print header

8 הדרכים ליצירת ביטחון רגשי במערכת יחסים זוגית

 מערכות יחסים עמוקות ומשמעותיות לא מתפתחות בין רגע, בניגוד לתשוקה ומשיכה, ולוקח פרק זמן לא מבוטל עד שאנו מסוגלים להרגיש בטוחים רגשית בזוגיות שלנו. ביטחון רגשי במערכת יחסים זוגית חשוב מכמה סיבות, וכפי שטוען ד"ר סטפן פורג'ס, חוקר מדעי המוח וההתנהגות, בטיחות רגשית היא אחד המרכיבים החשובים ביותר לביסוס קשר רומנטי מספק וממלא. אז בין אם אתם מרגישים בטוחים רגשית בזוגיות שלכם ובין אם לא, כדאי וחשוב שתכירו את 8 הדרכים שבעזרתן תוכלו ליצור ביטחון רגשי, לכם ולבני זוגכם.
 
איך להרגיש ביטחון רגשי בזוגיות: אצבעות של גבר ואישה שלובות ועליהן מקועקעים עוגנים

1. היו עקביים

אם אתם רוצים להרגיש בטוחים במערכת היחסים שלכם עליכם להיות עקביים, כך טוענת מומחית מערכות היחסים והסופרת סקרלט קנדי. כוונת העקביות היא להתעניין בבן הזוג בכל יום מחדש, ובמקביל לדאוג לדרוש זאת בחזרה. אתם יכולים להתחיל משליחת הודעה פשוטה במהלך יום עבודה, עדכון על מצבכם ומיקומכם, קביעת תוכניות משותפות ועוד. בנוסף, עליכם להיות נאמנים לעצמכם ואם משהו משתנה בשגרה שלכם, עליכם לעדכן את בן הזוג, כך העקביות לא תפגע והשיח ביניכם יהיה שקוף. קנדי מסבירה כי מילים שלא מגובות במעשים עלולות לפגוע בזוגיות שלכם, לכן שימו לב כי אתם ברורים ויודעים להתבטא בצורה שקופה כך תוכלו להרגיש בטוחים במערכת היחסים שלכם ולעורר את הרגש הזה אצל בני זוגכם. זכרו, אל לכם לפחד להגיד את שעל לבכם, בצורה שקופה וגלויה, הרי היתרונות הנפלאים שבגישה כנה ואמתית יעשירו את חייכם, ולא רק בפן הזוגי.

2. הרשו לעצמכם להיות פגיעים

מעטים האנשים שאוהבים להיות פגיעים, ולמרות שזה קשה מאוד לביצוע, למעשה זה אחד הדברים החשובים שיעזרו לכם להפוך את מערכת היחסים שלכם לבטוחה רגשית. ד"ר סוזן גולציק, מאמנת זוגות, גורסת כי כאשר אחד מבני הזוג מרשה לעצמו להיות פגיע ולספר בפתיחות את שעל ליבו, אבל השני אינו מתחבר, זה עלול לפגוע מאוד בבן הזוג הפגיע והוא אינו ירגיש בטוח להראות את הפגיעות שלו בעתיד. למעשה, גם במקרה זה וגם במקרה שבו אף אחד מבני הזוג לא מרשה לעצמו לשתף ולהיות פגיע, מערכת היחסים עלולה להינזק. לכן, הרשו לעצמכם להיות פגיעים ולשתף את שעל ליבכם, רק כך תוכלו לייצר אינטימיות אחד בין השני, ואם אתם לא יודעים מה להגיד לבני הזוג שלכם ברגעי משבר, מומלץ שתלחצו כאן.
איך להרגיש ביטחון רגשי בזוגיות: אישה עם כפפות אגרוף מרביצה לגבר

3. אמרו דברים חיוביים אחד לשני

במערכות יחסים ארוכות רובנו נוטים לשכוח להגיד דברים כמו "אני אוהבת אותך" או "אני מעריך את מה שאת עושה בשבילי", אך אמירות מחזקות אלו ואחרות הן אחד המפתחות ליצירת ביטחון רגשי במערכת היחסים שלכם. מאמנת הזוגיות ג'ניפר וולטון, מסבירה כי מילים חיוביות כמו מה שצוין לעיל, יכולות לעזור ליצור ביטחון רגשי במערכות יחסים זוגיות שונות, ועל כן יש לשלב אותן בשגרת היום יום, כך לא תשכחו להגיד אותן ותזכו להביע ולקבל חיבה אחד מהשני. אם אתם לא בטוחים מה כדאי לכם להגיד, כדאי שתלחצו כאן ותגלו מספר מחמאות חשובות שבני הזוג שלכם ישמחו מאוד לשמוע.

4. היו כנים

כאשר אנו נמצאים בזוגיות ארוכת שנים, או בתחילתה, כדאי שנדע כי במהלך התקופה הזאת אנו נצטרך להתמודד עם מספר שיחות לא נעימות במיוחד. הכוונה כאן היא להתמודדויות השונות של כל אחד מבני הזוג כמו למשל בינו לבין עצמו, בינו לבין משפחתו או חבריו ובינו לבין בן הזוג שאותן הוא בוחר לשתף. מומחה הבריאות ואיכות החיים קיילב בק גורס כי אל לנו לשקר בנוגע לתחושות ורגשות שאנו חווים בעקבות ההתמודדויות השונות. בק מסביר כי זה בסדר אם לא נבחר לחלוק ולשתף כל הזמן, אבל כדאי להגיד זאת בפה מלא ולא לשקר ולומר שהכל בסדר בזמן שאתם לא מרגישים כך באמת. כדי ליצור ביטחון רגשי במערכת היחסים שלכם, אתם תצטרכו להתמודד עם מצבים שכאלו, אבל ברגע שתדעו להתגבר עליהם בכנות מלאה, תוכלו להרגיש הרבה יותר קרובים אחד לשני. לחצו כאן כדי לרכוש 10 חוקים לניהול שיחות טובות ויעילות מפי האישה שיודעת איך לעשות זאת – סלסט הדלי.
איך להרגיש ביטחון רגשי בזוגיות: גבר ואישה עומדים זה מול זה

5. הגדירו גבולות ברורים

על כל אחד מבני הזוג לדעת לכבד את גבולותיו השונים של האחר, גם אם לעתים הדבר נראה לא הגיוני או לא מובן. עליזה ציפורסקי, מנהלת בלוג נגד התעללות מינית בילדים, מסבירה כי לאור חווית ההתעללות המינית שעברה בילדותה היא מבינה כיום כי הבטיחות הרגשית במערכות יחסים זוגיות יכולה להתקיים רק אם כל אחד מבני הזוג משתף ומציף את גבולותיו ויודע לכבד את הגבולות של האחר. לדוגמה, אם אתם לא רוצים שבן הזוג שלכם יגע בכם בדרך מסוימת, עליכם להיות מסוגלים לדעת להגיד זאת בקול מפני שהוא אמור לכבד זאת. באופן דומה, אם בן הזוג שלכם מבקשים מכם קצת זמן לבד, עליכם לכבד את רצונם ולאפשר להם לבלות זמן לבד. אתם מוזמנים לגלות בעזרת המבחן הבא כיצד אתם מגיבים לרגשות שלכם ומה זה אומר עליכם, כך תוכלו לשתף אותם עם בני הזוג שלכם.

6. דברו על העבר שלכם

כל אחד מאיתנו נושא עמו מטען של העבר של חייו, ובין אם הוא טוב או רע, הוא מה שעיצב את מי שאנו כיום. נכון, לדבר על העבר שלנו עלול להיות דבר לא נוח בכלל, אבל כפי שמסבירה מגשרת הגירושין טארה אייסנהארד, כדי ליצור ביטחון רגשי במערכת היחסים שלכם, כדאי שתכירו ותבינו את הנקודות המשמעותיות שהיו בחיי בני זוגכם. טארה מסבירה כי המודעות הזו לחיי העבר של בני זוגכם, חשובה מאוד שכן היא מביאה איתה המון הבנה ואמפתיה. כאשר שני בני הזוג יודעים את ה-"מה" וה-"למה" של מטעני העבר של יקיריהם, הם יכולים לעבוד בשותפות מלאה כדי להתגבר עליהם ולהרגיש בטוחים רגשית בזוגיות הנוכחית. אם אתם מרגישים שקשה לכם לשתף את חוויות העבר, כדאי שתכירו את כישורי התקשורת שיעזרו לכם לתקשר בצורה יעילה וקלה יותר.
איך להרגיש ביטחון רגשי בזוגיות: אישה מבוגרת יושבת על נדנדה וגבר מבוגר עומד לידה ומדברים ביניהם

7. קחו אחריות על הבעיות המשותפות ביחסים שלכם

כדי שתוכלו להרגיש בטוחים רגשית במערכת היחסים שלכם, חשוב מאוד שתהיו בוגרים מבחינה רגשית בדיוק באותה מידה. הכוונה כאן היא לנטילת אחריות על הבעיות שלכם, גם האישיות וגם המשותפות. לכל זוג ישנם ריבים נורמליים שניתן להתמודד איתם, אך חוסר לקיחת אחריות והעברתה לבן הזוג עלולה להיות הגורם שיכריע האם תרגישו בטוחים בזוגיות שלכם או לא. הפסיכותרפיסטית ד"ר טינה ב' טסינה מסבירה כי אל לכם לעשות את הטעות הנפוצה של אי נטילת אחריות על הפחדים ומצבי הרוח הרעים שלכם ועל ידי כך לגרום לבן הזוג שלכם להרגיש אחראי למצב בו אתם נמצאים. עליכם להתחיל לקחת אחריות על מה שעובר עליכם, ואת זה תוכלו לעשות בעזרת המשפטים הבאים שיעזרו לכם לקחת אחריות על החיים שלכם.

8. שימו אחד את השני בעדיפות ראשונה

כולנו אוהבים להרגיש נאהבים, במיוחד במערכות יחסים זוגיות בהן ההרגשה הזו חשובה מאוד. הרגשה זו באה לידי ביטוי בכך ששני בני הזוג דואגים לשים את האחר בעדיפות ראשונה וכך יוצרים בטיחות רגשית הדדית במערכת היחסים. ד"ר לורי ווטלי, מטפלת מורשית לנישואין ומשפחה, מסבירה כי כולנו רוצים להיות בחשיבות עליונה והעדיפות הראשונה של בני הזוג שלנו. כאשר אנו יודעים שאנו ראשונים בחיים של בני הזוג שלנו, אנחנו מסוגלים לסמוך על כך שהם יהיו שם בשבילנו בנקודות שנזדקק להם יותר מכל. אם אתם חושבים שאין לכם את היכולת לשים את בן הזוג בעדיפות ראשונה, כדאי שתכירו את הטיפים לשמירה על אהבה בזוגיות ארוכה.
איך להרגיש ביטחון רגשי בזוגיות: זוג מחובק עומד על שפת הים

מילות סיכום

לאחר שלמדתם איך תוכלו להרגיש בטוחים רגשית במערכת היחסים הזוגית שלכם, הגיע הזמן ליישם את הכלים שרכשתם. מומלץ מאוד שתשתפו את בני זוגכם ברגשות שלכם וגם בדרכים המצוינות לעיל כדי ליצור ביטחון מלא בזוגיות של שניכם. אנחנו בטוחים שמרגע זה ואילך אתם תצלחו כל מכשול ביחד, בשותפות מלאה, כזו שתגרום לכם להרגיש נינוחים, שלמים עם עצמכם ומעל הכל, אהובים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.