print header

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים

בתור ילדים נדמה לנו שלכל כאב יש סיבה ויש תרופה שיכולה להעלים אותו. אולם כשאנו מתבגרים, לפתע צצים אצלנו כאבים בלתי מוסברים, שמלווים אותנו תקופות ארוכות ומכבידים על חיינו. לפעמים אפילו הרופא לא מצליח לאתר את הסיבה לכאב ולפעמים אנו פשוט משכנעים את עצמנו שזה כאב סתמי ומתרגלים לחיות איתו. אולם האינטואיציה שלכם כילדים לא היתה מוטעית ולרוב הכאבים אכן יש מקור, רק שלא תמיד אנו מודעים אליו. תופתעו לגלות אלו דברים עשויים לגרום לכאבים שונים, והרשימה הזו תסייע לכם לשפר את איכות חייכם בקלות.

1. נעלי אצבע
בחירות יומיות פשוטות שאנו עושים, עלולות לעלות לנו בסבל רב, כמו במקרי של נעלי אצבע או נעליים אחרות עם סוליה מוקצפת. ד"ר דייוויד ווסטרדהל מהמרכז הרפואי "קליבלנד" שבפלורידה מסביר כי הנעליים הללו אינן מספקות את התמיכה המספיקה לקשת כף הרגל, מה שגורם לכאבים בכפות הרגליים, קרסוליים, בברכיים ובגב.

המלצה - הימנעו מבחירה בנעלי אצבע או נעליים עם סוליה שטוחה למצבים של הליכה או עמידה מרובה. בחרו בהן אך ורק לשהות זמנית על הרגליים.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

2. סמארטפונים
בעת האחרונה, למרבה הפליאה, רופאים החלו לגלות דלקות פרקים אצל אנשים צעירים מאוד. הדלקת הופיעה בבסיס האגודל, מה שהוביל למסקנה שכפי הנראה הדלקות נובעות משימוש מוגזם בסמארטפונים. ההקלדה המאסיבית מפעילה עומס מתמשך על חלק אחד קטן בגוף, בעוד שאר היד לא מתחזקת בהתאמה. הפעילות הנקודתית של ההקלדה הביאה למצב אבסורדי של צעירים עם דלקות פרקים.

המלצה - הגוף שלכם יודע מתי הספיק לו. אם אתם מתחילים לחוש עייפות בהקלדה, עצרו, זה לא צריך להגיע לכדי כאב כדי לגרום לכם לעצור.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

3. הארנק
הארנק שלכם יכול לגרום כאבים, ולא במובן המטאפורי, אלא כאבים פיזיים של ממש. רבים מאיתנו דוחפים ארנק שמן לכיס צפוף ודחוס והולכים איתו זמן רב. הארנק יוצר לחץ על עצב הירך לאורך זמן והצעדים שאנו עושים ומותחים את המכנס עוד יותר, רק מגבירים את הלחץ. אותו עצב מגורה לא רק גורם לכאבים בישבן, אלא אף להקרין כאב במורד הרגל, להסיט את עמוד השדרה ולגרום למתח שרירים קבוע.

המלצה - העבירו את הארנק למקום אחר. אם זה לא אפשרו, נסו לצמצם את נפחו השתדלו ללבוש מכנסיים רפויים כדי שהוא לא יצור לחץ.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

4. נהיגה
מרביתנו מכוונים את מושב הנהג בצורה הלא נכונה. אנו מושכים את המושב אחורה מדי, מקרבים אותו יותר מדי להגה, מנמיכים או מגביהים אותו. ישיבה אחורה מדי גורמת לקשת בעמוד השדרה, ישיבה קרובה מדי יכולה ליצור לחץ על חוליות הצוואר ואותו עיקרון גם לגבי הגובה. נקודה נוספת שחושב להכיר היא כיוון המראות - מראות לא מכוונות יגרמו לנו לתנועות צוואר לא טבעיות וייצרו אצלנו כאבים.

המלצה - כך תדעו שאתם יושבים במרחק הנכון: הישענו אחורה בכיסא כשהצוואר ישר והכתפיים דבוקות למושב. הושיטו את היד לחלקו העליון של ההגה. אם אתם יכולים להניח את מפרק כף היד על ההגה, אתם במרחק מושלם. כל סטייה תיאלץ אתכם לתקן את כיוונון המושב. לאחר מכן, כוונו את המראות בהתאם. אל תהססו לבצע את הבדיקה הזו לפני כל נסיעה, ובכל רכב.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

5. גבינות
גבינות קשות כמו פרמז'ן, צ'דר, גבינה כחולה, גבינה שווייצרית וכדומה, כולן מכילות חומר שנקרא טירמין. זוהי חומצת אמינו שנמצאת גם במאכלים כמו שוקולד ובאלכוהול והיא ידועה כמעוררת כאבי ראש.

המלצה - גבינות קשות לא גורמות כאבים לכל אחד, אך ייתכן והן גורמות לכם כאבים ואפילו לא ידעתם. לכן, בצעו ניסוי: אכלו גבינה קשה באופן מבודד, ללא מאכלים נוספים ובדקו האם אחרי זמן מה מתחיל לכאוב לכם הראש.
 

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

6. הסלון
אפילו זמן ההירגעות והמנוחה שלנו יכול לגרום לכאבים, אם עושים את זה לא נכון. שכיבה על הספה אם הראש על המשענת ומופנה כלפי הטלוויזיה, היא מתכון מנצח לכאבי צוואר ואף כאבי ראש כנגזרת. במיוחד חמור הדבר אם יש לכם נטייה להירדם על הספה מול הטלוויזיה.

המלצה - אם אתם רוצים להתרווח ולהרים רגליים בסוף יום ארוך, בחרו לעשות זאת על הדום. אם אתם עדיין רוצים לשכב על הספה, מקמו את הספה בניצב לטלוויזיה והניחו את הראש על כרית, רצוי של חדר שינה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

7. תינוקות
אם אתם הורים או סבים, יכול להיות שכאבי הידיים שלכם נובעים מהרמה לא נכונה של התינוק. הרמה באמצעות כפות הידיים בלבד יוצר עומס על המפרקים ויכולה לגרום לדלקות.

המלצה - הרימו את התינוק תוך שימוש בזרוע, בה השריר הרבה יותר מאסיבי ומותאם לפעילות של הנפה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

8. תיק
תיק צד וכן תיק של מחשב נייד יכול לגרום לכאבים שרירים ומפרקים אם הולכים איתו לאורך זמן. ד"ר ווסטרדהל מהמרכז הרפואי "קליבלנד" בפלורידה אומר שזה יכול לגרום אפילו לתופעה של "מרפק טניס", דלקת בגיד המרפק האופיינית לשחקני טניס.

המלצה - ראשית, השתלו לא להסתובב שעות ארוכות עם התיק. שנית, הורידו כמה שיותר מהמשקל המיותר שבו (בכל תיק יש משקל מיותר...). דבר אחרון, החליפו כתפיים לעיתים קרובות ונסו גם לשאת את התיק בהצלבה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

9. תסרוקת
תופעה זו קיימת בעיקר אצל נשים, אשר מושכות את השיער צמוד מדי. המתח הכללי שנוצר על הקרקפת יכול לעורר כאבי ראש ואי נוחות, בעיקר אצל בעלי נטייה מוגברת לכאבי ראש והסובלים ממגרנות. כובע צמוד יגרום לאותו נזק וכן סרט לשיער, מגן זיעה וכדומה.

המלצה - פשוט לא למתוח את הקוקו. זה גם יימנע כאבים וגם יימנע קרחות בקדמת הראש.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

10. ריחות חזקים
רופאים אינם בטוחים לגבי הסיבה, אך ריחות חזקים יכולים לעורר כאבי ראש אצל אנשים מסוימים. ריחות של צבע, דבק, דלק הם הגורמים הידועים, אך גם בושם חזק וריח פרחים יכולים לעורר את אותה תגובה.

המלצה - נסו לבודד את הריחות שגורמים לכם כאבי ראש ולהימנע מהם ככל הניתן. אם אתם נאלצים לעבוד עם צבע או דבק למשל, ענדו מסיכה על הפנים ובצעו הפסקות תכופות לשאיפת אוויר צח.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

11. שינה
אם אתם מתעוררים ברוב הבקרים ומיד חשים כאב ואי נוחות, רוב הסיכויים שהסיבה היא תנוחת השינה שלכם. שכיבה על הבטן מאמצת את הצוואר, שכיבה על הידיים יכולה להביא ללחץ של כמה שעות טובות על נקוה מסוימת, כרית עבה או דקה מדי גם היא בעיה. אפילו שינה בטמפרטורה לא נכונה יכולה לגרום לכאבים שכן הגוף יתכווץ בצורה לא טבעית בקור, ואילו בחום תחפשו תנוחה פרושה כמה שיותר, גם היא לא טבעית עבור הגוף.

המלצה - העדיפו לישון על הצד כשהידיים מתחת לגובה הכתפיים וכרית בין הברכיים. אם אתם מעדיפים לישון על הגב, הניחו כרית מתחת לברכיים. אם אתם נעים תוך כדי שינה וסובלים מכאבים חמורים, כדאי לברר על ביקור במעבדת שינה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

12. דילוג על ארוחות
כאשר אתם לא אוכלים בזמן בו הגוף שלכם רגיל לקבל את מנת החומרים המזינים שלו, רמת הסוכר בדם שלכם צונחת. אצל אנשים מסוימים, התופעה הזו יכולה לגרום לכאב ראש לפני שאתם אפילו חשים ברעב.

המלצה - החזיקו בחטיף עתיר אנרגיה איתכם למקרה חירום. כך תמיד תהיה לכם עזרה ראשונה למצב בו נאלצתם להמתין זמן רב מדי בין הארוחות.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

13. הנפה
לא צריך משקל רב כדי לגרום לנו כאב, די בהנפה לא נכונה של כמה ק"ג. צורת ההנפה הנפוצה והלא נכונה היא כיפוף של הגב לכיוון הרצפה ויישור מהיר ומידי. הצורה הזו גורמת לשרירים הגב לשאת בכל הנטל, מה שיוצר נזק מתמשך לגב לאורך זמן.

המלצה - הדרך הנכונה להנפה היא לתת לרגליים לשאת ברוב המשקל. התכופפו באמצעות הברכיים תוך שמירה על עמוד שדרה זקוף. בצורה הזו, שריר הרגל המאסיבי בהרבה משריר הגב, יעשה את כל העבודה השחורה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

14. עמדת המחשב
בדיוק כמו ברכב, כיסא רחוק מדי, מסך נמוך מדי או שולחן צר מדי, כל אלה ועוד, יכולים לגרום למתיחה של עמוד השדרה, לחץ על החוליות ועוד.

המלצה - מקמו את המסך והכיסא כך שחלקו העליו של המסך יהיה בדיוק בגובה קו עיניים. גובה הכיסה צריך להיות כזה שתוכלו להגיע עם הרגליים לרצפה. פנו את שולחן העבודה כדי שיהיה לכם די מקום להניח את הזרועות על השולחן.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

15. מאמץ על העיניים
אם אתם חשים פתאום כאב לא ברור מאחורי הגבות, כנראה שאמצתם את העיניים יתר על המידה. זה יכול לנבוע מבהיה ממושכת במסך, מקריאה ממושכת של כתב קטן וצפוף וכן מצורך במשקפיים שאינו ידוע לכם.

המלצה - אם הכאבים הללו החלו להופיע פתאום והם חוזרים ונשנים, הגיע הזמן לבדיקת ראייה. אם הם חד פעמיים, פשוט עצרו את הפעילות המאמצת, הימנעו מבהיה באורות זוהרים ועדיף שפשוט תעבירו את הכאב בשינה.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים

16. שינויי מזג אוויר
הרבה אנשים מדווחים על כאבי ראש, בעיקר כאשר יש עלייה בטמפרטורות. שינויים במזג האוויר יכולים גם לעורר מיגרנות אצל אנשים מסוימים.

המלצה - איננו יכולים לשלט במזג האוויר, ולכן חשוב פשוט להיות מוכנים עם כדורים משככי כאבים למקרה הצורך (חשוב מאוד לא לקחת תרופות ללא מרשם או כאלה שאינכם מכירים).

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

17. ספורט בסופי השבוע
מאוד מפתיע לשמוע שפעילות גופנית שהיא כל כך בריאה ומומלצת, יכולה דווקא לגרום לכאבים. מדוע דווקא בסוף שבוע? אורח החיים המודרני מונע מרבים מאיתנו לעסוק בפעילות גופנית באמצע השבוע ורק בסוף השבוע מתפנה לנו זמן. כאשר הגוף לא פעיל במשך ימים ארוכים ולפתע אנו "קופצים אל המים העמוקים", אנו תופסים את השרירים והשלד לא מוכנים, מה שיכול לגרום לכאבים ופציעות אורתופדיות שונות. כמובן שסוף השבוע הוא רק ביטוי מייצג וכל פעילות גופנית שמתרחשת בצורה לא סדירה תגרום לאותו נזק.

המלצה - הקפידו להניע את הגוף לאורך כל השבוע, גם אם זה רק הליכה ארוכה יותר מהחנייה לעבודה, או כמה דקות של תרגילים מול הטלוויזיה בערב. כך תשמרו על הגוף "חם" ומוכן לאימון של סוף השבוע. בכל אופן, הקפידו לבצע חימום יסודי ומתיחות משמעותיות לפני ובסוף האימון.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

18. חריקת שיניים
אם אתם חשים כאבים בלסת, המלווים בכאב ראש עמום, ייתכן מאוד ואתם חורקים שיניים בשנתכם. חריקת שיניים כרונית לא מסתכמת בכאבי שיניים, אלא גם בנזק לשיניים, ללסת ואפילו לשמיעה.

המלצה - גשו לרופא השיניים ובצעו בדיקה. אם יש צורך, הוא ייתן לגם מגן שיניים שימנע מכם את הכאבים והנזק כאחד.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

19. סקס
קיום יחסי מין יכול לגרום לעלייה בלחץ הדם ולמתח של שרירי הראש והצוואר וכתוצאה להביא לכאב ראש עמום או "דופק". גברים מדווחים על כאבים מסוג זה יותר מאשר נשים.

המלצה - כאבי הראש הללו עוברים עם מנוחה או משככי כאבים, אך כאמור, חשוב להתייעץ עם רופא לגבי תרופות.

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

 

20. מתח נפשי
למרות שלהרבה אנשים קשה לעשות את החיבור בין הפיזי לנפשי, המדע כבר הוכיח מעל לכל ספק שלמתח נפשי יש השפעות פיזיות מובהקות. אחת התופעות הנפוצות היא כיווץ שרירים לא מודע כתוצאה מחרדה ולחץ. כמו כן, חריקת שיניים גם היא תוצאה של לחץ. שתי התופעות הללו גורמות לכאבים בלתי מוסברים, שקשה לנו להבין מה המקור שלהם.

המלצה - אם אתם מרגישים שאתם מאמצים את הגוף כתוצאה ממתח, תרגלו שיטות הירגעות כמו יוגה או מדיטציה. במקביל, פנקו את עצמכם במסאג' אחת לתקופה.
 

20 דברים מפתיעים הגורמים לכם כאבים
 

מתי כדאי ללכת לרופא?

הכאבים המתוארים כאן הם חולפים, מתרכזים בעיקר בראש ובשרירים ואינם נובעים בהכרח מפגיעה ידועה. בכל מצב של:

- כאבי חזה

- כאב ראש חד המלווה בנוקשות בצוואר

-  כאב כתוצאה ממכה, או זמן מה לאחר פציעה/תאונה

- כאב המלווה בחולשה ונמלול

- כאב כרוני שאינו נפסק

מעבר לכך, בכל מצב שכאב מפריע לכם להתנהלות היומיומית, מדאיג או מחשיד אתכם, פנו לרופא בהקדם.

 
מקור: יוסי ג.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו