maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

היתרונות והחסרונות בסחיטת מיצים מפירות

אנשים רבים מתקשים לצרוך את הכמות היומית המומלצת של ויטמינים וסיבים תזונתיים, ולאחרונה שיטת סחיטת המיצים, שנועדה להקל ולעזור לאלו שלא אוכלים מספיק פירות וירקות מזינים, תופסת תאוצה ומתפשטת ברחבי העולם. רבים מאמינים ששתיית מיצים תספק להם את כל הערכים התזונתיים הנחוצים להם, אך למעשה קיימים מחקרים רבים שסותרים זאת. הכתבה הבאה תציג בפניכם אילו פירות כדאי לכם לסחוט כדי לקבל מהם את מירב הערכים התזונתיים ולשמור על בריאותכם ביעילות.
 

האם יש יתרונות בשיטת הסחיטה?

מיצים סחוטים
 
בשנים האחרונות הרגלי אכילה נכונים ותזונה מאוזנת הפכו לנושאים חשובים בסדר היום, ורבים אכן מקפידים לאכול באופן בריא ומסודר. עם זאת הערכים התזונתיים במזוננו היום הם הרבה יותר נמוכים מאשר בעבר, והסיבות העיקריות לכך הן שיטות עיבוד האוכל והזמן שלוקח לו להגיע לחנויות המזון. אם אתם מתקשים לקבל את הכמות היומית המומלצת של ויטמינים וסיבים תזונתיים, חשוב שתדעו שסקירה של 22 מחקרים שונים מעידה על כך ששתיית מיצי פירות וירקות טריים אכן מעלה את כמות נוגדי החמצון, בטא קרוטן, ויטמין C וויטמין E בגוף, אולם רק בתנאי שאתם מקפידים לצרוך בד בבד גם פירות וירקות בצורתם הטבעית!

האם צריכה של מיץ סחוט יכולה למנוע מחלות?

מיצים סחוטים
רבים מאמינים שדיאטת מיצים תטהר את גופם מרעלים ותסייע להם להוריד במשקל, אך לא נמצאו עדויות וראיות שתומכות בכך, ובאופן כללי כדאי להתייחס בספקנות למשטרי תזונה אשר כוללים רק מזונות מסוג אחדאמנם מחקרים אחדים מראים שאנשים מרגישים שבעים יותר ומלאי אנרגיה אחרי שהם שותים מיץ סחוט לעומת התחושה שמלווה אותם לאחר שהם אוכלים את הפרי או הירק בצורתו הטבעית, אך סחיטה של פירות וירקות שאינם אורגנים עלולה להכיל חומרי הדברה מזיקים שעלולים לפגוע בגוף.
למרות הטענות האלו, מחקר מקיף שעסק במחלת האלצהיימר, מצא כי לאנשים ששתו מיצים סחוטים למעלה מ-3 פעמים ביום במהלך שבוע אחד, לעומת אנשים ששתו מיץ סחוט רק פעם אחת בשבוע, היה סיכוי קטן יותר ללקות במחלה הודות לנוגדי חמצון בשם פוליפנולים שמגנים על תאי המוח ונמצאים במזונות מן הצומחעם זאת, בעוד שישנם עדויות ומחקרים רבים על כך שירקות ופירות שלמים עוזרים להילחם במחלות לב, מחקרים מהימנים אודות האופן בו מיצי פירות וירקות עוזרים בריפוי מחלות אלה, כמעט אינם קיימים.
אם כן, במקרה שברצונכם לשמור על מוח חד וצלול בגיל מבוגר מומלץ שתתחילו לשתות מיצים סחוטים מספר פעמים ביום, ועדיף שתבחרו להשתמש במוצרים אורגניים שלא מכילים חומרי הדברה מזיקים. בכל מקרה אחר לא קיימת הוכחה חד משמעית ליעילותם של מיצים סחוטים בהגנה על הגוף מפני מחלות.

האם מיץ סחוט מפרי באמת בריא?

מיצים סחוטים
 
פירות מכילים כמות גדולה יותר של סוכר מאשר ירקות, וקיים הבדל משמעותי בין המיץ שסחטתם מהפרי לבין הפרי השלם שאתם אוכלים. לדוגמה, 114 מ"ל של מיץ תפוחים סחוט מכילים רק 0.2 גרם סיבים תזונתיים ו-13 גרם סוכר, ואילו הפרי בשלמותו מכיל 2.5 גרם סיבים ו-5.5 גרם סוכר. כמו כן, על פי מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד, שתייה של מיץ תפוזים, אשכוליות או תפוחים סחוט, פעם אחת ביום או יותר, מגבירה את הסיכון ללקות בסוכרת מסוג 2 ב-21%, ואילו צריכה של פירות שלמים כדוגמת ענבים, תפוחים, בננות, אשכוליות ואוכמניות בפרט, מפחיתים את הסיכון לחלות במחלה.
 
לכן, מומלץ שלא להפריז בכמות הסוכר שאתם מכניסים לגופכם, אשר מעלה את הסיכון ללחץ דם גבוה, השמנה וסוכרת, וכדאי לסחוט מיצים בעיקר מירקות ולהוסיף חתיכה קטנה של פרי, רק כדי להמתיק מעט את המשקה. התשובות לשאלות הבאות יגלו לכם אילו פירות כדאי לכם בכל זאת לסחוט ועל אילו מיצים עדיף שתוותרו...
 
כמה ויטמין C נמצא במיץ תפוזים סחוט? 
מיצים סחוטים
מיץ תפוזים סחוט נפוץ במדינות רבות בעולם, ואנשים נוטים לשייך לו סגולות בריאותיות בזכות הוויטמין C שיש בו. 100 גרם תפוז מכילים 0.94 גרם חלבונים, 0.12 גרם שומן, 40 מ"ג סידן וכ-54 מ"ג של ויטמין C, אך כשסוחטים את התפוז והופכים את תכולתו למיץ, הערך התזונתי שלו והריכוז של חלק ממרכיביו יורד. ב-100 מ"ל מיץ תפוזים יש 0.7 גרם חלבונים, 0.2 גרם שומן, 11 מ"ג סידן ופחות מ-50 מ"ג ויטמין C. בהשוואה לפירות וירקות אחרים, ב-100 גרם תות שדה תמצאו 60 מ"ג של ויטמין C, בקיווי אחד גדול כ-84 מ"ג ובפלפל צהוב אחד כ-341 מ"ג, כך שלמעשה את הוויטמין החיוני הזה אפשר ומומלץ לצרוך באמצעות מגוון רחב של פירות וירקות, בכמות גדולה הרבה יותר.
מלבד זאת, ויטמין C מתחמצן מהר ונהרס תוך 15 דקות מרגע הסחיטה, ולכן מומלץ לשתות אותו באופן מידי. אם בכל זאת העדפתם לשתות מיץ תפוזים, כדאי שתדעו שהחלק הפנימי של קליפת התפוז עשיר בסיבים תזונתיים ומקנה תחושת שובע, לכן מומלץ שתשלבו במיץ את חתיכות הקליפה הפנימית של הפרי על מנת לקבל יותר חומרים מזינים ומועילים.

מיץ תפוחים או מיץ רימונים  מה עדיף?

מיצים סחוטים
רמה גבוהה של כולסטרול בגוף היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לטרשת עורקים, ומאחר שתזונה שאינה נכונה היא אחת הסיבות העיקריות לרמה גבוהה של כולסטרול, חשוב שתעקבו אחר מזונות ומשקאות עתירי כולסטרול שעלולים לפגוע בבריאותכם. חוקרים שבדקו את רמת הכולסטרול אצל אנשים ששתו מיץ תפוחים טבעי לעומת אנשים שאכלו תפוחים, מצאו כי לאחר שתיית המיץ, רמות הכולסטרול "הרע" (LDL) שנמדדו היו גבוהות ב-6.9% בהשוואה לאכילת תפוח.
 
בשונה ממיץ תפוחים, מחקר שנערך בביה"ס לאחיות על שם ג'ון הופקינסר, מצא כי מיץ רימונים עשוי להפחית את רמת הכולסטרול בגוף ולשפר את מצבן של מחלות כרוניות, כמו לחץ דם גבוה ומחלות לב. מסקנה זו תואמת גם למחקר שנערך במרכז הרפואי רמב"ם בשיתוף הפקולטה לרפואה בטכניון, שמצא כי פרי הרימון מגביר את יעילות הסטטינים, תרופות נפוצות להורדת הכולסטרול הרע בדם, וכן מונע הצטברות שומנים בדפנות כלי הדם ואירועי לב. אם כן מיץ התפוחים הפופולארי הינו הפחות מומלץ מבין השניים.
 

מיץ אשכוליות או אשכולית  מה עדיף?

מיצים סחוטים
התומכים הנלהבים של שיטת הסחיטה טוענים שמיצים של פירות וירקות נספגים בגוף בקלות רבה יותר מאשר בצורתם המוצקה משום שאין בהם סיבים, אך רק מחקרים מעטים תומכים בטענה הזו. לעומת זאת, מחקרים רבים מצביעים דווקא על כך שהסיבים בפרי ובירק הם חלק חשוב וחיוני שמלא ביתרונות בריאותיים, ותהליך הסחיטה משמיד כ-90% מהסיבים הללו ובעצם מפחית את הערכים התזונתיים של הפירות והירקות.
 
בנוסף, מחקר שבדק האם שיטת הסחיטה עדיפה במקרה של פרי האשכולית, מצא כי דווקא שילוב וצריכה של מיץ אשכוליות יחד עם אכילת הפרי הניבו תוצאות טובות יותר מבחינת כמות הוויטמינים והחומרים המזינים שנספגו בגוף. כלומר, בכל הנוגע לצריכה של מיץ אשכוליות או אשכולית, מומלץ לצרוך את הפרי בצורתו המוצקה או לכל הפחות לשלב חתיכות פרי במיץ.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו