print header

כיצד להימנע מטעויות במתן תרופות לילדים

  בכל פעם שילדינו אינם חשים בטוב, שהחום שלהם עולה או שהם משתעלים, אנחנו ממהרים לקחת אותם לרופא ומתשאלים אותו מספר פעמים אודות כל טיפול תרופתי שהילדים זקוקים לו. הדאגה ההורית היא דבר נפוץ ומוכר, אך כפי שמגלים ממצאיו של מחקר חדש, כך גם הטעויות בטיפול שאנו מעניקים לילדים. כפי שמצאו החוקרים, 4 מתוך 5 הורים טעו לפחות פעם אחת כאשר הם השתמשו בכוס מדידה או במזרק נטול מחט על מנת לתת תרופות לילדים שלהם, וההשלכות הברורות של הטעויות הללו עלולות להיות קשות. אתם מוזמנים ללמוד עוד על הסיבות לטעויות הללו, וכיצד ניתן להימנע מהן למען בריאותם של הילדים. 
 
טעויות במתן תרופות לילדים
 

מדוע רוב ההורים טועים במינון התרופתי של ילדיהם?

במחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת האמריקאי של רופאי הילדים, השתתפו למעלה מ-2,000 הורים לילדים בגילאי 8 ומטה, אשר נתבקשו למדוד את מינוני התרופות הנוזליות שמיועדות לילדים צעירים על פי ההוראות המודפסות בעלונים המצורפים. התוצאות המפתיעות העלו כי 68% מההורים טעו במינון והתכוונו להעניק כמות גדולה מזו שהייתה נחוצה, כאשר אצל 20% הטעות במדידה הובילה אותם לכמות של פי 2 מזו שנרשמה בעלון. 
 
ד"ר שונה יין, מחברת המחקר ורופאת ילדים בבית הספר לרפואה שבניו יורק, ציינה כי המקור לטעות הנפוצה הוא העובדה שכמבוגרים, אנחנו מורגלים בנטילת טבליות או כמוסות, ורבים מאתנו לא זוכרים את הפעם האחרונה בה נטלנו סירופ באמצעות כוסית מדידה קטנה. מטבע הדברים, כאשר מדובר בדבר שאיננו מורגלים אליו, האפשרות לטעויות גדלה. בנוסף, כמעט בכל עלון של תרופה נרשמת האזהרה לצרוך אותה רק לאחר שהרכבנו משקפיים, ולא לחינם. עם השנים הראייה שלנו נחלשת, ואם איננו מחזיקים את התרופה בגובה העיניים, קל מאוד להפריז בכמות שאנו שופכים לתוכה. לבסוף, מאחר שהורים רבים לחוצים מהעובדה שילדיהם אינם חשים בטוב, חוששים לשלומם ודואגים מכך שלא ירצו לשתף פעולה ולשתות את התרופה, הם מרוכזים יותר בתהליך מתן התרופה והשפעותיה ועלולים לא להתרכז מספיק בשלב החשוב של מדידת הכמות הנחוצה שלה.
טעויות במתן תרופות לילדים

כיצד לוודא שאינכם טועים במינון המדויק?

1. אל תסתמכו על הידע שלכם בנוגע לתרופות אחרות – בשעה שעבור טבליות או כמוסות מדובר לרוב בכדור אחד או בחצי כדור, הכמויות הנחוצות כשמדובר בתרופות נוזליות יכולות להשתנות במגוון מינונים. טרם מתן התרופה, קראו היטב את ההוראות ועקבו אחר הכמויות המופיעות בהן. האם מדובר במיליליטר, בכפית, בכף או בהתוויה אחרת? האם יש ליטול את התרופה פעם אחת ביום, או שאולי מספר פעמים? ייתכן מאוד שילדיכם קיבלו המלצה ליטול כמה תרופות שונות, כך שחשוב לא להתבלבל בין המינונים השונים ולא להסתמך על כך שמה שקראתם בעלון אחד תקף גם לעלון אחר. 
 
2. לעולם אל תשתמשו בכף מטבח – ייתכן שהתרגלתם להשתמש בכף רגילה ככלי מדידה לצורך בישול או אפילו עבור תרופה שמיועדת למבוגרים, אך ד"ר יין מזהירה לעולם לא לעשות זאת בכל הנוגע לילדים. זאת, כיוון שכפות שונות הן בעלות גודל ויכולת קיבולת שונה, הבדל שעבורנו כמבוגרים עשוי להיראות מזערי, אולם עבור ילדים יש לו השפעה רבה.
טעויות במתן תרופות לילדים
 
3. אל תשתמשו בהכרח בכלי המדידה המצורף לתרופה – בהמשך לסעיף הקודם, רובנו נשמח לגלות שלתרופה שקנינו מצורף כלי מדידה, אולם חשוב לדעת שלא פעם גם הכלי הזה רחוק מלהיות כלי העזר הטוב ביותר עבורנו. ייתכן מאוד שכוסית המדידה או הכפית המצורפות לערכה הן קטנות באופן שמקשה עלינו להשתמש בהן, שהמידות רשומות עליהן באותיות זעירות שאיננו רואים בבירור ועוד. אל תתביישו להתייעץ עם הרוקח בנוגע לחלופות, ושאלו היכן ניתן לרכוש כלי מדידה קלים ונוחים יותר לשימוש. תוכלו לשמור אותם ולהשתמש בהם גם בעתיד, כך שמדובר בהשקעה ששווה לשקול.
 
4. בדקו מהו המשקל העדכני של ילדכם – במקרים רבים ההמלצות הנוגעות לצריכת התרופה יהיו מותאמות למשקל של הילד, אך בשעה שאנו נותרים פחות או יותר באותו המשקל לאורך זמן, ילדינו גדלים ומתפתחים כל הזמן. ודאו שהמשקל שאתם זוכרים אכן תואם למצב כיום והימנעו מלהסתמך על המלצות כלליות שמחולקות לפי גיל, שכן ההפרש במשקל בין ילדים שונים בני אותו גיל עלול להיות גדול מאוד.
טעויות במתן תרופות לילדים
 
5. אחסנו את כלי המדידה והתרופות באותו המקום – כאשר החום של הילדים עולה לפתע, לא פעם נמצא את עצמנו מחפשים אחר קיצורי דרך כדי לתת להם את התרופה הנחוצה בהקדם האפשרי. הימנעו מטעויות שמקורן בלחץ זמן, ואחסנו מראש את כל התרופות וכלי המדידה שלהן במקום נגיש.
 
6. בקשו מהרוקח לרשום את המינון על גבי אריזת התרופה – אל תסתמכו על התוויות מילוליות או על מה שרשום בעלון. כפי שכבר צוין, מינון של תרופה נוזלית עלול להיות הרבה יותר מורכב מזה של כדור, כך שחשוב לא לתת מקום לפרשנות מוטעית.
טעויות במתן תרופות לילדים
7. שטפו את כלי המדידה מיד לאחר מתן התרופה – כלי מדידה שנותר עם שאריות תרופה עלול לגרום לכם להשתמש בו שוב בפעם הבאה במחשבה שהוא נקי, וכך להעניק לילדים כמות שאינה מדויקת. בנוסף, הימנעות משטיפה מידית הופכת את הכלי למוקד צמיחה של חיידקים.
 
8. אם הבחנתם בכך שטעיתם, שפכו את העודפים לכיור – ניסיון לשפוך חזרה לבקבוק נוזל עודף במטרה למנוע בזבוז עלול לגרום לכם לתת לילדים כמות קטנה מדי של תרופה. שפכו את כל הכמות לכוס שקופה ומדדו אותה שנית, ובמקרה שאינכם מצליחים לדייק העדיפו לשפוך את העודפים לכיור ולהתחיל מחדש.
 
מקור תמונות: armydre2008mrmystery
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו