print header

כיצד לזהות את ההבדלים שבין אלצהיימר לתהליכי הזקנה הטבעיים

 יכולת הזיכרון שלנו משתנה ככל שאנחנו מזדקנים, אולם אובדן זיכרון שמשפיע לרעה על חיי היומיום הוא לא סימן רגיל להזדקנות ולמעשה הוא עלול להיות תסמין שמעיד על תחילתה של דמנציה. התופעה הזו גורמת להידרדרות איטית של יכולות הזיכרון, החשיבה וההיגיון, כשהסוג הנפוץ ביותר שלה מוכר בשם "אלצהיימר" – מחלה קשה שגורמת לשיבוש תפקודם של תאי המוח ואף הפסקת פעילותם. אז כיצד ניתן לדעת האם המקור של בעיות זיכרון הוא תהליך הזדקנות טבעי או התפתחות של דמנציה כאשר נראים סימנים שעשויים להעיד על שניהם? בעזרת המידע שבכתבה הבאה תדעו איך להבחין בין מצב שמצריך תשומת לב לבין תהליכים טבעיים שמשפיעים על כל אדם.
 
הבדל בין אלצהיימר לזקנה: שתי נשים מבוגרות הולכות ברחוב
 

מה ההבדל בין נזקי הזקנה הטבעיים לבין אלצהיימר?

כולנו יודעים שככל שאנו מזדקנים המוח והגוף שלנו נחלשים. בתהליך הזדקנות טבעי המשמעות היא שאנחנו עלולים לחוש האטה ביכולת החשיבה והתנועה, אך רמת האינטליגנציה שלנו לא תושפע. לעומת זאת, במקרה של מחלת האלצהיימר נסבול מנזק לתאי העצב שבמוח, מה שיגרום לשינויים בזיכרון להחמיר ככל שיותר תאים ניזוקים. למרות שניתן לחלות באלצהיימר גם בגילאים 30, 40 ו-50, ברוב המקרים המחלה תוקפת אנשים בני 65 ומעלה.
 
במקרה של זקנה יתכן כי השינויים בזיכרון יהיו קשורים לשמות של אנשים או מקומות, אולם במקרה של מחלת האלצהיימר מדובר בשכחה שמשפיעה באופן מהותי על יכולת העבודה ואפילו על חיי החברה ועל העיסוק בתחביבים. מומלץ שתכירו את 10 הסעיפים הבאים, שיעזרו לכם להבחין האם מדובר במקרה של תהליך הזדקנות טבעי או בהתפתחות מחלת האלצהיימר. אם אתם מבחינים בסימנים אלה בקרב הוריכם או אפילו אצלכם, מומלץ להגיע לרופא לצורך בדיקה שתאשר או או תבטל את החשש.

1. איבוד זיכרון שמפריע לחיי היומיום

אחד הסימנים הנפוצים ביותר לאלצהיימר, בייחוד בשלבים המוקדמים של המחלה, הוא שכחת מידע שנלמד לאחרונה. סימנים נוספים כוללים שכחת תאריכים או אירועים חשובים, חזרה על אותה שאלה פעם אחר פעם, הסתמכות רבה על עזרי זיכרון (פתקים למשל) או בן משפחה עבור דברים שיכל החולה לדאוג להם בעצמו עד לא מזמן וכדומה.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם מדי פעם אתם או הוריכם שוכחים שם או מפספסים פגישה שפרחה מזיכרונכם, אך נזכרים בה אחרי זמן מה, זה סימן לכך שמדובר בזקנה בלבד ולאו דווקא באלצהיימר. כל עוד בעיית הזיכרון לא מפריעה לתפקוד התקין שלכם וגורמת לכם לשכוח דברים רבים ולהרגיש מבולבלים עקב כך, אינכם צריכים לדאוג יותר מדי.

2. קושי בתכנון קדימה או פתירת בעיות

אנשים מסוימים שסובלים מאלצהיימר חשים לפעמים בשינוי ביכולת שלהם לתכנן תוכניות ולעקוב אחרי הוראות ברורות, במיוחד כשמדובר בעבודה עם מספרים. מדובר למשל בקושי לבשל בעזרת מתכונים או במעקב אחר התשלומים החודשיים השונים. בנוסף, חולים רבים סובלים גם מקשיי ריכוז ולוקח להם זמן רב לבצע דברים שבעבר ביצעו בזמן קצר יותר.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם מבצעים טעויות בחישוב התשלומים שלכם מדי פעם, אין זה סימן לכך שמדובר במחלת האלצהיימר, אלא פשוט בחוסר תשומת לב שמקורה בתהליך ההזדקנות. זה טבעי, וכנראה שכשתעברו שוב על המספרים תשימו לב לטעות שביצעתם.
הבדל בין אלצהיימר לזקנה: אישה מבוגרת ועוגת יום הולדת עם נר אחד
 

3. קושי בהשלמת מטלות בבית, בעבודה או אפילו בשעות הפנאי

אנשים שסובלים מאלצהיימר לרוב יחוו קושי רב בהשלמת משימות יומיומיות פשוטות. יתכן שהם יתקשו בנסיעה למקום שכבר נסעו אליו עשרות פעמים לפני כן, בעבודה עם מספרים או אפילו מעקב אחרי חוקים של משחק אהוב.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם זקוקים מדי פעם לעזרה בסידור הטלוויזיה כך שתעבוד עם הממיר כמו שצריך, או בתיקון בעיה שהתרחשה במחשב או בסמארטפון, זה לאו דווקא סימן שמעיד על אלצהיימר, אלא פשוט על קושי בעבודה עם טכנולוגיה אשר משתנה ללא הרף, ועל כן קשה לעקוב אחריה, גם לאדם שאינו חולה באלצהיימר. 

4. תחושת בלבול בנוגע לזמן ומקום

אנשים שסובלים מאלצהיימר יכולים לשכוח לחלוטין את התאריך של היום, איזה יום היה אתמול ואפילו באיזו עונה בשנה אנו נמצאים. בנוסף הם עלולים להתקשות בהבנת פעולות ותהליכים שמתרחשים לאורך זמן ולפעמים אפילו לשכוח היכן הם נמצאים, לאן הם הולכים וכיצד הגיעו למקום שבו הם עומדים.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם שוכחים באיזה יום אנו נמצאים בשבוע, אך קל לכם לגלות את התשובה לשאלה, זה סימן לכך שמדובר בזקנה ולא באלצהיימר. קחו בחשבון שלפעמים גם אנשים צעירים שוכחים את היום והתאריך, והסיבות לכך לעתים כוללות חוסר שגרה שבועית. זה עשוי להיגרם למשל בשל היציאה לגמלאות ואיבוד תחושת סוף השבוע ביחס לשאר השבוע.

5. קשיים בראייה ובהבנת תמונות ויחסים מרחביים

עבור חלק מהאנשים, בעיות ראייה הן סימן לאלצהיימר. אותם אנשים יתקשו לקרוא, לאמוד מרחקים או להבחין בהבדלים שבין גוונים או צבעים מסוימים. בנוסף הם עלולים לסבול מבעיות בתפיסה המרחבית, כשלמשל לא יבחינו בעצמם כשיעברו מול מראה, יתקשו ביצירת הקשר בינם לבין הדמות שמופיעה במראה ויחשבו שמישהו אחר נמצא איתם בחדר.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
ידוע שהראייה נפגמת בעקבות הזקנה ועל כן ראייה מטושטשת לאו דווקא מהווה סימן מוקדם למחלת האלצהיימר. בנוסף, בעיה ביכולת הראייה יכולה להיות קשורה למחלות אחרות, כמו למשל קטרקט או סוכרת, לכן ברגע שאתם מבחינים בשינויים שכאלה מומלץ לפנות לרופא כדי לשלול את מגוון הבעיות האפשריות.
הבדל בין אלצהיימר לזקנה: חבורת קשישים על ספסל ציבורי

6. התפתחות בעיות בתקשורת וקושי בשימוש במילים בעל פה ובכתב

אנשים שסובלים מאלצהיימר עלולים להתקשות להצטרף לשיחה, להפסיק לדבר באמצע שיחה, לאבד את חוט המחשבה בזמן הדיבור ולחזור על עצמם מספר פעמים מבלי לשים לב. הם גם יכולים לחוות קושי בשימוש עשיר באוצר מילים או אפילו במציאת המילה המתאימה לכל חפץ או דבר. זה כולל קריאה לילדיהם או לחבריהם בשמות שאינם נכונים.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם מתקשים לפעמים למצוא את המילה המתאימה למה שאתם רוצים להגיד או לחפץ ששכחתם את שמו, זה לאו דווקא מעיד על התפתחות מחלת האלצהיימר. זקנה גורמת להאטה של תהליכים רבים במוח והזיכרון עצמו כבר לא מתפקד כבעבר. כל עוד אתם לא מבלבלים מילים וקוראים לדברים בשם שאינו שייך אליהם, בעיית זיכרון שכזו אינה בהכרח סימן למחלת האלצהיימר.

7. איבוד חפצים וחוסר היכולת לשחזר צעדים

אדם שסובל מאלצהיימר מסוגל להניח חפצים במקומות שלא שייכים להם בלי לשים לב, ולעתים קרובות יאבד חפצים ולא יצליח לשחזר את הצעדים שיעזרו לו למצוא אותם. לפעמים חולי אלצהיימר אף עלולים להאשים אדם אחר בגניבה וככל שעוברות השנים ומחמירה המחלה, תסמין שכזה יחמיר ויהפוך לנפוץ יותר.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם מתקשים לזכור מפעם לפעם היכן הנחתם את המשקפיים שלכם או את השלט של הטלוויזיה, זהו לאו דווקא סימן למחלת האלצהיימר. ייתכן שמדובר בבעיות שכבר התמודדתם איתן בעבר והן מחמירות רק בשל הזקנה. כל עוד לא מדובר במקרה לא הגיוני, כמו למשל השארת הנעליים במקרר, אין סיבה לדאגה רבה.

8. כושר שיפוט לקוי וקושי בקבלת החלטות

אנשים שסובלים מאלצהיימר עשויים לחוש שינוי ביכולת השיפוט שלהם או ביכולת קבלת ההחלטות. לדוגמה, הם עשויים שלא להעריך נכון את כמות הכסף שברשותם, ולתת בקלות כסף רב לאנשי מכירות בטלפון. בנוסף, הם עשויים לייחס חשיבות פחותה יותר לטיפוח עצמי ולשמירה על הניקיון שלהם.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
קבלת החלטות שגויות מפעם לפעם לאו דווקא מסמלת על מחלת האלצהיימר. אנשי מכירות טלפוניים הם לעתים קרובות מקצוענים שיודעים כיצד "לחלוב כסף" בעזרת שימוש ברגשות ולאו דווקא פנייה להיגיון, על כן גם במקרה שכזה, כל עוד אתם או הוריכם עדיין יכולים להגיד "לא, תודה" ולדעת שאינכם זקוקים למוצר שמנסים למכור לכם, אין לכם סיבה לדאגה. 
הבדל בין אלצהיימר לזקנה: איש מבוגר מאכיל ציפורים

9. התכנסות עצמית והימנעות מפעילויות חברתיות או מעבודה

אנשים שסובלים מאלצהיימר עשויים להפסיק לעסוק בתחביבים שאהבו לעסוק בהם בעבר, ולהימנע ממפגשים חברתיים ומכל דבר שקשור בעבודה. יתכן שאפילו יפסיקו לאהוב לצפות בכדורגל משום שלא יצליחו לעקוב אחרי הקבוצה האהובה עליהם. הסיבה לשינויים האלו היא ההבחנה בכל הקשיים שמלווים אותם, אשר גורמת להם להבין שמשהו לא בסדר אצלם ושאינם יכולים לתפקד כמו בעבר.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם מרגישים תשושים מהעבודה או שאתם רוצים להימנע ממפגש חברתי כזה או אחר, זה לאו דווקא סימן לכך שמדובר במחלת האלצהיימר. תשישות בגיל מבוגר מהעבודה שעשיתם במהלך שנים רבות היא הגיונית, והימנעות ממפגש עם חברים, בעיקר כשמדובר במפגש שאתם מרגישים מחויבים ללכת אליו, היא רק סימן לכך שגופכם וראשכם זקוק למעט מנוחה.

10. שינויים במצב הרוח ובאישיות

אנשים שסובלים מאלצהיימר עשויים להפוך לאנשים אחרים לגמרי ולהגיב בצורה שונה שלא מתאימה לאישיותם. הם עשויים להיות מבולבלים, חשדניים, מדוכאים, חרדים או לחוצים. יתכן גם שיהיה להם קל להיכנע לעצבים בסביבת הבית והעבודה, או שיחוו דכדוך בזמן שהם נמצאים מחוץ לאזור הנוחות שלהם.
 
סימנים שמעידים רק על זקנה:
אם אתם או הוריכם חשים עצבנות או חוסר ביטחון לאחר שינוי שמישהו או משהו יוצרים בשגרת החיים שיצרתם לעצמכם, זה רק אומר שסיגלתם לעצמכם דרכים משלכם לעשות דברים ושאינכם מוכנים לשנות אותם בגיל שבו אתם נמצאים. שינויים בשגרה בגיל הזקנה עשויים לעצבן ולהפריע לכל אחד, ועל כן לאו דווקא מדובר בסימן למחלת האלצהיימר. שימו לב ששינויים במצב הרוח יכולים גם להיות סימנים למחלות אחרות, על כן במצב שכזה מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא המשפחה.

כמה מילים לסיום...

ההבדלים שבין נזקי הזקנה הטבעיים לבין הסימנים למחלת האלצהיימר עשויים לעיתים להיות קשים לאבחנה, אולם אם אתם או הוריכם חווים כמה מהתסמינים שצוינו ברמות שאינן מתאימות לשינויים הטבעיים שבזקנה, מומלץ לפנות לרופא לצורך ביצוע בדיקות וקבלת טיפול מתאים. חשוב גם לציין שכל שינוי קיצוני שכזה לבדו עלול להעיד על מחלות שונות אחרות, ועל כן מומלץ שלא למהר ולחשוב שמדובר באלצהיימר אלא לפנות לרופא לקבלת חוות דעת מקצועית.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו