print header

9 שיטות יעילות ופשוטות לבליעת כדורים בקלות

 למרות שאנחנו עשויים לחשוב שמדובר במשימה פשוטה, אחד הקשיים הגדולים ביותר של ילדים ומבוגרים רבים הוא בליעת כדור או גלולה. מדובר בבעיה מסובכת לעיתים, שגורמת לתסכול, חוסר נעימות ואף מעכבת החלמה, שכן לא תמיד ניתן לכתוש את התרופות או למצוא להן תחליפים. כדורים שיש לבלוע בשלמותם גורמים אצל לא מעט אנשים לפחד מהקאה או חנק, וכיוון שלאחר מספר שניות מעטפת ההגנה של הכדור מתמוססת בפה, הטעם המר גורם לרבים להירתע ולירוק אותו. למרבה המזל, יש לא מעט דרכים לפתור את הבעיה, שיעזרו לכם ולילדיכם לבלוע כל כדור בקלות - ואלו הן 9 המומלצות שבהן. שימו לב שתרופות מסוימות יש ליטול על קיבה ריקה, כך שחשוב לבדוק את התווית שעל קופסת הכדורים שלכם על מנת להימנע משיטות שכוללות שימוש במזון.
 
כדורים ביד
 


1. החביאו את הכדור בתוך דוב גומי או פלח פרי הדר

השיטה הבאה תעזור לכם "להסוות" את הכדור בתוך אחד משני מאכלים טעימים וקלים לבליעה. כל שעליכם לעשות הוא לחתוך באמצעות סכין חריץ בבטנו של דובון גומי קטן או לחלופין בתוך פלח קלמנטינה או תפוז, ולהחליק לתוך הפתח שנוצר את הכדור. הכיסוי המושלם הזה ימנע מהתרופה מלגעת בלשונכם, כך שתוכלו לבלוע אותה מבלי לחשוש משינוי לא צפוי בטעמה. ניתן ללעוס מעט את דובון הגומי או את פלח פרי ההדר טרם הבליעה מבלי לנגוס בהם חזק מדי, ולשתות מעט מים תוך כדי או מיד לאחר מכן על מנת לעזור להם להחליק במורד הגרון. עבור ילדים קטנים, חלקו את פרי ההדר או את הדובון למספר חלקים, על מנת שהגודל יתאים להם.
החדרת כדור לבטן של דובי גומי

2. התאמנו עם סוכריות 

אחת הסיבות לכך שרבים מאיתנו מתקשים להוריד את הכדורים בקלות בגרוננו, היא שפשוט איננו רגילים לבלוע מזון או תרופה בשלמותם. הניסיון הממושך לאלץ את גופנו לעשות פעולה חדשה שכזו גורמת לציפוי של הכדור להתמוסס, וכאשר טעמו האמיתי של הכדור נחשף אנחנו נרתעים וממהרים לירוק אותו. לפיכך, השיטה הבאה היא מוצלחת מאוד, משתי סיבות עיקריות: ראשית, מאחר שסוכריות הן בעלות טעם מתוק, תוכלו להתאמן על בליעתן ללא מגבלה של זמן וללא חשש מטעם מר שצפוי להפתיע אתכם. בנוסף, כיוון שניתן לבחור בסוכריות בגדלים ובמרקמים שונים, תוכלו להתחיל מהסוכריות הקטנות ביותר עד שתגיעו לכאלו הזהות בגודלן לגודלו של הכדור שעליכם לנטול. כאשר תראו שאתם מצליחים לבלוע את הסוכרייה הקטנה ביותר ללא מאמץ, עברו לסוכריה הבאה והגדולה יותר. לאחר אימון של מספר ימים תחדלו להירתע מבליעת הסוכריות, ואז ניתן יהיה גם לבלוע את התרופות בקלות רבה יותר.
 
שיטה זו הוכחה כיעילה מאוד גם עבור ילדים, שרבים מהם נוטים לחשוש מנטילת כדורים ומתקשים בכך. במחקר שנערך בקרב ילדים שכאלו בשנת 2010, נמצא כי אימון בעזרת סוכריות היה השיטה שעזרה להם לשפר את יכולת נטילת התרופות שלהם בצורה הטובה ביותר. במהלך הניסוי הילדים חולקו למספר קבוצות, שכל אחת מהן התאמנה על הטייה שונה של הראש בזמן נטילת התרופה. נמצא כי כבר לאחר 14 ימי אימון של 10 דקות בכל פעם, הצליחו כל הילדים לבלוע כדורים ללא בעיה, ללא קשר לאופן בו נטלו אותם. רק מומלץ שתשימו לב - אם אתם מעוניינים לעודד את ילדיכם לבלוע כדורים בשיטה זו, חשוב שלא תסתכנו ולא תתנו להם סוכריות שגודלן עולה על גודל התרופה אותה הם צריכים לצרוך.
כדורים
 
3. אכלו לחם
אם אינכם חוששים מבליעת הכדור אולם אתם מרגישים שהוא "נתקע" במורד גרונכם וממהרים לירוק אותו, יש פתרון שיכול לסייע לכם: נסו להשתמש בחתיכות לחם כדי לרכך את בליעת הכדור. חתכו פרוסת לחם למספר חתיכות קטנות, הכניסו אותן לפה ולעסו אותן מעט עד שיהיו רכות מאוד ומוכנות לבליעה. רגע לפני בליעתן, הניחו את הכדור במרכז חלל הפה, כך שיוקף בחתיכות הלחם הקטנות. מיד לאחר מכן, בלעו את העיסה שנוצרה בפיכם, כולה יחד. הלחם ירכך את המעבר, ויעזור לכדור להחליק בצורה פשוטה יותר. בנקודה זו נחזור ונהדגיש שתרופות מסוימות יש ליטול על קיבה ריקה, לכן בדקו את עלון השימוש כדי לוודא שהשיטה הזו מתאימה לכם.
לחם

4. החליפו את הכוס בבקבוק

במקום לשתות את הכדור עם כוס מים, נסו להיעזר בבקבוק שתייה קטן. הניחו את הכדור על הלשון, הרכינו את הראש לאחור ושתו מיד לגימת מים גדולה, בזמן שאתם מקפידים לסגור את השפתיים סביב פיית הבקבוק כדי לאפשר לכמה שיותר מים להגיע לחלל הפה. זרם המים הגדול יביא לבליעה קלה של הכדור, ולכן מדובר בשיטה שיעילה מאוד גם עבור כדורים גדולים. עם זאת, שימו לב שמשום שמדובר בכמות מים רבה, השיטה איננה מיועדת לילדים.
אישה לוקחת כדור באמצעות שתייה מבקבוק
 

5. טכניקת הצנחת הכדור 

אם השיטה הרגילה, שבה אתם מניחים את הכדור בפה ואז לוקחים לגימת מים לא עובדת לכם, נסו להחליף את הסדר. במקום לאפשר לטעם של התרופה להשתלט על חלל הפה, מלאו אותו קודם כל בכמות גדולה של מים מבלי לבלוע אותם, ורק אחר כך "הצניחו" את הכדור פנימה בזהירות. הצורך לבלוע את המים יגרום לכך שהכדור יזרום איתם ישר למורד בגרון, וכך יישאר כמה שפחות זמן בחלל הפה.
ניפוח לחיים

6. היעזרו במשקאות בעלי טעם דומיננטי ומרקם סמיך

אם התרופה שאתם נוטלים יכולה להילקח גם ביחד עם נוזלים שאינם מים, נסו ליטול אותה יחד עם משקאות כמו מיץ תפוזים או מילקשייק. הטעם והמרקם יפחיתו מהתחושה הלא נעימה של הכדור בחלל הפה, מה שיקל על הבליעה וימנע את יצירתה של התחושה שהתרופה "נתקעת" בגרונכם. חשוב מאוד לשים לב כי במחקרים שנערכו בשנים האחרונות התגלה כי שתייה של מיץ אשכוליות יחד עם תרופות מסוימות עלולה לגרום למצב של מנת יתר. יש לציין שאם מדובר במיץ תפוזים אין חשש לסכנה בריאותית.
כוס מילקשייק עם תות עליה

7. החביאו את הכדור בכף של מזון סמיך

כמו בטיפ הקודם, גם טרם השימוש בשיטה זו חשוב שתדעו אם ניתן לקחת את הכדור שלכם עם דבר מה מלבד מים. אם כן, אז מלאו כף במזון בעל מרקם נוזלי, אך כזה שעדיין "ילכוד" את הכדור בתוכו, כדוגמת חמאת בוטנים, יוגורט, גלידה או ג'לי. כל אחד מהמזונות הללו הוא מאכל שאנחנו רגילים לבלוע ללא צורך ללעוס קודם לכן, כך שהם יסוו בהצלחה את נוכחות הכדור בכף, וכך תוכלו לקחת אותו בקלות יחד עם כל אחד מהם.
כדור בתוך כף עם מאכל נוזלי

8. שאבו את הכדור

אינכם מצליחים לבלוע כדור? נסו במקום זאת לשאוב אותו ותופתעו לגלות כמה שזה קל. עבור חלק מהאנשים, שתיית מים או משקה באמצעות קש, מסייעת לכדור להחליק טוב יותר במורד גרונם. כל שעליכם לעשות הוא להניח את הכדור בחלקה האחורי של הלשון ואז לשתות משקה דרך קשית, ובאופן זה לבלוע את הנוזל יחד עם הכדור. פעולת השאיבה שאנחנו מבצעים על מנת למשוך את הנוזל דרך הקש גורמת לגופנו להיות מוכן לקליטת הכדור בצורה פשוטה יותר, כך שמדובר ברעיון יעיל מאוד גם עבור ילדים.
שתייה מקש

9. טכניקת הורדת הראש קדימה 

מרבית השיטות המוכרות מייעצות לנו להרים את הראש אחורנית כאשר אנו מעוניינים לבלוע כדור, אבל השיטה הבאה דווקא הולכת הפוך, ומשתמשת בדרך שגורמת לכדור "לצוף" בחלל הפה. מדובר ברעיון יעיל מאוד עבור ילדים, כמו גם עבור מבוגרים שמתקשים בבליעת כדורים מחשש לחנק. כל שעליכם לעשות הוא להניח את הכדור במרכז הלשון, לקחת לגימת מים, מבלי לבלוע אותם ואז לכופף את הראש קדימה כשהסנטר מנסה לגעת בחזה. בשלב הזה תרגישו שהתרופה "צפה" בחלל הפה מבלי לגעת בלשון, וכל שעליכם לעשות הוא להמתין מספר שניות עד שהיא תצוף לחלק האחורי של הפה, ואז לבלוע אותה יחד עם המים. כל זאת עשו מבלי להרים את הראש. במחקרים שנערכו בקרב מבוגרים נמצא כי רבים מאלו שהתקשו בבליעת תרופות דירגו את השיטה הזו כיעילה עבורם ביותר, יחד עם שיטת הבקבוק.
אישה בולעת כדור בהטיית ראש קדימה

לאחר שתנסו את השיטות השונות שהוצעו בכתבה, ותמצאו את זו המתאימה לכם בצורה הטובה ביותר, יהיה לכם ולילדיכם הרבה יותר קל לבלוע כדורים ותרופות שונות. בהצלחה ורק בריאות!

 

מקור: פרידה צ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו