print header

8 טעויות הורות נפוצות שיכולות להשפיע על עתיד הילדים

 כהורים, כולנו רוצים להוות דוגמה אישית ולהיות אחראיים בקשר לכל מה שנוגע לילדים שלנו, כאשר אנו מוכנים לעשות הכל על מנת לגדלם מאושרים ומוצלחים, אך לפעמים זה לא מספיק כדי למנוע מאיתנו בעיות. טעויות הורות כאלה ואחרות יכולות לגרום לילדים להתחיל לנתח את האירועים שקורים סביבם וליצור השקפות עולם שיש להן השפעה על החיים העתידיים שלהם, שאנחנו לא בהכרח רוצים. לכן, כדי שהעולם יהיה מלא בילדים ומבוגרים מאושרים יותר, כדאי שנבין מהן ההשלכות השליליות שעלולים לגרום המעשים שלנו על חייו הבוגרים של הילד, וכך גם נוכל לזהות את מידת חומרתם. המשיכו לקרוא וגלו 8 טעויות נפוצות שהורים רבים עושים וכיצד הן עלולות להשפיע על חייהם הבוגרים של ילדיהם כדי שאתם תוכלו להימנע מהן ולגדל ילדים מאושרים.
 
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: זוג הורים וילדה הולכים יד ביד

1. כאשר לא מראים מספיק אהבה זה עלול להוביל להערכה עצמית נמוכה

עבור רוב הילדים, ההורים הם האנשים החשובים ביותר בעולם כולו, לכן מחסור בהבעת אהבה מצד אמא ואבא יכול להשפיע רבות על התפתחותם. נכון, המציאות של היום דורשת מההורים לבלות יותר זמן בעבודה וייתכן כי זהו מקור הבעיה, והוא לאו דווקא קשור ישירות לילדים, אך בסופו של יום תחושת המחסור בחום הורי גורמת להם להרגיש לא נאהבים מספיק.
אם כן, מה קורה כאשר ילד אינו מרגיש את אהבת הוריו? ברוב המקרים, ההערכה העצמית שלו נפגעת והוא לא אוהב את עצמו. כתוצאה מכך, כשהוא יהפוך להיות איש מבוגר הוא ינסה לשנות את עצמו בדרכים שונות – ניתוחים פלסטיים, אימוני כושר מאומצים, דיאטות קיצוניות ועוד. במקרים אחרים בהם הורים מנסים לתת את כל אהבתם לילדים שלהם ולמעשה להפוך את הטיפול בהם לכדי שליטה מוחלטת, ילדיהם ירגישו אומללים גם כן, וינסו לשנות את עצמם בעתיד כמבוגרים. זכרו כי אין כוס מדידה לכמות האהבה שאתם מעניקים לילדים שלכם, לכן מוטב לשים לב לשינויי התנהגות אצלם ולהכיר גם טיפים חשובים לבניית ביטחון עצמי אצל ילדים.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: אבא ובן יושבים על ערסל ומדברים

2. כאשר הורים מנסים לשלוט בהכל זה עלול להוביל לאנוכיות אצל ילדיהם

כהורים, אנחנו רוצים שלילדים שלנו יהיה הכי טוב שאפשר, לכן לעתים אנו נוטים להתערב בבחירות שהם עושים ומנסים לנהל ולשלוט בכל מה שמתרחש. לפעמים אנו שוכחים שהילדים שלנו גדלים ואנו ממשיכים לעשות הכל בשבילם ולמענם, גם אם דבר שזה כבר לא נדרש מאיתנו.
אז מה קורה כאשר הורים בונים את מערכות היחסים שלהם עם ילדיהם על בסיס שליטה מלאה? ברוב המקרים, הילדים ימשיכו לחשוב שכל העולם סובב סביבם. כתוצאה מכך, הם לא יוכלו לבנות מערכות יחסים בריאות, משום שהם לא יכולים לקבל החלטות והם חושבים רק על עצמם – גישה שכזו לבטח תוביל למתחים פנימיים כשיגדלו. זכרו כי הילדים שלכם צומחים ומתפתחים מיום ליום ולכן כדאי מדי פעם גם לשחרר את החבל, כשלשם כך מוטב שתכירו את הטיפים היעילים שיעזרו לכם לגדל ילדים עצמאיים ומצליחים.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: אבא ובת עומדים ליד עץ

3. אי עידוד לקבלת החלטות עצמאיות עלול להוביל לתלותיות

בדומה לסעיף הקודם, גם כאן ההתערבות ההורית באה לידי ביטוי באופן בו הורים רבים לא מעודדים את ילדיהם לקבל החלטות בעצמם, ולמעשה עושים זאת בשבילם. כאשר הורים מקבלים החלטות עבור ילדיהם, הם לא נותנים להם להיות עצמאיים, לכן זכרו שלכל ילד יש זכות לבחור בהתאם לגילו וכמובן עם תמיכת ההורים.
אם כן, מה קורה כאשר הורים רבים מקבלים החלטות בשביל ילדיהם? ברוב המקרים, הילדים יישארו במצב שבו הם תמיד יצטרכו מישהו שיעזור להם. חוסר היכולת לקבל החלטות גורם לאנשים לא להיות מסוגלים לפתור בעיות בעצמם וכתוצאה מכך להיות תלויים בעזרתו של מישהו אחר. דבר שכזה יגרום להם לחיפוש מתמיד אחר מקומם בעולם הזה, מפני שהם בעצמם לא יודעים מה הם רוצים. זכרו, כי בידכם ההורים מוטלת האחריות לחנך את ילדיכם לקבל החלטות נכונות ואת זה תוכלו ללמד אותם על ידי הטיפים המופיעים בכתבה הבאה.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: אמא מכפתרת חולצה של בנה

4. וויכוחים בין ההורים בתדירות גבוהה ליד הילדים עלולים להוביל לחיקוי התנהגות זו

ויכוחים הם חלק מהחיים וגם אנחנו כהורים מתווכחים רבות בינינו על שלל נושאים שונים. עם זאת, אם ההורים רבים בינם לבין עצמם בתדירות גבוהה, ועוד ליד הילדים שלהם, האחרונים עלולים לחשוב שהם הסיבה לטונים הגבוהים. הרי ברוב המקרים הילדים לא באמת מבינים מה מתרחש, והם מטילים את האחריות והאשמה על עצמם גם אם הדבר לא מופגן כלפי חוץ.
השאלה הברורה כעת היא מה עלול לקרות לילדים שעדים לוויכוחים בין הוריהם בתדירות גבוהה? ברוב המקרים, הילדים האלה יגדלו להיות אנשים שינסו בדרך כלל להימנע מעימותים, אך לעיתים קורה גם ההיפך והם ינטו להתעללות באחרים. בעתיד, בנות באופן לא מודע ינסו להראות לגברים שהן חזקות יותר ובנים ברוב המקרים יחזרו על התנהגותם של אביהם. בנוסף, לעתים קרובות, כמבוגרים, יבינו אותם ילדים כי מה שהם עושים הוא רע וכתוצאה מכך הם עלולים לפתח בעיות התמכרות שונות. זכרו כי אתם ההורים משמשים דוגמה אישית לילדיכם, גם אם לא בצורה ישירה, לכן מוטב לנהל את הוויכוחים שלכם בחדר השינה או פשוט לא בקרבת הילדים, ובנוסף גם להכיר את סוגי הריבים הנורמליים בין בני זוג וכיצד ניתן להתמודד איתם.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: צלליות של גבר ואשה מתווכחים

5. דרישה לדברים בלתי אפשריים עלולה להוביל לדיכאון והלקאה עצמית

כהורים אנחנו תמיד נשאף לדחוף את הילדים שלנו להצליח בכל תחום בחייהם וילדינו, אשר סומכים עלינו, יאבקו כדי לעשות כל מה שאנו מצפים מהם. עם זאת, לעתים הציפיות שלנו מהילדים יכולות להיות בלתי אפשריות, וכאשר הם נכשלים הם למעשה מתחילים לחשוב שהם מפסידנים שאינם ראויים להיות נאהבים, בטח שלא על ידי ההורים שלהם.
אם כן, מה קורה כאשר ההורים דורשים את הבלתי אפשרי מילדיהם? ברוב המקרים, אותם ילדים גדלים והופכים לאנשים שיהיה בלתי אפשרי לחיות איתם. כמבוגרים, הם תמיד יהיו ממוקדים יותר מדי בניסיונות חוזרים ונשנים להצליח בכל תחום בחיים; אם לדעתם הם לא יעשו כמיטב יכולתם בתחום מסוים, הם ירגישו אומללים ובמקרים מסוימים אפילו מדוכאים. אז כיצד עלינו לנהוג כדי למנוע זאת? בעיקר לזכור שדרישות וציפיות הם דברים שצריכים להיות ברי השגה ושעליכם לתמוך בילדים שלכם גם כשהם נכשלים, ולכן גם מוטב שתכירו את הדרכים שיעזרו לכם לעודד ולחזק אותם.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: ילד יושב ליד שולחן ומחשב בעזרת אצבעותיו

6. לימוד הילדים להיות נוחים עלול להוביל לחוסר עצמאיות

למרבה הצער, שליטה על הרצונות של הילד היא תופעה נפוצה בקרב הרבה זוגות הורים. לעתים קרובות, הורים רבים מבקשים מילדיהם לצפות בטלוויזיה או לשחק במשחקי וידאו על מנת שלא יפריעו להם. דבר שכזה הוא בסדר כל עוד הוא לא מתרחש בתדירות גבוהה, אבל ככלל זה לא צריך להיות על בסיס קבוע. מטרתם של ההורים צריכה להיות גידול וחינוך של ילדים באופן שיהפוך אותם לאנשים בוגרים שיוכלו לחיות בעולם באופן עצמאי ולקבל החלטות משלהם, על פי צרכיהם וערכיהם.
אז מה קורה כאשר הורים מלמדים את ילדיהם להיות נוחים? ברוב המקרים הילדים יגדלו להיות מבוגרים תלותיים, כאלה שלא יכולים לחיות חיים עצמאיים ונורמליים. כבוגרים הם יינטו לא להבין מה הם רוצים מעצמם ודבר זה עלול להשפיע על בריאותם ולגרום בנוסף לבעיות התמכרות קשות. זכרו, אם אתם רוצים שילדיכם לא יפריעו לכם, למדו אותם זאת במילים ובחינוך ואל תשתמשו יותר מדי במסכים השונים לפתרון הבעיה. בנוסף, מוטב שתלמדו על התנהגויות בעייתיות של ילדים שאסור להתעלם מהן וכיצד לפתור אותן.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: ילד יושב על ספסל ברחוב ומשחק בטלפון הנייד

7. כשאבות לא מעניקים מספיק תשומת לב לילדיהם זה עלול להוביל לקשיים בבניית מערכות יחסים

בחלק מהמשפחות, אבות נוטים לעבוד שעות נוספות או פשוט לא נוכחים בבית וחוסר תשומת הלב שנוצר כתוצאה מכך עלול להשפיע על חייהם העתידיים של ילדיהם. דבר שכזה לרוב קורה במשפחות בהן האבות פשוט לא מעניקים מספיק תשומת לב לילדים שלהם, הם למעשה פשוט קיימים, וזהו...
ברוב המקרים, כאשר ילדים לא מקבלים מספיק תשומת לב התוצאות יהיו די ברורות - בנים יינטו לחקות את התנהגות אבותיהם כשיגדלו, ובנות בדרך כלל יתקלו בקשיים בבניית מערכות יחסים רומנטיות ולרוב יבחרו בגברים שדומים בהתנהגותם לאביהן. אותם ילדים שכבר התבגרו ירצו להקים משפחה מאושרת, אבל חווית הילדות שלהם תגרום להם להרגיש חשדנים כלפי כל בן או בת זוג. אבות, זכרו כי עליכם להיות מעורבים בחינוך וגידול ילדיכם ובמקביל לדאוג להעניק להם מספיק תשומת לב, ואת זאת תוכלו לעשות בעזרת 12 משחקים משותפים שיגרמו לילדים שלכם לקום מהספה ולזוז.
טעויות הורות עם השפעות על הילדים: ילד עומד עם חכה ליד אגם וברקע אביו ואחיו

8. המעטה בערכם של רגשות הילדים עלולה להוביל להדחקה שלהם

תפיסת העולם היא שונה בין מבוגרים לילדים, וכאשר זה נוגע לקטנטנים - לפעמים הם נוטים להתרגז מדברים שנראים מטופשים למדי בעינינו, כאנשים בוגרים. אך דווקא בנקודה שכזו, במקום לנסות להבין מה מקור הבעיה, רוב ההורים בוחרים לבצע הערכה שיפוטית כמו "זה דבר רע", "זה דבר טוב", "בנים לא בוכים" וכדומה, או להעיר ולדרוש "הפסק לבכות", "אל תכעסי" ועוד. כשאתם ההורים פועלים כך, אתם למעשה מזלזלים וממעיטים בערכם של רגשות ילדיכם.
מה בדיוק קורה כאשר הורים ממעיטים בערך של רגשות ילדיהם? חשוב לומר כי ככל שאדם מבין יותר ושולט ברגשותיו, כך הוא גם נוטה להתגמש יותר – דבר חשוב כשזה נוגע לקבלת החלטות. בחיים הבוגרים, ילדים אשר רגשותיהם דוכאו, לא יוכלו לחלוק אותם עם אנשים אחרים מהחשש שידוכאו בשנית. בנוסף, הם נוטים להדחיק את כעסיהם עד שהם מתפוצצים, לכן חשוב לדבר על רגשות עם ילדים ולזכור לעזור להם להתמודד עם משברים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.