print header

שאלות שחשוב לשאול את רופא הילדים בנוגע למחלות נפוצות

בכל פעם שילדינו אינם חשים בטוב אנו ממהרים לגשת לאבחון אצל הרופא, מתוך רצון שהבעיה תחלוף במהרה באמצעות טיפול מתאים. עם זאת, בשעה שבמרבית המקרים לאחר טיפול תרופתי ומספר ימי מנוחה מצבם של הילדים משתפר, בכמה מהם האבחנה עלולה לבלבל ולהדאיג אותנו. מחלות כמו אסטמה, סוכרת, קרוהן וקוליטיס מציפות הורים רבים בשאלות ובחוסר מודעות, ולמרות שרופא הילדים או הרופא המקצועי תמיד נמצאים שם בשבילנו, לעתים אנחנו לא יודעים כיצד להתמודד עם המצב ומה חשוב לשאול. אוסף השאלות הבא מיועד להורים שילדיהם אובחנו באחת מהמחלות הללו, והוא יעזור לכם להגיע אל המפגש עם הרופא מעט יותר מוכנים ויהווה פתח לשאלות נוספות שעשויות להופיע. זכרו שהדבר החשוב ביותר הוא לא להתבייש או לחשוש לשאול אף שאלה, שכן הידע הרב שתצברו יעזור לכם להעניק לילדיכם את הטיפול הטוב ביותר ולשמור על שלומם. רק בריאות!
 
רופא בודק ילדה עם סטטוסקופ
 
אסטמה
לא מעט ילדים סובלים מצפצופים או קשיי נשימה, ואם ילדכם אובחן כחולה במחלה ונשללו אפשרויות כמו דלקת ריאות, מומים הקשורים למערכת הנשימה וכדומה, קיים מידע זמין רב שיכול לסייע לכם להבטיח שהוא יהנה מחיים בריאים ומלאים. בנוסף להכרת תסמיני המחלה והתרופות הנחוצות לילד, שני דברים שעליהם ודאי ירחיב בפניכם הרופא בעצמו, קיימות שאלות נוספות שכדאי שתשאלו. אלה כמה מהעיקריות שבהן: 
 
1. אילו שינויים אני יכול לעשות בבית על מנת לעזור למצב של הילד?
ילדים רבים שסובלים מאסטמה מתמודדים גם עם אלרגיות, מציינת ד"ר תרזה גילברט מהמרכז לחקר האסטמה בבית החולים של סינסינטי לילדים. לפיכך, אם אתם מבחינים בתסמיני אלרגיה אצל ילדכם לאחר שאובחן כחולה באסטמה, היא ממליצה שיופנה לבדיקת אלרגיה מסודרת. לאחר מכן ניתן יהיה להעניק לו הנחיות ספציפיות ממה להימנע, על מנת לשפר את מצבו ולהימנע מהתקפים. ככלל, ד"ר גילברט ממליצה לשמור על מטבח נקי כדי להימנע מהופעה של מזיקים, לנקות ריהוט וצעצועים מאבק ולהקפיד גם על מקלחות סדירות לחיות המחמד. 
 
2. האם לתרופות שהילד נוטל יש תופעות לוואי?
ד"ר טיירה בריינט-סטפנס, יוזמת התוכנית למניעת אסטמה בילדים מבית החולים בפילדלפיה שבארצות הברית, מציינת כי בשעה שרוב הילדים אינם נאלצים להתמודד עם תופעות לוואי משמעותיות הקשורות לתרופות, חשוב עדיין להכיר כאלה. היא מציינת למשל כי שימוש יתר במשאף עלול להשפיע לעתים נדירות על בלוטת יותרת הכליה. ככלל, רופאים רבים ממליצים להגיע עם הילדים למעקב מסודר גם אם מצבם יציב, על מנת להעריך את המינון התרופתי הנכון והעדכני עבור הילדים ולמזער תופעות לוואי אפשריות. 
משאף
3. מה עלי לומר לגננת או למורה לגבי מצבו של הילד?
הדבר הכי חשוב שכל מי שמטפל בילדכם מלבדכם יידע הוא התסמינים של התקף, הגורמים שעלולים להוביל להתקף וכמובן גם הטיפול בו. ד"ר בריינט-סטפנס ממליצה להדפיס טבלה מתומצתת וברורה ובה כל הסעיפים הנחוצים, ולהעביר אותה בין המורים, הגננת, הבייביסיטר, סבא וסבתא וכדומה. 
 
4. האם תסמיני אסטמה מופיעים בצורה שונה אצל ילדים צעירים?
אסטמה משפיעה באופן שונה על מבוגרים ועל ילדים צעירים, כך שגם אם אתם מכירים היטב מבוגר שחולה במחלה לא תמיד הדבר אומר שאתם מוכנים ויודעים למה לצפות בכל הנוגע לילדכם. ילדים בין הגילאים שנה לשבע עלולים לסבול יותר מתופעות לוואי של צינון, זיהומים ואלרגיות, ובנוסף הם נוטים לסבול יותר מהתקפים בודדים מאשר מתסמיני אסטמה יומיומיים. זאת, בשעה שילדים בוגרים ומבוגרים חווים יותר תסמינים על בסיס קבוע, שהם תוצר של שינויים טבעיים בפעילות הריאות לאורך השנים. 
רופא ילדים וילדה
 
5. כיצד ניתן לשלב את האסטמה עם פעילות ספורטיבית?
"פעילות גופנית תורמת מאוד בשמירה על פעילות הריאות, ולכן חשוב שלא להימנע ממנה" מציינת ד"ר גילברט. היא מדגישה שמטרת הטיפול התרופתי היא לייצב את המחלה על מנת שהילדים יוכלו להיות פעילים מבלי לסבול מתופעות לוואי. לפיכך, חשוב שתכירו את הדברים שמותר לילדכם לעשות, כיצד לפעול במקרה והוא לא חש בטוב במהלכן וכיצד לאפשר לו לזהות את הרגעים בהם עליו ליטול את המשאף או לשבת בצד ולנוח. 
 
סוכרת מסוג 1
סוג זה של סוכרת שכיח בגילאים הצעירים, ולכן היא כונתה בעבר גם "סוכרת נעורים". מדובר באחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר אצל ילדים שעדיין נמצאת במגמת עלייה גם בעידן של הרפואה המודרנית. לפיכך, כאשר היא מופיעה אצל ילדים המטרה היא לאזן את ערכי הסוכר בדם שלהם תוך מתן האפשרות להמשיך ולבצע את כל הפעילויות הרגילות והאהובות עליהם. אלה השאלות שתרצו להפנות לרופא לאחר האבחון:
 
1. באיזו תדירות עליי לעקוב אחרי רמת הסוכר של הילד שלי? 
טרם התחלה בטיפול המסודר, על בני המשפחה לעבור הדרכות מפורטות שבהן יוסבר על ידי הרופא המומחה כיד להשתמש בעטי מזרק, באיזו תדירות, מהם האזורים בגוף שבהם יש להזריק וכדומה. כמו כן, יוסבר מהו הטווח ההגיוני והבריא של רמות הסוכר, מה צריכים להיות הערכים בדם של הילד לפני השינה, כיצד לזהות מצבים של סוכר גבוה וסוכר נמוך ובאיזה אופן לפעול במצבי חירום. מדובר בשאלות רבות ובמידע חשוב מאוד שעליכם לשלוט בו, ולכן אסור שתחששו לשאול מספר פעמים, לכתוב הערות או לחזור על שאלות פעם נוספת. חשוב שבנושאים הללו יהיו בקיאים כל בני המשפחה שמטפלים בילד, כמו גם הבייביסיטר שלו.   
 
2. כיצד ניתן לעזור לילד להמשיך לחגוג את החגים והאירועים האהובים עליו?
חלק גדול מהחגים ומהאירועים שילדים כל כך אוהבים, מכילים בתוכם מזון וקינוחים מתוקים שילדים חולי סוכרת צריכים להימנע מהם. על מנת להתמודד נכון עם המצב החדש ולהפחית בתחושות תסכול של הילד, יש להיערך באופן משפחתי לשינויים בבית ומחוץ לו. מומלץ שתבקשו מהרופא הפנייה לדיאטנית מקצועית, על מנת ללמוד על ספירת פחמימות במזונות, תכנון ארוחות נכון בבית, סידור הארון במטבח, התנהגות מול אחים שאינם חולים בסוכרת וכדומה. באשר לאירועים מיוחדים יוכלו בעלי המקצוע לעזור לכם להכיר מתכונים ורעיונות למזון ולקינוחים שנראים טעימים ומפתים, אך במקביל מתאימים לדיאטה של הילד וניתן להביא אותם לגן או לבית הספר על מנת לאפשר לו לחגוג יחד עם כולם. 
עוגת יום הולדת
3. איזו פעילות גופנית מתאימה למצב? 
חשוב לעודד את הילד לבצע פעילות גופנית על מנת לשמור על משקל תקין, לאזן את רמות הסוכר בדם ולשפר את הרגישות של התאים לאינסולין, אך יש להשתדל להימנע מפעילות מאומצת מדי ולהיערך מראש מבחינת נקיטת אמצעי זהירות מתאימים במזג אוויר קר או חם, נעילת נעליים מתאימות, הצטיידות במים ובסוכר זמין ועוד. התייעצו עם הרופא באשר לסוג הפעילות המתאים, על מנת שילדכם יהיה ערוך ויידע מה עליו לעשות לפני הפעילות ולאחריה, וכמובן עדכנו גם את המורה לספורט, המדריך בחוג או ההורה של הילד שעמו ילדכם משחק בשעות אחר הצהריים. 
 
4. כיצד להתמודד עם תגובות של ילדים אחרים למצב?
ייתכן שילדכם ירגיש אי נוחות עקב המצב הרפואי החדש, יהיה מתוסכל מהדיאטה שעליו להתרגל אליה ויובך מהשאלות של חבריו בגן או בבית הספר. שוחחו עם הרופא גם על התחומים הללו על מנת לקבל הפנייה ליועצת או קבוצת הדרכה בקופת החולים או בבית החולים. כיוון שלחץ חברתי עלול להוביל ילדים לצרוך מזונות שאינם מתאימים להם או לא להקפיד על הזרקות, חשוב להקפיד לספק להם מעגל תומך ומבין בייחוד כאשר מדובר בילדים עצמאיים בגילאי בית ספר.
בדיקת דם
5. אם הילד רוצה להזריק לעצמו אינסולין, האם לעודד את זה?
הרצון של ילדכם להיות מעורב ולעשות דברים באופן עצמאי הוא דבר חשוב וחיובי, אך כיוון שמדובר בשימוש במחטים הורים רבים חוששים ומעדיפים לבצע זאת בעצמם. מאחר שזו פעילות שתלווה אותו במשך חייו, ישנם יתרונות ברצון של הילד להיות אחראי ולגלות בגרות. שאלו את הרופא מאיזה גיל הוא ממליץ לילדים לעשות זאת בעצמם, ובאילו אמצעי בטיחות חשוב לנקוט לפני שהילד עושה זאת בבית הספר, בחוג או אצל חברים. 
 

קרוהן וקוליטיס

שתי המחלות הללו הן מחלות מעי דלקתיות, כאשר הראשונה יכולה לפגוע בכל אחד מחלקי מערכת העיכול והשנייה פוגעת באזורים שבין המעי הדק לבין פי הטבעת. כיוון שכיום התפיסה היא שאצל ילדים מחלות מעי דלקתיות מתבטאות באופן שונה מאשר אצל מבוגרים, קיימים דברים רבים שניתן לשאול את הרופא במקרה שבו ילדכם אובחן באחת מהן.
 
1. מהן הפגיעות האפשריות הנוספות של המחלות מלבד במערכת העיכול?
הדעה הרווחת היא שקרוהן וקוליטיס קשורות אך ורק במערכת העיכול, אך בפועל, בייחוד כאשר מדובר בילדים, הן יכולות להשפיע גם על אזורים אחרים בגופם. אחת מההשפעות של קרוהן על ילדים למשל, עלולה להיות בעיית גדילה. תופעות לוואי כמו שינויים בפעילות של הורמוני הגדילה וקשיים בספיגת חומרים עלולים להוביל לכך שילדים החולים בקרוהן לא יממשו את פוטנציאל הגדילה שלהם, ולכן חשוב שיהיו במעקב גדילה במטרה להשלים את החסרים במקרה ויש כאלה. 
 
2. מה המשמעות של תופעות הלוואי הבאות?
כיוון שכאמור קיימות אצל ילדים פגיעות שונות ותופעות לוואי של המחלות ושל הטיפול הרפואי שניתן עבורן, חשוב לנהל רישום ולציין בפני הרופא תופעות כמו פריחה, כאבי בטן לא רגילים וכדומה. רבות מהן יכולות לזכות במענה ולספק לילדכם תחושה טובה יותר, ולכן יש לציין גם את השוליות ביותר שבהן.
ילד חולה
3. מהם הדגשים העיקריים הנוגעים לתזונה של הילד?
כולנו רוצים להבטיח תזונה מאוזנת ומסודרת לילדינו, אך כאשר מדובר בילדים החולים בקרוהן ובקוליטיס תשומת הלב חייבת להיות גדולה במיוחד. בעיות של חוסר ספיגה של מזונות מסוימים עלולה להוביל אצל ילדים לעיכוב בגדילה ודלדול מסת העצם, ובמקביל חלק מהילדים עשויים להימנע מאכילת מזונות מסוימים בעצמם מחשש שעצם האכילה יחמיר את מצבם. חשוב שתשוחחו עם הרופא לגבי מינרלים וויטמינים שדרושים לילד, שתקבלו ייעוץ באשר למזונות שעלולים להוביל להחמרת המצב ושתשתפו מניסיונכם באשר למזונות שילדכם מחבב במיוחד כדי לדעת האם מותר להמשיך ולספק אותם.
 
4. אילו קבוצות תמיכה או פעילויות מתאימות למצב של הילד?
כיוון שמחלות מעיים משפיעות לעתים על סדר היום של הילד, הוא עלול להפסיד חלק מהפעילויות בבית הספר או מהחוגים האהובים עליו, כמו גם לחוש נבוך מהצורך התכוף שלו לבקר בשירותים. על מנת להימנע ממצב בו הילד מבודד את עצמו או נמנע מביקורים אצל חברים, חשוב שתעקבו אחר התגובות שלו ותשוחחו עמו לעתים קרובות על הדברים שמפריעים לו. בהמשך לכך, תוכלו להתייעץ עם הרופא לגבי פעילויות ספורטיביות, קבוצות תמיכה ומסגרות שמתאימות לילדכם וימנעו ממנו לחוש עצב, בדידות או דכדוך.
 
5. אילו תסמינים מחייבים פנייה לרופא?
ייתכן שהילד נוטל תרופות שנועדו לטפל בדלקת, למנוע התלקחויות שלה, להסדיר את היציאות שלו, להחליש את הכאב ולגרום לתחושה כללית טובה יותר. עם זאת, גם אם נראה שיפור מסוים במצבו חשוב מאוד להמשיך ולעקוב אחר כל שינוי. שוחחו עם הרופא על מנת להבדיל בין שינויים שמצריכים מעקב לבין כאלה שמחייבים פנייה דחופה למרפאה או לבית החולים, על מנת לדעת כיצד לנהוג בכל הנוגע לכאב חדש, דימום בעת ביקור בשירותים, חום, בחילות וכדומה. 
 
 
מקור תמונות: defenseimagery,  National Cancer Institute
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.