print header

יתרונות מגובים מחקרית והסברים על תמציות עץ הגינקו בילובה

  תמציות גינקו בילובה הן מוצר שאולי כבר ראיתם בעבר על מדפי הפארם וחנויות הטבע, אבל לא באמת הבנתם מה המקור שלו ומדוע כדאי לכם להתחיל לעשות בו שימוש. השם של המוצר קצת מוזר ומבלבל, הוא מגיע אלינו מעולם הרפואה של המזרח הרחוק שרבים לא מכירים ובנוסף לכל זה, בדומה להרבה צמחי מרפא אחרים מקושרים אליו כך כך הרבה יתרונות שונים, עד שקשה לדעת מה אמת ומה שקר. היום אנחנו נעזור לכם להכיר טוב יותר את מוצרי הגינקו בילובה ואת היתרונות הבריאותיים שלהם שהוכחו מדעית. בעזרת המידע הזה תוכלו להחליט האם כדאי לכם לעשות בהם שימוש או להמליץ עליהם לקרוביכם שאולי סובלים מהבעיות הבריאותיות הנפוצות שבהן הצמח הזה עוזר לטפל...
 
יתרונות של תמציות גינקו בליבואה: עץ הגינקו בילובה בסתיו

מהי תמצית גינקו בילובה?

גינקו דו־אונתי הוא מין של עצים שמקורו בסין, הנחשב לבעל יכולת הסתגלות מצוינת ועמידות גבוהה לתנאים עירוניים, ולפיכך הוא משמש כעץ נוי בארצות רבות בעולם. אך מתחת לפני השטח, זה לא סתם עץ נוי אלא מקור לשפע של יתרונות בריאותיים כמו אלו שעוד יתוארו בהמשך. בתמציות גינקו ניתן למצוא שתיים מהסיבות העיקריות להשפעות האלו: גליקוזידים פלבונואידיים (Flavonoid Glycosides) וגינקוסיד, שהוא חומר ייחודי לצמח זה. זרעי העץ עצמם הם רעילים, אך השימוש בתמציותיו הוא בטוח וניתן לצרוך אותן בעזרת שקקי תה מיוחדים, קפסולות וכמובן שגם תמציות נוזליות, שניתן לרכוש בחנויות בריאות וטבע. לא לכולם מומלץ להשתמש במוצרים האלה, ועל כך יורחב בהמשך, אך לפני כן נתמקד בהשפעות החיוביות של צריכת תמציות גינקו בילובה.

1. שיפור בריאות הלב וזרימת הדם בגוף

ישנן עדויות לכך שאנשי הרפואה הסינית המסורתית ידעו כבר לפני שנים שלרכיבים שבעץ הזה יש יכולת להגביר את זרימת הדם לכל חלקי הגוף, וכתוצאה מכך לשפר את תפקודם. למעשה, חוקרים מאמינים שזה המקור לכך שבמשך שנים ייוחסו לתמציות העץ הזה יתרונות רבים, שלא כולם התגלו כנכונים לאחר שהושקע מאמץ מדעי לבחינתם. אך בכל מקרה, ההשפעה החיובית של תמציות גינקו בילובה על זרימת הדם היא עובדה מוכחת היטב, ובנוסף לכך גם תרומתן להגנה על בריאות הלב. שילוב ההשפעות הזה מגן על תקניות המכלול שמעביר לכל הגוף שלנו חומרים נחוצים ומפנה מממנו פסולת - מנגנון שאין כל צורך לפרט על חשיבותו הרבה לבריאותנו.
יתרונות של תמציות גינקו בליבואה: עלי עץ הגינקו בילובה

2. הפחתת תסמינים של דמנציה ובעיות דומות

ניתוח תוצאות של 21 מחקרים בהם השתתפו יותר מ-2,600 נבדקים הראה שצריכת תמציות גינקו בילובה משפרת את ההשפעות של טיפול תרופתי מודרני מקובל במחלת אלצהיימר. ממצאי מחקרים אחרים שנערכו במשך השנים מצביעים על כך שצריכת מוצרי גינקו עשויה להאט את קצב התפתחות הנזק הקוגניטיבי שהמחלה הזו וגם ההזדקנות הטבעית גורמות, אך זו עדיין לא עובדה שניתן להגיד בביטחון מוחלט. יש הטוענים שזהו למעשה יתרון לוואי של שיפור זרימת הדם למוח, שמועיל במיוחד לסובלים משיטיון וסקולרי (Vascular Dementia), בעוד שאחרים מצביעים על כך שמדובר בסיבות אחרות. אך בכל מקרה, חוקרים רבים בתחום ההתמודדות עם דמנציה, האלצהיימר ומחלות דומות נוספות כנראה יקדישו לצמח הזה תשומת לב בעתיד.

3. מניעת חרדות

בשנים האחרונות מתחילות להתגלות למדענים ראיות ראשוניות ליתרון אפשרי של תוספי גינקו בילובה בכל מה שקשור לטיפול בחרדות. כאן בארץ יש רבים שסובלים מבעיות שכאלה, במיוחד בימים טרופים כמו אלו שעוברים עלינו עכשיו, לכן בהחלט מדובר בחדשות טובות עבורנו. בשנת 2006 נערך מחקר שהוביל לראיות כאלו, ובמסגרתו 170 נבדקים עם חרדה חולקו לשלוש קבוצות; אחת שקיבלה מינון נמוך של תוספי גינקו, שנייה שקיבלה מנה גדולה ושלישית שקיבלה טיפול דמה. בקרב הקבוצה שקיבלה מינון גדול (480 מ"ג ביום) הוצגה רמת הפחתת החרדות הגבוהה ביותר - שיעור של כ-45% פחות על פי תשובות שסיפקו הנבדקים. מנגנון ההשפעה המדויק שגורם להורדת רמות החרדה אצל אנשים שצורכים גינקו טרם נקבע, אך רבים סבורים הוא קשור לתכולת נוגדי החמצון הגבוהה שבתוספים המבוססים על הצמח הזה.
יתרונות של תמציות גינקו בליבואה: גבר תופס את ראשו בייאוש

4. שיפור בריאות העין

לא הרבה מחקר הוקדש לבדיקת היתרונות הבריאותיים של גינקו בילובה בכל מה קשור לעין ומערכת הראייה, אך העתיד של התחום הזה נראה ורוד. סיבה אחת לכך היא האפשרות לשיפור זרימת הדם לעין אצל אנשים שסובלים מגלאוקומה - שם כללי למחלות הפוגעות בעצב הראייה. עוד השפעה אפשרית נוספת של גינקו בילובה שקשורה לנושא הזה היא האטת קצב ההתפתחות של ניוון מקולרי בקרב בני הגיל השלישי, וכן נבחנת האפשרות שהרכב נוגדי החמצון שבתמציות הצמח יעיל במיוחד עבור עיכוב התפתחות קטרקט -  מחלת עיניים המתבטאת בעכירות של עדשת העין.

5. הקלה על תסמיני מחלת ריאות חסימתית כרונית ואסטמה

בזכות מחלת הקורונה נזכרו רבים עד כמה חשוב למנוע נזקים למערכת הנשימה והריאות שלנו, אשר בין השאר עלולים להיגרם בשל תופעות הלוואי של מחלות כרוניות שונות. אסטמה ומחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) הן שתי סיבות נפוצות לנזקים האלו, אך מוצרי גינקו בילובה מונעים את הדלקות החמורות בדרכי הנשימה שנוצרות לרוב אצל הסובלים מהן. דוגמה מושלמת לשיפור הזה אפשר לראות במסקנות המחקר הבא שפורסם בשנת 2013: בהשוואה לקבוצת הבקרה, קבוצת הנסיינים שנטלה תערובת צמחי מרפא סיניים שהכילה גינקו בילובה חוותה הרבה פחות שיעול ודלקת סימפונות (ברונכיטיס) לאחר 3 חודשים של צריכה יומית קבועה.
יתרונות של תמציות גינקו בליבואה: איור של הריאות בכלוב החזה

6. מקור לשפע של נוגדי חמצון בעלי עוצמה רבה

עד עכשיו הזכרנו את תכולת נוגדי החמצון שבתמציות צמח הגינקו בילובה רק בעקיפין, אז הגיע הזמן להבין על מה כל המהומה. מדובר על רמות גבוהות של תרכובות אורגניות בשם טרפנים (terpenoids) וגם של פלבונואידים, שפועלים נגד ההשפעה המזיקה של רדיקלים חופשיים שנוצרים בגוף באופן טבעי עם השנים, ועלולים להגיע לרמות מסוכנות בעקבות מחלות או דרכי התנהגות שמזיקים לבריאות. אם אתם רוצים ללמוד עוד על המושגים האלו שחשובים לכל מי שרוצה לשמור על גוף בריא במשך שנים, אתם מוזמנים לצפות בהרצאה של ד"ר גיל יוסף יוסף שחר בעזרת לחיצה כאן.

7. מניעת דלקות הנגרמות בשל מחלות קשות

ישנם מקרים רבים שבהם דלקות נוצרות בעקבות תגובה של המערכת החיסונית לפציעה או לחדירה של זיהומים כאלו ואחרים לגוף. מחלות כרוניות מסוימות "מגרות" את המנגנונים בגוף בכלל - ובמערכת החיסון בפרט - שיוצרים את הדלקות, שנמשכות למשך זמן ארוך, מכיוון שאין טיפול למחלה, וכך גורמות נזק לרקמות. מחקרים שבוצעו על בעלי חיים וגם על בני אדם מראים שתמצית גינקו עשויה להפחית את חומרת הדלקות שנגרמות במקרים שכאלה, בדגש על המחלות הבאות:
  • דלקת מפרקים
  • מחלות לב
  • תסמונת המעי הרגיז
  • מחלות סרטן שונות
בלי קשר למחלות מורכבות אלו, ההשפעות נוגדות הדלקות של צמח הגינקו בילובה הן עובדה מוסכמת והן בהחלט מסייעות לבריאות באופן כללי ומשפרות את יעילות הצמח בתחומים השונים שתוארו בכתבה הזו עד כאן.
יתרונות של תמציות גינקו בליבואה: איור של שלד עם מוח צבוע באדום

8. טיפול בכאבי ראש ומיגרנות

לסיום נחזור שוב אל עולם הרפואה הסינית, שם צמח הגינקו הוא הבסיס לטיפול פופולרי לכאבי ראש ומיגרנות, בעיה שכמובן קיימת בהיקף גדול לא פחות בעולם המערבי. למרות זאת, למרבה ההפתעה, אין הרבה ראיות מחקריות שתומכות ביעילות של הטיפול, וככל הנראה הוא תלוי מאוד בסוג כאב הראש המדובר, ושימוש בתמצית גינקו בילובה לא עוזרת לכל אחד בכל מצב. עם זאת, נכון להיום אין שום ראיות לנזק שהתוסף הזה עלול לגרום, אפילו אם סובלים מכאבי ראש הנגרמים בשל התרחבות כלי הדם באזור הראש, שעבור הטיפול בהם הגינקו אינו יעיל. אז לסיכום, היתרון הבריאותי אמנם לא תקף לכולם, אבל מי שכן מושפע ממנו בהחלט יכול ליהנות מחיים טובים יותר ללא כאבים וללא תרופות תעשייתיות.

תופעות לוואי, אזהרות צריכה ומינון מומלץ

בדומה לצמחי מרפא אחרים, תמציות גינקו ומוצרים דומים אחרים נחשבים באופן כללי לבטוחים, אך אם אתם סובלים מבעיות בריאותיות חריגות או נוטלים תרופות ותוספים אחרים באופן קבוע, ייתכנו בעיות שחשוב להכיר. באופן כללי יש להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שתתחילו להשתמש בתוספים כאלו ואחרים, ואם מדובר על גינקו בילובה יש לעשות זאת במיוחד אם אתם נוטלים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS), תרופות שמדללות את הדם או נוגדי דיכאון. תופעות לוואי אפשריות של תוספים כאלו שהוא צריך להזהיר אתכם מפניהן כוללות בעיות עיכול, תגובות אלרגיות, סחרחורות ותחושת בחילה קלה. תופעות הלוואי האלו לא נוצרות בעקבות מינון חריג אלא תגובה של הגוף לרכיבים הפעילים שבתמצית, ובאופן עקרוני אין מינון חריג של תמציות שכאלו שמזיק לגוף ולכל מוצר יש מינון צריכה מומלץ משלו.

מקור התמונות: Famartin

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.