print header

10 המתריעים על מחלת הקהיון

ככל שאנו מתבגרים, הגוף שלנו הופך לפגיע יותר וחשוף יותר למחלות שונות, אחת ממחלות אלה היא מחלת הקהיון, המוכרת יותר בשם שטיון, או דמנציה בלעז. כמו לכל מחלה, גם לקהיון יש סימנים מטרימים, וזיהוי מוקדם שלהם יכול להוביל לטיפול מהיר שעלול להציל את המצב. אלו הם 10 הסימנים הנפוצים ביותר המתריעים על מחלת הקהיון.

 
קהיון
Edwin M Escobar
1. חוסר שיווי משקל
אין אדם שלא מחליק או מועד מדי פעם, אך כאשר נפילות הופכות להיות עניין שבשגרה, קיימת סבירות כי מדובר בסימן מקדים למחלת הקהיון. מחקר שנערך בקרב 120 קשישים מצא קשר ישיר בין תדירות הנפילות לבין התפתחות המחלה.
 
2. אכילת חפצים
אחד הסימנים הברורים ביותר להתפתחות הקהיון היא אכילה של חפצים שונים, או מזון מקולקל, עקב שכחה של מטרת החפץ האמיתית. במקרים רבים ינסה החולה לאכול חפץ המונח על שולחן האוכל (למשל מזלג, או מלחייה) כיוון שהוא מודע לכך שהוא נמצא ליד שולחן האוכל, אך אינו מסוגל לזהות את השימוש באותו חפץ. ניתן להשליך התנהגות זו על חפצים שונים ושימוש שגוי בהם.
 
3. חוסר טאקט
כאשר מחלת הקהיון מתחילה להתפתח, היא יכולה לגרום לשינויים מהותיים בצורה בה האדם הסובל מהמחלה מתבטא. המחלה עלולה לפגוע במנגנונים האחראיים לקריאת מצבים ונורמות חברתיות, ולכן הם עלולים לומר דברים מעליבים, לקלל או פשוט להיות גסי רוח.
 
4. בהייה תכופה
במצב רגיל העיניים שלנו נעות ללא הפסק ומבצעות תנועות זעירות ובלתי מורגשות. כאשר המוח מתחיל לפתח שלבים ראשונים של מחלת הקהיון, אחד הסימנים לכך הוא חוסר בתנועת העיניים, בהייה ממושכת ותכופה, דילוג על שורות בזמן הקריאה ועוד סימנים לחוסר שליטה על העיניים.

קהיון

Artis Rams
5. כושר שיפוט לקוי
הירידה ברמת השיפוט של מצבים חברתיים גורמת לסובלים מהשלבים הראשונים של הקהיון לבצע לפעמים פשעים, לא מתוך כוונת זדון, אלא מתוך חוסר הבנה כי מדובר בפעולה אסורה. דוגמה מוכרת היא גניבה מחנויות, עקב חוסר בהבנה כי יש לשלם על מוצרים אלה.
 
6. אמונה בשקרים
מספר מחקרים שנערכו באוסטרליה, ארצות הברית וקנדה מצאו כי אנשים אשר סבלו משלבים מוקדמים של קהיון לא הצליחו לזהות מתי משקרים להם, אפילו כאשר היה מדובר בשקר גס וברור. אחד מאותם מחקרים מצא כי אותם אנשים שלא זיהו את השקר גם לא הצליחו לזהות מתי האדם המדבר איתם השתמש בטון סרקסטי או ציני.
 
7. אובדן ידע
תסמין זה הוא כנראה אחד התסמינים הנפוצים ביותר של המחלה, ועל שמו היא גם קרויה. כולנו מכירים את ההרגשה שמרגישים כשמנסים להיזכר במילה מסויימת ופשוט לא מצליחים, אחת ההשפעות של הקהיון היא מאוד דומה לכך, ופשוט מאוד גורמת לסובל ממנה לשכוח פריטי מידע טריוויאלים. אין מדובר רק על מילים מסויימות, אלא גם על השימוש בחפצים שונים, מקומות, אנשים ועוד.
 
8. התנהגות כפייתית
סימן זה אינו תסמין ישיר של המחלה, אלא אחת מדרכי ההתמודדות על המצב הקשה. חולי קהיון רבים נוטים לסגל לעצמם מעין טקסים קטנים ומנהגים קבועים, כיוון שאלה עוזרים להם לשמור על סדר יום קבוע בתוך ים הבלבול וחוסר הוודאות שהם צפים בו. שימו לב לחזרה על פעולות מיותרות, או על משפטים מסויימים.

קהיון

Greenmonster
9. קשיים כלכליים
כמובן שאוברדראפט הוא לא תסמין של מחלה, אבל אחת ההשפעות של המחלה על המוח היא אובדן היכולת לחשב או להבין את משמעותם של המספרים. תופעה זו גורמת כמובן לקשיים רבים כאשר צריך להתעסק עם כסף, לשלם בחנות או לקבל עודף מדוייק. 
 
10. דיבור מקוטע
שיחה זורמת ורהוטה היא סימן למוח בריא וחד, אך כאשר אדם סובל מקהיון, הוא עלול לאבד את כושר הדיבור השוטף שלו ולהתחיל לדבר בצורה איטית, מקוטעת ומבולבלת. סימן זה יכול להופיע בשלב מוקדם, כאשר שאר הפעולות עדיין מתנהלות באופן תקין.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו