print header

10 גורמים שעלולים להעלות את הסיכון להיווצרות קרישי דם

מערכת הקרישה שלנו היא אחת המערכות החשובות ביותר בגופנו, שכן היא אחראית על תהליך האיחוי של פגיעות בכלי הדם ומאפשרת לנו להתגבר על פציעות פנימיות וחיצוניות. בעיות במנגנון קרישת הדם, שעלולות לנבוע מפגיעה במערכת הקרישה עצמה, עלולות להביא לדימום יתר מחד ולקרישי דם מיותרים מאידך. אנשים רבים שנמצאים בסיכון לפתח קרישי דם נוטלים תרופות לדילול הדם, אך מתברר שקיימים עוד גורמים אשר עלולים להעלות את סיכוייו של מי שאינו נמצא בקבוצת הסיכון לסבול מהיווצרות קרישי דם, וחלק מהגורמים הללו נמצאים בשליטתנו. גלו 10 מהגורמים מהמובילים האלו ולמדו כיצד תוכלו להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם ולחיות חיים בריאים יותר.

קרישי דם
 
כיצד נוצרים קרישי דם?
 
כאשר כלי דם נפגע מכל סיבה שהיא, הדם מתחיל לזרום ממנו החוצה. התהליך הזה מפעיל את מנגנון הקרישה, ומוביל להיווצרות קרישי דם שמורכבים מסיבי החלבון פיברין, טסיות דם וכדוריות דם אדומות. אלה מביאים לאטימת כלי הדם במקומות הפגועים, מה שהכרחי בסיוע במניעת דימום וסיכון החיים. עם זאת, בחלק מהמקרים נוצרים קרישי דם שלא לצורך, מה שעשוי לגרום למגוון בעיות. קרישי דם הנוצרים בוורידי הרגליים למשל, עלולים להוביל למצב של פקקת ורידים עמוקה. המשמעות היא שמדובר בקריש דם שהולך וגדל, עד שהוא חוסם את כלי הדם ויוצר "פקק" שמונע מהדם לעבור. אם סוג כזה של קריש דם נסחף אל הריאות, הוא עלול לגרום לתסחיף ריאתי שעשוי להיות קטלני, שכן הוא מקטין את זרימת הדם והחמצן לאזור. במקביל, יכולים קרישי דם שכאלה להיסחף גם אל הלב או אל המוח.
 
כיצד ניתן למנוע הופעת קרישי דם?
 
בעיות במנגנון קרישת הדם שמובילות לקרישת יתר עלולות כאמור להוביל לבעיות רבות ואף להתקף לב, אך בשל העובדה שהן אינן מלוות בתסמינים מקדימים, הן לא תמיד מאובחנות בזמן בבדיקות דם. בשלב הבא, כאשר אדם כבר סובל מקריש דם, הוא עלול לחוש כאב ונפיחות באזורים החסומים, התנפחות של הוורידים או לסבול מגפיים חיוורות וקרות. 
 
לאור העובדה שרוב האנשים שסובלים מבעיות אלו לא מאובחנים בזמן, קיימת חשיבות רבה בהכרת הדברים שביכולתכם לעשות על מנת לשמור על בריאות כלי הדם שלכם, והעיקרי שבהם הוא הימנעות מגורמי הסיכון שעלולים להעלות את סיכוייכם לסבול מקרישי דם בעתיד. אלו הם 10 הגורמים שעליכם להכיר:
 
קרישי דם
 
1. ישיבה ממושכת
 
איגוד ההמטולוגיה האמריקאי מציין את הישיבה הממושכת כאחד הגורמים המובילים בסכנה להיווצרות קרישי דם. הכוונה היא לכל מצב או תנוחה שמגבילים את הגוף שלנו ומקשים על הדם לזרום כראוי לאזור הרגליים, כמו ישיבה בזמן טיסה במטוס, נהיגה ברכב או עבודה מול המחשב במשרד או בבית. ליתים אנחנו עשויים שלא להרגיש את הנזק שהתנוחה גורמת לנו, ולכן להישאר בה הרבה מעבר למומלץ.
 
מה לעשות: כדי להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם באזור הרגליים חשוב מאוד לקום ולהסתובב מספר דקות בכל 30 או 40 דקות ישיבה. אם אינכם יכולים לקום לעתים תכופות, השתדלו לפחות למתוח את הרגליים בעת הישיבה או לבצע תרגילי כושר פשוטים שניתן לעשות בישיבה. השימוש בשרירי הרגליים בדרך זו מגדיל את מהירות זרימת הדם ומונע מצב של חוסר תנועתיות מסוכנת. אם עליכם לטוס לעתים קרובות, הימנעו מלשבת רגל על רגל לאורך הטיסה, גרבו גרביים אלסטיים, השתדלו להתהלך מעט במטוס ולהרבות בשתיית מים. זאת, כיוון שהאוויר היבש במטוס מגביר אף הוא את הסיכון להיווצרות קרישי דם. במקביל, הימנעו מראש מלהזמין כרטיס למושב שליד החלון שכן חוסר הנעימות להקים את האדם שעל ידינו עלול למנוע מאיתנו לקום.
 
2. היריון
 
תקופת ההיריון מאופיינת במגוון שינויים בגוף האישה ורמות האסטרוגן הגבוהות בגוף עלולות להשפיע על מנגנון הקרישה ולהוביל להיווצרות גבוהה יותר של קרישי דם בגוף. הלחץ הגדול ביותר הוא על ורידי האגן והרגליים, כך שהאזורים הללו מצויים בסיכון מוגבר.
 
מה לעשות: על מנת להימנע מסיבוכים חשוב מאוד להתהלך ולשמור על תנועה ופעילות עד כמה שניתן בזמן ההיריון, להתייעץ עם הרופא לגבי סוג וקושי התרגילים שמתאימים למצבכן וכדומה. בנוסף, חשוב גם לדעת שהנטייה לקרישיות יתר מגיעה לשיאה דווקא בשבועות הראשונים שלאחר הלידה. מסיבה זו חשוב להמשיך ולהקפיד על הפעילות בייחוד בתקופה הלחוצה והעמוסה הזו, כמו גם להקפיד על שתייה מרובה. 
 
קרישי דם
 
3. הפרעות בקצב הלב
 
הפרעות בקצב הלב מחולקות למספר סוגים שונים, כאשר פרפור פרוזדורים, שמשמעותו דופק מהיר ולא סדיר של הלב, עלול גם להוביל להיווצרות של קרישי דם בעליות הלב. קריש דם באזור זה הוא תופעה מסוכנת במיוחד, שכן הוא עלול לגרום לאירוע תסחיפי.
 
מה לעשות: קרישים בעליות הלב עשויים להגיע לאזור המוח, כך שבמידה ואתם סובלים מהפרעות בקצב הלב, במרבית המקרים תתבקשו ליטול תרופות לדילול הדם. במקביל, הקפידו על בדיקות דם תקופתיות על מנת לוודא את מצבכם.
 
4. גלולות למניעת הריון
 
גלולות נחשבות לאחד מאמצעי המניעה הפופולאריים ביותר, אך שילוב בין ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון סינתטי אותו הן מכילות בריכוזים שונים, עלול להוביל לעלייה בלחץ הדם, כמו גם לקרישת דם מוגברת. במחקר שנערך על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת נוטינגהאם שבאנגליה נבדקו שלוש קבוצות נשים בין הגילאים 15-49. שתי הקבוצות שנטלו גלולות למניעת הריון היו בסיכון גבוה יותר לסבול מקרישי דם, כאשר נשים שהשתמשו בגלולות "דור שלישי", שכללו גם דרוספירנון, שהוא סוג מסוים של פרוגסטרון, היו בסיכון של פי 1.5 לסבול מקרישי דם מאשר נשים שהשתמשו בגלולות מסוג ישן יותר.
 
מה לעשות: חשוב להתייעץ עם הרופא ולוודא שהוא מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכן או של בנותיכן במידה והטיפול בגלולות עומד על הפרק. בדקו עמו מהם סוגי הגלולות אותן הוא מציע, מהו ההבדל ביניהן, איזה סוג מתאים לדעתו עבורכן ומדוע. נשים עם הפרעת קרישה מולדת, שסבלו בעבר מפקקת או חולות במחלות של יתר לחץ דם או כלי דם, יתבקשו לרוב לוותר על הטיפול ולעבור לאמצעי מניעה שונה. במידה ואתן כבר משתמשות בגלולות, חשוב להקפיד ולבצע אחת למספר חודשים בדיקת דם ייעודית לתפקודי קרישת הדם.
 
קרישי דם
 
5. עישון
 
כימיקלים מסוימים המצויים בסיגריות עלולים להוביל למגוון תופעות שבתורן מעלות את הסיכון להיווצרות של קרישי דם. העישון מעלה את לחץ הדם, פוגע בתאים המצפים את כלי הדם, מוביל לכיסוי דפנות כלי הדם בשכבה שומנית ועל ידי כך גם להיווצרות נזקים נוספים. כל אלה מפריעים לזרימת דם תקינה, כך שבמידה ואתם מעשנים אתם מעלים את סיכוייכם לסבול ממצב של קרישי דם שעשויים אף להוביל לשבץ מוחי.
 
מה לעשות: אנשים שמעשנים נמצאים באחת הקבוצות בעלות הסיכון הגבוה ביותר לסבול מבעיות הקשורות לתפקוד מחזור הדם, והפתרון במקרה כזה הוא קשה לביצוע אך מובן מאליו - פנו לסיוע על מנת לוותר על ההרגל המזיק שעשוי להיות גורלי לבריאותכם.
 
 
6. משקל עודף
 
משקל עודף והשמנת יתר מעמידים את מי שסובל מהם בסיכון גבוה להיווצרות פקקת עורקים. זאת לאור העובדה שמדובר לעתים באנשים שאינם מקפידים על ביצוע פעילות גופנית שתורמת לתנועה מוגברת של הדם בגוף, סובלים מכולסטרול עודף שעשוי להצר את העורקים, גורמים לגוף להתמודד עם משקל רב שעליו לתמוך ועוד.
 
מה לעשות: קיים מגוון רחב של דברים שתוכלו לעשות על מנת לשמור על אורח חיים בריא יותר ולהפחית את הסיכוי לסבול מבעיות בריאותיות שקשה מאוד לפתור. כל צעד קטן שתעשו יוכל להשפיע על אורח החיים שלכם ולעזור לכם להימנע מנזקים עתידיים. החנו את הרכב רחוק יותר ממקום העבודה על מנת להרוויח 10 דקות נוספות של הליכה ביום, הכינו בבית חטיפים בריאים שלא רק יסייעו למשקלכם, אלא גם יחזקו את גופכם, והיוועצו עם דיאטנית כדי שתוכלו לקבל רעיונות לתפריט בריא יותר.
 
קרישי דם
 
7. פציעות וחבלות חמורות
 
פציעות שמצריכות קיבוע כמו גבס או תחבושת לזמן ממושך, כמו גם מחלות המצריכות ריתוק למיטה לתקופה מסוימת, נושאות עמן את הסיכון לפתח קרישי דם באזור הגפיים נוכח היעדר התנועתיות של אזורים מסוימים בגוף (בדגש על הגפיים) שעשוי לשבש את זרימת הדם אליהם.
 
מה לעשות: חלק מהחולים מקבלים טיפול תרופתי מונע שכולל תרופות לדילול דם, ובנוסף לכך רבים מקבלים הפנייה לטיפול פיזיותרפי או המלצה על תרגילי כושר שמתאימים למצבם. גם כאשר אתם מתאוששים בביתכם חשוב שתקפידו על ביצוע התרגילים הללו באופן סדיר, על מנת לעזור לגוף להתאושש, לקצר את זמן ההחלמה ולסייע למחזור הדם לשוב לתפקודו הרגיל.
 
8. היסטוריה משפחתית
 
במשפחתם של כ-30% מהסובלים מפקקת ורידים קיימת היסטוריה הקשורה להפרעה במנגנון הקרישה או למחלות שמגבירות את התופעה. כיוון שרבים לא מכירים לעומק את ההיסטוריה הרפואית של בני משפחתם ולא סובלים מתסמינים מקדימים בעצמם, פעמים רבות הבעיה מתפספסת עד למצב בו הם עצמם כבר מפתחים את הפקקת. בין גורמי הסיכון לבעיה ניתן למנות מחלות המשפיעות על תפקוד כליה; תסמונת אנטי-פוספוליפידית, מחלה אוטואימונית שמקושרת לסיבוכי היריון; מחסור בחלבון C ו-S; וכן בעיות בתפקוד הווריד הנבוב התחתון - וריד המרכז את הדם מהבטן והגפיים התחתונות.
 
מה לעשות: במידה וידוע לכם על כך שבמשפחתכם קיימת היסטוריה של מחלות הקשורות למערכת קרישת הדם, כמו גם אחת מהמחלות שצוינו, ודאו שהרופא שלכם מכיר את העניין והיוועצו עמו לגבי הצורך בהימצאות במעקב או הפנייה לבדיקת דם שתבדוק תפקודי קרישה.
 
קרישי דם
 
9. ניתוחים בפלג הגוף התחתון
 
ניתוחים בפלג הגוף התחתון, בייחוד באזור הירך, הבטן התחתונה והרגליים, מעלים את הסיכון לפקקת עורקים, שכן הם יוצרים פציעה או טראומה לוורידים שמובילים דם לרגליים, מה שיכול להגביר את הסיכון לפגיעה בכלי הדם. בנוסף, תקופת ההחלמה שלאחר הניתוח מאופיינת בחוסר תזוזה או בתזוזה לא מספקת, שהסיכונים כתוצאה ממנה כבר נידונו בהרחבה בסעיפים הקודמים.
 
מה לעשות: כבר בסיומם של ניתוחים רבים המבוצעים בפלג הגוף התחתון ועשויים להשפיע על זרימת הדם לרגליים, מעודדים רופאים רבים את מטופליהם לנוע ככל יכולתם או לבצע תרגילים שנועדו לשמור על כשירות האזור המטופל, כמו גם לסייע בזרימת הדם לאזור. הכאב והחולשה עשויים לגרום לרבים להעדיף להישאר שכובים במיטה, אולם חשוב מאוד להתייעץ עם רופאיכם לגבי הפעולות אותן מותר לכם לבצע, ולהתמיד בהן מדי יום.
 
10. לחץ דם גבוה
 
לחץ דם גבוה הוא תופעה שכיחה ומסוכנת, שללא טיפול מתאים עלולה לגרום למחלות רבות כגון אי ספיקת כליות, מחלות לב וקרישי דם מסוכנים. הפרעות בלחץ הדם שזורם בעורקים פוגעות בדפנות העורקים וכלי הדם הקטנים, חושפות את העורקים הגדולים להצטברות רובד טרשתי ועשויות להוביל להתרחבות כלי הדם ואף לקריעה שלהם. התגובה של הגוף לפגיעה בכלי הדם היא היווצרות הקרישים, אולם עם כל פגיעה לא מידתית גדל הסיכון להיווצרות קרישים שייסחפו ממקומם, יחסמו את אספקת הדם לאיברים חשובים ויובילו לאירוע מוחי.
 
מה לעשות: לחץ דם גבוה עשוי להיות תוצר של גורמים רבים, אך תזונה לא מתאימה ואורח חיים לא בריא הם ללא ספק שניים מהבולטים שבהם. היוועצו עם דיאטנית לגבי שינויים בתפריט היומי, הוסיפו מאכלים העשירים באשלגן שמסייעים בהורדת הנתרן בגוף, הקפידו לשתות תה שומר או נענע שתורמים לתחושת הרוגע ומורידים לחץ נפשי, וצרכו מגוון צמחי תיבול שיכולים להוריד את לחץ הדם ללא תופעות לוואי.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו