print header

9 בדיקות רפואיות שאתם יכולים לבצע בעצמכם

 
הרבה לפני שהמצב נהייה קשה וחמור, מחלות רבות גורמות לגופנו להראות תסמינים כאלו ואחרים שמנבאים את הבעיה ויכולים לעזור לנו לעצור אותה בזמן לפני שנגרם נזק בלתי הפיך. אין צורך ללכת לרופא בכל שבוע כדי לזהות את התסמינים האלו, צריך רק לדעת אילו בדיקות אנו יכולים לעשות לעצמנו ואילו סימנים עלינו לחפש כדי לאתר בזמן שלל מחלות כמו סרטן השד, סיבוכי כבד וכליות, סרטן העור, בעיות בבלוטת התריס, מחסור בחומרים חיוניים לגופינו ועוד. כמובן שהבדיקות האלו אינן דרך לקבל אבחנה וודאית ובכל מקרה של ספק יש לגשת לרופא המשפחה, אך אם תקפידו לבצע אותן אחת לכל כמה זמן, תוכלו להגן על הבריאות שלכם בצורה יעילה, קלה ומהירה.
 
בדיקות רפואיות
 

 

1. בדיקת עיניים

אומרים שהעיניים הן החלון לנשמה, אבל בנימה מעשית קצת יותר, הן גם מספקות מידע רב על המצב הבריאותי שלנו, החל מרמת כולסטרול ועד לצהבת ולחץ דם גבוה. הסימנים העיקריים אותם עליכם לחפש הם שינויי צבע וצורה, טבעות צבעוניות מסביב לקשתית העין וצניחת עפעפיים. ככל שתקדימו לזהות את הסימנים האלו כך תוכלו לבקש מאיש מקצוע שיבחן אותם מוקדם יותר, ותמנעו מעצמכם הרבה סיבוכים אפשריים. מדובר באחת הבדיקות הקלות והמהירות ביותר שאפשר לעשות בעצמנו, שכן ברוב הימים אנחנו מביטים במראה לפחות פעם אחת בבוקר, אז כדאי שנקדיש את תשומת הלב הראויה לעיניים שלנו. לחצו כאן כדי ללמוד על 10 תסמינים למחלות שניתן לאתר דרך העיניים.
 
בדיקות רפואיות
 

 

2. בדיקת נקודת חן

במדינה שטופת שמש כמו ישראל הסכנה לסרטן העור היא גבוהה מאוד, ואותן קרני השמש שמחממות אותנו בים ובבריכה עלולות לגרום גם לבעיות עור רבות ולגידולים סרטניים שנראים לפעמים כמו שומות או נקודות חן תמימות. אם יש לכם הרבה מאוד נקודות חן שכאלו זה כבר סימן לכך שעליכם להיות זהירים מאוד בשמש ולבצע בדיקות תקופתיות, אך גם אם אין לכם, אתם עדיין צריכים לבדוק את כל הגוף שלכם אחת לכמה זמן ולחפש נקודות חן חדשות או כאלו שעברו שינויי צבע מרקם וצורה. דרך טובה לבדוק זאת היא לצלם את נקודות החן שמעלות חשד ולבדוק אותן באופן עקבי בהשוואה לתמונה המקורית, תמונות שכאלו יוכלו גם לעזור לרופא העור שלכם. לחצו כאן כדי לבצע מבחן זיהוי קצר ולהכיר את 4 גורמי החשד לזיהוי סרטן העור.
 
בדיקות רפואיות
 

 

3. בדיקת גבות

לא רק העיניים יכולות לגלות לנו פרטים מפתיעים על בריאותנו, גם הגבות יכולות לרמוז לנו על בעיות בריאותיות מסוימות ובעיקר כאלו אשר קשורות בתת-פעילות של בלוטת התריס. בלוטת התריס (באנגלית thyroid gland) ממוקמת באזור הצוואר והיא אחראית על ייצור הורמונים רבים שקשורים בעיקר לתהליכי חילוף החומרים בגוף ואיזון רמות הסידן בדם. כאשר ישנה בעיה של תת-פעילות בבלוטת התריס (להבדיל מיתר-פעילות), הדבר מתבטא בכמה גורמים כמו למשל עייפות, עלייה במשקל ואי סבילות לקור, אך לפעמים קשה לנו לזהות את הגורמים האלו ולקשר אותם באופן ישיר למחלה כאשר ישנן כל כך הרבה סיבות אחרות שיכולות לגרום לה. לעומת זאת, היחלשות ונשירת שיער, במיוחד בגבות, היא סממן "קלאסי" לתת-פעילות של בלוטת התריס, ולכן כדאי מאוד לשם לב למצב הגבות שלכם, במיוחד אם אתם מבחינים בתסמינים אחרים של הבעיה.
 
בדיקות רפואיות
 

 

4. בדיקת שתן וצואה

לא לכל אחד נעים להביט לתוך האסלה ולבחון את צרכיו, אך האמת היא שיש בכך תועלת לא מבוטלת שיכולה להוביל לזיהוי כמה וכמה בעיות. התסמין המוכר ביותר לכולם הוא דם בשתן או בצואה, תופעה אשר מחייבת בדיקה רפואית דחופה לזיהוי דימומים פנימיים או גידולים. בנוסף לכך צואה בעלת גוון צהבהב מרמזת על עודף שומנים בגוף, גושים בצבע שחור כהה מאוד בצואה בהירה גם הם סיבה להתייעצות רפואית דחופה וריח חריף שמזכיר ביצה סרוחה מרמז על בעיות בעיכול. גם צבע השתן הוא נושא שיש לבדוק, והוא מלמד אותנו בעיקר על מצב המים בגופינו והאם עלינו לשתות יותר. יחד עם זאת כדאי שתדעו שאם צבע השתן שלכם כתום באופן עקבי הדבר יכול להצביע על בעיה בכבד. לחצו כאן כדי ללמוד מה המשמעות של צבעי השתן השונים.
 
בדיקות רפואיות
 

 

5. בדיקת נשימה ודופק

האם אתם לפעמים חושדים שאתם עייפים יותר אחרי עלייה במדרגות הבית שלכם? יכול להיות שזה רק עניין של גיל או של כושר גופני לקוי, אבל יכול להיות שזהו גם סימן אזהרה שאסור להתעלם ממנו. גם אם אתם לא מחליטים לאמץ משטר אימונים כזה או אחר, עדיין כדאי מאוד לעסוק במעט פעילות גופנית מדי פעם כדי לבחון את עצמכם ואתם היכולת של גופכם. דרך טובה לבדוק את מצבכם היא בביצוע סט עליות וירידות של מדרגות. יש למצוא שרפרף יציב או מדרגה שיהיו יחסית גבוהים, לבצע 70 עליות וירידות במשך 3 דקות ואז לבדוק את הדופק ואת קצב הנשימה שלכם. אם הדופק שלכם הוא מעל 100 פעימות בדקה ואחרי 10 דקות עוד לא הצלחתם להחזיר לעצמכם קצב נשימה אחיד ושגרתי, מצב הכושר הגופני שלכם ירוד מאוד ומומלץ שתתחילו לטפל בנושא הזה. כושר גופני לקוי יכול להוביל לכמה וכמה מחלות קשות מאוד שאפשר למנוע אפילו בעזרת אימונים קצרים של 5 עד עשר דקות. 
 
בדיקות רפואיות
 

 

6. בדיקת הבטן

ברוב המקרים אנחנו מתייחסים לנפיחות בבטן כנושא שקשור לעלייה במשקל או בנפיחות זמנית שמגיעה בעקבות ארוחה דשנה, אך אם מדובר במצב קבוע הרי שזהו סיפור שונה לחלוטין. בטן נפוחה באופן קבוע יכולה להוות סימן לאלרגיות למוצרי מזון שונים במקרה הפשוט וסוגים מסוימים של סרטן כמו סרטן השחלות במקרה הרע. אם בנוסף לנפיחות אתם חשים בחילות באופן תכוף וכאבים או התכווצויות בבטן או בגב, מומלץ שתתייעצו עם רופא המשפחה בנוגע לבדיקות שאולי תצטרכו לעבור. אם לא מדובר בבעיה בריאותית חמורה אלא רק במצב שגורם לאי נוחות, ניתן לצמצם אותו על ידי אכילה איטית יותר ולעיסה יסודית יותר לצד הימנעות ממשקאות מוגזים.
 
בדיקות רפואיות
Robert McDonald

 

7. בדיקת ציפורניים

אמנם יחסית קל לזהות זיהומים ופטריות על הציפורניים בכפות הידיים והרגליים שלנו, אך יש עוד הרבה מאוד מידע שהציפורניים שלנו מספקות לנו על המצב הכללי של גופנו. שינויי צבע, עובי ושבריריות הציפורן הם רק חלק מהסימנים, שאותם קל מאוד לזהות אם רק מפנים כמה דקות בכל יום לבחינה יסודית של הציפורניים. בכל מקרה אל תמהרו לנסות ולתקן את הפגמים האלו באמצעים קוסמטיים, כי יכול להיות ששורש הבעיה טמון במקום אחר לחלוטין. לחצו כאן כדי לגלות מה הציפורניים שלכם מספרות על בריאותכם.
 
בדיקות רפואיות

8. בדיקת החזה

למרבה הצער לא כל הנשים יודעות כיצד לבצע בעצמן בדיקה לאיתור סרטן השד ולא הרבה יודעים שגם גברים עלולים לחלות במחלה הזו. הסימפטומים לסרטן השד הם מגוונים מאוד ויכולים להיות בצורת גושים, נפיחות וגם בצורת שינויים בגוון העור. את הבדיקה מומלץ לבצע פעם בחודש, ואם אתן נשים מעל גיל 40, מומלץ להיבדק באופן קבוע אצל הרופא. לחצו כאן כדי ללמוד כיצד לבצע בדיקות לגילוי סרטן העור, סרטן האשכים וסרטן השד.
 
בדיקות רפואיות
 

 

9. בדיקת זמן ישיבה

ככל שהעולם שלנו הופך להיות יותר ויותר טכנולוגי, ככה אנחנו מבלים אחוז גדול יותר מזמננו בישיבה. תופעות הלוואי השליליות של אורח חיים שכזה הן רבות מאוד, במיוחד אם לא מקפידים על ישיבה נכונה ועבודה בתנאים מתאימים של תאורה וכיוון המסך. מומלץ שתעקבו באופן קבוע אחרי משך הזמן שאתם מבלים בישיבה מדי יום, ותשתדלו לצמצם אותו במידת האפשר. היות ואי אפשר להימנע לחלוטין מישיבה, בין אם בבית או בעבודה, חשוב שתכירו ותקפידו על כללי הישיבה והעבודה הנכונים, כפי שהם מתוארים בסרטון הבא. אם גיליתם שביום מסוים ישבתם למשך זמן ארוך מהרגיל, נסו "לפצות" את גופכם ביציאה להליכה קצרה בערב או בביצוע הפסקות קבועות למתיחות ופעילות גופנית קלה.  
 

 

חשוב לזכור שאין הבדיקות שבכתבה מחליפות את בדיקת הרופא. הן קיימות אך ורק על מנת לעזור לכם לזהות מוקדם את המחלות והבעיות השונות שתוארו. אם ישנו חשש לבעיה רפואית יש לפנות לרופא המשפחה או לרופא המתאים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו