maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מלנומה של הציפורן - מחלה קטלנית שיש להיזהר ממנה

 לפעמים סימנים קטנים במקומות שונים בגוף, שעל פניו נראים שוליים, בלתי משמעותיים וככאלו שיחלפו מעצמם, עלולים בעצם להעיד על בעיה קשה ביותר שדורשת פנייה דחופה לבדיקה ולטיפול רפואי. כך למדה על בשרה אשה בריטית אחת, שפס שחור קטן שהופיע בציפורניה והיא אינה ייחסה לו חשיבות רבה התברר כסימן מסכן חיים הרבה יותר משחשבה. סיפורה מעורר הדאגה של אותה אישה נחשף ברשתות החברתיות, וחשוב שתכירו אותו על מנת שתדעו גם אתם להיזהר מפני מקרים שכאלו.

מלנומה של הציפורן: ציפורן שעליה הופיע פס שחור דק, סימן ברור של מלנומה של הציפורן
 

הסיפור נחשף בפייסבוק על ידי ג'ין סקינר, טכנאית ציפורניים ותיקה מאנגליה. האישה המדוברת נכנסה יום אחד אל חנותה של סקינר וביקשה ממנה לבצע לה פוליש כהה לציפורניים על מנת לכסות מעין כתם שחור בצורת פס ישר, שהופיע על אגודלה של האישה ונמתח מן הקצה התחתון ועד הקצה העליון. האשה סיפרה לסקינר שהיא ביקרה כבר במספר סלוני יופי, ובכולם הסבירו לה שהפס שהופיע בציפורנה הוא לא יותר משטף דם, סימן למחסור בסידן וישנם אפילו שטענו בפניה כי מדובר בפגם גנטי ותו לו. סקינר לעומת זאת הציעה לאישה למהר ולהיבדק, כי יכול להיות שהכתם התמים לכאורה מעיד על סכנה כלשהי לבריאותה יותר מאשר חשבה – ואכן, לאחר כמה שבועות קיבלה טכנאית הציפורניים שיחה מאותה הגברת, שבישרה לה שלאחר שנבדקה התגלה אצלה מקרה חמור של סרטן מסוג מלנומה של הציפורן, שהחל להתפשט אל עבר בלוטות הלימפה שלה, והוא שאחראי לפס השחור שהופיעה באגודלה.

הגילוי אמנם קשה, אך בהחלט יכול להיות שסקינר הצילה את חייה של אותה אישה, שכעת תוכל לקבל טיפול מתאים לבעיה החריפה שהתגלתה אצלה. כדי להימנע מן המצב אליו הגיעה אותה לקוחה תמימה, שלא הבינה את חומרת הבעיה, חשוב שגם אתם תכירו את המלנומה של הציפורן ותדעו כיצד לזהותה ולהיזהר ממנה, ועל כן קראו בעיון את המדריך שלפניכם, שייתן לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו בנוגע לסוג הסרטן הקטלני הזה.

מלנומה של הציפורן: ערבוביה של ידיים

מהי מלנומה של הציפורן ומה מידת הסכנה שלה?

באופן רשמי נקראת המחלה "מלנומה שמתחת לציפורן", ובניגוד לסוגים אחרים של מלנומה המתפתחים בדרך כלל על גבי העור, הסוג המסוים הזה גדל בשורש הציפורן, אותו החלק המגן על העור שמתחתיה. דעו לכם כי ישנו הבדל בתפוצתה של המלנומה של הציפורן בין סוגי העור שונים: אצל בעלי עור לבן שכיחותה של המחלה היא 2.5% בלבד מסך כל מקרי המלנומה, כשאצל בעלי עור כהה השכיחות עולה באופן חד ומחלה זאת מהווה אצלם כ-35% ממקרי המלנומה, ואצל אנשים ממוצא אסייתי מאמירה שכיחות המחלה לכ-50% מכלל מקרי המלנומה.

על פניו, עבור רוב האנשים, המלנומה של הציפורן אינה מסוכנת או נפוצה באופן חריג יותר משאר סוגי המלנומות, אך הבעיה העיקרית איתה היא חוסר היכולת לזהותה מצד אלו שלקו בה. במחקרים שנעשו בעניין זה נמצא כי העיכוב הממוצע באיתור המחלה עומד על כשנתיים וחצי, וזה לא משום שאלו החולים בה לא שמים לב לכתם השחור שהופיע על הציפורן שלהם, אלא מכיוון שבדרך כלל הם מעדיפים לייחסו לנסיבות שונות במקום ללכת ולהיבדק, ממש כפי שעשתה אותה אישה הבריטית עליה סופר בתחילת הכתבה. לכן, חשוב מאוד שתכירו בבירור את התסמינים של מחלה זאת, ותדעו להבדילם מתסמינים של בעיות אחרות שעלולות להתפתח בציפורן - גילוי ואבחון מוקדם של המחלה על ידי רופא עור מוסמך, בהחלט יכול להציל חיים.

 

כיצד תזהו מלנומה של הציפורן?

מכיוון שמחלה זאת מתפתחת בשורש הציפורן ולא בעור שמסביבה, תסמיניה יהיו שונים לרוב מתסמיניהם של סוגי מלנומות אחרים, ולא יכללו שומות המתפתחות על העור הנגוע.

התסמינים הרווחים של מלנומה של הציפורן יכולים להיות אחד או כמה מן הבאים:

  • הופעתו של פס שצבעו נע בין בהיר עד לחום כהה ומופיע לאורך הציפורן, בדרך כלל בצורה אופקית.
  • הופעתו של פס כהה על הציפורן שמתפשט לכל רוחבה.
  • כתמים שחורים לכל רוחב הציפורן שמתפשטים אל עבר העור שמסביב.
  • גוש קטן של רקמה שמתפתח מתחת לציפורן, עם או ללא כתם כהה שמופיע עליו.
  • ציפורניים חלשות ושבריריות.
  • דימום באזורים בהם מופיעים הכתמים.

לעיתים אנשים לא מבדילים בין מלנומה של הציפורן לבין שטף דם רגיל, הנגרם מקרע בנימי הדם שתחת הציפורן, לרוב עקב קבלת מכה או חבלה קלה באזור. ההבדל הוא שבמקרה של שטף דם, ציפורן חדשה ובריאה תתחיל לצמוח תוך זמן קצר ותכסה בהדרגה את הכתם עד היעלמותו, כשלעומת זאת במקרה של מלנומה הכתם יישאר נראה וברור לעין ולא יתרפא מעצמו. זאת ועוד, במחקרים נמצא כי כתמים הנובעים משטפי דם נוטים להיראות בלתי אחידים בצורתם, כשהם נדמים למעין טיפות או שלוליות קטנות במרכזה של הציפורן, בעוד שכתמים הנובעים ממלנומה של הציפורן יראו כפס אחיד וישר, היוצא מחלקה התחתון של הציפורן ומסתיים בקצה שלה.

מלנומה של הציפורן: רופא מגיש את ידו ללחיצה

כיצד מאבחנים מלנומה של הציפורן ומהם דרכי הטיפול במחלה?

גם אם חלילה זיהיתם כי תסמיני המחלה הופיעו על אחת מציפורניכם, דעו כי היחידים המוסמכים לאבחן את המחלה ולקבוע את קיומה אלו הם הרופאים, כך שאם שמתם לב לסימנים מחשידים בציפורניים שלכם שאינם תוצאה של חבלה באזור או שאינם חולפים מאליהם תוך כמה שבועות, פנו בהקדם האפשרי לבדיקה אצל רופא עור. אם התסמינים המופיעים על ציפורניכם יעלו חשש גם אצל הרופא, הוא ישלח חלק קטן מהציפורן לביופסיה. במקרה שאכן ימצא כי לקיתם במלנומה של הציפורן, ניתוח להסרת הציפורן הנגועה הוא, נכון להיום, הטיפול היחיד האפשרי למחלה זאת. עם טיפול מוקדם סיכויי ההצלחה וההחלמה מן המחלה הם טובים מאוד ומגיעים עד לכ-80%, לכן אל לכם להסס לפנות כמה שיותר מהר אל הרופא ברגע שאתם שמים לב לשינויים כלשהם במבנה הציפורניים שלכם.

דעו לכם שמכיוון שמלנומה של הציפורן אינה נגרמת בהכרח מחשיפה לשמש, כמו סוגי מלנומות אחרות, קשה עד בלתי אפשרי למנוע את הופעתה בהשוואה לסוגים האחרים. כדי לצמצם את אפשרות הפגיעה בציפורניים שלכם, הן ממלנומה והן מחבלות, הקפידו על היגיינת כפות הידיים והרגליים שלכם ושימרו על בטיחותם בעת שאתם עוסקים בעבודות ובפעילויות שעלולות לסכנן. זכרו לבחון ולבדוק תדירות את מצבן, ואל תתעלמו משום סימן שיכול להעיד על שיבוש או ליקוי כלשהו.   

מקור התמונה: Women's Health

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו