print header

10 סיבות מפתיעות לעלייה במשקל

רבים מאיתנו נאבקים במשקל עודף שפשוט לא יורד למרות כל המאמצים והדיאטות שאנו עושים, וככל שמתגלים יותר פרטים על הגוף האנושי ועל האופן שבו הוא פועל, כך מתגלות סיבות לעלייה במשקל מסוג זה שלא תמיד קשורות לאוכל שאנו צורכים או נמנעים ממנו. באופן מפתיע, 10 הסיבות הבאות עשויות להיות לכם לרועץ בדרך שלכם לירידה במשקל, וחשוב לשים לב אליהן. באופן הזה תוכלו לדעת באופן ממוקד מה בדיוק מונע מכם לרדת במשקל כמו שאתם רוצים, ולנסות למצוא פתרון לבעיה.
 
סיבות לעלייה במשקל: תפוחים על משקל ישן
 

1. בלוטת התריס שלכם עצלה

בלוטת התריס בצוואר, שנמצאת מעל פיקת הגרוגרת שלנו, אחראית לוויסות של פעולות רבות שמתרחשות בגוף, כולל קצב חילוף החומרים. בגלל סיבות שונות, כמו מחסור ביוד, הבלוטה החיונית הזה מתחילה לעבוד בצורה איטית יותר, מה שמפחית את הפעילות שלה וכפועל יוצא גם את קצב חילוף החומרים. במקרה הזה אנשים רבים חווים האטה בירידה במשקל ואפילו עצירה מוחלטת למרות ניסיונות חוזרים ונשנים להשיל כמה קילוגרמים. מלבד התסמין הזה, ישנן תופעות נוספות שנלוות לירידה בפעילות של בלוטת התריס ותוכלו ללחוץ כאן כדי ללמוד עליהן. אם תגלו שאתם חווים תסמינים שונים הקשורים לירידה בפעילות בלוטת התריס, מומלץ לפנות לרופא כדי לבדוק מה ניתן לעשות בנושא ואיך לסייע לכם לרדת במשקל.

2. אתם אוכלים בצורה בריאה מדי

אחד הגורמים החשובים ביותר לירידה במשקל הוא לא רק אכילה של מזונות בריאים, אלא אכילה מבוקרת שלהם ושל מאכלים אחרים. הפחתת הקלוריות אמנם מאפשרת לנו לרדת במשקל, אך ישנם מאכלים בריאים ו"תמימים" רבים כמו אבוקדו, קינואה, אגוזים, שיבולת שועל ועוד שמספקים לגופנו רכיבים חיוניים, אולם אכילה מופרזת שלהם גורמת לעלייה במשקל. הערך התזונתי והקלורי של מאכלים מסוג זה הוא גבוה במיוחד, ולכן מומלץ לאכול אותם במתינות ולא בכל ארוחה ביום, כדי שתרגישו שבעים מבלי לעלות במשקל. על מנת שתוכלו לעשות זאת, מומלץ לעקוב אחרי כללי האצבע הבאים: מנת גבינה מגורדת וחמאות אגוזים שונות צריכה להיות בגודל של כדור פינג פונג, מנת פסטה או אורז צריכים להיות בגודל של האגרוף שלכם ומנת בשר רזה לא צריכה להיות גדולה יותר מחפיסת קלפים.
סיבות לעלייה במשקל: קערה עם פירות מוקפת פירות, לחם ואבוקדו

3. אתם מיובשים

מים הם נוזל חיוני שמרכיב 70% מהגוף שלנו, ושתייה מעטה שלהם מדי יום עלולה לשבש מגוון תהליכים, כמו ירידה במשקל. מלבד העובדה שהם מעבירים את תחושת הצמא שלנו, מים גורמים גם לתחושת שובע, עוזרים לשמור על הטמפרטורה של הגוף ובאופן מפתיע גם מונעים צבירה של נוזלים. לכן, כאשר אתם לא שותים מספיק, הגוף שלכם אוגר נוזלים, אתם מרגישים רעבים יותר וכתוצאה מכך נכשלים בדרך לירידה במשקל.
 

4. אתם נוטלים תרופות נגד דיכאון

לפי אליסה רמזי, תזונאית מוסמכת ודוברת של האקדמיה לתזונה ודיאטה בארצות הברית, 25% מהאנשים שנוטלים תרופות נגד דיכאון חווים חשקים לפחמימות ותיאבון מוגבר. כתוצאה מכך, אותם מטופלים אוכלים יותר ממה שגופם צריך, וכשמוסיפים לכך את העובדה שנוגדי דיכאון מסוימים משבשים את קצב חילוף החומרים, מקבלים עלייה במשקל. על מנת שתוכלו לפתור את הבעיה הזו, מומלץ להתייעץ עם הרופא שלכם בנוגע להחלפה של נוגדי הדיכאון שלכם לכאלו שלא יגרמו לכם לחשק לפחמימות, או להתייעץ עם תזונאי בנוגע לבניית תפריט שיעזור לכם להתמודד עם החשק המוגבר לאוכל שמתלווה לבעיה הזו.
סיבות לעלייה במשקל: יד מחזיקה חופן טבליות

5. אתם לא משתמשים בקופה העצמית בסופר

כיום ישנן רשתות מזון רבות שהעמידו קופות עצמיות שמאפשרות לכם להיות הקופאים של עצמכם ולהעביר את המוצרים שאתם רוכשים ללא סיוע. מתברר שהמנהג הזה יכול לעזור לכם לרדת במשקל, או לפחות לא להוסיף כמה קילוגרמים, בצורה מפתיעה במיוחד; כאשר אתם רוכשים מוצרים בקופה הרגילה, יש יותר סיכוי שתקנו דברים שלא היו ברשימה שלכם כמו חטיפים וממתקים למיניהם שנמצאים לצדה. לעומת זאת, אם אתם רוכשים מוצרים בקופות העצמיות, הסיכוי שתרכשו מאכלים מזיקים ומשמינים קטן בצורה משמעותית לפי קבוצת הייעוץ, הבדיקה והניתוח IHL שבארצות הברית. לכן, אם אתם רוצים למנוע מעצמכם רכישות מיותרות שגורמות לכם לעלות במשקל, מומלץ לעבור בקופות העצמיות בפעם הבאה שאתם נמצאים בסופר.

6. אתם לא צורכים מספיק חלבונים

חלבונים הם אבני הבניין החשובות של הגוף שלנו, ומלבד זאת הם מתפרקים בצורה איטית יותר יחסית לפחמימות. כתוצאה מכך, חלבונים גורמים לתחושת שובע שנמשכת זמן רב יותר מזו שאנו מרגישים לאחר אכילה של פחמימות, מה שמונע מאיתנו להפריז בצריכת מזונות שונים. לפי אליסה רמזי, כשאנחנו לא צורכים מספיק חלבונים, לא רק שאנחנו נהיים רעבים מהר יותר, אלא אף גורמים לתהליכים נוספים שמביאים לעלייה במשקל. כאשר גופנו לא מקבל מספיק חלבונים, הוא מפרק את המאגרים הקיימים של רכיב התזונה הזה, כמו השרירים. אם כן אכילה לא מספקת של חלבונים מביאה לאכילה עודפת וגם לירידה במסת שריר, שיחדיו גורמים לעלייה במשקה, ולכן חשוב לצרוך 0.8-1.0 גרם חלבון ביום לכל קילוגרם משקל גוף ו-1.1-2.0 גרם חלבון לקילו אם אתם נמצאים במשטר אימון.
סיבות לעלייה במשקל: ביצה חצויה בצורת לב מונחת על פרוסת לחם לצד מלחיות

7. אתם מתבגרים

כולנו רוצים להישאר צעירים לנצח, אך להיות צעיר בנפש לא תמיד מתורגם לנעורים מבחינת הגוף... לאחר גיל 30, קצב חילוף החומרים שלנו יורד עם כל שנה שעוברת, מה שאומר שאנו עולים במשקל מהר יותר מאשר בעבר. מלבד זאת, אנו גם מאבדים מסת שריר בכל שנה, וכתוצאה מכך השרירים מסייעים פחות בשריפת קלוריות וירידה במשקל או שמירה עליו. לצערנו, אין מה לעשות עם ההתקדמות בגיל, אך בהחלט יש דרך להתמודד עם ההשפעות שלה. כניסה למשטר אימון, אפילו פעמים בודדות בשבוע, יכולה לעזור במידה ניכרת בכל הנוגע לשמירה על קצב חילוף חומרים תקין ושמירה על משקל הגוף שלנו לאורך השנים. לכן, מומלץ לוותר על חצי שעה מול הטלוויזיה מדי פעם, ובמקום זה לצאת להליכה נמרצת, לעשות אימוני משקולות בבית ולהמריץ את קצב הלב בכל דרך שאתם אוהבים כדי לשמור על גוף בריא ומשקל תקין.

8. אתם לא ישנים מספיק

החיים המודרניים מספקים לנו לא מעט גירויים, מטלות ולחצים, שכולם יחדיו גורמים לכך שאנו לא ישנים מספיק במהלך הלילה. תחושת הסהרוריות המתלווה למחסור בשינה היא לא ההשפעה השלילית היחידה של ההרגל הזה, שכן הוא גורם גם לעלייה במסת הגוף בצורה משמעותית. הסיבה מאחוריי העלייה הזו במשקל היא ייצור כמויות גדולות יותר של הורמון הגרלין, שמגביר את התיאבון ובכך גם את כמויות המזון שאנו אוכלים. מעבר לכך, שינה לא מספקת מביאה לירידה בכמויות ההורמון לפטין שמביא לתחושת שובע. השילוב בין תיאבון מוגבר ותחושת שובע מופחתת גורמים לנו לנשנש, לאכול יתר על המידה ולעלות במשקל, ולכן מומלץ שתתכננו את הימים שלכם באופן שיאפשר לכם לישון לפחות 7 שעות בלילה.
סיבות לעלייה במשקל: אישה ישנה על כרית שמונחת על שולחן

9. אתם מסתמכים על אימונים בלבד כדי לרדת במשקל

לאימון יש חלק משמעותי בשמירה על בריאות הגוף, והוא חלק חשוב בכל משטר תזונה בריא. יחד עם זאת, לאימונים יש חלק קטן יחסית בכל הנוגע לירידה במשקל, והתעמלות לבדה לא תעשה דבר אם לא תשלבו אותה עם תזונה בריאה ומבוקרת. בנוסף לכך, ישנם סוגי אימון שלא ישפיעו על המשקל שלכם כמו שצריך, ועל מנת שתפיקו את המיטב מהתעמלות חשוב שתעשו תרגילים שיגבירו את קצב הלב שלכם וישמרו עליו קבוע במהלך האימון. אימונים אירוביים מסוג זה תורמים לשריפת שומן והגברת האנרגיות, ומביאים לירידה המיוחלת במשקל שרבים מקווים לה.

10. אתם נמנעים לחלוטין מאכילת חטיפים

אנשים רבים שנכנסים למשטר תזונה חדש גוזרים על עצמם כלל, על פיו אסור לגעת בחטיפים שונים בשום פנים ואופן. במקום זאת, הם מספקים את החשקים שלהם למשהו מתוק או מלוח בחטיפי בריאות דלי שומן שנועדו להשביע אותם וגם למנוע מהם לנשנש חטיפים פחות בריאים. למרות שהמחשבה מאחוריי המעשה הזה נכונה, התוצאה לא תואמת לציפיות מפני שחברות רבות מכניסות למוצרים שלהן סוכרים ותוספים שאמורים לשפר את טעמם של מוצרים דלי שומן או מופחתיי קלוריות. כתוצאה מכך אנשים אוכלים שלא במודע כמויות גדולות של סוכר שלא תורמות ואף מזיקות לירידה במשקל. כדי שזה לא יקרה לכם ועל מנת שלא תרגישו חוסר במטעמים שיגרום לכם לשבור את הדיאטה שהתחלתם, מומלץ לקרוא היטב מה כתוב על אריזות של חטיפים ומאכלים שמתיימרים להיות דיאטטיים. כך תוכלו לגלות מה ההרכב שלהם בדיוק והאם כמות הקלוריות, הסוכר והשומנים נמוכים כמו שהם אמורים להיות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.