print header

10 המחלות המובילות באבחון רפואי שגוי

 
החולים במחלות והסובלים מתופעות רפואיות שונות, עשויים לחוש במגוון תסמינים שקשורים למצבם הגופני והנפשי. כאשר מדובר בתופעות מוכרות כמו צינון או שבר כולנו יודעים בדיוק למי לפנות ומה תהיה האבחנה, אולם במקרים מסובכים יותר אנחנו עשויים למצוא את עצמנו מבולבלים ומתוסכלים. במקרים רבים בהם נפנה לרופא על מנת לקבל את דעתו נזכה לאבחנה ברורה, אך העובדה שאנשים שונים שסובלים מאותה המחלה עלולים לפתח תסמינים שונים, עשויה להקשות על אבחנה ברורה וחד משמעית בחלק מהמקרים. לעתים האבחנה הרפואית עשויה להיות חלקית, ואילו אחוז מסוים מהחולים עלול לקבל אבחנה רפואית שגויה.
 
הסעיפים הבאים כוללים רשימה של 10 תופעות ומחלות, שבאחוז מסוים מהמקרים עשויות להיות מאובחנות בצורה שגויה. כך שבמידה וקיבלתם אבחנה מסוימת אך אתם ממשיכים לסבול מהתסמינים, ייתכן ותרצו לפנות לייעוץ נוסף ולקבל חוות דעת נוספת. חשוב כמובן לציין שבכל מצב או שינוי בתחושה הכללית, חשוב תמיד לפנות לייעוץ אישי בהתאם למצבכם.
 
 
אבחנות שגויות למחלות
 
1. מצוקת סוכרת 
אבחון שגוי: דיכאון
 
אנשים שמתמודדים עם מחלת הסוכרת נתקלים רבות בלחץ שנובע משגרת הטיפול התרופתי, הדיאטה המיוחדת והבדיקות הרפואיות התכופות. מצב זה גורם לרופאים רבים להתייחס אל שינויים במצבי רוחם של חולי הסוכרת כתסמינים לדיכאון, ולהפנות אותם אל טיפול פסיכיאטרי או להמליץ להם על נטילת תרופות נוגדות דיכאון. עם זאת, ממצאי מחקר מקיף שנערך במשך חצי שנה בקרב 750 חולי סוכרת, העלו כי 45% מאלו שהחלו טיפול באינסולין סבלו מתסמינים שדמו לדיכאון. בהמשך גילו החוקרים כי לאחר תקופת הסתגלות לטיפול, התאזנו המדדים הללו אצל מרבית החולים. התופעה זכתה לשם "מצוקת סוכרת", והנחות החוקרים היא שהתסמינים הדומים לדיכאון קשורים לשינויים ברמות הסוכר בדם ולא לבעיה על רקע נפשי שמצריכה שימוש בתרופות נוגדות דיכאון.
 
 
2. טורדנות כפייתית
אבחון שגוי: הפרעת קשב וריכוז
 
ילדים רבים שאינם מתנהגים כמצופה מהם במהלך שיעורים או במסגרות חברתיות, מאובחנים לעיתים קרובות כסובלים מהפרעות קשב. בהיבט הפסיכיאטרי הפרעת קשב וטורדנות כפייתית הן במובנים רבים שני צדדים לאותו מטבע, אבל מאחורי כל אחת מהן עומדות סיבות שונות. ילד שמקשקש במחברת בזמן השיעור עשוי לעשות זאת כיוון שהוא מתקשה להקשיב למורה, אך מנגד ייתכן שמדובר במעשה שקשור להתנהגות כפייתית. אבחון מהיר ושגוי של התופעה עשוי להוביל לטיפול שגוי, ובעקבות זאת לבעיות רבות בייחוד כאשר מדובר בילדים. בעוד שהסובלים מהפרעות קשב וריכוז מקבלים ריטלין כדי להרגיע את הרגישות שלהם למצבים משתנים, מתן התרופה שמעצימה את המיקוד לסובלים מטורדנות כפייתית עשויות להחמיר את המצב. 
 
אבחנות שגויות למחלות
 
3. רגישות ללקטוז
אבחון שגוי: תסמונת מעי רגיז
 
תסמונת המעי הרגיז היא מצב שכיח שבין התסמינים שלו כאבי בטן, נפיחות, יציאות לא סדירות ועוד. האבחון לתסמונת זו נעשה לרוב בהתבסס על תלונות החולה, לצד בדיקות לשלילת ממצאים נוספים. עם זאת, כיוון שאבחון התסמונת נעשה כאמור על דרך השלילה, מצב בו מבוצעות רק חלק מהבדיקות עשוי להוביל לאבחון מוקדם ושגוי. אחת מהבעיות הנפוצות שלא מקבלות התייחסות מספקת היא תופעת הרגישות ללקטוז, שלעיתים מאובחנת בטעות כתסמונת מעי רגיז. זאת כיוון שבמטרה לשלול את התופעה נדרש חלק מהמטופלים להפסיק לצרוך מוצרי חלב לתקופה מסוימת, אולם לעיתים מדובר בתקופת ניסיון קצרה מדי או בהפסקת צריכה שהיא חלקית בלבד ולכן לא מייצגת. הבדיקה היעילה ביותר לגילוי הרגישות היא בדיקת נשיפה, בדיקה פשוטה שניתן לקבל הפנייה אליה מרופא המשפחה.
 
4. שבץ מוחי
אבחון שגוי: התקף מיגרנה
 
כאבי ראש מסוג מיגרנה מלווים בדרך כלל בהילה חזותית, כלומר כתמים או הבזקי אור, או הילה חושית בצורת עקצוץ איברים. שני אלה הם גם סימפטומים שמאפיינים בחלק מהמקרים שבץ, כיוון ששתי התופעות נגרמות על ידי הפרעה באספקת הדם למוח עקב חסימת כלי דם. כדי להבדיל בין התופעות יש לבחון את משך התסמינים, שכן תסמיני המיגרנה מתפתחים לאט יותר מתסמיני השבץ. מי שסובל ממיגרנה בתוספת לגורמי סיכון כמו עישון, לחץ דם וכולסטרול גבוהים נמצא בסיכון רב יותר לפתח שבץ, ולכן במקרה של התקף מיגרנה יש לזכור את הסימנים לאבחון שבץ (לנסות לחייך, להרים ידיים או להוציא את הלשון) ולפנות מיידית לטיפול רפואי במידה וקיים חשש שאכן מדובר בשבץ.
 
אבחנות שגויות למחלות
 
5. סרטן השחלות
אבחון שגוי: צליאק או דלקת שלפוחית השתן
 
סרטן השחלות נקרא על ידי רבים גם "המחלה השקטה", שכן התסמינים שלו הם עמומים מאוד ובשל כך בחלק מהמקרים המחלה לא מתגלה בשלבים הראשונים. בין התסמינים העיקריים מהם סובלות הנשים ניתן למצוא נפיחות וכאבי בטן, מה שגורם לחלק מהרופאים להניח שמדובר בצליאק, לצד תכיפות במתן שתן שעשויה להוביל למחשבה על דלקת שלפוחית השתן. כיוון ששתי האבחנות השגויות ניתנות לאימות באמצעות בדיקות פשוטות, כדאי לבצע אותן ולא להסתמך על ההרגשה בלבד. בנוסף, חשוב גם להקפיד על בדיקות תקופתיות אצל רופא הנשים ולהתייעץ איתו בכל שינוי בהרגשה הכללית.
 
6. דלקת בתוספתן
אבחון שגוי: שפעת
 
אנחנו עשויים לחשוב שדלקת בתוספתן אמורה דווקא להיות אחת מהבעיות הפשוטות לזיהוי, אולם לא תמיד זה כך. במקרים רבים חשים הסובלים מהבעיה בכאב חד ורגישות באזור הטבור וחלל הבטן, אולם חלק מהאנשים יסבלו דווקא מבחילות, הקאות, עייפות, חום ולא יצליחו להצביע על מקור הכאב המדויק. מצב זה עשוי להוביל חלק מהרופאים להניח שמדובר בשפעת או התייבשות, ובכך לעכב את האבחון הנכון והחשוב.
 
אבחנות שגויות למחלות
7. פיברואמלגיה
אבחון שגוי: תסמונת המעי הרגיז
 
פיברומיאלגיה, הידועה גם בשם דאבת השרירים, היא תופעה המתאפיינת בכאבי שרירים ושלד נרחבים, שהסובלים ממנה עשויים להגיע אל הרופא עם אוסף תלונות שלא נראה שיש להן גורם פיזי ברור שניתן לבדיקה. התוצאה של הבעיה הזו היא שבמקרים רבים האבחון תלוי ברופא אליו עשוי החולה להגיע. כיוון שחולי פיברומיאלגיה רבים סובלים בשלב מסוים מכאבים בחלל הבטן, חלק גדול מהם יבחר להגיע אל רופא גסטרואנטרולוג. מאחר שתסמונת המעי הרגיז מאובחנת אף היא באמצעות שלילת גורמים אחרים, חלק מהם יאובחנו כסובלים מתסמונת המעי הרגיז ולא מדאבת שרירים.
 
8. דלקת מפרקים שגרונית
אבחון שגוי: עייפות כרונית
 
דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה רב-מערכתית הפוגעת בכ-1% מהאוכלוסיה. בשלביה המתקדמים היא פוגעת במפרקים, גורמת לעיוותם ולהריסה הדרגתית שלהם. בעוד שחלק מהסובלים ממנה יסבלו ממפרקים כואבים ונפוחים או סימני דלקת נוספים, עשויים חולים אחרים לדווח אך ורק על תסמיני עייפות וחולשה ולהקשות על אבחון נכון בזמן. כיוון שחשוב לאבחן את הדלקת בהקדם על מנת לעצור עד כמה שניתן נזקים למפרקים, לסובלים מעייפות או חולשה פתאומית לאורך זמן חשוב לשים לב לכל שינוי או תסמיני דלקת חדשים, ולפנות לייעוץ רפואי לשם קבלת הפנייה לבדיקות המתאימות.
 
אבחנות שגויות למחלות
 
9. חסימה בדרכי הנשימה העליונות
אבחון שגוי: התקף אסתמה
 
בעיה של צפצופים או נשימה כבדה עשויה להוביל חלק מהרופאים לאבחן מיידית אסתמה, בייחוד כשמדובר בילדים. עם זאת, לתסמינים הללו הסברים אפשריים רבים, ביניהם תפקוד לקוי של מיתרי הקול, סיסטיק פיברוזיס, בלוטות לימפה מוגדלות, דלקות בסינוסים ועוד. הנפוצה שבבעיות הללו היא חסימה בדרכי הנשימה העליונות, שעשויה להיגרם כתופעת לוואי של בצקת למשל, או כתוצאה מתאונה. כאשר קיים חשד לחסימה מומלץ לבצע בדיקת רנטגן, במהלכה ניתן לראות בקלות האם דרכי הנשימה פתוחות.
 
10. תת פעילות בלוטת התריס
אבחון שגוי: בעיות זיכרון או התחלה של אלצהיימר
 
תת פעילות בלוטת התריס היא מצב שבו בלוטת התריס אינה מייצרת כמות מספקת של ההורמונים המסייעים בויסות המשקל, האנרגיה ומצב הרוח. כיוון שמדובר בהורמונים שאחראיים על תחומים רבים, תסמיניה הראשוניים של הבעיה עשויים לכלול בין היתר עייפות, חולשה וזכרון לקוי, ובכך "לחקות" תסמיני מגוון בעיות אחרות. בנוסף, כיוון שתת פעילות בלוטת התריס היא תופעה הנפוצה בקרב רבים מעל גיל 60, בייחוד אצל נשים, רופאים עשויים לייחס את התסמינים שלה לבעיות של בלבול שקשור באובדן זכרון ואף לסימנים של תחילת אלצהיימר.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו