print header

איך לעזור לאדם יקר שסובל מאלצהיימר או מבעיות זיכרון

מחלת האלצהיימר היא אחד מהאתגרים הקשים ביותר עמם נאלצים להתמודד אנשים בגילאים מבוגרים, כמו גם בני משפחותיהם והיקרים להם. בשל העובדה שהמחלה משפיעה על יכולותיהם של הסובלים ממנה לחשוב בבהירות, להתרכז ולזכור דברים, ההתנהלות שלהם מול הסובבים אותם עלולה להיות קשה להבנה ולעיתים מלווה בריבים ומשברים. אם בן זוגכם, בן משפחתכם או אדם אחר היקר ללבכם מתמודד עם המחלה או עם בעיות זיכרון ברמות שונות, קיימים לא מעט דברים שתוכלו לעשות על מנת להקל על התקשורת עמו ולסייע לו לשמור על איכות חייו. הסעיפים הבאים מתארים את שלושת האתגרים העיקריים הניצבים בפני בני המשפחה והחברים של האנשים שסובלים מבעיות בזיכרון, ודרכי ההתמודדות היעילות ביותר עמם. 

 

1. האתגר: שינויים במיומנויות תקשורת

ייתכן שקיימים לא מעט מצבים בהם אתם מתקשים להבין מה האדם היקר לכם מנסה לומר בשל חוסר יכולתו לנסח את מחשבותיו בבהירות, וחשים תסכול ואי נוחות בעת השיחה עמו. המקור לבעיה הוא קושי מצד החולים במציאת המילים הנכונות ובהבנת משמעותן, חוסר הצלחה להיזכר בשלבים של פעולות מוכרות כמו בישול ארוחה או כביסה, רגישות יתר לצלילים וקולות ותסמינים נוספים שחשוב להכיר.
 

כיצד להתמודד עם שינויים במיומנויות תקשורת

השלב הראשון הוא להבין כי המחלה היא זו שגורמת לתהליכים הללו, ולהשתדל עד כמה שפחות לכעוס על האדם הסובל ממנה. זכרו שהוא מתוסכל מהשינויים הללו בדיוק כמוכם, אם לא יותר. בשלב השני, תוכלו ליישם את הטיפים הבאים על מנת לעודד דו-שיח רציף ותקין:
 
 • פעלו לקבלת תשומת לב – כדי להקל על הצד השני להבין אתכם, צרו קשר עין במהלך השיחה, קראו לאדם בשמו לעיתים קרובות יותר ושלבו פעולות כמו אחיזת יד, נגיעה בכתף או הכוונה עדינה, בנוסף להסבר המילולי.
 • שימו לב ל"איך" ולא רק ל"מה" – זכרו שבמצב בו האדם השני מתקשה להבין אתכם, הוא נעשה מודע יותר לטון ולשפת הגוף שלכם. לדוגמה, אם אתם משלבים את הידיים, הוא עשוי להניח שאתם מתוחים או כועסים עליו גם אם זה לא המצב. במקביל, התייחסו גם למחוות שאותן מבצע יקירכם כדי לנסות ולהעביר את מחשבותיו או את רצונותיו. חלק מהחולים עשויים למשל החזיק במכנסיהם כאשר הם צריכים ללכת לשירותים.
 • הציגו את הנושאים בבהירות – חלקו הוראות לפעולות קטנות, וחזרו עליהן פעם נוספת אם אתם חשים שהאדם לא הבין אתכם אולם חש נבוך לומר זאת. אפשרו לו להגיב, ואל תפריעו לו גם אם לוקח לו זמן להשיב לדבריכם. חשוב לציין שמוטב להימנע משימוש בשפה תינוקית או מתיילדת (שפה מומצאת).
 • אפשרו לאדם לחוש שהוא מקבל החלטות – גם במקרים בהם אתם מציגים עובדות, נסחו את המשפטים כך שהאדם השני ירגיש שהחופש שלו לא נלקח ממנו. תוכלו לשאול "האם אתה רוצה עוף או כבד לארוחת הערב?" במקום לשאול "מה אתה רוצה לארוחת הערב?" או להציע "בוא ננסה ככה" במקום להצביע על טעויות אותן הוא עשה.
 • עברו נושא אם השיחה נתקלת בקושי – אם אתם רואים שהשיחה עומדת להפוך לוויכוח, הציעו מיד הסחת דעת בדמות פעילות, כמו למשל טיול קצר, שתיית תה או כל דבר אחר שיכול להרגיע את שני הצדדים.
 

2. האתגר: שינויים באישיות ובהתנהגות

השינויים בפעילות המוח גורמים גם לשינויים בהתנהגותם היומיומית של החולים, ובהתאם לכך להופעתם של "ימים טובים" ו"ימים רעים". חלק מהחולים ייכנסו לדיכאון, יכעסו או יביעו דאגה, ואילו אחרים יהפכו לאדישים ויאבדו עניין בנושאי שיחה או בנוגע ללבוש שלהם. צירופים של גירויים חיצוניים רבים כמו טלוויזיה, רדיו או כמה אנשים שמדברים במקביל, עלולים להחמיר את התחושות הללו. 
 

כיצד להתמודד עם שינויים באישיות ובהתנהגות

אף על פי שמדובר בהתנהגות שעלולה להיות מבלבלת ומתסכלת גם עבורכם, קיימים לא מעט דברים שביכולתכם לעשות על מנת לאפשר ליקיריכם להרגיש טוב יותר, ולסבול מפחות התפרצויות זעם או תסכול. אלה העצות העיקריות שתוכלו ליישם:
 
 • שמרו על שגרה – השתדלו לבצע כמה שפחות שינויים בשגרת יומו של החולה, על מנת לאפשר לו להרגיש בשליטה ולדעת מתי דברים מסוימים יתרחשו. עדכנו אותו טרם ביצוע כל פעולה שגרתית כמו ארוחת ערב או צחצוח שיניים, כדי שיזכה ל"עוגנים" שיאששו שהכל כשורה.
 • בקשו עזרה – ערבו את יקיריכם בפעולות היומיומיות על ידי בקשת עזרה במטלות פשוטות כמו עריכת השולחן או קיפול הבגדים. המטלות הללו יאפשרו להם להרגיש שהם לא מאבדים שליטה על המתרחש, יסיחו את דעתם מדאגות וימנעו חוסר הבנה.
 • שימו דגש על הרגשות – אם אתם מבחינים בשינויים במצב הרוח של יקירכם שחלה, במקום לשאול "איך אתה מרגיש?" או "מה קרה?", ציינו את מה שאתם רואים באמצעות משפט כמו "אתה נראה מודאג, אני יכול לעזור?" 
 • הקפידו להתייעץ עם רופא על בעיות התנהגות חמורות – במקרים חמורים כמו הכאה, נשיכה, הזיות או דיכאון, חשוב להתייעץ עם הרופא המשפחתי על מנת לקבל טיפול שימנע מיקירכם אפשרות לפגוע בעצמו או באחרים. חשוב להזכיר בפני הרופא גם שימוש קבוע בתרופות נגד בעיות רפואיות אחרות, שכן כמה מהן עלולות לגרום לתופעות לוואי של מחשבות שווא.
 • התמודדו נכון עם בעיות שינה – בני זוג של חולים רבים מרגישים מותשים עקב חוסר המנוחה של יקיריהם בשעות הלילה, שעלול לגרום להם להסתובב ברחבי הבית ולהעיר את שאר בני הבית. על מנת להתמודד עם התופעה, נסו להגביל את תנומות הצהריים של החולה ואת צריכת הקפאין שלו בשעות הערב, עמעמו את האורות בלילה ונסו להפחית את רמות הרעש או הגירויים החיצוניים. בחלק מהמקרים, שגרת קריאה משותפת של ספרים אהובים לפני השינה עשויה לסייע ליקירכם להירדם בקלות רבה יותר.
 • הגנו על החולה מפני חיטוט – חולים רבים עלולים להתחיל לנבור במגירות ובארונות כחלק מחיפוש אחר חפצים שהם מניחים שאיבדו. ראשית, ודאו כי זה אכן המצב ושלא מדובר בתופעת לוואי של רעב, שעמום או בעיות נוספות שהחולה אינו מצליח לבטא במילים. בשלב הבא, הגנו על יקירכם באמצעות שמירה על דלתות נעולות, הוצאת מזון פג תוקף מהארון ומהמקרר והסתרת תרופות או חומרים שעלולים להיות רעילים. כדי להימנע ממצב בו החולה חש שמגבילים אותו, תוכלו להניח במגירה או בקופסה מסוימת אוסף של כמה מהחפצים האהובים עליו, ולהציב את המיכל בהישג ידו כך שיוכל להשתמש בו בכל עת בה יחוש חוסר מנוחה.
 • בחנו היטב מקרים של פרנויה – בשעה שחולים רבים עלולים לגלות פחד מוגזם ולא מוצדק, חשוב לא להתווכח עמם ולבדוק כל מקרה בו הם מציינים שאדם אחר רימה אותם או גנב מהם. כיוון שקיימים לא מעט אנשים שמנצלים את האוכלוסייה המבוגרת, כדאי לשקול התקנת אמצעים שיעזרו לכם לוודא שאכן מדובר רק בטענות שווא. בכל מקרה, ודאו שיש ברשותכם זוג נוסף של משקפיים, מפתחות וכל דבר נוסף שהחולה עלול לאבד ולהניח שנגנב ממנו.

3. האתגר: שינויים בקשר הזוגי והאינטימי

בני הזוג של חולי אלצהיימר עשויים להיתקל בשאלות רבות הקשורות לקשר הזוגי והאינטימי, שכן החולים עלולים לשנות את אופן התנהגותם באופן שיוצר תסכול ואי נוחות אצל הצד השני. החדשות הטובות הן שבשעה שמדובר ללא ספק באתגר משמעותי מאוד ליחסים בינכם לבין בן או בת הזוג שלכם, רוב האנשים לומדים עם הזמן כיצד להתמודד עם בני הזוג החולים ומוצאים שפע רגעים חיוביים בקשר הקיים. 
 

כיצד להתמודד עם שינויים בקשר הזוגי והמיני

חשוב שתזכרו שגם אם בני הזוג שלכם לא תמיד מצליחים לבטא במילים את אהבתם, הם עדיין רוצים וצריכים להרגיש שאדם נוסף אוהב אותם ודואג להם, והמאמצים שלכם יעזרו להם להרגיש שמחים ובטוחים. אלה כמה מהדברים העיקריים שחשוב לזכור:
 
 • אל תפסיקו לבלות זמן יחד – גם אם אתם חשים שבני הזוג לא תמיד מעריכים את השהות שלכם איתם, חשוב שתדעו שזה לא המצב. בשעה שהם עשויים להתקשות להביע את תחושותיהם, הזמן המשותף חשוב להם והוא יכול להועיל מאוד בשיפור המצב הכללי שלהם. לפיכך, נסו למצוא דרכים חדשות לבילוי משותף יחד, בין שמדובר בצפייה בסרטים ישנים, התבוננות בתמונות ואפילו ריקוד קצר אם הם משתפים עם כך פעולה. 
 • מצאו דרכים חדשות להבעת חיבה – בני זוגכם עשויים להעריך מאוד מחוות של חיבה גם אם הם אינם יוזמים אותן, כך שאין סיבה שתפסיקו להחזיק ידיים, לחבק אותם, ללטף את גבם בשעה שאתם משוחחים וכדומה. 
 • היוועצו עם רופא באשר לקיום יחסי מין – בחלק מהמקרים בן הזוג החולה עשוי לאבד עניין בקיום יחסי מין, אולם במקרים אחרים בן הזוג הבריא עשוי להרגיש ש"זה לא בסדר" לקיים יחסי מין עם החולה במצבו החדש. אם בן זוגכם מגלה עניין ורצון להמשיך לקיים יחסים אך אינכם בטוחים אם מדובר בהחלטה הנכונה, התגברו על המבוכה והיוועצו עם הרופא המטפל באשר להתנהלות המומלצת. 

כמה מילים לסיכום

מחלת האלצהיימר היא ללא ספק אתגר לא פשוט, וכאשר אנו חשים שאדם היקר ללבנו משנה את התנהגותו, קשה לנו לעיתים להחליט מהו הדבר הנכון לעשות וכיצד יש לנהוג כלפיו. אי לכך, חשוב שתזכרו שהאדם השני אינו משתנה או עושה דבר על מנת להכעיס או להרגיז אתכם, אלא מתמודד עם מחלה קשה שעלולה לגרום לו להתנהג או לפעול בצורה מסוימת. שלבו בין הטיפים שהוזכרו לבין הדברים שאתם שמים לב מניסיונכם שמשפיעים על יקירכם בצורה חיובית, ואל תחששו לפנות לייעוץ רפואי בכל מצב בו אתם נתקלים בשאלה או בקושי. קיימות דרכים רבות בהן ניתן לשפר את איכות חייו של החולה, ומעורבותכם בחייו ללא ספק היא אחת העיקריות מביניהן.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.