print header

8 שיטות וטריקים לשמירה על יציבה נכונה

אתחיל את הכתבה מווידוי: מגיל צעיר אני סובלת מבעיות יציבה, עקמת ועקשת, שלעיתים הולכות יד ביד זו עם זו. הן לא מתבטאות רק בישיבה ועמידה עקומה, אלא גם בהליכה מוזרה ו"מפוזרת", כפי שמומחים שטיפלו בי תיארו זאת. בצעירותי הוריי ניסו ליישר לי את הגב ולשפר את היציבה שלי בדרכים שונות – משכו לי את הכתפיים לאחור בכל פעם כשהם ראו שאני כפופה, בקשו ממני ללכת עם ספרים על הראש, ועוד שיטות שבעיקר עצבנו אותי ולא השפיעו לטווח הארוך. בעיות היציבה האלו מלוות אותי עד היום, ואני מזהה אותן גם אצל אנשים שמבוגרים ממני, כמו אבא שלי ואחרים בני גילו. בעידן שבו רבים מאיתנו יושבים לאורך חלק ניכר מהיום או סוחבים משאות כבדים, לא חייבים לסבול מסוגים שונים של עקמת כדי לפתח בעיות יציבה. אם אתם מזדהים איתי, אני בטוחה שתשמחו להכיר 8 שיטות וטריקים שמסייעים לי, וגם אתם וילדיכם תוכלו ליישם בקלות בחיי היומיום.

1. הכניסו את הידיים לכיסים האחוריים של המכנסיים בעת עמידה

עד גיל ההתבגרות עמדתי עם כתפיים שמוטות, מה שגרם לגב העליון שלי לנטות קדימה לתנוחה שמאפיינת הרבה אנשים עם עקמת ועקשת כמו שלי. כאמור, כדי לגרום לי ליישר את הגב, הוריי ניסו להזיז עם הידיים שלהם את הכתפיים שלי אחורנית – פעולה שתמיד גרמה לי לכעוס וגם לא החזיקה מעמד יותר מדי זמן, כי הן תמיד "נפלו" תוך כמה דקות. בחלוף השנים גיליתי דרך הרבה יותר פשוטה שהחליפה את הצורך התמידי של ההורים שלי לנסות ליישר לי את הגב כל הזמן, והיא דורשת מכם בסך הכל להכניס את כפות הידיים שלכם לכיסים האחוריים של המכנסיים בזמן שאתם עומדים. תנוחה שכזו תכריח את הכתפיים שלכם "להיפתח" אחורנית, וכתוצאה מכך יעלה הסיכוי שתעמדו ישר.

2. תמכו בגב התחתון שלכם עם מגבת מגולגלת

רבים מאיתנו מעבירים את היום בישיבה ממושכת, בין אם זה במשרד, בבית או בנסיעה, ולרוב אנו עושים זאת עם גב כפוף. כדי לפתור את הבעיה הזו, השעינו את הגב התחתון שלכם על מגבת מגולגלת בישיבה, כפי שניתן לראות בתמונה. יעילות השיטה הזו הוכחה במסגרת מחקר משנת 2013, שבו נדרשו גברים עם ובלי בעיות גב, לשבת על כיסא משרדי בעודם נשענים על כרית שתומכת בגב התחתון למשך חצי שעה. מהממצאים עלה כי הכרית הזו, שאתם יכולים ליצור ממגבת מגולגלת, הייתה נוחה יותר, וגם תרמה ליציבה נכונה באזור הגב התחתון. לכן אם אתם רוצים לתמוך בגב שלכם ולעזור לו להתעקל כמו שצריך, השתמשו בשיטה הזו בזמן שאתם יושבים.
טיפים לשמירה על יציבה נכונה: מצד ימין- עמוד שדרה נשען על מגבת מגולגלת, מצד שמאל- עמוד שדרה ללא מגבת מגולגלת

3. כוונו את המראה הקדמית ברכב

בדיוק כמו שאתם מכוונים את מסך המחשב או הטלוויזיה כך שהוא יתאים לגובה העיניים שלכם, כך אתם צריכים לנהוג עם המראה הקדמית ברכב. רבים מאיתנו עושים זאת בכל מקרה, כדי לזכות בשדה ראייה רחב שמאפשר לראות מה קורה מאחורינו בכביש, אך לעיתים אנו מתכופפים כדי להביט במראה שמכוונת מעט מטה. לכן רגע לפני שאני מתניעה את הרכב, אני מוודאת שאני יושבת זקוף, ורק אז בודקת שהמראה מכוונת לגובה העיניים שלי בהתאם לתנוחה זו. כך, אני מאלצת את עצמי לשמור על גב ישר לאורך כל זמן הנהיגה כדי שאצטרך להתאמץ כמה שפחות על מנת להביט במראה הקדמית.

4. מקמו את כפות הרגליים על הרצפה כשאתם יושבים

כאמור, חשוב לשמור על גב ישר בעודכם יושבים, אך מה עם הרגליים? רבים מאיתנו כנראה נוהגים לשבת רגל על רגל – ואני מודה שגם אני חוטאת בכך מפעם לפעם. התנוחה הזו אמנם נוחה ואולי הכרחית לנשים שלובשות חצאית, אך היא עלולה להזיק ליציבה שלנו, זאת מכיוון שכדי לאזן את משקל גופנו ולחלק אותו באופן שווה בין האגן לכפות הרגליים, עלינו להניח אותן על הרצפה. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא לא רק לשבת זקוף, אלא גם לוודא שהאגן שלנו מאונך לפלג הגוף העליון, הברכיים מכופפות ב-90 מעלות, וכפות הרגליים מונחות במלואן על הרצפה. פירוש הדבר הוא שעליכם לוותר על נעלי העקב, שנעילתן גורמת להעברת משקל לכריות ולאצבעות של כפות הרגליים. בנוסף, אם כפות הרגליים שלכם לא מגיעות לרצפה – הניחו עליה ספר או משטח שטוח אחר כמו שרפרף נמוך ומגביהים מסוימים לרגליים, שעליהם תוכלו להניח אותן כמו שצריך.
טיפים לשמירה על יציבה נכונה: מנח רגליים תקין

5. נשמו עמוק

כשלמדתי בתיכון טפלתי בבעיות היציבה שלי בעזרת שיטה מיוחדת בשם "שרוט" (Schroth), שבבסיסה טכניקה שאני מיישמת עד היום מדי בוקר. תרגילי השיטה הזו, כמו של שיטות אחרות שדומות לה, מתבססים על פעולה אחת פשוטה שאנחנו כנראה לא עושים מספיק – נשימה עמוקה. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת מנצ'סטר שבבריטניה ופורסם בשנת 2014, אנשים הסובלים מכאבים מתונים בצוואר או מתפיסות באזור זה, מתקשים למלא את הריאות שלהם עד הסוף; הסיבה לכך היא שהאזור הזה מוגבל על ידי צלעות ושרירים שעוטפים אותו צמוד מדי ומונעים ממנו להתנפח כראוי בעת שאיפת אוויר. למעשה, מתקיימים יחסים הדדיים בין נשימה ליציבה, וכאשר אחת מהן לא תקינה, היא מזיקה לשנייה. לכן כדי לשמור על יציבה תקינה, עמדו זקופים למשך כמה דקות מדי יום ונשמו עמוק – אתם תראו שיהיה לכם קל יותר לשאוף אוויר. אני מודה שהשיטה הזו עוזרת לי לא רק כדי לשמור על היציבה, אלא גם כשתוקפים אותי כאבי גב.

6. הדביקו נייר דבק מיוחד בצורת X על הגב

כנראה שהזדמן לכם לראות ספורטאים שמדביקים על עצמם כל מיני תחבושות מיוחדות, ותהיתם מה המטרה שלהן. ובכן, קוראים להן טייפ קינזיולוגי, והן משמשות בעיקר אתלטים שמתמודדים עם פציעה או כאבים כרוניים, ורוצים לשפר את ביצועיהם. הן עושות זאת על ידי המרצת זרימת הדם בגוף ויצירת מרחב גדול יותר בין העור לשרירים שלנו, ובנוסף לכך, הן גם מסייעות לשמירה על היציבה – ויש בכך היגיון רב. חשבו על כך שבדומה לשיטה הראשונה שהצגנו, גם כאן יש איזשהו גורם שמאלץ אתכם לשמור על גב ישר – או לפחות מעלה את המודעות שלכם ליציבה שלכם. כדי להשתמש בהן, עליכם ליישר תחילה את הכתפיים אחורנית, ואז להדביק את המדבקות בצורת X, מהכתפיים עד למותניים. כדאי שתדעו שהן מאוד גמישות, ושניתן להסתובב איתן למשך 24 שעות או או לפרק זמן אחר שמומלץ על ידי מומחה.
טיפים לשמירה על יציבה נכונה: סימון X על הגב

7. השעינו את הראש לאחור

רבים חושבים שבעיות יציבה קשורות רק לגב ולצוואר, מבלי לדעת שגם מנח הראש שלנו משפיע עליהן. למעשה, מספיק שנכופף את הראש שלנו בכמה סנטימטרים קדימה, כדי להקשות ולהכביד על הצוואר ועמוד השדרה, כמו גם לגרום לכאבים ותחושות תפיסות. בחלוף השנים, למדתי שברגע שהגוף שלי מיושר מתחת לראש ולא לפניו או אחריו – הרבה יותר קל לי לשמור על גב זקוף ויציבה תקינה. השיטה הכי טובה שתעזור לכם לעשות זאת היא להשעין את הראש, במקום לכופף אותו קדימה ובכך לגרום לכל פלג הגוף העליון שלכם להתעקם עמכם. דמיינו שיש איזשהו חוט שמושך את הראש שלכם אל על לשמיים, ובכך מאריך ומיישר את שאר הגוף.

8. לכו בזמן שיחה בטלפון הנייד

מישהו התקשר אליכם לטלפון הנייד? עליכם לצלצל לבן או לבת הזוג? דברו עימם במהלך הליכה. הרי הטלפונים הניידים שלנו – כשמם כן הם, מאפשרים לנו להתרחק מהספה או מכיסא, ולהשתמש בהם היכן שאנו רוצים. בעידן שבו רבים מאיתנו יושבים רוב היום, כפי שציינו כבר כמה פעמים, אנו יכולים לנצל את המכשירים האלו כתירוץ לקום ולהזיז את עצמנו. מעבר לכך שזוהי דרך נהדרת לשחרר שרירים תפוסים, הליכה תכופה עוזרת לשמירה על יציבה נכונה, כך לפי הספרייה הלאומית לרפואה בארצות הברית. לכן, במקום לשבת ולדבר בטלפון, שילוב שעלול לגרום לכם להישען על שולחן או "להימרח" על הספה, נצלו את ההזדמנות כדי לקום ולזוז – הגב והיציבה שלכם יודו לכם על כך.
 
מקור התמונות: brightside
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.