print header

שיווי משקל ושליטה

פנינה סימון שחר


הכותבת הינה הומיאופטית קלאסית ורפלקסולוגית בתחומה בעלת ניסיון רב בקליניקה אשר עברה השתלמויות בארץ ובחו"ל בהומיאופטיה, פסיכולוגיה ועוד.

על פי הרפואה ההומיאופתית, יש קשר הדוק בין המחלה (הסימפטום) לבין הגורם שעל פי רוב הינו רגשי-נפשי.


ישנו סימפטום של סחרחורות או חוסר שיווי משקל או השם הרפואי ברמה "פתולוגית" - "ורטיגו".
זה יכול להתחיל מסחרחורת קלה בקימה מישיבה לעמידה או מהתכופפות, או חוסר שיווי משקל משכיבה לישיבה או עמידה, ועד תחושה שהחדר מסתובב, או שאני נמצא בנדנדה. לעיתים הסחרחורת יכולה להגיע דווקא בשכיבה, לעיתים תוך כדי תנועה ולעיתים תחושה שאתה עומד ליפול לפנים או לצד ימין או לצד שמאל. האפיונים של הסחרחורת משתנים מאדם לאדם, רופא בשיטה הקונבנציונאלית יכנה את כל התופעות הללו הבשם אחד "ורטיגו".

ההומיאופת יקשיב וירשום את כל הסימפטומים שמיוחדים לאדם שמולו ואכן יש חשיבות לדברים שהחולה מדווח בפרוטרוט, כיוון שבהומיאופתיה, תחת הסימפטום "ורטיגו" (סחרחורת), ישנם לא פחות מ-300 תרופות אפשריות!

על ההומיאופת למצוא את התרופה האחת שמתאימה באופן ייחודי לאדם שלפניו, ופה עליו לברר את נסיבות חייו של האדם, תחושותיו, אופיו והכי חשוב - מה היה הגורם ליצירת המחלה (הסימפטום).
לעיתים נמצא שהקשר בין  בעיית שיווי המשקל היא מענה של הגוף למצבים בהם האדם אינו מרפה. האדם רוצה לשלוט שליטה מוחלטת במהלך חייו או חייהם של אחרים (בדרך כלל אנשים הקרובים אליו), וכאשר משהו משתבש, או שאחרים לא נוהגים כפי שרצה, או שמהלך החיים מביא אותו למצבים מאתגרים שבהם אותו אדם אינו יכול לשלוט או לעזור, פתאום האדם יתחיל לחוש סחרחורות - כאילו הגוף משדר לו "אינך יכול לשלוט!" הרי הסחרחורת היא בפשטות מצב בו 'אין לי שליטה'.

אדם זה כשיגיע לרופא יעבור: בדיקות אוזניים (מרכז שיווי המשקל נמצא באוזן) ובדיקת M.R.I לבדיקת נזק למערכת הוסטיבולרית. במידה וישנו נזק, הרופא ייתן טיפול סימפטומטי, ובמסגרת פיזיותרפיה ניתן להחזיר את הקריסטלים למקום.

אך מה קורה כאשר לא מוצאים כלום?

ההומיאופת יוכל על סמך הסימפטומים המאפיינים את הסחרחורת ולקיחה בחשבון של תחושות, מבנה אישיות ונסיבות חיים ("הגורם המשלהב"), למצא "רמדי" (תקונה –מלשון מתקנת) שתתאים באופן אישי לאדם הסובל ולרפא אותו.

אנשים  בעלי צורך בשליטה יכולים להיות שונים מאוד זה מזה, השאלה היא מה השליטה מאפשרת לאדם? ישנו אדם הצריך שליטה כיון שבעברו חווה סיטואציה טראומטית שקרתה באופן מפתיע ולכן פיתח צורך בשליטה על כל הקורה אותו כדי לא להניח לשום דבר "להפתיע" אותו שוב.
ישנם אנשים שבאופיים הם "מנהיגים" או "מנהלים" ופשוט מפתחים שליטה מתוך "אחריות גדולה" לאחרים, ליקרים להם או לאנשים שבסביבתם.
שליטה מסוג נוסף מתגלמת באנשים עם צורך בשלמות, בדיוק או באסתטיות. אנשים אלה יהיו כפייתיים לעצמם או לאחרים, וכל מצב שיחרוג מהסדר שלהם יהיה מבחינתם חוסר שליטה (לא ייכנסו לשירותים  שלא בביתם, עלולים לפתח עצירות, ימדדו את הזמן בין עשיית צרכים).

ילדים עם צורך בשליטה שחווים "מצוקה רגשית" לעיתים יפתחו סימפטומים שונים כדי להחזיר לעצמם שליטה, בדרך כלל אלה יהיו סימפטומים עם אופי של שליטה, לדוגמא:

- "עצירת הצואה" - ילד שמסרב לשבת באסלה, בריחת צואה ועוד.
- הפרעת אכילה – שליטה על מה יכנס לגופי (אנורקסיה) או שליטה על מה יצא מגופי (בולימיה).
- כאבי גפיים שאינם מאפשרים הליכה (מעין שיתוק פסיכוסומאטי).
- חרדות ופחדים שמקורם בטראומות ימנעו מהילד לעשות דברים מסוימים כדי לשלוט במה שקורה בסביבתו ולמנוע הישנות הטראומה.

סימפטום נוסף שיכול להתלוות ל-'ורטיגו' (סחרחורת) הינו "טיניטוס" - אנשים השומעים רעשים באוזן שאין להם מקור חיצוני (הרעשים פנימיים).
גם פה התחושות והרעשים משתנים מאוד מאדם לאדם, מזמזום כמו דבורה דרך רעשים של גלי ים, או זמזום עמוד חשמל, צרצור, דופק, תקתוק, ועוד.
גם פה הסימפטום האישי מאוד חשוב להומיאופת ולכל אדם הסובל מתופעה זו יהיה צורך להתאים "תקונה" אחרת.

 מילת המפתח היא "ל ה ר פ ו ת" - הידע קיים, אני יודע שעלי להרפות, אך זה חזק ממני, אין לי "שליטה" על "הצורך שלי בשליטה".

במקרים כאלה ההומיאופתיה עוקפת את ההבנה, נוגעת באופן עדין ומאזנת את הגורם לבעיה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו