print header

14 סוגי כאבי הראש הנפוצים וכיצד ניתן לטפל בהם

 
כשחושבים על זה, כאב ראש הוא דבר מוזר. המוח עצמו הרי לא יכול להרגיש כאב, אלה הכימיקלים, הרקמות, כלי הדם והעצבים סביב שמייצרים איתותים של כאב. אז מה בעצם גורם לכאבי הראש השונים וכיצד ניתן להתמודד איתם? לפניכם 14 סוגים של כאבי ראש נפוצים; הגורמים להם ודרכים בהן ניתן לטפל בכל אחד ואחד מהם.
 
 
 
 
1. כאב ראש ריבאונדי
 
זהו כאב ראש כרוני הנגרם משימוש יתר בתרופות. מה זה שימוש יתר? אם אתם צורכים תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID) כמו פרצטמול (אקמול), איבופרופן (אדוויל) או אספירין יותר מפעמיים בשבוע, או נוטלים תרופות לטיפול במיגרנה יותר מ-10 ימים בחודש, אתם נמצאים בסיכון גבוה לסבול מכאב ראש ריבאונדי תוך מספר חודשים. כאב ראש ריבאונדי מופיע כאשר התרופות לשיכוך כאבים נלקחו במינון גבוה מדי, עד כדי כך שלא רק שהן אינן יכולות עוד למנוע את הכאב, אלא שהן הגורם לו.
 
אל תנסו לטפל בבעיה בכוחות עצמכם. רופאים יכולים לעזור לכם להפסיק עם התרופות באמצעות מתן טיפול חלופי.
 
 
2. כאב ראש ממתח
 
זהו הסוג השכיח ביותר של כאבי ראש. הוא בדרך כלל מתבטא בלחץ מתמשך או פעימות חזקות משני צדי הראש או בחלק האחורי של הראש והצוואר. כאב ראש כזה יכול לנבוע ממתח וחרדה, יציבה לקויה וחריקת שיניים. מומחים אינם בטוחים בקשר להסבר הפיזיולוגי לסוג זה של כאבים, אך סבורים כי מדובר בשינוי מאזן הכימיקלים במוח או באותות המעורבים בעצבים המובילים במוח.
 
כאבי ראש הנובעים ממתח בדרך כלל מטופלים על ידי משככי כאבים ללא מרשם, כמו: אספירין, משפחת האיבופרופן או הפרצטמול. הפגת מתחים בדרכים טבעיות כמו מדיטציה ויוגה, יכולה לעזור גם כן.
 
3. כאב ראש-שיניים
 
ישנם תנאים בריאותיים הקשורים לשיניים שעלולים לגרום לכאבי ראש או כאבים בפנים, כמו למשל: ברוקסיזם (חריקת שיניים) או בעיות במפרק הלסת - TMJ. בעוד שחריקת שיניים מתבצעת בדרך כלל בלילה, TMJ משפיע על המפרקים הממוקמים בדיוק מול האוזן, בין הלסת לגולגולת, באופן תדיר. הפרעות אלה יכולות להיגרם מיישור רע של הלסת, ממתח, יציבה לקויה, דלקת פרקים או שחיקת סחוס, שרירים ורצועות בלסת.
 
רופא השיניים שלכם יכול לעזור לכם לאבחן את הסוגים השונים של כאבי הראש. אם מדובר בכאב הנובע מבעיות שיניים הוא עשוי להציע טיפול הכולל מתיחת לסתות, שומרי נשיכה או אלטרנטיבות להפחתת מתחים.
 
 
4. כאבי ראש מקובצים
 
אלו הם כאבי ראש חריפים ביותר שבדרך כלל גורמים לכאב חד-צדי מאחורי או סביב העין, באזור הרקה ולעיתים בלסת העליונה או התחתונה. הם יכולים להימשך בין רבע שעה ל-3 שעות, אך למרות שהם קצרים, הם בלתי נסבלים. כאבי ראש מקובצים יכולים להופיע מספר פעמים ביום, לפרק זמן מסוים, ולאחריו הם יכולים להיעלם למספר חודשים ואפילו שנים. לעיתים הם מלווים באדמומיות, צניחת עפעפיים, נזלת או דמעות בשתי העיניים. הם שכיחים יותר אצל גברים בכל גיל מאשר אצל נשים ויכולים לנבוע מצריכת אלכוהול או סיגריות, שהייה בגבהים וצריכת מזונות מסוימים.
 
כאבי ראש מקובצים מטופלים על פי רוב באמצעות חומרים ממשפחת הטריפטנים שמעלים את רמת הסרוטונין, כמו בטיפול במיגרנה, או על ידי הנשמת חמצן. למרבה הצער, תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים לא יכולות לעזור.
 
 
5. מיגרנה
 
המיגרנה מוגדרת ככאב ראש התקפי, בדרך כלל חד צדי, שנפוץ פי 3 אצל נשים מאשר אצל גברים. הסיבה למיגרנה לא ברורה, אבל על פי רוב מדובר בתופעה גנטית הנובעת מפעילות תאי מוח שמשפיעה על כלי הדם והתפקוד העצבי. הטריגר הנפוץ למיגרנה הוא שינוי. זה יכול להיות שינוי בדפוסי שינה או בהרגלי האכילה, שינוי הורמונלי או שינוי במצב הרוח. המיגרנה נמשכת בין 4 ל-72 שעות ומלווה בבחילות או בהקאות, באי-סבילות לאור, לרעש ולעיתים גם לריח. לרוב הכאב בינוני עד חזק ומוחמר על ידי מאמץ פיסי.
 
טיפול במיגרנה יכול לכלול משככי כאבים ממשפחת פרצטמול, איבופרופן או טריפטנים. כמו כן מומלץ בעת התקפת מיגרנה להימנע משתיית אלכוהול או עישון, צריכת חומרים משמרים או תוספים מלאכותיים, ומומלץ להרבות בשתיית מים או תה ירוק ולנוח.
 
 
6. כאב ראש מקפאין
 
זה כאב ראש שנובע ממצב בו גוף שרגיל לצריכה גבוהה וקבועה של קפאין לא מקבל אותו ונכנס למצב של לחץ. כאב ראש מקפאין עלול להתפתח תוך 12 עד 24 שעות אחרי ש"מנת הקפאין" נגזלה.
 
משככי כאבים עשויים לסייע לטיפול נקודתי בכאב, אך במקרה זה מומלץ לבצע שינוי בהרגלי הצריכה. שתיית משקה קפאין בשעה קבועה, הפחתת כמויות הקפאין או הגמלות מוחלטת ממשקאות המכילים קפאין, עשויים לנקות את הגוף מפוטנציאל הכאב.
 
 
7. כאב ראש של אורגזמה
 
אלו הם כאבים יחסית נדירים, אך שכיחים יותר אצל צעירים, בעיקר גברים. הם מתחילים בדרך כלל זמן קצר לאחר תחילת קיום יחסי המין ונגמרים אחרי ההגעה לשיא. הכאבים מקורם בשינויים הפיזיולוגיים המתרחשים עם העלייה בעוררות המינית. אצל חלק מהאנשים הכאב נגרם כתוצאה מעליית המתח בשרירי הצוואר והעורף והכאב יתרכז שם, אצל אחרים, הכאב ייגרם מעליה בלחץ זרימת הדם בעורקים ובוורידים שמובילים למוח והוא יגבר ויגיע לשיא ברגע האורגזמה.
 
מרבית הכאבים אינם מסוכנים ואינם מפריעים לתפקוד המיני, כך שנטילת משכך כאבים לפני קיום יחסי מין עשויה לעזור להקל על הכאב. יחד עם זאת, כאשר שכיחות הכאבים גבוהה, מומלץ לגשת לבדיקה אצל הרופא, כיוון שייתכן שהם נובעים מזרימת דם לא תקינה.
 
 
8. כאב ראש בשעת בוקר מוקדמת
 
זהו כאב ראש טורדני שמופיע בשעת בוקר מוקדמת, עם היציאה מהמיטה. כאב ראש בשעת בוקר מוקדמת יכול לנבוע ממספר סיבות. ייתכן ומדובר במיגרנה, כיוון שזו שכיחה יותר בבוקר, ייתכן שזהו כאב ראש ריבאונדי הנובע מתרופות שהוכנסו לגוף לפני השינה או שזה כאב ראש-שיניים אחרי לילה של חריקת לסתות. בחלק מהמקרים הכאב נובע מהתייבשות או חמרמורת אחרי לילה של אלכוהול והיעדר שעות שינה. במקרים נדירים זהו סימפטום לגידול במוח.
 
עקבו אחרי המאפיינים והתדירות של הכאבים. אם השכיחות גבוהה ואינכם מוצאים לה הסבר הגיוני, גשו לבדיקה רפואית.
 
 
9. סינוסיטיס
 
אלו סוגי כאבי ראש הנובעים מלחץ או דלקת בסינוסים. לעיתים, הכאבים מתמקמים בשני צדי האף, בעצמות הלחיים או במצח, ולעיתים הם מקרינים לאזורים אחרים בראש, כמו שיניים ולסת. בדומה למיגרנות, סינוסיטיס עשוי להופיע מלווה עם גודש באף ועיניים דומעות, אלא שהוא נובע על פי רוב מזיהום ויהיה מלווה בנזלת מוגלתית וירוקה, שיעול, ליחה מרובה, כאבי גרון וחום. 
 
סינוסיטיס מצריך טיפול רפואי. כשיש חשש לכך שאתם סובלים ממנו מומלץ להתייעץ עם רופא אף-אוזן-גרון.
 
 
10. כאב ראש מגלידה
 
כאב ראש מגלידה או "הקפאת מוח", נקראים בז'רגון הרפואי גנגליונוירלגיה. מדובר בכאב ראש המופיע לאחר צריכת משקאות ומזונות קרים במיוחד (גלידה, קוקטיילים, ארטיקים וקרח). אנשים הסובלים ממיגרנות עשויים לסבול מתופעה זו במיוחד. מדוע זה קורה? כאשר המזון או המשקה הקפוא נוגע בחך העליון, הגוף מגיב על ידי כיווץ כלי דם היקפיים במטרה לשמור על חום הגוף, מה שגורם לירידה נקודתית בזרימת הדם. לאחר הכיווץ, כלי הדם מתרחבים חזרה, אלא שבזמן הזה העצבים מעבירים תחושת כאב לאיזור עצבי בראש.
 
איך מתמודדים עם זה? קחו הפסקה רגעית מהכפור עד שוך הכאב, או שתו לגימה של מים בטמפרטורת החדר שיעזרו להצר את העורקים. אופציה נוספת היא להזיז את הלשון על תקרת חלל הפה, מה שיגביר את החימום באותו אזור.
 
 
11. כאבי ראש כרוניים יומיים
אם אתם סובלים מכאב ראש לפחות 15 ימים בחודש, במשך שלושה חודשים ברציפות, אתם כנראה שייכים לקבוצת הסובלים מכאבי ראש כרוניים יומיים. אלה יכולים להיגרם על ידי שימוש יתר בתרופות לשיכוך כאבים (כלומר, כאב ראש ריבאונדי), פגיעת ראש חמורה או במקרים נדירים של דלקת קרום המוח או גידולים סרטניים. אם אין סיבה ברורה לכאבים הכרוניים, זה יכול להיות משום שאותות הכאב של הגוף אינם עובדים כראוי.
 
כאבי ראש אלה מטופלים בתרופות נוגדות דכאון, חוסמי ביתא, תרופות נגד אפילפסיה, משככי כאבים כמו נפרוקסן ואפילו זריקות בוטוקס, ומחייבים התייעצות רפואית.
 
 
 
12. כאבי ראש קדם וסתיים
 
אם המחזור החודשי לא מספיק מטריד, הירידה הפתאומית ברמות האסטרוגן ממש לפני קבלת הוסת, עלולה לעיתים לגרום לכאבי ראש מטרידים לא פחות. כאבי ראש קדם וסתיים מתרחשים בדרך כלל שלושה ימים לפני המחזור ו/או יומיים אחריו. נשים עלולות לסבול מכאבי ראש קדם וסתיים, יחד עם תסמונות קדם וסתיות נוספות, כגון: תחושת דכדוך, התכווצויות רחמיות וכאבי חזה.
 
אם הכאב הוא כרוני מומלץ להתייעץ עם רופא נשים. הרופא עשוי להמליץ על נטילת תוסף מגנזיום ומשככי כאבים, או טיפולים חלופיים כמו דיקור.
 
 
13. כאבי ראש בסופשבוע
 
אלו הם כאבי ראש הנובעים ממתח ועייפות מצטברת, או שיבוש מחזור השינה-ערות. כאבי ראש בסופשבוע עשויים להיות תולדה של מתח ועייפות מצטברת שמביאים לקריסה אנרגטית ופיזיולוגית בימי המנוחה. הכאב עשוי לבוא לידי ביטוי בפעימות חזקות באזור הרקות. הכאבים עשויים לנבוע גם מהעובדה שמחזור השינה-ערות שלנו משתנה בסוף השבוע - אנחנו הולכים לישון מאוחר ומתעוררים מאוחר, מה שעשוי לשבש את המנגנון הטבעי של הגוף ולהגביר את הלחץ שהוא חווה.
 
תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם יכולות להיות מועילות, כמו גם הקפדה על מחזור שינה-ערות סדיר.
 
 
14. כאבי ראש בשעת חירום
 
רוב כאבי הראש אינם מוגדרים כמקרי חירום, אך יש מספר תסמינים שמצדיקים תשומת לב מידית. אחד מהם הוא כאב ראש שמופיע בהתפרצות פתאומית כמו חומר נפץ. אם הכאב מלווה בחום או עלייה קיצונית בלחץ הדם, ו/או התרחש אחרי קבלת מכה בראש או מאמץ גופני אינטנסיבי, הוא מחייב טיפול מידי. סימפטומים בעייתיים אחרים כוללים: שינוי בראייה או בדיבור, נוקשות בצוואר, סחרחורת, אובדן תחושה ורפיון שרירים בצד אחד של הגוף. פנו מיד לקבלת טיפול רפואי.
 
תמונות: Ambro, tiverylucky, stockimages / freedigitalphotos.net
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו