print header

8 תסמינים מוקדמים של מחלת הפרקינסון

מחלת הפרקינסון (Parkinson's disease) היא הפרעת תנועה שנקראת בעברית רטטת, ונגרמת כתוצאה מניוון של מערכת העצבים שפוגע בשליטה המוטורית של החולה. לא ידוע בוודאות מהם הגורמים למחלת הפרקינסון, אבל תסמיני המחלה יכולים להתחיל להופיע כבר בגילאי ה-40 אם כי ייתכנו מקרים חמורים יותר שיחלו כבר בשנות ה-30 של האדם. סימני המחלה הראשונים יכולים להיות שונים מאדם לאדם, אבל חשוב להכיר את העיקריים שבהן שכן גילוי מוקדם יכול לתרום רבות לטיפול במחלה.


1. כתב יד משתנה

אחד התסמינים הראשונים הנפוצים ביותר למחלה הוא רעידות קלות וכמעט בלתי מורגשות בכפות הידיים. מכיוון שהרעד הוא כל כך קל, כמעט ואין לו השפעה על התפקוד הרגיל שלנו, אבל כן ניתן להבחין בהשפעה שלו על כתב היד שלנו. אם האותיות נהפכות לקטנות וצפופות יותר, זהו ללא ספק סימן מדאיג. ייתכנו גם מקרים יותר קשים לזיהוי של כתב יד צפוף מאוד אבל גם אותם יש לבחון באותה הרצינות.

פרקינסון
Dave King

 

2. פגיעה בחוש הריח

אומנם מדובר באחד התסמינים הפחות נפוצים למחלה, אבל אובדן יכולת לזהות ריחות ולהבדיל בין הריח טוב ורע הוא אחד התסמינים המוקדמים ביותר לפרקינסון. הקשר בין ניוון העצבים לחוש הריח עוד לא פוענח באופן מלא, אבל התיאוריה הרווחת טוענת שמדובר בהשפעה של חלבונים שנוצרים במוחם של כל הסובלים מהמחלה. החלבונים הללו משפיעים על חלקי המוח שאחראים על חוש הריח לפני שהם פוגעים בתפקוד המוטורי, ולכן זיהוי המחלה בשלב הזה יכול למנוע נזקים עצומים ליכולת התנועה של האדם.  
 

3. נדודי שינה

חולים רבים במחלת הפרקינסון העידו על עצמם שלפני פרוץ המחלה הם ישנו בנחת וברוגע ללא כל קשיים להרדם, ואילו אחר כך הם היו מתהפכים במיטה, נשארים ערים כל הלילה ואף נופלים מהמיטה בשנתם. זה אמנם נורמלי לחלוטין לסבול מנדודי שינה מידי פעם, אבל אם מדובר בתופעה חוזרת, ללא ספק יש להביא את הנושא לתשומת ליבו של הרופא שלכם.

פרקינסון
Wiros

 

4. עצירות

מחלת הפרקינסון משפיעה על פעילות העצבים במוח ומשנה את דפוסי הגוף הטבעיים של החולים במחלה, במיוחד אלו הקשורים למערכת העיכול. אם יש שינוי מהותי בהרגלי ההתפנות שלכם, מבחינת התכיפות או המאמץ, אין זה בהכרח סימן וודאי למחלה, אך בהחלט יש להתחיל לבחון אותו במקביל לשאר הסימנים שברשימה זו.

 

5. דיכאון

מחקרים רבים בוצעו כדי לבחון את הקשר שבין מחלת הפרקינסון והדיכאון שלרוב מאפיין את החולים בה, ובמהלכם מצאו החוקרים נתון מפתיע מאוד. אחוז גבוה מאוד מהחולים החלו להפגין סימנים של דיכאון קשה הרבה לפני שהמחלה הגיעה לשלבים של ביטוי מוחשי. המסקנה שהתגלתה היא שניוון העצבים במוח גורם לפגיעה בעוד מספר תהליכים מרכזיים, ובהם ייצור החומרים שקשורים למצב הרוח שלנו. הדיכאון יהיה לרוב בלתי מוסבר לחלוטין, וימנע מהחולים את היכולת להנות מהדברים הפשוטים בחיים, כמו נוף השקיעה או ביס מהמאכל האהוב עליהם.

6. רעידות במצבי רוגע

ללא ספק מדובר בתסמין הברור ביותר של המחלה ולרוב גם הקשה ביותר. בשעה שרעידות בגוף הן נורמליות אחרי מאמץ גופני או בזמן התרגשות, אם הן מתרחשות במצבי רגיעה זהו סימן מחשיד ביותר. רעידות בשפה, עיוותים בלתי נשלטים בקצות האצבעות או אפילו רטט ברגליים הם כולם סימנים אפשריים למחלה שיש לבחון בהקדם האפשרי.

פרקינסון
Riccardo Cuppini

7. נוקשות ואיטיות

רוב האנשים מקבלים כאבי פרקים וסובלים מטווח תנועה מוגבל כחלק בלתי נפרד וטבעי לחלוטין של החיים, אבל אם מדובר בשינוי קיצוני או שהשינוי התרחש בגיל מוקדם, בהחלט ייתכן שיש צורך לבחון את נושא. זהו גם אחד מהסתמינים הקלים ביותר לזיהוי מבחוץ, שכן הוא לרוב מתבטא בשינויי תנועה ברורים מאוד, כגון היסוס לפני שקמים מישיבה, הליכה איטית וידיים מקובעות לצידי הגוף בזמן הליכה.
 

8. קול רך ופנים חתומות

אין לשכוח שגם הפנים והגרון שלנו מורכבים משרירים, וכאשר מחלת הפרקינסון משפיעה עליהם, יש שינוי ברור בקול של החולה ובהבעות הפנים שלו. בדומה לרעידות בכפות הידיים, גם סימן זה לא תמיד יהיה קל לזיהוי, ולרוב יתגלה מאנשים אחרים שיעירו על כך שהחולה מדבר חלש או נראה מרוחק יותר, בשל העובדה ששרירי הפנים שלו כבר לא מתפקדים באופן מושלם.

למידע נוסף על סימני זיהוי של בעיות רפואיות שונות, לחצו כאן

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו