print header

7 דברים שחשוב לדעת על אי ספיקת לב

רבים מאתנו נוטים להעביר את חיינו במחשבה ש"לנו זה לא יקרה" בנוגע למצבים בריאותיים למיניהם, כך שלא פעם אנו עלולים לפספס את האותות שגופנו שולח לנו, מה שעלול להוביל להחמרה של המצב הקיים. זו הסיבה שבחרנו להציג בפניכם מספר סיפורים של אנשים שונים אשר סובלים מאי ספיקת לב, מצב כרוני בו הלב לא מצליח לספק כמות רצויה של דם לאיברים השונים בגוף. האנשים האלה ישתפו אתכם ב-7 התובנות הכי חשובות שלהם בנוגע למחלה, החל מהצעדים שהם נוקטים, דרך התסמינים שהם חווים וכלה בחשיבות של המודעות לאי ספיקת לב למען מניעת ההתפרצות וההתקדמות שלה. כמו כן הם ישתפו אתכם בבחירה שלהם בחיים מאושרים ומלאים על אף המחלה, וחשוב שתתוודעו למידע הזה, שיכול להציל חיים ולשנות את כל מה שחשבתם בנוגע לתסמונת זו.
מידע חשוב על אי ספיקת לב
 

1. לא מספיק לדאוג לבריאות הלב, אלא גם חשוב לטפל בנפש 

לרוב אנו נוהגים להתייחס לראשנו ולליבנו כאל שני הפכים, כשהראש הוא האחראי להיגיון והלב ממונה על הרגשות, וכאשר מדובר באי ספיקת לב נפרשת בפנינו תמונה שבמובן מסוים מאששת את האמונה הרווחת הזו. לאחר שפאם גיולרי מטקסס גילתה בשנת 2011 שהיא סובלת מאי ספיקת לב, לקרדיולוג שלה היה חשוב מאוד להדגיש את החשיבות של שמירה על בריאות הנפש, לא פחות מהדאגה לבריאות הלב. מעבר לעובדה שלא פשוט לקבל את האבחנה הקלינית הקשה, מתרחשים בגוף גם שינויים תכופים במצב הרוח, כך שמצב רוח ירוד עלול להפוך לעניין שבשגרה. "אי ספיקת לב ודיכאון הולכים יד ביד במקרים רבים, כך שהבנתי שאני צריכה ללמוד כיצד לא להתעצב במהירות ולנסות לחיות חיים שמחים ושלווים ככל הניתן", טוענת פאם. 
 
לפיכך, פאם ממליצה על תרגולי יוגה ומדיטציה למיניהם שמסייעים לה באופן אישי להיות רגועה ושמחה יותר, באותה העת שהם מסייעים לה לשמור על בריאות הלב. בנוסף, פאם מדגישה שכל מי שסובל מאי ספיקת לב או מכיר אדם שמתמודד עם המחלה, חשוב שיגלה סבלנות וסלחנות ושלא ישפוט בחומרה את התקופות שבהן מצב הרוח הרע תופס פיקוד. לבסוף היא ממליצה לכל אחד למצוא את הפעילות המועילה ביותר עבורו, כדוגמת הליכה, ניהול יומן, קבלת טיפול נפשי וכן הלאה. 

2. אי ספיקת לב אינה פוסחת על אף גיל 

אף על פי שמרבית הסובלים מאי ספיקת לב הינם בני הגיל השלישי, לא מדובר בחלק מתהליך ההזדקנות. איימי רודריגז, בת 41 מארצות הברית, אשר פועלת למען הגברת המודעות בנושא אי ספיקת לב וסובלת בעצמה מהמחלה, טוענת שהיא מופתעת מכמות האנשים שהיא פוגשת אשר מאמינים שהם צעירים מידי כדי ללקות במחלה. ד"ר מריאל ג'סאפ, פרופסור לרפואה בבית החולים של אוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה, מספרת שאף היא נתקלת בלא מעט ילדים שסובלים ממומי לב מולדים כדוגמת אי ספיקת לב, כך שמחלה זו משפיעה על כל הגילאים והמינים. לפיכך, חשוב לציין את החשיבות למודעות ולהכרת התסמינים בכל גיל, כמו גם את המשמעות של ניהול אורח חיים בריא, הכולל משטר דיאטה קפדני ופעילות ספורטיבית מתונה.  
מידע חשוב על אי ספיקת לב
 

3. לאי ספיקת לב אין כל קשר להתקף לב

סקר שנערך בשנת 2015 על ידי איגוד הלב אמריקאי, העיד על כך שרוב האנשים מתבלבלים בין התסמינים שמאפיינים התקף לב לבין אלו שמאפיינים אי ספיקת לב. "אנשים מניחים שאי ספיקת לב הינה זהה להתקף לב, בזמן שאי ספיקת לב היא בעיה שקשורה לשרירי הלב ולא לכלי הדם עצמם" מסבירה ד"ר מריאל ג'סאפ. "בעוד שהתקף לב נובע מאי זרימת דם ללב כתוצאה מחסימה, אי ספיקת לב היא מצב שבו הלב לא מצליח לייצר כמות דם שמספיקה לצורכי הגוף" היא גורסת, ומדגישה שחשוב לדעת להבחין בין שני המצבים השונים על מנת שיהיה ניתן לדאוג לקבל את הטיפול המתאים בהקדם האפשרי. 

כעת, חשוב שתכירו את התסמינים של אי ספיקת לב, על מנת שתוכלו לרכוש כלים לזיהוי מוקדם יותר לפני התפתחות המחלה. במקרה שהנכם כבר סובלים ממצב זה, חשוב שתכירו גם את העצות היעילות ביותר שיש לדעת בזמן ההתמודדות עם התסמינים, אותם שיתפו אנשים שונים שחיים ומתמודדים עם אי ספיקת לב. 

קוצר נשימה - אנשים עם אי ספיקת לב עלולים לחוש קשיי נשימה גם במצב בו הם שוכבים פרקדן. זאת מאחר שהלב לא עומד בקצב אספקת הדם לגוף, מה שגורם לנוזלים להתרכז בתוך הריאות. אם אתם חווים קוצר נשימה שכזה חשוב לנוח הרבה, לא לעסוק יותר מדי בפעילויות גופניות למיניהן, לישון על כרית במהלך הלילה ובמקרה שהקושי בנשימה או השיעול שמהם אתם סובלים מחמיר יש לפנות באופן מידי לרופא המטפל. 

עייפות - אנשים שחיים עם אי ספיקת לב עלולים לחוש עייפות תמידית, כמו גם קושי לבצע את הפעילויות היומיומיות שהתרגלו אליהן. תופעה זו הינה שכיחה מאחר שהלב אינו מצליח לשאוב כמות דם מספקת לצרכי הגוף, מה ששואב את הדם מאברים פחות נחוצים כמו שרירי הגפיים, לטובת איברים חיוניים כמו הלב והמוח. אי לכך, חשוב לדאוג לקבל מספיק שעות שינה ומנוחה, ואם העייפות מחמירה ומונעת מכם לבצע דברים פשוטים ביותר, יש לפנות לרופא המטפל. 

אי ספיקת לב

נפיחות - אנשים הסובלים מאי ספיקת לב עלולים להבחין בעלייה מהירה וחריגה במשקל ובנפיחות בכפות הרגליים, בקרסוליים, ברגליים ובבטן. תסמינים אלו מתרחשים בעקבות אי היכולת של הלב לספק דם לגוף, מה שגורם לכליות להיות פחות יעילות ומקשה עליהן להיפטר מנתרן, מים ומנוזלים שמצטברים ברקמות. אם אתם אכן מזהים נפיחות באזורים אלה חשוב לדאוג לצאת להפסקות תכופות במהלך היום ולהרים את הרגליים מעלה בכל הזדמנות שרק מתאפשרת. כמובן שאם הנפיחות מחמירה יש לפנות באופן מידי לרופא המטפל. 

שיעול או צפצופים קבועים - מאחר שהלב לא יכול לעמוד בקצב אספקת הדם, מצטבר נוזל בתוך הריאות שגורם לשיעול שמייצר ליחה עם דם. אם אכן נתקלתם בתסמין זה, יש לשבת זקוף ולהיעזר בתמיכה של כריות רבות, ובמקרה שהשיעול והצפצופים הולכים ומחמירים, יש ליצור קשר עם הרופא המטפל באופן מידי.

חוסר תאבון או בחילות תכופות - אנשים שסובלים מאי ספיקת לב עלולים לחוש בחילות רבות וכן חוסר תאבון. זאת מאחר שמערכת העיכול מקבלת פחות דם, מה שמוביל לבעיות בעיכול ולתחושה קבועה של שובע. על מנת להתמודד עם תסמינים אלו מומלץ לאכול ארוחות קטנות בתדירות גבוהה יותר, על מנת למנוע את תחושת הנפיחות והעומס על הקיבה. אם אתם לא מצליחים לאכול גם ארוחות קטנות מאוד, או מרגישים שאתם צריכים להקיא לאחר כל ארוחה, יש לפנות לרופא המטפל באופן מידי. 

עלייה מהירה במשקל - מכיוון שהלב לא יכול לספק את כמות הדם הנדרשת, נוזלים רבים מצטברים ברקמות, כך שתוך יום אחד ניתן להבחין בעלייה של קילוגרם אחד או יותר, בשל אגירת אותם הנוזלים בגוף. לכן, חשוב להקפיד על שקילה מבוקרת ועקבית ולשים לב לכמות הנוזלים הנצרכת בכל יום. במקרה של עלייה במשקל בין 3-2 קילוגרם תוך יומיים-שלושה, יש לפנות לרופא המטפל. 

4. אורח חיים בריא לא בהכרח יגן עליכם מאי ספיקת לב תורשתית

איימי רודריגז טוענת שהיא ידעה שאי ספיקת לב הינה מחלה תורשתית במשפחתה, אבל היא האמינה שאורח החיים הבריא והפעיל שלה יגן עלייה מפני גורל זהה לקודמים לה. "בגיל 39 זיהו אצלי אי ספיקת לב, אף על פי שהאמנתי שלי זה לא עומד לקרות" היא משתפת, ומציעה לכל אדם שמחלה זו נמצאת במשפחתו, לגלות ערנות ולבצע באופן יזום בדיקות שעשויות לזהות את המחלה טרם התפרצותה, כדוגמת בדיקות דם וביומרקרים, בדיקת היתכנות של מחלת הסוכרת, ואק"ג או אקו לב. עם זאת, אין להפחית מהחשיבות של ניהול אורח חיים בריא, מאחר שגוף חזק ובריא יותר יאפשר לסובלים ממחלה זו להתמודד איתה באופן טוב יותר ולאורך זמן רב. 
מידע חשוב על אי ספיקת לב

5. טיפים יעילים לפגישות עם הרופא

צ'רלי הופמן מלונדון, אשר אובחן עם אי ספיקת לב, טוען שלעתים אנשים כל כך נלחצים מההתמודדות עם המצב הבריאותי החדש, עד שהם מוצאים את עצמם ללא מילים בזמן שהם מדברים עם הרופא המטפל שלהם. "אל תחכו עד שהרופא ישאל שאלות מכווינות על תסמינים שאתם חווים או על חששות מסוימות, אלא פשוט אמרו את כל מה שעובר לכם בראש", צ'רלי מסביר ומשתף בשאלות שסייעו לו לנהל שיחות מועילות יותר עבורו בנוגע למצבו הרפואי, כגון: עד כמה המצב שלי חמור? האם המצב שלי עלול להחריף? האם יש פעילויות שעליי להימנע מהן? על אילו תרופות אתה ממליץ ומהן תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שלהן? האם יש טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לעזור לשיפור מצבי, ומהם הסימנים והתסמינים שמעידים על כך שהמצב יסתבך? בנוסף, יש מספר דברים שניתן לעשות על מנת להגיע מוכנים לרופא המטפל, כדוגמת ניהול יומן שמתעד את השינוי במשקל הגוף, פירוט של תופעות הלוואי מהתרופות השונות, כמו גם תסמינים נוספים וחששות שאתם חווים.

6. לאי ספיקת לב אין תרופה

בניגוד למחלות לא נעימות אחרות, אי ספיקת לב איננה נעלמת מהחיים לאחר טיפול, כך שיש ללמוד כיצד להתנהל עם מגבלותיה. ד"ר ג'סאפ טוענת שמדובר בהפרעה כרונית שיש להתייחס אליה ברצינות רבה, מאחר שטיפול נכון עשוי לסייע בהקלת התסמינים ולהאריך את החיים של הסובלים ממנה. היא מוסיפה ואומרת שמטופלים רבים שלה ניסו טיפולים כירורגיים שונים כדוגמת ניתוח מעקפים לשיפור זרימת הדם וכדומה, מה שהקל על הכאבים והתסמינים השונים. 
מידע חשוב על אי ספיקת לב

7. ניתן לחיות באושר עם אי ספיקת לב

פאם גיולרי הבינה במהרה שהיא יכולה לחיות חיים מלאים וטובים גם עם המחלה המעיקה. "כל עוד אני מקפידה על הדיאטה שהותאמה לי ונוטלת את הכדורים שלי, אני בסדר גמור" היא טוענת. לעומת זאת, ג'אנג ג'זוול בן 60 מסן פרנסיסקו, טען שבמשך זמן רב הוא האמין שהחיים שלו קרובים לקצם. "חשבתי שלא משנה מה אעשה, הסוף שלי מתקרב בלאו הכי, עד שביצעתי שינוי מהותי באורח החיים שלי והתחלתי להרגיש חזק וטוב יותר מיום ליום". לפיכך, אין לראות במחלה זו כגזר דין בלתי הפיך, אלא לגלות ערנות ככל הניתן, לאמץ אורח חיים בריא ולא להתעלם מתסמינים חשודים, על מנת שתוכלו להמשיך לחיות חיים מלאים יחד עם כל האנשים היקרים לכם שמקיפים אתכם.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו