print header

מהפכה בעולם הרפואה! האם נמצאה תרופה נגד הזדקנות?

 זה אולי נשמע כמו חלק מתסריט להפקה הוליוודית, אך זה למעשה ייתכן שבקרוב מחלות חשוכות מרפא דוגמת אלצהיימר ופרקינסון, ואפילו מחלות לב קטלניות, יהפכו לנחלת העבר. אם תשאלו חוקרים בעלי שם עולמי החל ממרכז אלברט איינשטיין לרפואה שבניו-יורק ועד לאוניברסיטת קרדיף שבבריטניה, תגלו שהם אופטימיים למדי בקשר לכך. החוקרים סבורים שהתרופה מטפורמין, הנמצאת מזה עשורים בשימוש נרחב לטיפול בסוכרת, עשויה לספק לנו יתרונות בריאותיים בלתי מבוטלים נוספים וביניהם גם האטת תהליך ההזדקנות ומניעת המחלות שמביא עמו הגיל. מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, נתן לאחרונה אור ירוק לביצוע ניסויים קליניים מתקדמים שיבדקו לעומק את השפעות התרופה הזאת, והתחזיות הנוכחיות בהחלט מעודדות...
 
זוג מבוגרים מחובקים על ספסל ומצולמים מהגב
 
תוחלת החיים העולמית עולה בהדרגה משנה לשנה וממצאים אחרונים אודות השפעותיה של תרופה הנקראת מטפורמין (Metformin), מעידים על כך שיש עוד מקום לשיפור לא רק במשך החיים אלא גם באיכותם ובבריאותם של אנשים שיגיעו לגילאים מתקדמים. התרופה אמנם נמצאת בשימוש בקרב חולי סכרת מזה כ-60 שנים, אולם רק לאחרונה החלו ממצאים קליניים להצביע על כך שהיא האריכה את תוחלת חייהם של בעלי חיים. בנוסף לכך, רק בשנה שעברה הבחינו חוקרים מאוניברסיטת קרדיף שבבריטניה, כי נבדקים סוכרתיים שנטלו מטפורמין, חיו זמן רב יותר מאנשים שלא חולים בסוכרת, למרות שהסובלים מהמחלה הזו ידועים כבעלי תוחלת חיים ממוצעת הנמוכה ב-8 שנים מזו של אדם בריא.
 
אז מה זה אומר בעצם? המדע מסביר את תהליך ההזדקנות של הגוף בטבעם של תאיו לשכפל את עצמם כשהמטרה היא לתחזק את מערכותיו השונות ולוודא שיתפקדו באופן תקין לאורך זמן. הבעיות מתחילות להתרחש כשכמות התאים בגוף עולה, דבר המגביר את הסתברותם של יותר נזקים בגוף עד שהוא איננו מסוגל לתקן את כולם. מסיבות אלו לתהליך ההזדקנות נלוות סוגיות בריאותיות שונות דוגמת דלקות, מחלות ושיבושים בתהליכי המטבוליזם של הגוף המשפיעים באופן ישיר על תוחלת החיים. סברת החוקרים היא שבעזרת השימוש במטפורמין, ניתן יהיה להגדיל את כמות מולקולות החמצן שבתא, מאפיין שעל פי דבריהם, יחזק את הגוף, יסייע לו בהתמודדות עם מחלות וכתוצאה מכך יאריך את תוחלת החיים.
 
ידיים של קשיש שלובות ומחזיקות מקל הליכה
 
כעת, מחפשים המדענים אחר כ-3000 מתנדבים בני 70 ומעלה הנמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות דוגמת סרטן, מחלות לב, ושיטיון (דמנציה) על מנת שייקחו חלק בניסוי הקליני של התרופה שיחל בחורף הבא. במסגרת הניסוי, יהיו הנבדקים נתונים למעקבם של המדענים במשך 6 שנים ובמהלכן תיבדק השפעת התרופה על מניעת מחלות הקשורות בקשר ישיר עם הזדקנות. רק בכדי לסבר את האוזן, על-פי ארגון הבריאות העולמי, תוחלת החיים העולמית הממוצעת עומדת כיום על 71 שנים ואם תוצאות הניסוי יתאמו את סברות החוקרים, משמעות הדבר היא שהאנושות תוכל להגדיל את תוחלת חייה ב-50 אחוזים ושבני 70 ייהנו מן הבריאות הביולוגית של בני 50!
 
האופטימיות של החוקרים באשר לממצאים הראשוניים בהחלט ניכרת וניתן לראות זאת בראיון לנשיונל ג'יאוגרפיק, שבו הסביר חוקר מאוניברסיטת אילינוי שבשיקגו, הד"ר ג'יי אולשנסקי, ש"ממצאי התגלית מהווים את אחת מן ההמצאות הרפואיות החשובות ביותר בעידן המודרני... ובהחלט מחזקים את האמונה שהמטרה אליה אנו חותרים היא אכן מתקבלת על הדעת". לסברה זו, באשר ליכולותיה של התרופה, הצטרף גם אחד מן החוקרים הראשיים בתחום, הד"ר קרייג קיורי מאוניברסיטת קרדיף שבבריטניה שאמר כי "מטפורמין כבר נבדקה בעבר והציגה ממצאים חיוביים מאוד באשר ליתרונותיה כנגד מחלות דוגמת סרטן, מחלות לב וכלי דם". 
 
איש מבוגר בריצת בוקר

המחקר עודנו בשלביו ההתחלתיים ולפנינו תקופת המתנה ארוכה שתכלול אינספור בדיקות וניסויים בטרם התרופה תמצא את עצמה על המדפים לשימוש רחב. עם זאת, רק עצם המחשבה על כך שישנו כיוון מחקר ממשי שכבר הציג תוצאות חיוביות, מעוררת השראה וניצוץ שאנו אכן ניצבים בפתחו של עידן חדש.

מקור: Candida PerformaKyle Cassidy

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו