print header

10 הרגלים רעים שאתם צריכים להיפטר מהם כדי לצמצם את הסיכון שתחלו בשפעת החורף

 החורף כבר כאן במלוא כוחו, ועונת הצינון, הווירוסים והשפעת גם היא פוקדת אותנו שוב. כדי לצמצם את הסיכון שלכם להידבק שוב בנגיף שמוביל לתסמינים המוכרים של חום, כאבי ראש, נזלת, שיעולים ועייפות קשה, כדאי לא רק להתחסן כנגדו, אלא גם להיפטר מכמה הרגלים רעים שהם אמנם חלק משגרת החיים שלנו, אך הם מעלים את הסיכוי שלנו לחלות. אם תדעו לזנוח את 10 ההרגלים המזיקים האלו, ולאמץ במקומם אורח חיים נכון ובריא יותר שאותו תיישמו גם בעונה הקרה, בהחלט יכול להיות שהחורף הזה, לשם שינוי, השפעת תפסח עליכם.

הרגלים רעים שצריך להיפטר מהם כדי לא להסתכן בשפעת: אישה עטופה בצעיף מחזיקה בידיה כדורים

1. אתם לא מנצלים ימי מחלה מהעבודה כשאתם זקוקים להם

אם גם אתם מאלו שמסרבים בכל כוחם לנצל את ימי המחלה שמגיעים לכם לפי חוק, גם כשאתם צריכים אותם, זה יכול לעלות לכם בהרבה לחץ מיותר ולא חיוני על המערכת החיסונית. כשאתם מרגישים לא טוב, אל תתייחסו אל עצמכם באותו האופן שבו אתם מתייחסים לעצמכם בימים רגילים – זו הדרך הבטוחה להחלשת המערכת החיסונית ולהפיכתה לבלתי כשירה למלחמה בנגיפים כמו נגיף השפעת; כשאתם לא לוקחים יום מחלה ובמקום לדאוג לבריאותכם אתם הולכים לעבודה ומנסים להתנהג כאילו הכל כתמול שלשום, אתם לא רק מובילים להתחזקות הנגיף ולכך שכנראה תצטרכו לבזבז עליו יותר ימי מחלה בהמשך, אלא שאתם גם עלולים להדביק את עמיתיכם למשרד – ולכן הימנעו מלעשות זאת, והישארו בבית.

2. אתם לא אוכלים מספיק (או בכלל) פחמימות

יש כאלו הרואים בפחמימות את האויב המר ביותר של הדיאטה, אך הימנעות מוחלטת מהן או אכילה מועטה של רכיבי מזון המכילים אותן, מעלה את הסיכון שלכם לחלות בשפעת. ד"ר אליזבת גרדנר, פרופסורית חברה במחלקה למדעי המזון והתזונה האנושית באוניברסיטת מישיגן, שערכה מחקר על עכברים בנוגע להגבלות תזונה, וזה מה שיש לה להגיד בנושא: "בתחילה, חשבנו שהגבלת קלוריות תעזור לנו לשפר את המערכות החיסוניות שלהם, אבל מצאנו שההיפך הוא הנכון"'; מסקנתה של ד"ר גרדנר היא ש"יותר קלוריות במהלך עונת השפעת עוזרות להרחיק את הנגיפים מן הגוף, וגם אם הן לא עושות זאת לכל הפחות הן מובילות לכך שמעט תסמינים מופיעים וההחלמה מהירה יותר".

הרגלים רעים שצריך להיפטר מהם כדי לא להסתכן בשפעת: לחמים

3. אתם סובלים מדיכאון בלתי מטופל

על פי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה, כאשר בעיות כמו דיכאון וחרדה נותרות בלתי מאובחנות ובלתי מטופלות, הן מובילות לעליית רמותיו של הורמון הלחץ – הקורטיזול. כתוצאה מכך המערכת החיסונית נחלשת, דבר שכמובן מונע ממנה להילחם כראוי בשפעת ובנגיפים התוקפים אותנו. לכן, אם אתם מרגישים שמתפתח אצלכם כל סוג של דיכאון, דכדוך או חרדה (תוכלו להבחין בסימנים לכך בעזרת הכתבה הבאה) - אל לכם להתבייש ולנסות להסתיר זאת במקום לקבל טיפול ראוי, אחרת אתם לא רק מסתכנים בקריסה נפשית, אלא גם בפגיעה פיזית וסיכון מוגבר לחלות בשפעת.

4. אתם נוגעים בפניכם באופן תדיר

אמנם נגיעה בעור הפנים מדי פעם לפעם היא דבר שרובנו עושים מדי יום באופן קבוע – אם זה סתם כדי להעביר איזה גירוד קטן, או על מנת לנקות לכלוך, אבל מתברר שנגיעה תכופה מדי בפנינו מעודדת את התפרצותה של השפעת. מממצאי מחקר שפורסם בכתב העת למחלות קליניות מדבקות, עולה כי כדאי שתאמצו לכם את כלל האצבע הבא: שמרו על כפות הידיים והאצבעות שלכם הרחק מהפנים ככל שניתן, בעיקר כשהן מלוכלכות ואם לא שטפתם אותן במשך זמן רב, ואל תיגעו בהם כשזה לא הכרחי, אחרת אתם מעלים את הסיכון שלכם להידבק בנגיף.

הרגלים רעים שצריך להיפטר מהם כדי לא להסתכן בשפעת: אישה נוגעת בפניה

5. אתם לא צורכים מספיק אכינצאה

למי מביניכם שטרם מכיר – האכינצאה (או קיפודנית, כפי שקוראים לה בעברית תקינה) היא צמח מרפא שנפוץ ברחבי צפון ומרכז אמריקה, ובזכות סגולותיו הרפואיות מופקים ממנו כיום תרופות טבעיות ותכשירים שונים. במספר מחקרים מדעיים שנעשו על הצמח נטען כי האכניצאה עשירה בתרכובות טבעיות ונוגדות חמצון כדוגמת חומצה רוזמרינית, פלבונואידים, אלקמידים, חומצות פנוליות וחומצות קפאיות, והם אלו שמעניקים לה את אחד מיתרונותיה הבולטים עבור בריאותנו - לעלות את כמות תאי הדם הלבנים המיוצרים בגוף, מה שתורם כמובן לחיזוק המערכת החיסונית. לכן, בעונה הקרה ומרובת השפעת, מומלץ שתשתדלו לצרוך את האכינצאה על צורותיה השונות – כמו למשל שילוב תמציתה בכוס התה שלכם או נטילת כמוסות אכניצאה, אך באותה מידה תוכלו גם לצרוך מן המאכלים המצויינים בכתבה הבאה, שעשירים בנוגדי חמצון

6. אתם מזניחים את ניקיון ביתכם

נכון שהדבר הנעים ביותר לעשות בחורף הוא להתכסות מתחת לפוך עם כוס משקה חם, אבל זה לא יכול לבוא על חשבון הדאגה לניקוי הבית וסידורו. אמנם קצת בלאגן בבית זה דבר אחד, אבל אי הקפדה על ניקוי וחיטוי של משטחים שונים – כמו אמבטיה, כיור, שיש ושירותים – זה דבר אחר לגמרי, כזה שיכול להעלות את הסיכון שלכם לחלות בשפעת. אנחנו ממליצים שתרגילו את עצמכם לשמור על ביתכם נקי ומטופח גם במהלך החורף, אם לא על מנת להבטיח את מראהו הטוב אז לפחות כדי לשמור על בריאותכם. לחצו כאן כדי לעבור לאוסף הכתבות שיעזרו לכם לנקות את הבית.

הרגלים רעים שצריך להיפטר מהם כדי לא להסתכן בשפעת: אישה מחזיקה בחומרי ניקיון

7. אתם שוהים יותר מדי זמן במקומות סגורים

כשבחוץ גשום וקר מאוד, ברור שהכי נעים להישאר בבית מול תנור החימום ולא לצאת החוצה, או לכל הפחות לשהות במקומות סגורים במשך כמה שיותר זמן. עם זאת, אחד הדברים שמוותרים עליהם ברגע שמסתגרים בפנים, הוא ספיגתו של "ויטמין השמש" – ויטמין D, שעל פי כתב העת לרפואה חקירתית משחק תפקיד חשוב בחיזוק המערכת החיסונית. אמנם, ניתן לקבל ויטמין D גם באמצעות אכילת המזונות המצוינים בכתבה הבאה או על ידי צריכת תוספי תזונה, אך בכל זאת מומלץ שגם בימים הקרירים תקפידו לצאת החוצה כאשר מופיעה שמש בשמים, כדי שגופכם יוכל לספוג את הוויטמין החיוני מהמקור הזמין ביותר.  

8. אתם נותנים ללחץ לחלחל לחיים שלכם ולהשפיע עליהם

דיברנו בסעיף קודם על דיכאון וחרדה כגורמים המעלים את הסיכון להידבק בשפעת, ועכשיו ניגע בגורם דומה להם: לחץ. בין אם הוא נגרם מעבודתכם, בין אם מהיחסים האישיים או החברתיים ובין אם מכל דבר אחר – אם אתם מאפשרים ללחץ לחלחל לחיי היומיום שלכם ולהפריע לשגרה שלכם, אתם חשופים הרבה יותר למחלת השפעת ופוגעים במערכת החיסונית שלכם לטווח הארוך. על פי המומחים של רשת המרכזיים הרפואיים האמריקאית "קליבלנד קליניק": "רמות גבוהות של לחץ גורמות לדיכאון וחרדה, שבתורם מובילים לרמות גבוהות של דלקתיות בגוף, שבטווח הארוך מובילות את המערכת החיסונית אל נקודת שחיקה שלאחריה היא לא תוכל עוד להגן על הגוף כראוי". לפיכך, אנחנו ממליצים לכם לעיין בכתבה הבאה כדי להכיר כמה שיטות פשוטות ויעילות להפגת לחץ והרגעה.

הרגלים רעים שצריך להיפטר מהם כדי לא להסתכן בשפעת: אישה יושבת מול המחשב עצבנית ולחוצה

9. אתם לא צורכים פרוביוטיקה

יותר ויותר אנשים מכירים כיום בחשיבות צריכתו של מזון פרוביוטי ומוצרי פרוביוטיקה - שעשירים בחיידקים ידידותיים לגופנו ודואגים לאיזון פעולת המעיים ולשמירה על תהליך עיכול תקין. עכשיו מתברר גם שהקפדה על צריכת פרוביוטיקה מסייעת לשמירה על הבריאות באופן כללי ולהימנעות ממחלת השפעת בפרט. על פי לא מעט מחקרים עדכניים, צריכת פרוביוטיקה מאפשרת לגוף לייצר תרכובות וחומרים שמסייעים בהתפתחותו של מנגנון הגנה רירי על המעיים, שמסייע בבלימת נגיפים וחיידקים מלחדור אל הגוף. אם אתם רוצים להכיר כמה מאכלים פרוביוטיים מומלצים במיוחד שתוכלו לצרוך ולהרחיק בעזרתם את השפעת, לחצו כאן.

10. אתם לא ישנים מספיק

אם מצאתם שלחץ, חרדה ודיכאון משחקים תפקיד בחייכם ואכן הופכים אתכם לחשופים יותר להידבקות בשפעת ושאר נגיפים, אז ללא ספק אימוץ של הרגלי שינה טובים – של לא פחות מ-7 שעות בלילה – יכול לעזור לכם להילחם בבעיה. אם לא תעשו זאת ותמשיכו לסבול משעות שינה מעטות ומשינה ולא סדירה, אתם רק תעמיקו את פגיעותם של מנגנוני ההגנה של גופכם מול השפעת, ובכל חורף תסבלו ממנה מחדש. בכתבה הבאה תוכלו לגלות עוד כמה דרכים נפלאות שבהן שינה מספקת ומלאה יכולה לשפר את חייכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.