maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 טעויות שהורים עושים בחינוך הילדים שחשוב להימנע מהם

  גידול ילדים הוא תהליך מתמשך, ונראה כי בכל פעם שהורים חושבים שהם הבינו משהו עד תומו, מגיע רגע אשר מראה שיש להם עוד הרבה מה ללמוד. למרות זאת, יש כמה חוקים אוניברסליים בגידול ילדים שחשוב לעקוב אחריהם, וכפי שיש דברים שחייב לעשות למען חינוך הילדים, ישנם גם דברים שהורים רבים עושים בצורה שגויה מבלי להבין זאת כלל וכלל. 10 טעויות החינוך הבאות עלולות להשפיע לרעה על התהליך העדין הזה לפי מומחים, ומומלץ להימנע מהן כדי לגדל ילדים בריאים, שמחים ורגועים.
 
אבא ובן יושבים מול השקיעה
 

1. גערה בציבור

לעתים יש רגעים בפרהסיה שילדים מתנהגים בצורה לא הולמת או אפילו מסוכנת, כמו למשל אם הם רצים לפתע לכיוון הכביש. האינסטינקט ההורי הראשוני הוא של כעס או פחד, וכתוצאה מכך הורים רבים גוערים בילדיהם בציבור שיחדלו מהתנהגותם. למרות הדחף העז הזה, חשוב להימנע מלגעור בילדים ליד אנשים אחרים מפני שהם יחשבו יותר על כך שאנשים אחרים רואים שצועקים עליהם מאשר על מה שנאמר בשיחה עצמה, זאת לפי ד"ר אריקה רייכר, פסיכולוגית ומחברת הספר "מה הורים טובים עושים: 75 אסטרטגיות פשוטות לגידול ילדים משגשגים". במקום לגעור בילדים בו במקום, קחו אותם לפינה ריקה מאדם בה תוכלו לדבר עמם ולהגיד להם שהם התנהגו בצורה לא תקינה, בלי שיהיו אוזניים סקרניות מסביב, כדי שהם יוכלו להתמקד במה שאתם אומרים.

2. מתן הוראות לא ברורות

להורים רבים יש הוראות של מילים ספורות או משפטים כלליים למצבים שונים, מה שמותיר ילדים מבולבלים לעתים. אם אתם אומרים לילדכם "להתנהג יפה" למשל, זה אומר משהו אחד בעת משחק עם ילדים אחרים (להתחלק בצעצועים ולשחק בתורות), ודבר אחר לחלוטין בעת צפייה בסרטי קולנוע למשל (לשבת בשקט). במקרים הללו ילדים לא תמיד מבינים מה מתבקש מהם, ולכן הם עלולים לחזור על התנהגות מסוימת כי הם לא יודעים שהיא זו שאסורה. על מנת שזה לא יקרה, חשוב שתיתנו לילדיכם הוראות ברורות ככל האפשר במצבים שונים, וגם שתגידו להם מה כן לעשות במקום מה אסור להם לעשות. למשל, אם ילדכם זורק את המעיל שלו על הרצפה לאחר שחזר הביתה מהגן או מהלימודים, לומר לו "לא לזרוק את המעיל על הרצפה" מבהיר מה לא לעשות, אך הילד עלול להיות מבולבל כי לא נתנו לו חלופה. לכן, במקום זאת יש לומר "כשנכנסים הביתה ומורידים את המעיל, צריך לתלות אותו על הקולב בחדר". כך אתם תבהירו מה אתם רוצים שילדכם יעשה ותמנעו ממנו, וגם מעצמכם, תסכול רב בדרך.
ילד עומד מול שני שבילים

3. שוחד לקבלת תוצאות מהירות

זו שעת ערב מאוחרת, אתם עייפים לאחר יום עבודה וילדכם מסרב לסיים את הארוחה... כל הורה מכיר את המצב הזה וגם את הפיתוי להבטיח ממתק טעים אם הילד יסיים את הארוחה במהרה כדי שכולם יוכלו לנוח בשעת ערב. זה קורה גם כאשר ילדים מתחילים להשתולל בחנויות, והורים רבים מוכנים לעשות הכל כדי שההתנהגות המביכה והמעיקה תפסיק, מה שמוביל למעגל של מתן שוחד במצבים לא נוחים. למרות שמפתה לעשות זאת כדי לקבל תוצאות מהירות, נוצר מצב בו ילדים בעצם מתוגמלים על התנהגות שלילית ולא חיובית. כך הם למדים שאם הם ישתוללו בציבור, הם יקבלו ממתק או צעצוע כדי להפסיק את ההתנהגות, וזה עלול לגרום לבעיות עתידיות. חשוב להימנע מכך, ולהבהיר לילדים שהתנהגות לא תקינה אינה מקובלת בשום צורה ודרך, ואם הם ימשיכו איתה, זה עלול לגרור עונש. הימנעו ממתן "שוחד" כדי להפסיק התנהגות שלילית, ועם הזמן ילדיכם ילמדו את החוקים שלכם וכיצד עליהם לנהוג במצבים שונים.
 
 

4. חוסר שימת לב למצבי רעב/עייפות

כמבוגרים, קשה לנו פעמים רבות להתרכז כשאנו עייפים או רעבים, אך במקום להתחיל בהתקף זעם, אנחנו מזהים את הבעיה ונחים קצת או אוכלים חטיף שימלא מעט את הקיבה. כשם שרעב ועייפות משפיעים עלינו, הם משפיעים באותו אופן גם על הילדים, ולכן חשוב להבין את מקור התסכול שלהם ברגעים בהם הם מתנהגים בצורה שאינה אופיינית להם. אם למשל ילדכם רב עם אחיו, ד"ר רייכר ממליצה לומר "את/ה רעב/ה נכון? נמשיך לדבר אחרי שנאכל משהו קטן". זוהי שיטה של "דחיית חינוך" שמאפשרת לדבר עם הילד על ההתנהגות שלו כשהוא מרוכז, כלומר לאחר שאכל או נח. לכן, כשילדיכם מתנהגים בצורה שלילית, בדקו תחילה האם הם רעבים או עייפים, טפלו במצב ודברו איתם על כך שההתנהגות שלהם הייתה שלילית לאחר שהם יהיו שבעים, ערניים וקשובים, ויוכלו להבין את מה שנאמר להם.
ילדה יושבת בשיכול רגליים ומפהקת

5. דיבור ממושך

ילדים, ובייחוד ילדים קטנים, הם בעלי טווח ריכוז קצר יותר מאשר זה שיש לנו, המבוגרים, ולכן הם לא תמיד פתוחים להרצאות על ההתנהגות שלהם. יתרה מזאת, הם לא יקחו דברים ברצינות אם הם ישמעו יותר מדי מילים שיוצאות מפיכם, ובמקום לעייף אותם כך, כדאי ומומלץ להיות תמציתיים והחלטיים. אם ילדכם מציק לכלב המשפחתי למשל, הסבירו לו בקצרה שגם לכלב יש רגשות וכואב לו כשלא מתייחסים אליו כמו שצריך, ואל תפצחו בהרצאה שלמה סביב הנושא.

6. תגובה מוגזמת

חייבים להודות באמת... לעתים ילדים יכולים להיות מרגיזים, וזה רק טבעי שהורים ירגישו שהם יוצאים מהכלים בגלל ההתנהגות שלהם. למרות שזה מאתגר להישאר רגועים בזמנים שבהם ילדים חוצים את הגבול, יש לזכור שצעקות וצרחות יגרמו לכם, ההורים, להוציא את התסכול, אך לא יעשו דבר בכל הנוגע לחינוך של ילדיכם. במצבים בהם הורים צועקים על ילדים יש שתי תוצאות אפשריות; בראשונה הילדים ייסגרו ולא יהיו מסוגלים להקשיב למה שאומרים להם, ובשנייה הם יתרגזו בחזרה ויגיבו בכעס. על מנת שילדיכם יבינו מתי הם עושים משהו לא תקין, השתדלו לא להרים את הקול, אלא לדבר אליהם בטון סמכותי. אם תרגישו שאתם חייבים כמה רגעים כדי להירגע ולא לצעוק, לכו הצידה והירגעו לפני שתטילו משמעת. תהיה לכך השפעה מרחיקת לכת הן עליכם והן על ילדיכם.
גבר מרים את האצבע וצועק למצלמה

7. לקיחת דברים באופן אישי

"התנהגות 'רעה' במקרים רבים נובעת מרצונם של ילדים לבדוק כיצד ישיגו את מה שהם רוצים, בין שמדובר בחיבה, ממתק או חמש דקות נוספות של זמן מסך", כך אומרת ד"ר רייכר על התנהגות שלילית של ילדים. בחינת גבולות אצל ילדים היא טבעית, ואסור להורים לקחת את זה באופן אישי ולחשוב שהיא נובעת מכך שילדיהם לא מחבבים אותם. לקיחת דברים באופן אישי עלולה אף לגרום לחלק מההורים להתרחק באופן לא מודע מילדיהם, מה שעלול להחליש את הקשר בין הורה וילד, ולכן חשוב לשמור על התנהגות אוהבת ולהבהיר לילדים שצריך להיות כבוד הדדי בינם לבין הוריהם.
 

8. השוואה לילדים אחרים

לעתים הורים רוצים להדגים לילדיהם כיצד יש לנהוג, ולכן הם מדגימים להם איך לעשות זאת על ידי השוואה לילדים אחרים, כמו בשעת משחק למשל. זה חיובי להגיד לילדים כיצד לנהוג, אבל צריך לעשות זאת בהתייחס אליהם, ולא בהשוואה לאחרים. כשהורים משווים את ההתנהגות של ילדיהם לזאת של ילדים אחרים, הם עלולים לגרום להם להרגיש בושה וגם כעס וטינה, וזו תוצאה שאף הורה לא מעוניין בה. במקום לעשות השוואות לילדים אחרים, הסבירו לילדיכם מה אתם רוצים, וכשהם מצליחים בכך, החמיאו להם כך שיוכלו לפתח ביטחון עצמי ולא ירגישו שמצפים מהם להיות מישהו שהם לא.
ילדה עצובה

9. עונש מופרז

הורים רבים מוצאים את עצמם נותנים לילדיהם עונש ברגע של כעס, אך במרבית הפעמים, מתן עונש ברגעים שכאלה עלול להיות מופרז בגלל סערת הרגשות מסביב. כאשר הורים נותנים עונש מופרז כשהם מרגישים תסכול וכעס על ילדיהם, לרוב הוא לא יהיה הוגן ומידתי לעומת הגורם לו. פעמים רבות גם קשה לאכוף את העונשים הללו, ולכן לא מומלץ לתת עונשים ברגע של ריב או תסכול. במקום זאת, מומלץ לכתוב חוקי בית ברורים בהם תציינו מה יהיו התוצאות במקרים של התנהגות כזו או אחרת, כך שאתם וגם ילדיכם תדעו מה מצפה כשהם עושים משהו לא כשורה. זה יאפשר לתקן התנהגות שלילית, וגם ימנע עונשים מוגזמים שניתנים בעת כעס.

10. הבלגה וחוסר עקביות

אחד הדברים החשובים ביותר בחינוך ילדים הוא עקביות לאורך זמן, וכשמפרים את העקביות הזו, ילדים לא יודעים מה מצפה להם, ויתרה מזאת, הם עלולים לחשוב שלא תהיינה תוצאות להתנהגות שלילית שלהם. כשאתם נותנים עונש על התנהגות שלילית מסוימת והיא חוזרת על עצמה, אל תבליגו ותמשיכו הלאה, אלא הטילו משמעת שוב ושוב בכל פעם שזה קורה. קווי חינוך לא אחידים מבלבלים ילדים ושולחים את המסרים הלא נכונים לגביי הסמכות ההורית – ההורים נתפסים כדמויות לא סמכותיות ולא עקביות, ולכן חשוב לעמוד בציפיות לא רק במצבים חיוביים, אלא גם בזמן התנהגות שלילית.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו