print header

מחקר חדש: מהו הקשר בין צריכת קפה ותה לשבץ מוחי ודמנציה?

 כוס הקפה או התה של הבוקר היא הדרך האידיאלית עבור רבים מאיתנו לשבור את צום שנת הלילה ולפתוח יום חדש בחיוך ורעננות. אך מתברר שהפינוק הזה שמלווה אותנו מדי יום הוא גם מושא למחקרים ארוכי שנים שנועדו לבדוק את השפעותיו על בריאותנו - בעיקר בשל הפופולריות הרבה לה הוא זוכה בקרב תרבויות רבות ברחבי העולם. מחקר אחד כזה התפרסם בנובמבר 2021 ובו נמצאו כמה דברים שאתם ודאי תרצו לדעת בתור חובבי קפה או תה מושבעים.

רקע על המחקר ונתונים מהעולם

מטרתו של המחקר החדש והמדובר, שפורסם בכתב העת המדעי "PLOS Medicine", הייתה לבדוק את הקשר בין צריכת קפה ותה (שהם מהמשקאות הפופולריים והנצרכים ביותר בעולם) לבין הסיכוי לעבור שבץ מוחי או לחלות בשיטיון (דמנציה). זהו אינו המחקר הראשון שנערך בנושא, אך הממצאים של אלה שנערכו לפניו לא העלו מסקנות ברורות וחד משמעיות בנוגע לקשר בין המשתנים הללו. לדברי החוקרים, המטרה במחקר הנוכחי היא לגשר על הפער הזה ולהביא הוכחות יותר מוצקות ומבוססות בנוגע להשפעות הבריאותיות שנובעות מצריכה עקבית של קפה ותה.
 
המחקר הנוכחי הוא בעל חשיבות רבה מאחר שאחוזי התמותה כתוצאה מדמנציה ושבץ מוחי בשנים האחרונות הולכים ומאמירים, ובאופן טבעי נוצר הצורך לבדוק את הגורמים השונים שעלולים לחולל אותם. על פי נתונים שפורסמו באתר ארגון הבריאות העולמי (WHO), יותר מ-55 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מדמנציה והיא נחשבת לגורם המוות השביעי בעולם. נתונים נוספים שנאספו על ידי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מראים כי סוג הדמנציה השכיח ביותר בקרב החולים הוא מחלת האלצהיימר. שבץ מוחי נמנה גם הוא כאחת מהסיבות השכיחות בעולם שמובילות למוות, ולמעלה מ-750 אלף איש מדי שנה לוקים בו בארה"ב בלבד.
 
הקשר בין צריכת קפה ותה לשבץ מוחי ודמנציה: עט ודפים עם נתונים

הקשר בין דמנציה, שבץ מוחי וצריכת קפה ותה

במחקר שפורסם בפברואר 2021 באיגוד האלצהיימר האמריקאי (Alzheimer's Association) עלו ממצאים מעניינים שגורסים כי כ-60% מגורמי הסיכון לדמנציה ושבץ מוחי הם זהים, וכן אדם שלקה בשבץ מוחי הוא בעל סיכויים גבוהים יותר לפתח דמנציה. במחקר אחר שנערך בנושא, צוות החוקרים העריך כי הפחתת הסיכוי ללקות בשבץ תביא למניעה של כשליש ממקרי הדמנציה.
 
אתם ודאי שואלים את עצמכם מה הקשר בין זה לבין צריכת קפה ותה. מאחר שגורמי הסיכון לשבץ ודמנציה הם זהים ברובם, ומשקאות הקפה והתה הם מהנצרכים והפופולריים בעולם, ישנו בסיס להניח שמבחינה סטטיסטית חייבת להיות להם השפעה כלשהי על בריאותנו - כמובן, בהסתמך על כך שמחקרי העבר כבר הצביעו על קשר מסוים בין המשתנים הללו. לשם כך, צוות החוקרים החליט לחלק את המחקר הנוכחי לשניים: כאשר מצד אחד תיבדק השפעת צריכת הקפה או התה (בנפרד) על הבריאות; וכן השפעת צריכתם לסירוגין.
 
הקשר בין צריכת קפה ותה לשבץ מוחי ודמנציה: אדם מוזג קפה פילטר לכוס

מערך המחקר ותוצאותיו

צוות המחקר התבסס על נתונים שנלקחו ממאגר בריטי של דגימות ביולוגיות המיועדות למחקר (UK Biobank), הכולל מידע רפואי וגנטי של כחצי מיליון בני אדם. מתוך המאגר כולו, נעשה שימוש ב-365,682 דגימות שנלקחו בין השנים 2006-2010, כאשר הצוות בחן את מצבם הרפואי של המשתתפים עד שנת 2020. האנשים שדגימותיהם לקחו חלק במחקר התבקשו לדווח על תדירות שתיית הקפה והתה שלהם מדי יום, והחוקרים בדקו כמה מהם פיתחו דמנציה או עברו שבץ מוחי במהלך כל תקופת המחקר. כמו כן, הם התחשבו במשתנים נפוצים אחרים שעלולים להוביל לכך, כמו: מין, גיל, מוצא, הכנסה, משקל, עישון, צריכת אלכוהול, כושר והרגלי אכילה, וכן היסטוריה של מחלות כמו סרטן, סוכרת ומחלות לב וכלי דם.
הממצאים הראו כי 5,079 אנשים מסך כל המשתתפים פיתחו דמנציה במהלך תקופת המחקר ו-10,053 חוו שבץ מוחי. לאחר בחינת הנתונים הללו בהתייחס לכמות התה והקפה שכל משתתף נהג לצרוך, עלה כי אנשים ששתו 2-3 כוסות קפה ביום; או 3-5 כוסות תה ביום; או 4-6 כוסות של קפה ותה ביום לסירוגין הראו סיכון נמוך יותר לחלות בדמנציה או לפתח שבץ מאשר כאלה שלא שתו. מבחינת הנתונים המספריים - סיכויים של משתתפים ששתו 2-3 כוסות תה ו-2-3 כוסות קפה ביום היה קטן יותר ב-32% לעבור שבץ מוחי ו-28% לפתח דמנציה, בהשוואה למשתתפים האחרים שלא צרכו תה או קפה כלל.
 
הקשר בין צריכת קפה ותה לשבץ מוחי ודמנציה: אישה מבוגרת מחזיקה כוס ומדברת עם חברתה

קשר אך לא סיבתיות

תוצאות המחקר ודאי משמחות חלק מכם, אך יש לזכור כי מחקרים מסוג זה לא נועדו לבדוק סיבתיות - כלומר, מטרתם אינה לבחון האם משתנה אחד משפיע באופן ישיר על משתנה אחר. מה שנבדק במחקר הזה הוא קשר (מתאם) - כלומר, האם שני המשתנים עולים או יורדים בהתאמה בסולמות המדידה, אך ללא הוכחה לגבי ההשפעה שלהם אחד על השני. על כן, אין מבחינת הממצאים לטעון שקפה ותה מפחיתים את הסיכוי לחלות בדמנציה או לעבור שבץ מוחי, אלא שהממצאים מראים שככל שהמשתתפים צרכו יותר מהם כך גם נצפה פחות סיכון לכך. אך כמובן, הסיבה יכולה להיות כתוצאה ממשתנה אחר לחלוטין, שלא נלקח בחשבון או שלא נבדקה לעומק השפעתו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.