print header

מה הם קרישי דם ו-10 התסמינים שעלולים להעיד עליהם

אין ספק שמנגנון קרישת הדם הוא מהחשובים ביותר בגופנו, ובזכותו אנו יכולים להחלים במהירות מפציעות וחתכים ולהימנע מאיבוד דם מסכן חיים. אך למרבה הצער מנגנון זה לא תמיד פועל באופן תקין, ובמקרים שכאלו התוצאה יכולה להיות הרסנית - היווצרות של קרישי דם פנימיים שעלולים לגרום להופעתם של תסמינים קשים מאוד ואף למוות. כדי להימנע מהתוצאות החמורות הללו, כאשר מזהים את התפתחותו של קריש דם שכזה יש לפנות באופן מידי לקבלת טיפול רפואי. ברור כי בשלב זה תשאלו: "מה הם בכלל קרישי הדם המסוכנים הללו, באילו מצבים הם נוצרים ומה הם התסמינים שעלינו לזהות?", וכדי לענות על שאלות אלו הכנו עבורכם את הכתבה הזו שבה נענה על השאלות החשובות האלה.

 

מה הם קרישי דם ומדוע הם כה מסוכנים

אם אינכם סובלים מבעיה מיוחדת, אזי בכל פעם שאתם נפצעים ודם ניגר החוצה מגופכם, המנגנון המערב תאי דם אדומים, טסיות דם וסיבי חלבון נכנס לפעולה ויוצר קרישי דם הנוצרים על מנת להפסיק את הדימום. עד כאן הכל תקין, אך הבעיה מתחילה כאשר משהו בהליך קרישת הדם משתבש, וקרישים עודפים נוצרים בתוך כלי הדם, חוסמים את זרימתו ועלולים להיסחף עם זרם הדם ברחבי הגוף ולפקוק עורקים ראשיים חיוניים. תוכלו ללחוץ כאן כדי להבין טוב יותר מה הם גורמי הסיכון להיווצרותו של מצב זה, וכן כיצד נוצרים הקרישים, אך השאלה המרכזית המעסיקה אותנו בכתבה זו היא כיצד לזהות את המצב המסוכן הזה, על מנת שתדעו האם עליכם לקבל את הטיפול המתאים אליו בהקדם האפשרי. על כן זה הזמן לדבר בהרחבה על 10 התסמינים המלווים את הופעתו של קריש דם בגוף.

10 תסמינים שעלולים להעיד קרישי דם

 

1. נפיחות באחת משתי הגפיים

כאשר מתרחשת פקקת ורידים וקרישי דם נוצרים באחת הגפיים, הם מונעים מהחמצן שבגוף להגיע אל אותו אזור בעזרת מערכת כלי הדם שלנו ונפיחויות שונות מתחילות להופיע. לכן, שימו לב ודעו כי במקרה שבו אתם מתחילים לסבול מנפיחויות בוורידים המתגלות ביד או ברגל אחת בלבד, כדאי מאוד שתלכו לבדוק זאת כי הדבר עלול להוות תסמין ברור להיווצרותם של קרישי דם שיש לטפל בהם באופן דחוף.

2. כאבים בחזה ונשימה כבדה

כאבים בחזה ונשימה כבדה הם שני תסמינים שבכל אופן מומלץ שלא להתעלם מהם לעולם, אך אם הם מופיעים יחדיו ובאופן פתאומי, הדבר יכול להוות סימן מחשיד להיווצרותם של קרישים, ואולי אף לתסחיף ריאה מסוכן. אם הקריש עדיין נמצא ברגל למשל, הגוף ינסה להילחם בו ולהשמידו באמצעות הזרמת דם רב לאזור, מה שיגרום למאמץ לבבי גבוה והיווצרותה של תחושת כאבים בחזה. אם הקריש כבר נסחף, חלילה, מהרגל אל הריאות או אל הלב, תחושת הכאב תחריף עוד יותר ותלווה בתעוקה אמיתית, וברור כי במקרים שכאלו עליכם לגשת מידית וללא דיחוי לקבלת טיפול רפואי. 

אדם תופס את החזה שלו

3. כאבים או רגישויות ברגליים

בנוסף לנפיחויות שהוזכרו קודם לכן, אנשים הסובלים מפקקת הוורידים מדווחים לרוב גם על כאבים שונים באזור הרגליים והתפתחותן של רגישויות באזורים אלו. שימו לב שבניגוד לנפיחויות, שיופיעו לרוב רק בגפה שבה מתפתח הקריש, הרגישויות השונות הללו עלולות להתגלות בשתי הרגליים ולהוות מטרד רציני ובלתי נעים. במקרים שכאלו, כדי למנוע כל ספק, עליכם לגשת לטיפול אצל רופא מומחה ולבדוק את הדבר.

4. שיעולים מקריים ללא מחלה או הצטננות

אם אינכם חולים או מקוררים, אך בכל זאת סובלים מהתקפי שיעול ממושכים ותכופים ללא שום סיבה נראית לעין, עליכם לגשת לבדיקה אצל הרופא המטפל שלכם, מכיוון שגם במקרה זה מתעורר החשד שמא התפתח אצלכם קריש דם מסוכן. אם זאת אכן הסיבה, השיעולים הללו ילוו לרוב באותם תסמינים שצוינו בסעיפים הקודמים: כאבים בחזה, קשיי נשימה ועלייה חדה בקצב הלב.

אשה משתעלת

5. קוצר נשימה

אם אתם מוצאים את עצמכם מתקשים לנשום, סובלים מנשימה בלתי סדירה, הלב שלכם מאיץ ואתם חשים פרפורים בחזה וחולשה קשה, יתכן שכל אלו מצביעים על כך שאתם סובלים מהתפתחותו של קריש דם. במקרה שכזה מובן שאסור לכם להסס לרגע ועליכם לפנות לטיפול רפואי באופן דחוף. 

6. עור מודלק וחם

קרישי דם גורמים לרוב לטמפרטורת הגוף שלכם להשתנות ולעלות. במקרה של קרישים ברגליים, העור הסמוך לאזור הקריש יתחמם ויהפוך תוך זמן קצר להיות לוהט ובלתי נעים למגע. לעיתים תחושת העור המגורה והמודלק תלווה בעקצוצים, גירודים ופעימות חזקות באזור. כמו שאר התסמינים שהזכרנו קודם לכן, גם תסמין זה לא נוטה לחלוף מאליו, אפילו אם תשתמשו בתרופות או משחות ביתיות כאלו ואחרות, והוא ילך ויחמיר אם לא תקבלו טיפול מתאים. לכן, במקרה שאתם חשים עלייה בחום הגפיים ובטמפרטורת הגוף הכללית, עליכם לבדוק את השינויים האלו עם רופא מומחה ולטפל מידית בקריש, אם אכן נמצא.

כפות רגליים נפוחות ואדומות
 

7. עייפות, חולשה וחום

על אף שתסמינים אלו, בדומה לתסמינים אחרים ברשימה זאת, עלולים לצוץ גם במקרה של שפעת פשוטה או מחלות קלות אחרות, הם בכל זאת יכולים להעיד על התגבשותם של קרישי דם וכניסתם אל תוך זרם הדם. במקרה שכזה, התסמינים שיופיעו יהיו חום ברמה נמוכה עד בינונית, תחושה של הזעת יתר, רעידות, חולשה גופנית כוללת, הרגשת התייבשות וירידה בתיאבון. במקרים חמורים אף יותר יכולים להתפתח אצל האדם הסובל מתסחיף סימנים של בלבול, חוסר התמצאות ואפילו הזיות. אך אפילו אם לא מתפתחים כל אלו, תחושות של עייפות מתמדת וחולשה כללית יכולים להוות תסמינים מספקים שצריכים לגרום לכם לבדוק את עצמכם, ולשלול מצב שבו לקיתם בקרישי דם המסתובבים חופשי בגופכם ועלולים לסכן את חייכם.

8. כאבי ראש כרוניים ורצופים

אם אתם חווים כאב ראש חריפים ועזים במיוחד, כאלו המובילים לקשיים זמניים ביכולת הדיבור או בראייה, זהו איתות מוחשי וחשוב בנוגע לאפשרות התפתחותו של קריש דם במוח. אין צורך אפילו לציין שמדובר בבעיה חמורה ומסכנת חיים, ובמקרה שכזה ברור שאתם מוכרחים לפנות לעזרה רפואית באותו הרגע ולא להמתין כלל, אחרת אתם ללא ספק מסכנים את חייכם ומפחיתים את סיכויי ההחלמה שלכם. 

אדם תופס בראשו מכאב

9. הקאות ושלשולים

שלשולים חריפים או הקאות הם סימן נוסף, ולא נעים כלל, להתפתחותם של קרישי הדם המסוכנים. אמנם מדובר בתסמינים כלליים שיכולים להופיע אפילו כשאתם חולים במחלה קלה החולפת מאליה, אך מצד השני - אם הם מתמשכים, נעשים דחופים ותכופים יותר, החשד לקריש דם בהחלט יכול להתגבר ועליכם לפנות אל רופא מומחה על מנת לבצע בדיקה שתוכיח או תשלול חשד זה.

10. סימנים אדומים לאורך הוורידים

אם אתם שמים לב לסימנים אדומים הנמתחים על עורכם לאורכם של הוורידים, כדאי לכם מאוד ליצור קשר עם הרופא שלכם בהקדם האפשרי ולבדוק לעומק את פשר הדבר. זאת מכיוון  שבעוד שקרישי דם רגילים ותקינים יוצרים בדרך כלל סימני חבורות וצלקות העוברים או דוהים עם הזמן, הסימנים האדומים הארוכים הללו מעידים על כך שהבעיה היא חמורה יותר, ואולי אף מסכנת חיים, ועל כן אין שום סיבה להתעלם מהם ויש צורך לבדוק אותם מהר ככל הניתן.

לסיכום

התסמינים שפורטו בכתבה זאת הם תסמינים כלליים, העלולים ללוות את הופעתם של קרישי דם מסוכנים בגוף. לחצו כאן כדי לקרוא יותר על התסמינים המפורטים המתרחשים בעת הופעתו של קריש דם בכל אחד מחלקי הגוף השונים, וכן על מנת להיחשף לדרכים טבעיות למניעת התופעה. זכרו כי קרישי דם הם מסכני חיים ממעלה ראשונה, ואם הופיע אצלכם אחד או יותר מהתסמינים שפירטנו, גשו להיבדק ללא דיחוי.

​מקור התמונות: Lee Helath

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.