print header

המדריך השלם להיכרות והתמודדות עם חשיפה למתכות כבדות

רובנו יודעים שישנן סכנות רבות בסביבה שלנו, אבל ישנה אחת שמרחפת מעל הראש של כולנו וככל הנראה לא שמעתם עליה או הקדשתם לה מספיק תשומת לב – חשיפה למתכות כבדות. מתכות אלו הן יסודות כימיים שרעילים לבני אדם, והן יכולות להיכנס לגופנו דרך מזון, מים, אוויר או באמצעות קליטה דרך העור. ברגע שמתכות כבודת נכנסות לגוף הן עלולות להחליף מינרלים חיוניים כגון מגנזיום וסידן, להפריע לתפקוד האיברים השונים שבגוף וכן לעורר את התפתחותן של מחלות מסכנות כמו סרטן, אלצהיימר ואוטיזם. לכן, חשוב שתכירו את הסכנות שבחשיפה אליהן - המחלות שעלולות להתפתח כתוצאה מכך, ממה צריך להימנע ולהיזהר, ומה כדאי לעשות אם אתם חוששים שאתם או ילדיכם נחשפתם למתכות כבדות.
 
מתכות כבדות: אדם בחליפת הגנה

מהן מתכות כבדות?

אז כפי שציינו לעיל, מתכות כבדות הן יסודות כימיים מסוכנים, ביניהן ניתן למצוא עופרת, כספית, ארסן וקדמיום, כאשר מתכות כבדות אחרות כגון אבץ, נחושת, כרום, ברזל ומנגן אמנם נחוצות לגוף שלנו בכמויות קטנות, אבל הן רעילות ומסוכנות במינונים גבוהים. מבחינת הערכים הנמדדים, השיטה המקובלת היא לפי PPM, ראשי תיבות של Parts Per Millions והטווחים הבטוחים לכמויות מתכות כבדות בגוף משתנים ממתכת למתכת. כשמדובר על מתכות כבדות שלא נצרכות בכלל כמו למשל עופרת, הטווח הבטוח עבור מבוגרים הינו פחות מ-8 PPM, לכספית הטווח הבטוח עבור מבוגרים הינו פחות מ-3 PPM ולארסן הטווח הבטוח עבור מבוגרים הינו פחות מ-0.2 PPM. כאמור יש גם מתכות כבדות שהגוף צריך בכמויות קטנות כמו למשל אבץ, שעבורו הטווח התקין הינו בין 150-272 PPM, או נחושת שהטווח התקין עבורה הינו בין 10-41 PPM. בשלב הזה אתם וודאי שואלים את עצמכם כיצד ניתן לדעת היכן אתם נמצאים על הטווחים האלו, ובהמשך הכתבה נענה על השאלה הזאת.

המחלות שעלולות להתפתח כתוצאה מחשיפה למתכות כבדות

סרטן

חשוב לציין כי מתכות כבדות רבות הן לא רק רעילות אלא גם מסרטנות – ארסן, כרום שש-ערכי וקדמיום הם מסרטנים וודאיים בקרב בני אדם, עופרת היא מסרטן סביר וכספית, קובלט ואנטימון הם מסרטנים אפשריים. תוכנית של ארגון הבריאות העולמי, International Programme on Chemical Safety, הגדירה את המתכות ארסן, קדמיום, עופרת וכספית כ-4 חומרים מתוך עשר כימיקלים וקבוצות כימיקלים שמהווים את הסיכון הגבוה ביותר לבריאות הציבור. בין התסמינים שאנשים אשר נחשפו למתכות אלו חווים בשלבים מוקדמים ראוי לציין בחילות, הקאות, כאבי ראש, קשיי נשימה, כאבי בטן, תחושת בלבול, הזעת לילה, עצירות, כאבי פרקים ושרירים, התעלפויות, חולשה ועייפות – כולם תסמינים שבאופן כללי קשה לשייך לחשיפה למתכות כבדות, וחשוב להיות מודעים אליהם.

הפרעות קשב ואוטיזם

כאשר מדובר בילדים, נעשה את ההפרדה לשתי תקופות: היריון ושנים ראשונות בעולם. האוכלוסייה הזו של נשים בהיריון וילדים קטנים, רגישה במיוחד לחשיפה למתכות כבדות והיא יכולה להיות מסוכנת מאוד ולעתים קרובות הרת אסון. ממסקנות מחקר שנערך בארה"ב ב-2019 עולה כי חשיפת אימהות לחומרי הדברה ומתכות כבדות במהלך ההיריון, עלולה להגדיל את הסיכון להתפתחות אוטיזם אצל העובר שלהן. המחקר בחן קרב ל-38 אלף אנשים וכ-2,961 מקרים של אוטיזם - החוקרים גילו שבקרב נשים אשר היו בהיריון וחיו ברדיוס של כ-2,000 מטרים מאזורי הדברה, הסיכוי שילדיהם יאובחנו כאוטיסטים עלה בין 10% ל-16% לעומת נשים בהיריון שלא נחשפו לחומרי הדברה. יתרה מזאת, מאותו מחקר עולה כי ישנה עלייה של 30% במקרי האוטיזם בקרב ילדים קטנים אשר חיו בקרבת מקום לאותם אזורים. השנים הראשונות של התפתחות הילד קריטיות מאוד ובקרב תינוקות נרשמה עלייה של 50% במקרי אוטיזם בקרב אלו שחיו בקרבת מקום לאזורי הדברה.
דוגמה נוספת וקרובה יותר אלינו מגיעה ממחקר שנערך בעיר חיפה. המחקר אשר פורסם על ידי חברה ישראלית וצוות חוקרים גרמניים בירחון  British journal of medicine & medical research מעלה נקודה למחשבה. כאשר ילדינו חשופים לרמות גבוהות של מתכות כבדות וחומרים דומים אחרים עלולה להחמיר הסבירות להתפתחותן של הפרעות קשב וריכוז, בעיות שפה והתפתחות ואף תסמיני אוטיזם חמורים.

אלצהיימר

ידוע כי ככל שאנו מתבגרים, הגוף שלנו נהיה חלש יותר והסיכונים לחלות במחלות מסוכנות עולה ללא שליטה. דוגמה טובה לכך היא הופעתה של מחלת האלצהיימר, שההזדקנות והגנטיקה הם הגורמים המשחקים תפקידי מפתח בסיכוי להתפתחותה. עם זאת, ישנם גורמי סיכון סביבתיים אשר עלולים להוות "מכפילי כוח" בהאצת התפרצות המחלה והתקדמותה. לאחרונה, ממחקר שנערך בשנת 2019 באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה עלה כי חשיפה כרונית למתכות כבדות משפיעה על הפיזיולוגיה של המוח ועל חסינותו, כמו גם על התפתחותה של מחלת האלצהיימר. במחקר הזה בדקו ומצאו כי ישנו קשר ישיר בין החשיפה למתכות כבדות להאצה בהתפתחותה של מחלת האלצהיימר הקשה.
מתכות כבדות: ילד שמח

מהם גורמי הסיכון לחשיפה למתכות כבדות?

גורמים סביבתיים

חשוב לציין כי המקור העיקרי לפליטה ועקב כך גם לחשיפה למתכות כבדות הוא זיהום תעשייתי, בעיקר ממקורות של תעשייה כבדה, זיהום אוויר וזיהום מים. המתכות הכבדות יכולות להיפלט לסביבה כחלק מעופרות הנכרות מהקרקע לשם הפקה של חומרי גלם אחרים וכשאריות דלק מחצבי כגון פחם ונפט. יתרה מזאת, תהליכי זיקוק מחצבים ועיבוד מתכות כוללים שימוש בתרכובות או סגסוגות המכילות שאריות של מתכות כבדות שעלולות להיפלט לאוויר גם כן. לדוגמה, אחד המקורות העיקריים לזיהום שכזה בארץ על ידי המתכת כספית, הוא שריפת פחם בתחנות הכוח שבחדרה ובאשקלון, כאשר הכספית גם נפלטת ממפעלי עיבוד מתכות בחיפה ובאשדוד ועוד מפעלים המעבדים מינרליים ברמלה ומרכזי הפקת פוספט בדרום הארץ. ישנם מקורות חשיפה נוספים ורבים, לאור כך ולאור החשש לבריאות הציבור, מדינות רבות וביניהן ישראל, מנסות לצמצם את הפליטה של מתכות כבדות ולעבור לטכנולוגיות שמפחיתות את השימוש בהן או נמנעות מהן כלל.

גורמים יומיומיים

מלבד לזיהום האוויר שעליו לנו אין שליטה, ישנם גורמי סיכון אחרים שיכולים לחשוף אתכם למתכות כבדות על ידי אכילה, שתייה, נגיעה או נשימה של חומרים מזהמים. דוגמאות לכך ניתן למצוא בקרב עובדים במפעלים המשתמשים במתכות כבדות, אנשים אשר נושמים צבע כאשר הם משפצים את ביתם, אנשים אשר אוכלים דגים שנתפסו באזורים עם רמות גבוהות של כספית, בקרב אנשים הצורכים תרופות צמחיות שיש בהן מתכות כבדות ואפילו אנשים פרטיים המבצעים פעולות ריתוך פשוטות. באשר לילדים שלנו, חשוב לדעת שממחקר שערך משרד הבריאות אשר בדק הימצאות מתכות כבדות בתכשיטי ילדים עולה כי ישנה תכולה גבוהה מאוד של המתכות הרעילות עופרת וקדמיום במוצרים רבים שכאלה. יתרה מזאת, בחלק מהתכשיטים נמצאו רמות גבוהות וחריגות של ניקל, ארסן וכרום. חשוב לדעת זאת מפני שילדים, ובמיוחד ילדים קטנים, נוטים להכניס חפצים שכאלה לפה. נוכחותן של מתכות כבדות במוצר ייעודי לילדים, עלולה לחשוף את קבוצת האוכלוסייה הרגישה הזו לסיכון בריאותי משמעותי.
לאחר שהבנו מהן הסכנות של החשיפה למתכות כבדות וכמה שהן נפוצות, כדאי להכיר את הדרך היעילה לסייע לשמור על הבריאות שלנו ושל ילדינו.
מתכות כבדות: מפעלים וארובות פולטי עשן

הבדיקה שיכולה לסייע לנו נגד חשיפה למתכות כבדות

אם אתם חוששים מהנזקים המוכחים של החשיפה למתכות כבדות ולא יודעים מה לעשות, יש פתרון חדשני שכדאי לכם להכיר. מדובר בבדיקה מיוחדת שבמסגרתה אוספים מביתו של הנבדק דגימת שיער ומשלחים אותה ישירות למעבדות בגרמניה אשר יבצעו בפועל את ניתוח הדגימה ויספקו את תוצאותיה. תוצאות הבדיקה יפוענחו בישראל על ידי צוותי מומחים ולאחר הפענוח, יוזמן הנבדק לשיחת התייעצות לקבלת הנחיות ודרכי טיפול לאיזון התוצאות אשר היו בחריגה ותכנון המשך טיפול.

מי האנשים שבדיקת השיער מתאימה להם?

  • אדם אשר כבר סובל מבעיות בריאותיות כרוניות שונות ולא מוצא מרפא בטיפול הרפואי שאותו הוא מקבל, ומחפש להפחית או להקל על התסמינים אותם הוא חווה.
  • נשים אשר רוצות להיכנס להיריון - כדאי מאוד להקדים תרופה למכה ולבצע את  הבדיקה כשנה לפני הכניסה להריון, על מנת להבין את הפרופיל הטוקסיקולוגי של המטופלת ובכך להיכנס להריון נקיים מעודפים ברעלנים כמו מתכות כבדות ומאוזנים מבחינת מינרלים חיוניים.
  • ילדים קטנים בגיל שנה - מומלץ לבצע בדיקת שיער לגילוי רמות מתכות ומינרלים בסמוך לגיל זה שכן מחקרים עדכניים מראים כי איזון של מתכות ומינרלים בגיל הזה, עלול להשפיע באופן מהותי על בריאותו של הנולד בהמשך החיים.

לפרטים נוספים על בדיקת המתכות הכבדות, לחצו כאן >

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.