maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

25 טיפים מוכחים לחיים טובים וארוכים

 
השאיפה לחיות חיים ארוכים לא תמיד הולכת יד ביד עם השאיפה לחיים מאושרים, היות ואנשים רבים פוחדים שבשנותיהם המאוחרות חייהם כבר לא יהיה טובים כפי שהם היו בעבר. האמת היא שאין שום מניעה ממשית לחיות חיות טובים וארוכים גם יחד, ואפילו יש מספר רב מאוד של טיפים, מחקרים, עצות ואנשים עם חוכמת חיים בלתי מבוטלת שיכולים לעזור לכם להגיע לשני היעדים האלו. אתם ממש לא חייבים לפעול על פי כולם, מספיק לאמץ רק כמה מהם כדי ליהנות עוד היום מסגנון חיים טוב יותר שיתרום לכם רבות במישור הגופני והנפשי כאחד. המשיכו לקרוא וגלו את כמה מהדרכים הפשוטות והמהנות ביותר שיעזרו לכם להגיע לגיל 100 בריאים ומאושרים.
 
דרכים להגיע לגיל 100
 

 

1. תחיו על פי המצפון שלכם

בספר "פרויקט החיים הארוכים" (The Longevity Project) חושפים הווארד פרידמן ולסלי מרטין את ממצאי המחקרים שלהם בנושא אורך החיים שלנו, וניתן למצוא בהם לא מעט הפתעות. אחת המסקנות המפתיעות שלהם היא שאנשים שחיו במשך רוב חייהם בשלום עם עצמם ותמיד פעלו על פי צו ליבם אופיינו בסיכוי גבוה לחיות חיים ארוכים. הסיבות לכך הן שאנשים אלו סבלו מהרבה פחות לחצים, מתחים ומחלות, וכתוצאה מכך גם הצליחו יותר בתחומי חיים שונים כמו זוגיות וקריירה.
 

2. תמצאו סיבות לצחוק

במחקר משנת 2012 שנערך על ידי חוקרים מניו יורק נמצא ששני מאפיינים אישיותיים ספציפיים מאוד נמצאו בקרב קבוצה של 243 בני 100 ומעלה. אחד מהמאפיינים האלו היה אהבתם של הנבדקים לכל דבר שמכניס צחוק ושמחה לחייהם. "הם מחשיבים את הצחוק כחלק משמעותי מחייהם", סיפר החוקר הראשי קאורי קאטו, ובזכות המאפיין המשותף הנוסף, פתיחות והחצנת רגשות, הצחוק היה חלק בלתי נפרד מחייהם הארוכים והמאושרים.
 

3. אכלו אגוזים

מחקר משנת 2013 בדק קבוצה גדולה של 7,000 אנשים בני 55 עד 90, ומצא שאחד הגורמים הפשוטים, אך המשפיעים ביותר על תוחלת החיים שלהם, היה אגוזים. חברי קבוצת המדגם שהיו אוכלים אגוזים על בסיס קבוע, היו בעלי מדד מסת גוף נמוך יותר, היקף מותניים צר יותר ו-39% פחות סיכוי למוות בטרם עת. אף על פי שהמחקר לא מפרט זאת, בהחלט אפשר להגיד שהמסקנות האלו הגיוניות כאשר חושבים על כל היתרונות הבריאותיים של האגוזים השונים.
 
דרכים להגיע לגיל 100
 

 

4. לכו לקניון

בשורה טובה לכל חובבי השופינג, בדיקה שנערכה בקרב גברים ונשים מעל גיל 65 בטאיוואן גילתה שהקניות טובות לבריאות. 28% מהגברים ו-23% מהנשים מתוך 1,850 האנשים שנבדקו ושביצעו קניות באופן יומיומי, נהנו מסיכוי גבוה יותר לחיים ארוכים יותר. בין הסיבות שהמחקר מספק כדי להסביר את הממצא הזה ניתן למצוא כמובן את הפעילות הגופנית שהחוויה מספקת, אך גם את האינטראקציה החברתית ואת תחושת מצב הרוח המרומם. עוד ממצא מעניין מהמחקר: לא חייבים לקנות כש"יוצאים לקניות" כדי ליהנות מהיתרונות האלו, אז אין לכם מה לדאוג לגבי מצב הארנק שלכם.
 

5. ואהבת לרעך כמוך

סוזנה מושאט ג'ונס היא בין האנשים הכי מבוגרים בעולם נכון להיום, והיא הגיעה לגילה המכובד (115 שנים) בזכות "טריק" פשוט שכדאי לכולנו ליישם. "היא מתייחסת לכולם באותה האדיבות והיושרה שהיא מצפה מאחרים שיפגינו כלפיה", כך מספרת אחייניתה של ג'ונס. בנוסף להתנהגות הזאת, ג'ונס חייה את חייה באותו האופן כבר שנים ארוכות, היא נוטלת אך ורק תרופות להורדת לחץ הדם, והדיאטה שלה מורכבת משילוב מאוזן של בשר בקר, עוף, פירות וירקות. 
 

6. אך אל תשכח לאהוב את עצמך

חשוב לאהוב ולכבד את הזולת, אבל אם רוצים להגיע לגיל 100, אסור להזניח את האדם החשוב ביותר בעולם – אותך. גורו הבריאות והאימונים האמריקאי ג'ק לליין שהלך לעולמו בגיל 96 היה אומר "אתה חייב לדעת לספק את עצמך, מי שלא יודע כיצד לעשות זאת ייכשל בחיים". הסיפוק שעליו ג'ק דיבר מתייחס להרבה מאוד מישורים, החל מאימונים גופניים ותזונה ועד למנוחה ודאגה לפנאי.
 

7. אל תשתמשו בתפריט המשלוחים

מעבר לחיסכון בכסף, הנה עוד סיבה חשובה לא פחות שתגרום לכם להתחיל לבשל יותר בבית: בדיקה שנערכה בשנת 2012 על ידי אוניברסיטת קיימברידג' מצאה שאנשים שמבשלים בבית לפחות 5 פעמים בשבוע הם בעלי סיכוי של 47% יותר לחיות מעל מאה שנים, בהשוואה לאלו שלא עושים זאת. אז במקום להזמין אוכל, התחילו לבשל וזכרו שאתם בהחלט עדיין יכולים להתפנק ולצאת לאכול במסעדה מדי פעם, אבל אין צורך להגזים.
 

8. בצעו תרגילי יוגה

לתרגול יוגה יומי יש הרבה מאוד השפעות חיוביות על הגוף אשר לא נוגעות רק להקלת לחץ ושיפור הגמישות, אלא גם לשיפור הריכוז וניקוי רעלנים מהגוף. אימוני יוגה דורשים בסך הכל מזרון נוח ורצון, כך שכל אחד ואחד מאתנו יכול להתחיל להתאמן ולבצע מספר תנוחות פשוטות שישפרו את חייו ויעזרו לו להגיע לגיל מבוגר בלי שרירים כואבים ובעיות גמישות.
 
דרכים להגיע לגיל 100
Наталья Видович

 

9. שמרו על חשיבה חיובית

באותו המחקר שגילה שהצחוק והחצנת הרגשות הם חלק ממשמעותי מחייהם ומאישיותם של אנשים שחיים עד גיל 100 ומעלה, נמצא גם שאופטימיות היא מרכיב חשוב ב"מתכון" לחיים טובים וארוכים. "כשהתחלתי לעבוד עם בני 100 ומעלה, חשבתי שהם חבים את חייהם הארוכים לעקשנות ונוקשות", אמר ד"ר ברזילאי מצוות המחקר, "אבל כאשר סיכמנו את מאפייני האישיות של כל 243 המשתתפים, מצאנו נתונים שמצביעים בברור על גישה חיובית ואופטימית לחיים". 
 

10. שמרו על החיוביות שלכם במינון הנכון

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, חשוב להיות אופטימיים, אך יש להיזהר שלא להגזים ולראות כל פרט בחיים דרך משקפיים וורודות. ההצדקה לעצה הזו מגיעה ממחקר שבוצע בגרמניה על ידי פרופסור פרידר לאנג, אשר מצא שאנשים מבוגרים שנוטים לראות את חייהם באור חיובי מדי יכולים לסבול מאכזבה קשה, ובשל כך איכות החיים שלהם תפחת. "פסימיות מובילה לזהירות בכל תחומי החיים, החל מבריאות ועד למילוי הוראות בטיחות", כך אומר פרידר, ולכן אנחנו צריכים לפעול במתינות ולא להגזים בחשיבה החיובית שלנו, במיוחד בגיל מתקדם, אך גם לא להזניח אותה.
 

11. הימנעו מריבים מיותרים במערכת היחסים שלכם

זוגיות סוערת ומרובת חיכוכים פוגעת לא רק באיכות החיים שלכם, אלא גם באורכם. בדיקה שנערכה בקרב 1,700 זוגות מבוגרים ונשואים שנערכה על ידי אוניברסיטת בריגהם יאנג שביוטה, ארה"ב, חשפה שככל שהזוגות הנשואים רבו יותר, כך מצבם הבריאותי של שני בני הזוג היה נמוך יותר. לכן זכרו, את המריבות שביניכם עדיף לצמצם כמה שרק ניתן, ועדיף לפתור בשקט ובנועם את אלו שאי אפשר להימנע מהם.
 
דרכים להגיע לגיל 100
 

 

12. אם שום דבר אחר לא עובד – תתגרשו

כפי שהוצג בסעיף הקודם, נישואים מאושרים הם סימן חזק מאוד שמנבא חיים טובים וארוכים, אך כאשר המצב רע העתיד משתנה בהתאם. יחד עם זאת, לא הכל אבוד. נשים שמתגרשות בדרך כלל ממשיכות לעבר דרך חדשה מלאה בסיפוקים, ריגושים ובריאות יציבה, בין אם הן נשארות רווקות או מתחילות קשר חדש. הממצאים האלו לקוחים מהספר "פרויקט החיים הארוכים" (The Longevity Project) שמחבריו מסבירים שהדבר נגרם בשל העבודה שלמרבית הנשים יש מעגל חברתי יציב שתומך בהן גם אחרי הגירושין. בכל מקרה, העצה הטובה ביותר לגברים ונשים כאחד היא לסיים מערכות יחסים שליליות, להיפתח לעולם החדש שאליו תצאו ולמצוא את האנשים שיעשו אתכם מאושרים.
 

13. שמרו על בריאות השיניים שלכם

הקפדה על בריאות השן היא לא רק דרישה אסתטית או דרך להימנע מביקורים אצל רופא השיניים, אלא הנחייה חשובה שהתעלמות ממנה עלולה לקצר את תוחלת החיים שלכם. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה עקבו אחרי 5,500 מבוגרים במשך 18 שנים וגילו שאנשים שלא הקפידו על צחצוח שיניים לפחות פעם ביום היו בקבוצת סיכון הרבה יותר גבוהה (65%) לחלות בדמנציה. הקשר הזה אמנם עדיין לא הוסבר במלואו ולא נחקר באופן מקיף מספיק, אך יש גם מחקרים תומכים אחרים שהראו שבקרב חולי אלצהיימר יש כמות גבוה מהרגיל של בקטריות אשר מקושרות למחלות חניכיים. 
 

14. הקפידו על צריכת סיבים

סיבים תזונתיים, במיוחד כאלו שמקורם בדגנים מלאים, יכולים להגן על הגוף מפני מחלות לב, זיהומים ובעיות שונות במערכת הנשימה שיכולים לקצר את תוחלת החיים שלנו. הממצאים האלו התקבלו בעקבות מחקר ענק שפורסם בשנת 2011 בארכיון הרפואה הפנימית של איגוד הרפואה האמריקאי, בו השתתפו כ-388,000 נבדקים. תוצאות המחקר הראו בצורה חד משמעית שאנשים שצרכו את הכמות היומית המומלצת של סיבים תזונתיים באופן קבוע (25 גרם ליום לנשים ו-38 גרם ליום לגברים), צפויים לחיות זמן רב עם בריאות יציבה הרבה אחרי 9 השנים שבמהלכן המחקר נערך.
 

15. שתו אלכוהול – אבל במידה!

בני גיל המעבר ומעלה יכולים ליהנות מלא מעט יתרונות בריאותיים יחד עם כוסית יין או משקה אלכוהולי דומה בכל יום, כך לפחות טוען מחקר משנת 2010 שפורסם בירחון לחקר אלכוהול רפואי וניסיוני. למרות זאת, יש לזכור שמילת המפתח במקרה הזה היא מידתיות. במחקר גם הוצג נתון מדאיג שמראה את הסכנות שבצריכת אלכוהול מופרזת: עלייה של 42% בסיכויים למוות מוקדם.  
 

16. אכלו דגים

דגים הם המקור המפורסם, ואולי גם הנגיש ביותר לחומצת השומן אומגה 3, שבכוחה לעשות נפלאות לגוף ולהאריך את תוחלת החיים. בדיקה שנערכה על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרווארד גילתה שלאנשים בעלי כמות גבוהה של אומגה 3 במחזור הדם יש תוחלת חיים גבוהה ביותר משנתיים (בממוצע) מאשר אלו שבדמם התגלו רמות נמוכות. אז איכלו דג פעם בשבוע בשביל הטעם ובשביל הגיוון, ואל תשכחו שאומגה 3 ניתן למצוא במגוון מפתיע של מאכלים.
 

17. בלו עוד זמן במיטה, ולא בשינה

אם אתם חושבים שאתם כבר מבוגרים מדי לקיום יחסי מין, כדאי שתדעו שהדבר יכול להוסיף עד ל-8 שנים לתוחלת החיים שלכם. מחקר משנת 2010 הוכיח לא רק שסקס טוב למצב הרוח ולגוף באופן כללי, אלא שהוא גם כלי יעיל במיוחד לשיפור בריאות הלב. מתוך 1,165 גברים בגיל העמידה שנבדקו, לאלו שקיימו יחסי מין יותר מפעמיים בחודש אובחן סיכוי נמוך יותר ב45% לסבול מהתקף לב מאשר אלו שקיימו יחסי מין רק פעם בחודש או פחות. 
 
דרכים להגיע לגיל 100
 

 

18. אמצו חיית מחמד

מעבר לעובדה שחיות מחמד הם בני בית לכל דבר וחברים נהדרים, הם גם גורם משמעותי למדי שמשפיע על איכות ואורך החיים של בעליהם. אנשים שמגדלים כלבים או חתולים מקבלים מהם נחת, תמריץ לביצוע פעילות גופנית, גורם מקל לחץ ומוקד עיסוק שיכול להפחית בשליש את הסיכוי להתקפי לב, לעזור בהתמודדות עם מצבי דיכאון ולהעלות באופן גורף את שביעות הרצון מהחיים.
 

19. צרו חברויות במקום העבודה

במסגרת מחקר שבוצע באוניברסיטת תל אביב נערך מעקב אחרי 820 מבוגרים במשך 20 שנה ונמצא שאלו אשר יצרו מערכות יחסים במקום העבודה שלהם חיו חיים ארוכים יותר מאלו שלא. הסיבה לכך היא שהחברים מספקים רשת ביטחון ותמיכה חברתית גם במקום שנחשב תחרותי ומלחיץ. כתוצאה מכך, הסבירות שאנשים שלהם היו מערכות יחסים שליליות ימותו במהלך המחקר הייתה גבוהה פי 2.4!
 

20. טפחו את תחביב הגינון שלכם

כמעט כל תושבי מחוז אוקינאווה שביפן אשר עברו את גיל מאה מטפחים גינות זן וירק, והתחביב הזה נפוץ גם באזורים אחרים שבהם תוחלת החיים היא הרבה מעל הממוצע, כמו למשל סרדיניה באיטליה. מדובר בתופעה שמרבית המחקר עליה הוא תיאורתי והשוואתי, אך בהחלט ניתן להגיד בבטחה שמדובר בתחביב מרגיע שמעודד יציאה לאוויר הפתוח ולאור השמש לצד הפקת תוצרת ירקות טבעיים. אין ספק שאלו גורמים שעוזרים להגיע לגיל 100 ואף מעבר לו בבריאות שלמה.
 

21. תאמינו בבריאות שלכם

חוקרים רבים שבודקים את נושא אריכות הימים שואלים את הנבדקים שלהם כיצד הם מדרגים את רמת הבריאות שלהם. אמנם ברור שאלו שסובלים מרמת בריאות נמוכה יתארו את מצבם בצורה שלילית, אך גם אלו שלא מאמינים בכוחם לשפר את מצבם ושלא מקבלים את הדעיכה הטבעית במצב הגוף שלהם נתנו תשובות שליליות, והדבר פעל כנבואה שמגשימה את עצמה. בהמשך לסעיפים שנגעו לנושא החשיבה החיובית, הבריאות שלכם צריכה להיות אחד התחומים שבהם החשיבה החיובית שלכם תבוא לידי ביטוי במלוא כוחה, ויש ביכולתה לשפר משמעותית את איכות החיים שלכם.
 

22. כבו את הטלוויזיה אבל המשיכו לצרוך מידע

הטלוויזיה תמיד הייתה "מדורת השבט" שלנו ומקור לבידור ולמידע רב, אבל הנה נתון מדאיג שאולי ישנה את הרגלי הצפייה שלכם: אחרי גיל 25, כל שעה שאתה מבלים בצפייה בטלוויזיה מפחיתה כ-22 דקות מתוחלת החיים הצפויה שלכם. הנתון הזה עולה מתוך מחקר שנערך באוסטרליה בשנת 2012, אך אין להסיק ממנו שעליכם להפסיק לצרוך מידע מאמצעי תקשורת ההמוניים. ספרים, עיתונים, ותכנים ברשת האינטרנט עדיין יכולים לפתוח אתכם לעולמות חדשים ולהעשיר את חייכם. אנשים שנחשפים לתכנים מרובים באינטרנט הם על פי סטטיסטיקה מחקרית אנשים בריאים יותר שמקפידים על תזונה חכמה יותר ומודעים יותר לעולם שסובב אותם.
 
דרכים להגיע לגיל 100
 

 

23. הפחיתו את צריכת הסוכר שלכם

חיבה מוגזמת למאכלים מתוקים יכולה לפגוע באופן משמעותי בבריאות ובסיכויים להגיע לגיל 100 ומעבר לו. סינתיה קניון היא גנטיקאית מסן פרנסיסקו שערכה ניסויים בתולעים נימיות וגילתה שתוחלת החיים שלהן מתקצרת ב-20% כאשר הן מקבלות תזונה עשירה בסוכרים. זוהי רק דוגמה אחת מבין רבות להשפעות השליליות של עודף סוכר על גופם של יצורים חיים, ולכן כדאי מאוד להפחית את צריכת הסוכרים או לפחות להקפיד על צריכתם ממקורות טבעיים כמו פירות וירקות.
 

24. הרשו לעצמכם להיות יצירתיים

צבא ארה"ב ביצע לאחרונה בדיקה בקרב אוכלוסיית הפנסיונרים הרחבה שלו, שהעלתה מסקנות שמקשרות את מידת היצירתיות של האדם עם אורך החיים שלו. ככל שהציון של הנבדקים במבחנים שעסקו ביצירתיות היו גבוהים יותר, כך גם הם חיו שנים רבות יותר, בשיעור של כ-12% אחוז יותר. החדשות הטובות הן שלא מדובר רק במשהו שנולדים איתו, אלא אפשר לפתח יצירתיות בכל גיל ובכל מצב דרך כל אמצעי אומנותי שרק ניתן לחשוב עליו. לא רק שתחיו חיים ארוכים יותר, אלא שגם תפתחו צדדים ויכולות שהיו חבויים בכם וייתכן שיפתיעו אתכם.
 

25. אל תפחדו ממעבר השנים

יש שיגידו שזהו הסעיף החשוב ביותר ברשימה הזו, שכן נקודת המבט על החיים ועל מעבר השנים קובעת במידה רבה את ההתייחסות לשאר הסעיפים שצוינו. אנשים שיודעים כיצד להתמודד עם תהליך ההזדקנות בלי לפחד ולאבד את נחישותם, הם אלו שייהנו ממנו (כן כן, ייהנו ממנו) למשך הזמן הארוך ביותר. אז זכרו שכל נר על עוגות יום ההולדת שלכם הוא הישג, זכרו שזהו טבעו של הזמן לעבור וזכרו שאנחנו צריכים לעשות את כל מה שביכולתנו כדי להבטיח לעצמנו חיים ארוכים וטובים. זה אפשרי וזה כדאי.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו