print header

במטבח ולחיים: 10 דברים שכדאי לכם לדעת!

שנת 2011 הייתה שנה מעניינת בתחום מדעי התזונה, היא סיפקה לא מעט תשובות מעניינות ושימושיות בנוגע למזונות ולמשקאות שאנו צורכים. איזה משקה מונע דיכאון טוב יותר? האם תפוח מזיק יותר לשיניים מאשר משקה תוסס? איזה מזון יעיל להורדת רמת הכולסטרול, לשיפור הראייה ולהגנה על הקיבה? הנה כמה תשובות שכדאי לכם לקחת למטבח ולחיים!


מה מונע דיכאון: תה, קפה או שוקו חם?

קפה אספרסו
מקור: digitalart

מחקר שפורסם בעיתון איגוד הרפואה האמריקני מצא שלקפה יש יכולת השפעה גבוהה יותר על רמות דיכאון מאשר שוקולד או תה בשל תכולת הקפאין הגבוהה שבו.

המחקר שנערך על 51,000 נשים במשך עשר שנים מצא כי נשים ששותות לפחות 4 כוסות קפה ביום, נמצאות בסיכוי של 1 ל-5 לסבול מדיכאונות, בעוד ש-2-3 כוסות ביום מפחיתות את הסיכון ב-15 אחוזים בלבד.

הסברה היא שקפאין מפחית את ההשפעה של החומר הכימי אדנוזין שיכול לגרום לנו להרגיש מנומנמים, על ידי כך שהוא מאט את פעילות תאי העצב. במידה דומה, גם תרופות נגד דיכאון פועלות על ידי חסימת הקולטנים של האדנוזין.


מה גרוע יותר לשיניים: תפוחים או משקה תוסס?

תפוחים
מקור: zirconicusso

חוקרים ממכללת קינג, המכון לרפואת שיניים בלונדון, מאמינים כי הנזק של תפוחים חמור יותר מהנזק של משקה תוסס.

במחקר שערכו על 1000 גברים ונשים נמצא כי אלו שאכלו תפוחים באופן קבוע היו בסיכון הגבוה פי 3.7 להזיק לשכבת הדנטין שלהם - שכבת שן פנימית המתחברת לציפוי האמייל החיצוני. באופן מפתיע אלו ששתו בקביעות משקאות תוססים לא סבלו מנזקים לרקמות השן.

התפוחים הם חומציים ומכילים כארבע כפיות סוכר, בעוד שמשקאות תוססים מכילים כ-8 כפיות סוכר לפחות ויש להם רמת חומציות דומה לשל תפוחים. יחד עם זאת, החוקרים מאמינים כי הנזק של תפוחים חמור יותר, כיוון שנדרש מאיתנו יותר זמן ללעוס אותו, מאשר הזמן שלוקח לנו לשתות את המשקה. בנוסף, הם סבורים כי חתיכות הפרי יכולות להיתפס בין השיניים ולהמשיך להזיק לדנטין עד להסרה  על ידי צחצוח או חוט דנטלי.

כדי למזער את נזק התפוחים, מומלץ לשתות כוס מים מיד לאחר האכילה כדי לשטוף את החלקיקים המזיקים או לאכול תפוח עם מוצר חלב או גבינה המכילים סידן המנטרל חומצה.

ארוחת בוקר גדולה שומרת אותנו רזים: אמת או שקר?

ארוחת בוקר
מקור: healingdream

שקר. נאמר לנו במשך שנים כי אכילת ארוחת בוקר טובה היא הבסיס לתזונה טובה וירידה במשקל, כיוון שהיא אמורה להפחית את התיאבון להמשך היום. אבל מחקר תזונה שנערך בגרמניה בקרב 400 אנשים מצא כי אם אנחנו רוצים לרדת במשקל, עלינו להשגיח מה אנחנו אוכלים כל היום, מהרגע שאנחנו קמים.

המחקר גילה כי המשתתפים שאכלו ארוחת בוקר גדולה ומשביעה אכלו כמויות דומות גם  בארוחת הצהריים והערב, ללא קשר לכמות שאכלו בבוקר.

מהי האלטרנטיבה הטבעית הטובה ביותר במקום סטטינים (קבוצת תרופות המורידה את רמות הכולסטרול): תה קמומיל, עגבניות או פירות יער?

עגבניות
מקור: digitalart

מדענים גילו כי עגבניות מבושלות יכולות להעניק לגוף את אותם היתרונות של מנה קטנה של סטטינים, וזאת בתנאי שנרשמו רמות כולסטרול גבוהות או לחץ דם גבוה.

רק 50 גרם של עגבניות או חצי ליטר מיץ עגבניות יספקו את ההגנה המספיקה מפני מחלות לב, אומרים עורכי המחקר, שהתפרסם בכתב העת Maturitas.

עגבניות מבושלות מכילות ליקופן, חומר כימי שעוזר בהורדת רמות כולסטרול. המחקר מצא כי אכילה של יותר מ-25 מ"ג ליקופן ביום מפחיתה את הכולסטרול הרע בשיעור של עד 10 אחוזים. עם זאת, מומלץ לא להפסיק תרופות מבלי להיוועץ עם רופא.

איזה מזון משפר את הראייה: שוקולד, ליקריץ' או קוקוס?

חבילת שוקולד
מקור: Arvind Balaraman

שוקולד. חוקרים מאוניברסיטת רדינג ביקשו מקבוצת משתתפים לקרוא שורה של מספרים צבעוניים ששינו צבעם בהדרגה לצבע הרקע של הדף, עד שנעלמו. נמצא כי כאשר המשתתפים אכלו 35 גרם של שוקולד מריר (1/3 חבילה) הביצועים שלהם השתפרו ב-17%. ההשפעה הייתה כמעט מיידית והשיפור החזיק לשעתיים וחצי.

את הממצאים מסבירים החוקרים במילה אחת - פלבנואידים. באגוז קקאו יש כמות עשירה של פלבנואידים, חומרים נוגדי חמצון הידועים גם כמשפרי ראייה, מכיוון שהם מגבירים את קצב ייצור תחמוצת החנקן בגוף שמסייעת להרחיב את כלי הדם ומאפשרת ליותר דם לזרום לרשתית.

שוקולד מריר טוב יותר משוקולד חלב כי רמות הפלבנואידים בו גבוהות יותר.


מה מספק הגנה טובה יותר מפני סרטן העור: ענבים, תפוזים או מלונים?

ענבים ירוקים
מקור: Ambro

ענבים. קרני UV של השמש מגבירות את המולקולות המזיקות שמתגבשות בעור, פוגעות בתאי העור וגורמות לקמטים. מחקר שהתפרסם הכתב העת Agricultural and Food Chemistry מצא כי פלבנואידים (חומרים נוגדי חמצון חזקים) שנמצאים בענבים בכמות רבה, יכולים למנוע את התהוות המולקולות בתאי העור לאחר החשיפה לקרני ה-UV.כמה ביצים מומלץ לאכול ביום: אחת ביום או שתיים בשבוע?

ביצים
מקור: FreeDigitalPhotos

לא זה ולא זה. אפשר לאכול אותן בחופשיות. מחקרי עבר הזהירו אותנו לא לאכול יותר מ-2-3 ביצים בשבוע בגלל תכולת הכולסטרול הגבוהה שלהן, אבל  על פי מחקר שערכה הסוכנות לתקני מזון אין שום הוכחה גורפת כי אכילת ביצים מעלה את רמת הכולסטרול וכי אין הגבלה גורפת על אכילתן, אלא בתנאי שנמסרה המלצה אחרת על ידי הרופא.

מחקר שנעשה על ידי המועצה הבריטית לתזונה, מצא כי ביצה בינונית מעניקה כ-100 מ"ג כולסטרול, 1/3 מהכמות היומית המומלצת.

האם תותים מגנים על הקיבה, מפחיתים קמטים או מרעננים את הנשימה?

תותים
מקור: gt_pann

מגנים על רירית הקיבה. תזונה עשירה בתותים יכולה לעזור להאט היווצרות כיבי קיבה ומניעת מחלות קיבה הנגרמות על ידי שתייה מוגזמת של אלכוהול או נטילת אספירין.
מדענים מאוניברסטית ברצלונה
גילו כי חולדות מעבדה שקיבלו מנה של אתנול אחרי שצרכו במשך 10 ימים תמציות תות (40 מ"ג פר קילו למשקל הגוף), פיתחו פחות כיבי קיבה מאשר חולדות שקיבלו אתנול מבלי לצרוך לפני כן את תמציות התות.

המדענים סבורים כי נוגדי החמצון היעילים שבתותים יכולים להיות התשובה לטיפול בכיבי קיבה.

כמה יחידות של פירות וירקות אנחנו צריכים לאכול ביום: שלוש, חמש או שמונה?

ירקות
מקור: happykanppy

שמונה. תמיד אמרו לנו שעלינו לצרוך עד 3 יחידות של פירות וירקות ביום כדי להנות מהיתרונות הבריאותיים שלהם, אך נתונים חדשים מראים שאפילו 5 יחידות זה לא מספיק. כל יחידה מעניקה הגנה נוספת מפני מחלות לב, טוענים החוקרים האירופאיים לתזונה ודיאטה שהעריכו כ-300,000 אנשים מ-8 מדינות וקבעו את המסקנה.

המחקר גילה כי אכילת 8 יחידות של פירות וירקות ביום מקטינה את הסיכוי למות ממחלות לב בכ-22 אחוזים בהשוואה לאלו שאוכלים רק 3 יחידות ביום.
 

מה טוב יותר לצפיפות העצם: יין, בירה או וודקה?

יין
מקור: jannoon028

ליין יש השפעות מועילות יותר על צפיפות העצם מאשר בירה או משקאות ספיריט (משקה מזוקק ללא תוספת סוכר שכולל לפחות 35% אלכוהול).

במחקר שנערך מטעם אוניברסיטת East Anglia בשיתוף קינגס קולג' בלונדון, בקרב 1000 זוגות של תאומים בשנות ה-50 לחייהם, נמצא כי לאלו ששתו כוס יין ביום הייתה צפיפות עצם גבוהה יותר, ביחס לאלו ששתו משקאות אלכוהוליים אחרים.

החוקרים מסבירים ממצאים אלה הודות לפוליפנולים, חומר כימי ונוגד חמצון הנמצא בקליפות הענבים ונמצא כמגביר את צפיפיות העצם.

למעשה, יין אדום נחשב לבעל השפעה מועילה יותר מאשר יין לבן כיוון שהקליפות של הענבים לא מוסרות לפני תהליך הייצור שלו. לבירה וספיריט לא הייתה השפעה חיובית על העצמות.

 

שיהיה לכם לבריאות!

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.