print header

8 דרכים טבעיות למניעת קרישי דם

 קרישי דם, המתהווים כתוצאה מהיצמדות של תאי דם אדומים זה לזה, נוצרים פעמים רבות בלי התראה מראש בגלל בעיות רפואיות שונות וגם כתוצאה מאורח חיים לא בריא. הקרישים הללו שנעים בכלי הדם בגופנו יכולים לגרום לבעיות חמורות דוגמת שבץ או חסימה של זרימת דם לאיברים חיוניים כאשר הם "נתקעים" בעורקים והוורידים השונים. פעמים רבות קשה להתאושש מתופעות הלוואי הנלוות לקרישים, ולכן הדרך הטובה ביותר לא לסבול מהם היא למנוע אותם מלכתחילה או לפרק אותם באופן טבעי. 8 הפתרונות הטבעיים הבאים יסייעו לכם בפירוק קרישי דם קיימים ובמניעת היווצרותם של חדשים, כדי שתוכלו לשמור על הבריאות לאורך זמן ולמנוע בעיות גופניות קשות שעלולות לצוץ בגללם.
 
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: צילום מיקרוסקופי של קריש דם

כיצד ניתן לאבחן נוכחות של קרישי דם?

ישנם כמה סימנים חשובים שיכולים להעיד על כך שיש קרישי דם באזורים שונים בגופכם אשר יכולים להזיק לכם, וחשוב להכיר את התסמינים הללו כדי למנוע הדרדרות של מצבכם, או של אנשים הקרובים אליכם ומפגינים אותם:
  • קריש דם בלב: תחושה של כבדות או כאבים באזור החזה, קוצר נשימה, זיעה, בחילה, סחרור ראש וחוסר נוחות גופנית באזור פלג הגוף העליון.
  • קריש דם במוח: חולשה בפנים, בזרועות או ברגליים, בעיות בראייה, קושי בדיבור, כאב ראש חד ופתאומי וסחרחורת.
  • קריש דם ברגל או בזרוע: כאב פתאומי או הדרגתי, התנפחות של הגפיים ורגישות וחום באזור הנפוח.
  • קריש דם בבטן: כאב בטן חד, הקאות ושלשולים.
  • קריש דם בריאה: כאב חד בחזה, קוצר נשימה, קצב לב מהיר, חום, הזעה ושיעול דמי.
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: ידיים של גבר מחזיקות את החזה שלו
אם אתם מבחינים בתסמינים הללו, חשוב שתפנו למוקד רפואי שיסייע לכם, ואם ברצונכם למנוע קרישי דם או לפרק אותם מבעוד מועד, נסו את הפתרונות הטבעיים הבאים:

4 שינויים באורח החיים למניעת קרישי דם

כיום זה ברור מאי פעם שחוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה ומעשים אחרים שלנו גורמים לבעיות גופניות שונות, כמו הופעת קרישי דם, אך ניתן למנוע אותם על ידי הפעולות הפשוטות הבאות:

1. שפרו את תזונתכם

אין מנוס מכך שיש לקצץ במאכלים מזיקים בתזונה כדי לשמור על גוף בריא וגם נטול קרישי דם. תזונה לקויה עלולה להוביל להיווצרות קרישי דם בגלל הליכים דלקתיים המתהווים בגוף וגם בגלל היצרות של כלי דם אשר מקשה על כדוריות דם לעבור בהם. כדי שתמנעו את המצבים הללו, שמרו על תזונה בריאה, משקל גוף תקין, רמות כולסטרול בתחום הנורמה ולחץ דם בריא. זה יביא לכך שתהליכים דלקתיים בגופכם יפחתו בצורה משמעותית, מה שיעזור במניעת קרישי דם מזיקים. הקפידו לצרוך מאכלים שמונעים קרישה יתרה של הדם, כמו ירקות ירוקים עם עלים, ירקות בצבעים שונים, פירות, קטניות, דגנים מלאים ומאכלים עם תכולת אומגה 3 גבוהה, כמו דג סלמון. 
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: סרגל מדידה שמודד עובי של כריך

2. התחילו להתעמל באופן סדיר

כדי למנוע קרישי דם, חשוב להקפיד לא רק על מה שאנו מכניסים לגופנו, אלא גם על האופן בו אנו מניעים אותו. התעמלות סדירה תעזור לכם להמריץ את זרם הדם שלכם, מה שימנע מכדוריות דם לחסום ורידים ועורקים בגופכם. החשיבות הזו הוכחה במחקר שפורסם בשנת 2000, שבו חוקרים גילו את ההשפעות המיטיבות של התעמלות על כלי הדם ועל מניעת היווצרות של קרישי דם בגוף. השתדלו להכניס התעמלות סדירה לסדר היום שלכם, אפילו אם תוכלו להקדיש לשם כך רק 10 דקות, כדי לשמור על עצמכם ועל בריאותכם.

3. שקלו החלפת תרופות

ישנם אנשים רבים שצריכים ליטול תרופות על בסיס קבוע בגלל בעיות גופניות כאלו ואחרות, אך נטילה לאורך זמן של תרופות מסוימות, המובילה לתופעות לוואי שונות הנלוות אליהן, גורמת להיווצרות קרישי דם בגוף, ולכן חשוב לעשות בדיקות דם סדירות כאשר זה המצב. בקשו מהרופא שלכם שינפק לכם הפניה לבדיקות של תפקודי קרישה על מנת שניתן יהיה לאתר סכנה להיווצרות קרישי דם מבעוד מועד ולהחליף את התרופות שלכם בכאלו שלא יגרמו לכך.
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: חפיסות של תרופות

4. הפסיקו לעשן

אין זה סוד שעישון מזיק לבריאות, וכאשר הוא מצוות לעודף משקל ובעיות גופניות אחרות, הסיכון למחלות באופן כללי ולהתפתחות של קרישי דם בפרט עולה בכמה מונים. מחקר שנערך במכון לרפואת חירום ורפואה ריאתית במרכז הרפואי באוניברסיטת דיוק שבארה"ב התמקד בקשר הזה, ואכן נמצא בו שעישון מעלה את הסיכון לפתח קרישי דם. לכן, מומלץ להפחית את כמות הסיגריות שאתם מעשנים או להפסיק לחלוטין בשביל הבריאות שלכם וגם של אלו הסובבים אתכם.
 

4 רכיבי מזון טבעיים לפירוק ומניעת קרישי דם

מלבד שינויים באורח החיים, אפשר לנצל גם את הטוב של הטבע ולצרוך רכיבים טבעיים שיעזרו לפרק ולמנוע קרישי דם:

1. כורכום

לכורכום הנפלא בעל הצבע הצהוב העז יש סגולות רפואיות רבות, כשאחת מהן היא היכולת להילחם בדלקות הנוצרות בגוף, ובנוסף הוא נחשב לנוגד קרישה טבעי. זה נובע מנוכחות של כורכומין, פוליפנול המצוי בכורכום שמונע היווצרות של קרישי דם. בניגוד לתרופות בעלות השפעה דומה, לכורכום אין תופעות לוואי חמורות, ומומלץ להוסיף אותו לתזונה היומית כדי למנוע היווצרות קרישי דם בגוף.
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: קערה עם אבקת כורכום

2. ויטמין E

ויטמין E הוא נוגד קרישה טבעי שמסייע במניעה של מחלות לב וגם שבץ. בנוסף, הוויטמין החיוני הזה מווסת יתר לחץ דם ומונע מחלות בכלי הדם הכליליים ולחץ על דפנות העורקים והוורידים שעלול לגרום ללכידה של תאי דם אדומים. חשוב להגביר את הצריכה של מזונות העשירים בוויטמין E כמו שקדים, אגוזי לוז, אבוקדו, דלעת, מנגו, זרעי חמניה, ברוקולי, קיווי ועגבניות כדי ליהנות מכל התועלות הרפואיות שלו, כולל מניעה ופירוק של קרישי דם.

3. שום

הניחוח שלו אולי מרתיע אנשים, אך לשום יש את היכולת להילחם במחלות לב כליליות וגם בבעיות מטבוליות, דוגמת קרישי דם. במחקר שפורסם בשנת 2016 חוקרים מצאו ששום יכול להפוך הליך של היווצרות קרישי דם בעורקים לבביים, ובמחקרים נוספים נמצא שהוא מגדיל את פרק הזמן שלוקח לדם להיקרש וגם מפחית כולסטרול. התכונות הללו הופכות את השום למאכל טבעי נפלא שיכול למנוע היווצרות קרישי דם ברחבי הגוף.
דרכים טבעיות למניעת קרישי דם: ראשי שום

4. שמן אתרי הליקריסום (דם המכבים האיטלקי)

שמן אתרי של צמח ההליקריסום, אותו ניתן למצוא בחנויות הטבע השונות, יכול למנוע היווצרות של קרישי דם וגם לשקם כלי דם פגומים שיש בהם דלקת. זה גורם לכך שהשרירים החלקים בגוף פועלים בצורה יעילה יותר, וגם לחץ הדם יורד במידה ניכרת, מה שמונע היווצרות של קרישי דם. מומלץ להשתמש בשמן הליקריסום יחד עם שמנים אחרים, דוגמת שמן שקדים, ולמרוח אותו על אזורים שונים בגוף כדי לשפר את זרימת הדם בהם. לא מומלץ להשתמש בשמן הזה לבדו, שכן הוא נוגד קרישה חזק ועלול להוביל למצב של דילול דם. 
 
מקור התמונות: Wellcome ImagesCarlos Lorenzo

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו