maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

אכילה אינטואיטיבית - השיטה המדהימה שמנצחת את הדיאטות

 קיצוץ בסוכר, אכילה של חלבונים בלבד, איסור על אכילה אחרי 7 בערב, חישובי קלוריות – אם המונחים האלה מוכרים לכם, כנראה גם אתם הייתם לכודים לא פעם בתוך מעגל אכזרי של ירידה ועליה במשקל כתוצאה מדיאטות שונות. השיטות האלה אמנם עובדות עבור חלק מהאנשים, אבל לרוב התוצאות הן קצרות מועד מפני שהן מציעות פתרונות רגעיים שאין להם השפעה ארוכת טווח על אורח החיים. כתוצאה מכך אנו מעלים חזרה את המשקל שהורדנו במהלך הדיאטה ולעתים אף מוסיפים עליו עוד כמה קילוגרמים. אז מה ניתן לעשות במקום הדיאטות האלה? כמו במקרים רבים הפתרון הכי פשוט הוא זה שנמצא מתחת לאף שלנו, ובמקרה הזה מדובר באימוץ שיטת האכילה האינטואיטיבית, עליה מסופר בספרה של קלסי מילר, "בחורה גדולה: איך הפסקתי לעשות דיאטות והתחלתי לחיות". בעקבות פרסום הספר הזה אינספור אנשים כבר למדו את המתכון המנצח שיכול להחליף כל דיאטה, וגם אתם מוזמנים להכיר אותו...
 
סנדוויץ' שמסביבו סרט מדידה
 
קלסי מילר, כותבת בלוגים וסופרת אמריקאית, נאבקה כל חייה במשקל עודף ובבעיות של דימוי גוף שלילי. הוא ניסתה כל דיאטה קיימת רק כדי לגלות שהיא סיפקה לה פתרון חולף בלבד. הגילוי הזה פקח את עיניה של קלסי למציאות – כל אדם הוא שונה ולכן דיאטות זהות שאנשים שונים מנסים משפיעות על כל אחד מהם בצורה אחרת, וזו הסיבה לכך שהן לא מתאימות לכולם. אז במקום לנסות דיאטות נוספות, קלסי אימצה אורח חיים של אכילה אינטואיטיבית שמטרתו לגרום לאנשים להקשיב לצרכים הגופניים שלהם בנוגע לאוכל ולא לאמץ שיגעונות חולפים.

אז אם לא מקצצים באוכל, איך יורדים במשקל? 

השאלה הזאת הטרידה אנשים רבים לאחר שקלסי דיברה לראשונה על השיטה בבלוג שלה, אך התשובה היא פשוטה מאוד: המטרה של שיטת האכילה האינטואיטיבית היא לא ירידה במשקל. בניגוד לשאר הדיאטות, המטרה של אכילה אינטואיטיבית היא לא שינוי של המספר אותו אנו רואים על המשקל, אלא שינוי של הרגלי האכילה הלוקים בחסר והחלפתם באכילה שמיטיבה עם הגוף שלנו. 

תמונה של משקל
כאשר אנחנו עושים דיאטה המאכלים האסורים הופכים לפתע למושכים מאוד, ופעמים רבות, אחרי שסיימנו את תקופת הדיאטה, אנחנו "נחגוג" עם המאכלים שהתאווינו להם בתקופת האיסור. בשיטת האכילה האינטואיטיבית אין איסורים על אוכל. קראתם נכון, אין איסורים על אוכל! ההשפעה הפסיכולוגית של התרת אכילה של דברים שאנחנו חושקים בהם היא עצומה, שכן כולנו יודעים שכאשר דבר מסוים הוא בגדר איסור סביר להניח שאנחנו נימשך אליו יותר. כאשר אנו מורידים את עוקץ האיסור, פעמים רבות אנחנו פשוט מפסיקים לחשוק במקור התאווה שלנו, והעיקרון הפסיכולוגי הבסיסי הזה תקף גם לאכילה. מילר מסבירה בספרה שכאשר אנחנו מסירים את הילת האיסור סביב מאכלים כמו המבורגרים למשל, המזון הזה כבר לא מושך אותנו כבעבר.
 
כאשר החשקים האלה יתחילו להיעלם עם הזמן, אתם תשימו לב ששעון האכילה שלכם "מתקן" את עצמו ומתחיל לסמן לכם מתי ומה לאכול. החזרה לאינסטינקטים הקדומים שלנו, שאומרים לנו שעלינו לאכול גם דברים שמיטיבים עם גופנו, היא מטרה חשובה בשיטת האכילה האינטואיטיבית אשר לפיה עלינו להתחיל להקשיב לגופנו ולהזין אותו בכל החומרים שהוא צריך ולא רק במאכלים שאנחנו חושקים בהם.
 
ילד קטן זומם על עוגה מעוררת תיאבון
 

ממה כן כדאי להימנע בעת אכילה אינטואיטיבית?

אז כיצד נוכל להשתחרר מההתניה המסוכנת של דיאטות שאומרת לנו שאנחנו חייבים לרדת במשקל על מנת להיות בריאים? ג'יימי מנדל, מטפלת הוליסטית שמסייעת לנשים לרדת במשקל ללא דיאטות, מסבירה שיש 6 עקרונות מזיקים אותם נצטרך לשים בצד על מנת להצליח בשיטת האכילה האינטואיטיבית:

1. התרחקות מסוכר, מוצרי חלב, פחמימות וכדומה

כפי שאמרנו, הגוף של כל אחד ואחת מאתנו הוא שונה, לכולנו יש צרכים שונים ולכן קיצוץ של קבוצת מזון שלמה בגלל דיאטה הוא לא הגיוני. על מנת לגלות אילו מאכלים מתאימים לכם ואילו פחות, נסו את שיטת הניסוי והטעייה. כילדה, מנדל נהגה לאכול לא מעט פחמימות, אך בניגוד לסברה הרווחת שפחמימות הן מזיקות, גופה היה בריא. בדיאטות שעשתה, נאלצה ג'יימי לוותר פעמים רבות על פחמימות וזה לא עשה לה טוב. כאשר זנחה את שיטת הדיאטות, היא "חזרה" לילדות והחלה לאכול שוב פחמימות. האכילה הזו היטיבה עמה מבחינה פיזית וגם נפשית. היא הרגישה וגם הייתה בריאה יותר מאשר בזמן הדיאטות, וחשוב יותר – היא לא אכלה בצורה מופרזת כי היא הרגישה לרוב שבעה ומלאה.

2. צריכת כמות קלוריות ספציפית במספר פעמים מוגבל במשך היום

ספירת קלוריות כפייתית, כפי שנהוג בדיאטות רבות, גורמת לרוב לאכילה מועטה, לתחושת רעב ולחוסר סיפוק מהמזון. בשיטת האכילה האינטואיטיבית, תוכלו לאכול עד שתרגישו שבעים ולא תצטרכו להפסיק כשתגיעו למכסת הקלוריות שלכם. נסו את השיטה הזו בעצמכם: במקרה שבו הגעתם למכסת הקלוריות שלכם בארוחת הצהריים, המשיכו לאכול עד שתרגישו שבעים ורק אז הפסיקו. הגוף שלכם יתאזן אט אט ויאותת לכם כשאתם שבעים, ואולי אף תשימו לב שההסרה של מגבלת הקלוריות לא גורמת לכם לאכול יותר, אלא פשוט ליהנות מהאוכל בכמויות שגופכם צריך.
 
תותים ופנקייקים קטנים על קרש חיתוך

3. נחמו את עצמכם בעזרת פינוקים כשאתם מרגישים רע

אמנם אין דיאטה שדוגלת בשיטה הזו אבל פעמים רבות אנחנו מוצאים את עצמנו "אוכלים" את הרגשות שלנו. אכילה רגשית מוציאה את הגוף והנפש מאיזון שכן אנו מסתמכים על חטיף או פיסת עוגה שיעזרו למצב הרוח שלנו והם אכן עוזרים, אבל רק לכמה דקות. אכילה רגשית מכניסה אותנו למעגל של אכילה לא בריאה וכל שינוי במצב הרוח הופך לתירוץ לגיטימי לנשנש דברים שעלולים להזיק לנו. כדי לצאת מהמעגל הזה, חפשו דרכים אחרים להתמודד עם רגשותיכם ולטפח אותם. נסו לכתוב, לעבוד בגינה או אפילו רק לנוח כדי להתמודד עם רגשות שליליים במקום להושיט יד למזווה שטומן בחובו פינוקים אכילים.
 

4. פינוק עצמי מוגבל

בדיאטות רבות ישנה התמקדות מעיקה על מאכלים שאסור לאכול. כאשר אתם אומרים "לא" לכל כך הרבה דברים, האיסור לא תורם לכם ולרוב יש לו השפעה הפוכה: כאשר אומרים לכם לא לחשוב על דבר מסוים, הוא הופך להיות בסופו של דבר נושא המחשבות העיקרי שלכם. פעמים רבות, איסורים מסוג זה רק דוחפים אנשים לאכילה מופרזת ברגע שרסן הדיאטה משתחרר, ובמקרים מסוימים ה"לא" המוחלט שמתלווה לדיאטות גורם לנו להרגיש לא ראויים לאכול את מה שאנחנו אוהבים. הניחו את האיסורים המופרזים האלה בצד והרשו לעצמכם לאכול את מה שאתם אוהבים. הרווחתם את זה.
 
אישה מאושרת

5. התעמלות אינטנסיבית מזרזת ירידה במשקל

לעשות פעילות גופנית על מנת לרדת במשקל בלבד היא מעיקה, קשה וגורמת לנו לסלוד מהתעמלות. שנו את התפיסה שלכם לגביי ספורט והבינו שפעילות גופנית היא טבעית ונחוצה לגוף ולבריאות שלנו. מצאו פעילות ספורטיבית שאתם נהנים ממנה והתמידו בה. הגוף שלכם יודה לכם ואתם תרגישו בריאים ושמחים יותר.
 

6. דיאטה יכולה לגבור על גנטיקה 

פעמים רבות המשקל שלנו נכתב מראש בגנים שלנו ואנחנו יכולים להשפיע עליו רק עד לגבול מסוים. היו מציאותיים לגביי משקל היעד שלכם כך שלא תתאכזבו אם לא תגיעו אליו, כלומר אכלו בצורה שמתאימה לגופכם ובכך תמנעו תסכולים שנובעים מהמרוץ אחר הרזון. ברגע שתבינו שהרצונות והמציאות לא יכולים להיפגש תמיד, אתם תתחילו להרגיש הרבה יותר טוב עם עצמכם ותתחילו לאכול כדי להיות בריאים ולא כדי להיות רזים. 
 
האמת המרה על דיאטות היא שלרוב התוצאה שלהן הפוכה מהמטרה לשמה נועדו. אנחנו אמורים להרגיש קלילים ומאושרים יותר לאחר דיאטות, אבל במרבית הפעמים נסיים אותן בתחושה של רעב וחוסר סיפוק גופני ונפשי. שימו בצד את הדיאטות והתחילו להאזין לגופכם ולאכול בצורה אינטואיטיבית. אתם תופתעו לדעת כמה זה פשוט להאזין לצרכים שלכם ופשוט להרגיש טוב יותר עם עצמכם. 
 
מקור התמונות: Chris_JPawel LojHolmes Palacios Jr
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו