מצד לצד לסירוגין וללחוץ אותה בכל צד אל השן האחרונה של החיך העליון או מאחוריה. ניתן גם לנסות תנועה ללא לחץ והשתהות בין צדי הפה.

תרגילים אלו משפיעים על העברת משקל הגוף מצד לצד במצבי עמידה, מסייעים לכיווצים לסירוגין של שרירים טבעתיים אחרים ומעלים את המודעות לאיבר שלרוב משמש רק לצרכים תפקודיים כאיבר המשפיע על תנועה. הלשון מעוררת בגוף קשרים עם שרירים טבעתיים אחרים ומפעילה את הגוף בעקיפין.

אחת ההשפעות המעניינות של הלשון במסגרת שיטת פאולה היא על מערכת הנשימה. במצבים בהם אדם נמצא במצב נשימה חלקי או שהוא מתקשה לנשום עקב תגובה לאלרגנים סביבתיים מומלץ להשתמש בתרגילים שבהם הלשון משנה את מיקומה בפה.

 

לדוגמה, גלגול הלשון לאחור כצורת גל, עזיבה וגלגול חוזר היא אחד התרגילים המורגשים מיידית בנשימה. גם הפלת הלשון אל הבסיס יכולה לפתוח את מערכת הנשימה ולעודדה לפעול. השפעת הלשון על מצב העורף והצוואר ניכרת דרך תרגילים כמו "לשון נופלת רחבה ולשון ארוכה וצרה" שתוארה קודם לכן, משום שהיא מעודדת תנועה קלה שלא דרך השרירים המקוצרים. דחיפת הלשון כלפי החיך העליון זוקפת את הגב העליון ומאריכה את הצוואר.

כאשר הלשון נעה מצד לצד לסירוגין ונלחצת בכל צד אל השן האחרונה של החיך העליון או מאחוריה מצטרפים העורף והראש לתנועה מצד לצד ומתארכים. תרגיל זה מתאים גם לסייע בתנועה בלתי שגרתית של העיניים כאשר מכווצים את העיניים לסירוגין.

הפעלת הגוף באופן המחלק אותו לשני צדיו כדי לארגן את הרגשת המרכז קלה יותר אם מצרפים את הלשון לפעולה. דבר זה נכון גם בתרגילי עיניים וכיווצן לסירוגין וגם בתרגילים המכווצים את הספינקטר הקדמי באופנים מחולקים לצורך חיזוקו.

מקור: ליטל עזרא
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו