print header

התסמינים ודרכי ההתמודדות עם מחלת קרוהן

מרבית האנשים סבלו בנקודה מסוימת בחייהם מבעיות מעיים, כמו כאבי בטן, התכווצויות והקאות שהסבו להם סבל רב ומנעו מהם לצאת מהמיטה. ברוב המקרים מדובר בבעיה חולפת, אך בעבור החולים במחלת קרוהן מדובר במאבק קשה ויומיומי, כאשר אחוז החולים בישראל הוא מבין הגבוהים בעולם ומספרם הולך וגדל מידי שנה. בחודש מאי מציינים בעולם את חודש המודעות למחלות המעי הדלקתיות וביניהן מחלת קרוהן, שחלק מהגורמים לה נמצאים בשליטתנו והיכרות עימם עשויה לעזור בהפחתת הסיכויים לחלות בה (המחלה השנייה היא קוליטיס כיבית, אך לא נעסוק בה בכתבה זו). המשיכו לקרוא והכירו את הגורמים למחלת קרוהן, את תסמיניה השונים ואת המזונות אותם מומלץ לחולים (וגם למי שלא) לצרוך ולהימנע מהם. 
 
הטיפול במחלת קרוהן

מה היא מחלת קרוהן?

קרוהן הינה מחלה כרונית השייכת לקבוצת מחלות הנקראת "מחלות מעי דלקתיות", הפוגעות בכ-5 מיליון בני אדם ברחבי העולם וגורמות להפרעות שונות במערכת העיכול. המחלה גורמת למערכת החיסון של החולה לתקוף חיידקים טובים שנמצאים באופן טבעי במערכת העיכול מסיבות שאינן ידועות, דבר המוביל להיווצרות דלקות אשר עלולות לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול, מהוושט ועד לפי הטבעת. מחלת קרוהן עלולה להתפרץ בכל גיל, אך מרבית החולים הסובלים ממנה לוקים בה בין גילאי 15-30 והתקופה השכיחה השנייה להתפרצות המחלה היא לאחר גיל 60. במהלך חייהם יעברו החולים תקופות בהן המחלה תהיה פעילה ותתאפיין בכאבים ותסמינים שונים, כמו גם תקופות של רימסיה (נסיגה).

הגורמים למחלת קרוהן

הגורמים למחלה אינם ידועים לחלוטין וקיימות מספר סיבות אפשריות להופעתה. בעוד שחלק מהגורמים למחלה הם חיצוניים ואינם תלויים בנו, חלקם קשורים להרגלים שלנו ועל כן ניתן להשפיע עליהם ובכך להקטין את הסיכויים לחלות בקרוהן.
 
  • היסטוריה גנטית ומשפחתית – בעוד שהרפואה המודרנית לא הצליחה לבודד גן ספציפי הגורם לקרוהן, נמצאו מעל ל-100 גנים העלולים להעלות את הסיכון לחלות במחלה. כמו כן, הקרוהן נוטה "להישאר בתוך המשפחה" ול-5 עד 20 אחוזים מהחולים ישנו לפחות קרוב משפחה אחד מדרגה ראשונה הסובל גם הוא ממחלת מעי דלקתית. בנוסף, מחלת קרוהן שכיחה יותר בקרב יהודים ממוצא אשכנזי.
  • גורמים סביבתיים – הגנים והמשפחה הינם גורמים משמעותיים להתפתחות המחלה, אך הם אינם לבדם. סטטיסטיקות מראות כי התפרצות המחלה קשורה לסביבת מגורים ולמצב כלכלי וכי המחלה נפוצה יותר במדינות מפותחות מאשר במדינות מתפתחות, בקרב תושבי אזורים עירוניים יותר מאשר כפריים ובקרב בני מעמד סוציו אקונומי גבוה יותר מאשר בני מעמד נמוך. מומחים רבים גורסים כי הבדלים אלה מקורם, בין היתר, בהרגלי התזונה המערבית הכוללים צריכה מוגברת של חומרים משמרים, חומרים מייצבים, צבעי מאכל, מזון שומני ומזון תעשייתי מעובד אשר עלולים להגביר את הסיכון לחלות בקרוהן.
  • עישון ולחץ – כפי שכולם יודעים, מחקרים רבים מצביעים על הקשר ההדוק שבין עישון ולחץ לבין מגוון רחב של מחלות, ומחלת קרוהן אינה יוצאת דופן. נמצא כי לחץ מגביר את הסיכוי של אדם בריא לחלות במחלה ועשוי להחריף תסמינים קיימים אצל אדם חולה. בכל הנוגע לעישון, נמצא כי סיכוייו של אדם מעשן לחלות בקרוהן גבוהים פי שניים מסיכוייו של אדם שאינו מעשן, כמו כן, אדם חולה שמעשן עשוי לסבול מתסמינים וסיבוכים רבים יותר, כפי שנמצא במחקר משנת 2012.
הטיפול במחלת קרוהן
 
תסמינים למחלת קרוהן
התסמינים למחלה הינם רבים ומגוונים, חלקם קשורים למערכת העיכול בצורה ישירה וחלקם קשורים למערכות אחרות בגוף. התסמינים מתחלקים למספר קבוצות כאשר החולה עלול לסבול מתופעה אחת או יותר: 
 
  • תסמינים הקשורים למערכת העיכול – כאבי בטן, התכווצויות, שלשול מתמשך או עצירות מתמשכת, תחושה של רצון לריקון המעיים, בחילות והקאות, חום מתמשך, ירידה במשקל, פצעים (אפטות) בפה ולעיתים אף דימום רקטלי העשוי לכלול כיבים.
  • תסמינים כלליים – חולשה, עייפות, אי סדירות במחזור החודשי אצל נשים והזעת לילה.
  • תסמינים הקשורים למערכות נוספות בגוף – דלקות ואודם בעיניים ובעור (עשוי להיראות כמו אלרגיה), דלקת בכבד, אבנים בכיס מרה, אבנים בדרכי השתן ועיכוב בגדילה או בהתפתחות המינית אצל ילדים ובני נוער.
חשוב לדעת כי רבים מהתסמינים יכולים לאפיין מצבים רפואיים שונים ואם אתם סובלים מחלקם, אין זה בהכרח אומר שאתם חולים בקרוהן. במקרה שחלק מהתסמינים מופיעים לאורך זמן, חשוב ללכת ולהיוועץ ברופא על מנת שיוכל לאבחן את הבעיה ולהעניק לכם את הטיפול המתאים.
 

השפעת התזונה על מחלת קרוהן

למרבה הצער, קרוהן הינה מחלה חשוכת מרפא, אך ישנן דרכים שונות להקל על החולים בה, בין שבעזרת טיפול תרופתי או ניתוחי ובין שבעזרת תזונה נכונה וניהול אורח חיים בריא. ידוע כי למזון שאנו אוכלים יש השפעה רבה על משך ואיכות חיינו ונושא זה חשוב פי כמה לסובלים ממחלות מעיים, שכן קיימים מזונות רבים אותם גופם מתקשה לעכל, ובשל כך חולים רבים סובלים מאיבוד משקל לא רצוי, תת תזונה ומחסור בוויטמינים ומינרלים. על אף שהתגובה למזון משתנה בין חולה לחולה,  בדיקות ומחקרים הוכיחו כי ישנם מזונות מסוימים שעל חולי קרוהן להימנע מהם, במיוחד בתקופות בהן הם סובלים מדלקות במערכת העיכול. לא פחות חשוב מכך, נמצא כי ישנם מזונות אחרים שדווקא מומלצים מאוד לחולים ולמען האמת, מומלצים גם לאלו שלא סובלים מקרוהן אך מעוניינים לשמור על בריאותם לאורך שנים.

10 מזונות מומלצים לחולי קרוהן (וגם למי שלא)

1. חלב שקדים  חולים רבים בקרוהן, בדומה לאנשים שאינם חולים, מפתחים אי סבילות ללקטוז בדרגות חומרה שונות. צריכת חלב רגיל עלולה להחריף את תסמיני המחלה ועל כן מומלץ לשתות חלב שקדים, שאינו מכיל את הלקטוז הבעייתי, אך כן מכיל את אותה כמות הסידן שבחלב וויטמינים חשובים כמו ויטמין D וויטמין E. כמו כן, בניגוד לחלב פרה, חלב שקדים לא מכיל שומן רווי או כולסטרול וכמות הקלוריות בו נמוכה יותר, על כן הוא מהווה תחליף מצוין לכל מי שרגיש ללקטוז.
הטיפול במחלת קרוהן
 
2. דג סלמון – חלבון הוא אחד מאבות המזון החשובים ביותר לאדם ולחולי קרוהן בפרט, ולכן רופאים ממליצים שיהווה כ-25 אחוזים מצריכת התזונה היומית שלהם. דג סלמון הוא בחירה מצוינת משום שהוא מכיל כמות גבוהה מאוד של חלבון ובנוסף מכיל אומגה 3 החשובה לבריאות המוח, הלב, הכבד ואף השן, ולכן הוא גם מומלץ עבור אנשים שאינם סובלים ממחלת קרוהן. 
 
3. עוף והודו – בזכות אחוזי חלבון גבוהים ואחוזי שומן נמוכים (בחלקים מסוימים שלהם), בשר עוף ובשר הודו הם חלבונים מומלצים במיוחד לחולי קרוהן כיוון שהם קלים יותר לעיכול מבשר אדום אך מספקים לגוף את הערכים התזונתיים הדרושים לו, מה שהופך אותם למומלצים גם לאלו שאינם חולים אך מעוניינים לשמור על משקל תקין ועל תזונה בריאה.
 
4. שיבולת שועל – שיבולת שועל מומלצת למאכל על ידי רופאים רבים בשל יתרונותיה הבריאותיים, אשר כוללים בין היתר את יכולתה לסייע בהורדת רמות הכולסטרול בדם. נוסף על יתרונות אלו, דייסת שיבולת שועל מומלצת לחולי קרוהן משום שהיא מכילה סיבים תזונתיים אשר סופגים מים ונספגים ביתר קלות במערכת העיכול של החולה.
הטיפול במחלת קרוהן
5. מרק ירקות – כיוון שמרבית הירקות מכילים סיבים שאינם מסיסים במים, חולים רבים נמנעים מהם לחלוטין ובכך מאבדים ויטמינים ומינרליים רבים החיוניים לגוף. ירקות כמו בטטה, גזר ודלעת מתאימים יותר לחולי קרוהן מאשר ירקות אחרים, וכאשר הם מבושלים היטב ומעוכים הם עשויים להשיב לגופו של החולה וויטמינים שאבדו ללא תסמינים וכאבים מיותרים.
 
6. פאפיה – חולי קרוהן רבים בטוחים שעליהם להתנזר לחלוטין מפירות, אך זה לא מדויק. בעוד שפירות מסוימים הם קשים לעיכול עבורם ועלולים להעצים את תסמיני המחלה, פירות טרופיים כמו פאפיה, מנגו ובננה דווקא קלים לעיכול ואף מכילים אשלגן וויטמינים חשובים כמו A ו-C, החיוניים לגופו של החולה, על כן ניתן להנות מהם ללא חשש.
 
7. ממרח חומוס – קטניות אינן מומלצות כלל לחולי קרוהן, בייחוד בזמנים בהם המחלה פעילה, אך עם זאת, כאשר מועכים אותן, קטניות מסוימות עשויות לא להזיק ואף להועיל. אכילת חומוס מגרגרי חומוס טריים או ממרח העשוי מעדשים לא תעיב על הבטן ולמעשה תספק לגוף חלבונים וחומרים מזינים נוספים להם הוא זקוק.
 
8. אבוקדו – מדובר באחד המאכלים המומלצים ביותר לחולי קרוהן. האבוקדו מכיל כמויות גבוהות של שומנים טובים (בכל זאת מומלץ לאכול ממנו במידה), ויטמין E וויטמין B על שלל סוגיו. בנוסף, מדובר באחד הפירות היחידים המכילים סיבים תזונתיים ידידותיים למערכת העיכול ועל כן ניתן ליהנות ממנו ללא חשש לכאבים.
הטיפול במחלת קרוהן
 
9. אורז – כל אחד סבל בשלב זה או אחר מבעיות בבטן ומצא את עצמו יושב מול קערה גדולה של אורז לבן, ובכן, הדבר לא שונה אצל חולי קרוהן. האורז ידוע כפחמימה משביעה וקלה לעיכול, העשויה לספק לגוף את הקלוריות להן הוא זקוק, במיוחד כשרבים מהחולים סובלים מתת תזונה ומאבדן משקל לא רצוי. האורז מקל על העיכול אך אינו מכיל ערכים תזונתיים גבוהים, על כן יש לשים לב שהוא לא מהווה תחליף למזונות חשובים נוספים כמו ירקות מבושלים או חלבונים.
 
10. חמאות אגוזים – אגוזים מכילים כמות גבוהה של שומנים טובים, חלבונים וויטמין E, אך עבור מרבית חולי הקרוהן מדובר במאכל שאינו מתעכל בקלות. טחינת האגוזים לממרח חלק יכולה לספק לחולים את כל היתרונות שבאגוז ללא הכאבים הנלווים. בנוסף לחמאת הבוטנים המוכרת והאהובה, ניתן לצרוך גם חמאת שקדים, קשיו או אגוזי מלך, מהם כולם יכולים ליהנות. 

8 מזונות שמומלץ לחולי קרוהן להימנע מהם

1. קליפת פירות וירקות – מרבית האנשים נוהגים לאכול פירות וירקות רבים מבלי לקלף את הקליפה, אך לחולי קרוהן כדאי מאוד להימנע מכך משום שהקליפה מכילה סיבים תזונתיים קשים לעיכול שעלולים להחריף את תסמיני המחלה. על אף שבישול וריכוך של ירקות ופירות הן צורות ההכנה המומלצות ביותר, חולים רבים גילו שכאשר הם מסירים את הקליפה, הם יכולים ליהנות מהפירות והירקות גם בצורתם הטבעית.
 
2. אוכל מטוגן – במקרים רבים טיגון מזון בשמן יהיה פחות בריא מצורות בישול אחרות משום שהוא מנטרל ערכים תזונתיים, משמין ומגביר את הסיכויים לחלות במחלות שונות. לחולי קרוהן יש סיבה נוספת להימנע מאוכל מטוגן משום שפעולת הטיגון הופכת את האוכל לשומני, ובכך הוא הופך לקשה יותר לעיכול ומגביר הפרעות במעיים. 
הטיפול במחלת קרוהן
3. דגנים מלאים – דגנים מלאים הינם גרעיני דגנים המכילים את גרעין הדגן במלואו. לדגנים אלו יתרונות רבים ועל כן רופאים ותזונאים ממליצים למרבית האוכלוסייה לשלבם בתפריט היומי. לחולים במחלת קרוהן לעומת זאת, מומלץ להתרחק מהם כיוון שהם עשירים בסיבים תזונתיים שאינם מתעכלים במלואם במערכת העיכול ועלולים לגרות את המעיים ולהחריף את הכאב שממנו סובל החולה.
 
4. תירס – התירס הוא צמח ממשפחת הדגנים ועל חולי קרוהן להימנע ממנו משום שהוא קשה לעיכול עבורם. אכילת תירס, על שלל סוגיו (תירס טרי, פופקורן, פולנטה), עלולה להגביר את תסמיני המחלה בזמן התפרצות ואף להפריע לתהליך ההחלמה הטבעי של המעי בזמנים בהם המחלה נמצאת בנסיגה. 
 
5. עגבניות – בעגבניות יש הרבה דברים טובים, עם זאת הן מכילות את כל מה שרע לחולי קרוהן – קליפה סיבית, זרעים ורמת חומציות גבוהה הופכים את הפרי הזה כמעט לבלתי אפשרי לעיכול עבור חולים רבים ורצוי להימנע ממנו. כמו כן רצוי להימנע מפירות אחרים המכילים זרעים כמו תותים או אוכמניות, העשויים לשרוט את הקיבה.
 
6. קפה ומשקאות תוססים – משקאות על בסיס קפאין ומשקאות תוססים הם מאוד פופולאריים, אך לחולי קרוהן מומלץ לוותר עליהם. נמצא כי הקפאין עלול להגביר שלשולים והגזים והסוכר שבמשקאות התוססים עלולים לגרות את הקיבה ולהחריף את תסמיני המחלה. אז מה כן מותר לשתות? מים, והרבה מהם. מים חשובים מאוד לגוף ולחולי קרוהן, אשר פעולות המעיים הרבות שבגופם מגבירות אצלם את הסיכון להתייבשויות, על כן עבורם הם חשובים אף יותר. 
הטיפול במחלת קרוהן
7. אלכוהול – חשוב לציין כי אין צורך להימנע ממנו לחלוטין וכי צריכה של עד כוס משקה אלכוהולי ביום יכולה לעבור ללא החרפה של תסמינים. במקרה הזה מדובר בניסוי וטעייה ועל כל חולה ללמוד להכיר את גופו ואת המזונות והמשקאות שמתאימים לו או פוגעים בו.
 
8. מוצרי חלב – מחלת קרוהן פוגעת במערכת העיכול ועקב כך עשוי החולה לפתח אי סבילות ללקטוז, כלומר, מערכת העיכול מתקשה או אפילו לא יכולה לעכל את הסוכר הנמצא בחלב ומוצריו. התסמונת קיימת אצל אנשים רבים בקרב האוכלוסייה הכללית ולא רק אצל חולי קרוהן, ובשני המקרים דרך ההתמודדות היא הפחתה עד הימנעות מוחלטת מחלב ומוצריו ושימוש בתחליפים כמו חלב סויה או חלב שקדים. כמו כן, מוצרים העשויים מחלב עיזים או כבשים מתעכלים אצל חלק מהאנשים בצורה טובה יותר ממוצרי חלב פרה, ועל כן מומלץ לכל אחד לבחון את רגישויותיו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.