print header

מדוע אנו לא מצליחים לאבד משקל?

איבוד משקל יעיל ובריא לא תלוי אך ורק בספירת קלוריות פשוטה, הוא גם לא נתלה בדיאטה ופעילות גופנית בלבד. איבוד משקל יעיל ובריא כולל את כל המרכיבים הללו, אך גם את כל הסימנים שהגוף שלנו מקבל מהסביבה, אשר משפיעים על הדרך בה הגנים שלנו מבטאים עצמם ומאפשרים לנו לשגשג. כיצד מצב הרוח שלנו פועל, מה אנו מרגישים, השיטות שבהן אנו נוקטים, ההחלטות המודעות וכוח הרצון שלנו. זה סיגול הרגלים טובים וסילוק הרגלים רעים. יותר מהכל, זה תלוי ביכולת שלנו לספק הגנים שלנו ולאפשר להם סביבה המחקה את סביבת אבותינו ואת מה שהם אכלו.

1. אתם חושבים שאתם אוכלים בריא, אבל אתם לא
האם הדיאטה שלכם מורכבת מכמות עצומה של 'מוצרים'? גם אם יש בהם כמות מועטת של פחמימות, עדיף לאכול אוכל אמיתי. אבותינו לא שתו כמויות של דיאט קולה או אכלו צלחות ענק של סיבים בדמות אטריות וכיכרות לחם דלי קלוריות. אתם פשוט מזינים את ההתמכרות ומכניסים קלוריות ריקות לגוף - נשמע מוכר? היפרדו מהמותגים והתמודדו עם העובדה הבאה -
זה אינו אוכל וחבל שתאכלו את זה. יש באוכל הזה הרבה יותר מכמות נמוכה של פחמימות.

2. אתם תחת יותר מדי לחץ

מערכת ההגנה של הגוף שלכם, המגיבה ללחץ, פועלת ברמה לא מודעת; היא מגיבה לגירוי חיצוני ושום דבר אחר. לחץ רגשי, פיזי, כלכלי או ממערכות יחסים הוא כהיינו הך עבור גופנו, אשר לא מבדיל בין סוג לחץ אחד למשנהו. כל אלה גורמים לגוף לייצר קורטיזול, הורמון המשפיע על תגובת הלחימה או בריחה של הגוף ומגביר את אחסון השומן למקרה שנצטרך אותו.

3. אתם צריכים להשגיח על כמות הפחמימות הנכנסת לגופכם
פחמימות, כמו תמיד, הן המפתח, במיוחד כאשר אתם רוצים לאבד ממשקלכם. הימנעו מאוכל מעובד (סוכרים נסתרים). אתם יכולים לנסות גם להימנע מפירות.

 

4. אתם מוסיפים שרירים לגופכם
לא תמיד נכון לשפוט את כמות השומן שלכם לפי המשקל. למעשה זה יכול להיות מאוד מטעה, במיוחד כאשר אתם מתאמנים. לאחר אימון גופני קבוע, הגוף שלכם יקדם גדילת שריר ודחיסות העצמות, אשר שוקלים יותר משומן. לכן אם אתם מתאמנים, אל תופתעו כאשר המשקל שלכם דווקא יעלה. אין זה אומר שהשמנתם, אלא שמשקל השומן שלכם ירד בזמן שמשקל השרירים והעצמות שלכם עלה. נסו לעשות בדיקת שומן במקום, או שתמדדו את היקף המותן שלכם.

5. אתם לא אקטיביים מספיק

האם אתם בקושי קמים מהכיסא בעבודה כדי ללכת לשירותים? לא הולכים יותר מ-50 מטר בכל יום?
זכרו: תנועה צריכה להיות חלק יומי מהאימון האישי שלכם, כאשר תנועה היא כל תזוזה המעלה את קצת פעימות הלב שלכם ל55-75% מהמקסימום. נסו להגיע ל-5 שעות שבועיות לפחות.

6. אתם נכנסים לרמות אימון קארדיו כרוניות
כמובן, אפשר גם להגזים עם התנועה, וכך להיכנס למצב של קארדיו כרוני - כשאתם נשארים במצב בו דפיקות הלב שלכם מעל 75% במשך זמנים ממושכים, ואז אתם שורפים גליקוגן ולא שומן. במקרים כאלה, הגוף שלכם אף חושק סוכר עוד יותר בכדי לחדש את מה שאיבד. תוכלו להמשיך בדרך זו, אך אתם תעלו במשקל, תאבדו מסת שריר, תשחררו יותר קורטיזול ותסכנו כל התקדמות שאליה הגעתם עד כה.

7. צום מזדמן
זהו לא מושג בריאותי במיוחד ורבים לא יסכימו איתו, אך רבים עוד יותר עושים בו שימוש יעיל, וקלוריות עדיין משפיעות. בנוסף, כל מי שאיבד משקל יודע ששני הקילו האחרונים לא יורדים אף פעם בלי שינוי טקטיקה כלשהו. עשו זאת בעדינות, נסו לדלג על ארוחה ולראות כיצד אתם מרגישים. אם זה בסדר, דלגו על אחת כל כמה ימים. עם הזמן, הרעב שלכם לא יעלם, אך הוא ישתנה במקצת. היו זהירים ושימו לב לרעב שלכם, אם הוא מתמשך זה עשוי להיות הגוף שלכם מאותת שהוא באמת זקוק לאוכל, ואז אתם חייבים לאכול. אם הרעב נעלם מהר אז תוכלו אולי לחכות לארוחה הבאה.

8. אתם אוכלים יותר מדי
אוכל דל בפחמימות הוא לא קסם. הוא אולי מגביל את הרעב ומאלף את האינסולין, אבל קלוריות הן קלוריות, במיוחד אם אתם קרובים למשקל האידיאלי שלכם. כפי שאמרנו, הקילוגרמים האחרונים קשים במיוחד להורדה, כך שאם עד עתה אכלתם את המאכלים הנכונים, אך לא התייחסתם לכמויות, אתם לא תצליחו להוריד אותם. עליכם להוריד את כמות הקלוריות.

9. לא הצלחתם להתגבר על הרגלים רעים או לפתח טובים

היו כנים להחריד עם עצמכם. האם יש לכם הרגלים רעים? זהו אותם. נסו להכין כמה תוכניות קלילות וקלות לשבור את ההרגלים הללו וספרו לאנשים הקרובים אליכם, לכמה שיותר! כך לא תוכלו לסגת מבלי לסבול קצת השפלה ובושה, ואולי זה יספיק בכדי לתת לכם את המוטיבציה לה אתם זקוקים. חשוב גם לפתח הרגלים טובים באותה הצורה - זיהוי, תכנון ופרסום.

10. לא טיהרתם את המזווה שלכם

רחוק מהעין רחוק מהפה. אל תכניסו לבית שלכם שום אוכל שלא מתאים לתוכנית שלכם, גם לא בשביל אורחים או אנשים אחרים בבית. אם אתם חיים עם שותפים - בקשו מהם לשים את האוכל הזה בתא נעול או במקום שאינכם יודעים עליו. אוכל מזיק שנמצא אצלכם בבית ימצא דרכו במהירות לקיבה ולתאי השומן שלכם.

11. הגעתם להומיאוסטאזיס בריא
יכול להיות שהגוף שלכם הגיע למשקל 'האידיאלי' שלו - נקודת היעילות הגנטית המירבית שלו. לא תמיד קשה להגיע לנקודה זו, אבל זה לא בהכרח יתאים לתוכניות שלכם. נשים, בעיקר, נוטות להשיג איזון בריא בגוף עם רמות שומן גבוהות יחסית. קשה מאוד לשבור גבולות כשהגוף רוצה להישאר במצב הזה. השאלה אז משתנה והופכת ל: האם אנו רוצים להתעסק עם משהו שעובד טוב ובריא לנו?

12. חסר לכם כוח רצון
כוח רצון הוא כמו שריר. אם לא תשתמשו בו הוא יתנוון. בשביל לחזק את כוח הרצון שלכם, אתם חייבים לספק לו נצחונות קטנים. לכו להליכה אם אין לכם הכוח להגיע למכון. שימו לב שכוח הרצון לעיתים מאותת לכם על הצרכים של הגוף. אם ממש אין לכם כוח ללכת למכון יכול להיות שהגוף שלכם זקוק לזמן שיקום ומנוחה.

13. אתם מלאים בתירוצים
אם אתם מוצאים את עצמכם בויכוחים קטנים עם עצמכם כל היום (ואתם מפסידים) או אפילו גרוע יותר, משקרים לעצמכם לגבי מה תעשו ומה תאכלו, אתם קרוב לוודאי מלאים בתירוצים, וצריכים לחזק את כוח הרצון שלכם - ראו סעיף קודם.

14. לא נתתם לזה מספיק זמן
קיימת אמונה רווחת כי איבוד משקל יכול להתרחש בכמה ימים או שבועות. אין דרך בריאה, או יותר חשוב מהימנה, להוריד משקל במהירות כזו. הכל תלוי בצרכים של הגוף שלכם ובהרגלים שלכם. יש אנשים שמספיק שיורידו דברים מסוימים מהתפריט שלהם - פחמימות, סוכרים, קמח - בכדי שיאבדו משקל במהירות. אחרים צריכים גם להתאמן ולשנות את הדיאטה בצורה מאסיבית יותר, ורק אחרי חודש הגוף יתחיל בכלל להראות סימנים של אובדן משקל. שם המשחק: התמדה!

15. אתם לא ישנים מספיק
שינה נדירה וירודה גורמת לשחרור קורטיזול, חברנו מאחסן השומן. הקפיצה הגדולה ביותר של רמת שריפת השומנים מתרחשת בזמן השינה העמוקה שלנו, בשעות הקטנות של הלילה. מחקרים הראו לאחרונה כי הרגלי שינה גרועים מקושרים לעליה במשקל. נסו לישון לפחות 7 שעות כל לילה.

 

 

ליקט וערך: שי קוריצקי
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.