print header

המדריך להבנת מקור כאבי הבטן לפי אזורים

 כאבי בטן באזורים שונים הם מהמצבים הבריאותיים הנפוצים ביותר – כולנו חווים זאת מעת לעת ובזמן שרובנו "מדפדפים" את הכאבים הלאה ומנסים להקל עליהם בעזרת משקאות חמים או תרופות סבתא כאלו ואחרות, חלק מהכאבים עלולים להעיד על בעיה חמורה מאוד. לכאבים באזורים שונים בבטן קיימות סיבות מגוונות ולכן חיוני לדעת איזו בעיה עלולה להיות הגורם לחוסר הנוחות שאתם מרגישים. בדיוק לשם כך הכנו בשבילכם את המדריך הבא שבו תגלו את הסיבות האפשריות לכאבים בכל רחבי הבטן.

1. בטן עליונה אמצעית

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן עליונה אמצעית
בחלק זה של הגוף נמצאים רוב חלקי הקיבה, לכן כאשר אתם חווים כאבים באזור זה של הבטן, במרבית הפעמים זה מעיד על בעיות בקיבה. חלק גדול מאותן הבעיות מייצרות תסמינים דומים מאוד, לכן יש לבצע בדיקות רפואיות שונות על מנת לאבחן את הבעיה המדויקת.
 • דלקת רפידת הקיבה, או בשמה הלועזי "גסטריטיס", היא דלקת אשר יכולה לנבוע כתוצאה מגורמים שונים. התסמינים העיקריים של דלקת זו הם כאבים בבטן העליונה, בחילות, הקאות, אובדן תיאבון וצרבת.
 • כאבי בטן והרגשת "שריפה" לאחר אכילה, נטילת אספירין או שתיית אלכוהול, מיץ תפוזים או קפה עלולים להעיד על התפתחות של כיב פפטי, או בשמו המוכר – אולקוס. לחצו כאן כדי לגלות כיצד תוכלו לטפל באולקוס בעזרת מזונות יעילים במיוחד!
 • בקע סרעפתי הוא בעיה נוספת אשר קשורה לבטן וגורמת לרפלוקס קיבתי-ושטי שמוביל אתכם להרגיש צרבת בחזה ובגרון, לצד תחושת התנפחות בזמן אכילה, מה שגורם לכאבים בבטן ובחזה.
 • למרות שהוא נדיר, גסטרופרזיס – שיתוק קיבה – עשוי להיות גורם נוסף לכאבים בבטן העליונה, במיוחד אם אתם מרגישים מלאים כל הזמן למרות שלא אכלתם. תסמינים אחרים יכולים לכלול צרבת ובחילה מתמדת.
 • בניגוד למחלות אחרות שדנו בהן כאן, דלקת קרום הלב היא יוצאת דופן – אמנם היא קשורה ללב, אך אחד התסמינים שלה יכול להיות כאבים בחזה אשר מקרינים לאזור הבטן העליונה ואל הגב, במיוחד במצב שכיבה.

2. בטן עליונה ימנית

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן עליונה ימנית
כאשר אתם מרגישים כאב המתחיל באזור הבטן העליונה הימנית, לרוב קשה מאוד למצוא את הבעיה והסיבה אליה, כל זאת מפני שכאב זה יכול להעיד על בעיות בכבד, בלבלב, בכיס המרה או במערכת העיכול העליונה. עם זאת, עוצמת הכאב והשכיחות שלו יכולים להעיד על מצבים מסוימים.
 • כאבים פתאומיים בחלק העליון והימני של הבטן שעלולים להימשך שעות, הם סימנים מעידים לדלקת כיס המרה. לכאבים יש נטייה להתפשט לעבר הכתף הימנית והאזור הכואב מרגיש רך, כאשר נשימות עמוקות מחריפות את הכאב.
 • אבני כיס מרה עלולים - לאחר אכילה של מזון מטוגן ועתיר שומן לגרום  לכאבים באזור זה של הבטן, אשר לעתים קרובות מפסיקים לאחר מספר שעות. לחצו כאן כדי להכיר את 7 התסמינים לאבנים בכיס המרה.
 • אם אתם סובלים מהתכווצויות, כאבי בטן פתאומיים והרגשת רכות בחלק הימני העליון של הבטן מחריפים כאשר אתם צורכים מזונות שומניים או שותים אלכוהול, סימן שהכבד שלכם מאותת לכם להיזהר. הבעיות הללו עלולים להיגרם בשל סיבות שונות כגון דלקת כבד, התמכרות לאלכוהול או שחמת הכבד; לחצו כאן כדי לגלות את הסימנים לך שהכבד שלכם נמצא בסכנה ועליכם לגשת להיבדק.
 • דלקת בתריסריון יכולה להיגרם מסיבות שונות כגון זיהום בקטריאלי, מחלת הצליאק, זיהום ויראלי ועוד, כאשר התסמינים הם כאבים ואי נוחות באזור הבטן העליונה הימנית, הקאות ובחילות.

3. בטן עליונה, ימין ושמאל

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן עליונה, ימין ושמאל
כאשר אתם חווים כאבים בחלק הימני העליון ו\או בחלק השמאלי העליון של הבטן, ברוב המקרים זה מעיד על בעיות בריאות כגון חזה אוויר, דלקת ריאות ודלקת הפלאורה. הכאבים יכולים להיות פתאומיים וחד צדדיים כאשר אתם סובלים מחזה אוויר, או כאבים קבועים ומציקים כאשר אתם סובלים מדלקת ריאות או פלאורה. זכרו כי כאבי בטן באזורים אלו הם לא התסמינים העיקריים לבעיות שציינו לעיל, אלא רק סימנים מעידים ואפשריים; לעומתם קוצר נשימה, חום ודופק מהיר הם תסמינים שכיחים יותר למחלות אלו.

4. כל אזור הבטן העליונה

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - אזור הבטן העליונה
כאשר קשה להצביע על האזור הכואב במדויק ואתם חווים כאבים בכל החלק העליון של הבטן, ישנם מגוון של גורמים שעלולים לגרום לתחושה זו.
 • מצב שכיח הוא חסימת מעיים, מצב חירום רפואי אשר גורם התכווצויות חזקות ופתאומיות שבאות והולכות באזור הבטן העליונה ועלולות להיות מלוות בנפיחות. לחצו כאן כדי לגלות את כל הסיבות, הסימנים ודרכי הטיפול הטבעי לחסימת המעיים.
 • דלקת בלבלב יכולה להיות מלווה בכאבים חזקים בכל אזור הבטן העליונה, עם סבירות גבוהה להקרנת הכאבים לאזור הגב. הכאבים יכולים להחמיר בזמן אכילה, במיוחד כתוצאה ממזונות עשירים בשומן. לחצו כאן כדי לגלות את 10 המאכלים שיעזרו לכם לשמור על בריאות הלבלב.
 • ברוב המקרים, התקף לב מלווה בכאבים והתכווצויות באזור החזה, אך הם יכולים להתפשט גם לעבר יד שמאל ולאזור הבטן העליונה. לחצו כאן ותרכשו מידע חשוב שיכול להציל חיים – איך לבלום התקף לב בשניות האחרונות.

5. בטן תחתונה אמצעית

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן תחתונה אמצעית
החלק המרכזי התחתון של הבטן ואזור האגן הם האזורים שבהם מערכות פנימיות שונות נפגשות ומשתלבות זו עם זו. כאבים באזור זה יכולים להיגרם על ידי בעיות במעיים, בכלי דם מסוימים ואפילו בדרכי השתן.
 • דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום לכאבים המלווים בתחושת דקירה בחלק האמצעי של האגן והבטן התחתונה, במקביל לתחושות צריבה וקושי במתן שתן.
 • תסמינים נדירים של מפרצת בטנית באבי העורקים הם כאבים עזים באזור הבטן התחתונה האמצעית, כאלו העלולים להקרין גם לגב התחתון, לרגליים ולאזור המפשעה.

6. בטן תחתונה שמאלית

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן תחתונה שמאלית
אחת הסיבות הנפוצות לכאבים חזקים בבטן השמאלית התחתונה היא דיברטיקוליטיס – מחלה דלקתית של סעיפים הנוצרים במעי הגס. לרוב, המחלה מלווה בחום, עלייה בספירת תאי הדם הלבנים וכאבים באותו אזור בבטן, כאשר במקרים מסוימים חולים יכולים להתלונן גם על בחילה, דם בצואה, שלשול ולעיתים גם על עצירות.

7. בטן תחתונה ימנית

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן תחתונה ימנית
הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר לכאבים חזקים בבטן התחתונה הימנית היא מחלה דלקתית של התוספתן, או בלשון היום יום: אפנדיציט. המחלה מלווה בכאבים עזים באזור זה של הבטן, כאשר ברוב המקרים הם מתחילים ככאבים עמומים באזור הטבור; כאשר הדלקת מחריפה, התוספתן מתנפח ובמקרה זה הכאב נהיה חד הרבה יותר ומתחזק כאשר החולה נמצא בתנועה, נושם עמוק, משתעל או מתעטש. תסמינים נוספים שעלולים להופיע במקביל הם בחילות, הקאות, עצירות, שלשולים, עלייה בחום הגוף, נפיחות קלה, חיוורון וחוסר יכולת לשחרר גזים.

8. בטן תחתונה, ימין ושמאל

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - בטן תחתונה, ימין ושמאל
אם אתם חווים כאבים תואמים בשני צדי הבטן התחתונה, או אחד מהכאבים הבאים באחד מן הצדדים, ברוב המקרים הם קשורים ישירות לבעיות בכליות או למערכת הרבייה.
 • אבנים בכליות או פיאלונפריטיס (דלקת בכליות) הן לרוב שתי הסיבות העיקריות לכאבים בשני הצדדים התחתונים של הבטן ובגב התחתון. ברוב המקרים' מקור הכאבים מתחיל באזור המפשעה ועובר כלפי מעלה אל שני צדי הבטן התחתונה ולבסוף לעבר הגב התחתון. בנוסף, החולים יתקשו במתן שתן, או יחוו כאבים במהלך השתנה ודחיפות במתן שתן. לחצו כאן כדי לגלות מהן אבנים בכליות וכיצד ניתן לטפל בהן.
 • נשים רבות יכולות לחוות כאבים חזקים לפרקים באחד מן הצדדים של הבטן התחתונה או בשניהם יחדיו. כאבים אלו לרוב מלווים בתחושת כובד, מלאות, נפיחות ולחץ שכולם עלולים לנבוע כתוצאה מציסטות בשחלות.
 • דלקת בחצוצרות נגרמות כתוצאה מזיהום חיידקי שמתפשט מן הנרתיק או הרחם וכאשר אישה סובלת ממחלה זו היא מרגישה כאבים חזקים באחד מן הצדדים של הבטן התחתונה או בשניהם. במקרים מסוימים, את הכאבים מפרשים בטעות כדלקת תוספתן ולכן חשוב להיוועץ עם רופא.
 • בקרב גברים כאשר מרגישים כאבים חזקים משני צידי הבטן הסיבה שעלולה לגרום לכך היא בקע מפשעתי –שידוע גם כהרניה או קילה. ברוב המקרים החולים ירגישו אי נוחות או כאבים באזור המפשעה והבטן התחתונה בעיקר בזמן הליכה והרמת חפצים כבדים.

9. כל אזור הבטן התחתונה

גורמים לכאבי בטן: תרשים מיקום כאבי בטן - אזור הבטן התחתונה
ישנם מספר גורמים לכאבים באזורים שונים בבטן התחתונה, ואף כאלו שמובילים לכאבים מקיפים בכל האזורים יחדיו.
 • נשים הסובלות מאנדומטריוזיס – מחלה גינקולוגית כרונית ודלקתית שנגרמת כאשר תאי רירית רחם נודדים ממנה החוצה, בעיקר לעבר האגן – או ממחלה דלקתית של האגן שיכולה להתהוות ברחם, בחצוצרות ו\או השחלות, נוטות לחוש כאבים קלים-חמורים באזור הבטן התחתונה בעיקר בזמן קיום יחסי מין.
 • מחלות מעי דלקתיות נגרמות לרוב לאור פגיעה דלקתית במעי המובילה למחלה כרונית של המעי ולעיתים גם של איברים נוספים, כאשר העיקריות ביניהן הן מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית. החולים במחלות אלו חווים לעתים תכופות כאבי בטן ועיוותים לצד ירידה במשקל, אנמיה ובמקרים קיצוניים דימומים רקטלים. לחצו כאן כדי לגלות את התסמינים ודרכי ההתמודדות עם מחלת הקרוהן.
 • חסימת מעיים יכולה להתרחש בכל סוגי המעיים ולא רק באזורים העליונים, לכן אם אתם מרגישים כאבים בכל הבטן התחתונה והעור באזור זה מתנפח ורגיש מאוד, סביר להניח שאתם סובלים מחסימת מעיים. לחצו כאן כדי לגלות את הטיפים לטיפול ומניעת הצטברות רעלים במעיים שיכולים לגרום לחסימות מעיים.
גורמים לכאבי בטן: תמונה של גבר מחזיק את הבטן שלו

מילות סיכום

לאחר שקיבלתם סקירה מקיפה בדבר הכאבים בבטן והחלוקה שלהם לאזורים, אנו בטוחים שתנצרו את המידע החשוב שרכשתם כאן. עם זאת, אנו ממליצים בחום להיוועץ עם רופא מומחה בכל הנוגע לכאבים באזור הבטן, כיוון שאלו רק הבעיות האפשריות ולא בהכרח הדבר שממנו את סובלים ושגורם לכם לכאבי בטן. שתפו את המידע החשוב הזה עם חבריכם ובני משפחותיכם כדי שגם הם יוכלו להגן על עצמם ולנסות אפילו לטפל בחלק מכאבי הבטן השונים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו