print header

הזעת יתר – מה הגורמים לתופעה וכיצד ניתן לטפל בה

 אי אפשר להתחמק מהעובדה שבימי הקיץ רובנו נוטים להזיע כאשר אנחנו נמצאים בחוץ, ועבור רבים זה מטרד רציני. למרות זאת צריך לזכור כי מנגנון ההזעה הוא חשוב וחיוני משום שהוא מאפשר לגוף לצנן את עצמו ולשמור על יציבותו הפנימית למרות השפעות חיצוניות. יחד עם זאת, אי אפשר להתכחש לכך שישנם אנשים שהזיעה מהווה עבורם בעיה לא פשוטה, אלו הלוקים בהזעת יתר ומזיעים באופן משמעותי מאוד בלי קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורה של הסביבה. זה יכול להיות הזעת יתר הנודפת מכל חלקי הגוף, או לחלופין רק מאזורים מסוימים וממוקדים – אך בכל מקרה מדובר בתחושה לא נעימה ובבעיה שקשה לדבר עליה ולטפל בה. אז כדי לפתוח את העניין, לעזור ולהקל על אלו מכם הסובלים מהזעת היתר, הכנו לכם מדריך המסביר מהי התופעה הזו, מה הגורמים לה, מה הן דרכי הטיפול העיקריות בה ואיזו מהן היא המומלצת ביותר. 

הזעת יתר - גורמים וטיפולים: גב מזיע של בן אדם

סוגי הזעות היתר והגורמים להם

הזעת יתר היא תופעה המתחלקת לשני סוגים עיקריים: הזעת יתר כללית והזעת יתר ממוקדת משנית. לשני הסוגים האלו גורמים ותסמינים שונים וייחודים, שכדאי להכיר כדי לקבוע מהו הטיפול המתאים לכם.

הזעת יתר כללית  בעיה זו מתבטאת בהזעה כללית המופיעה בכל אזורי הגוף השונים, ולא רק בידיים, בבית השחי, בפנים או ברגליים. עוד בניגוד להזעת היתר הממוקדת, הלוקים בסוג זה של תופעה נוטים יותר להזיע גם במהלך השינה. תופעה זו היא לרוב תסמין והיא נגרמת עקב מצב רפואי אחר המחייב בדיקה ומעקב רפואי.

ישנם מספר מצבים רפואיים ובעיות בריאותיות שעלולים להוביל להופעתה של הזעת היתר הכללית, ביניהם ניתן למנות:

  • הריון
  • סוכרת
  • יתר פעילות של בלוטת התריס (מחלת גרייבס)
  • כניסה לגיל המעבר
  • משקל עודף
  • פרקינסון
  • דלקת מפרקים שגרונית
  • שיגדון
  • מחלת ריאות
  • בעיות לב

אם אתם סובלים מהזעת יתר שכזו, עליכם לבחון ולגלות מהו אותו מצב רפואי הגורם לה ולטפל בו – כי זו הדרך לטפל בה. רק קבלת טיפול ראוי לסיבה הראשית המובילה להופעת הזעת היתר תעזור לכם להוריד את רמת ההזעה הכבדה, ולכן חשוב שתפנו לקבלת טיפול וייעוץ רפואי. 

הזעת יתר ממוקדת משנית – אם אצל רוב האנשים לבלוטות הזיעה יש מצב "פעיל" ומצב "כבוי" – לאלו הסובלים מהזעת יתר ממוקדת משנית יש רק מצב פעיל. בלוטות הזיעה העובדות ביתר שאת אצל אלו הסובלים מסוג זה של הזעת יתר נקראות "בלוטות זיעה אקריניות" והן מהוות חלק גדול מכלל מיליוני בלוטות הזיעה הנמצאות על גופנו, ובעיקר ניתן למצוא אותן על כפות הרגליים והידיים, הפנים ובית השחי.

לרוב פועלות הבלוטות האלו כאשר עצבי הגוף מאותתים להן לעשות כך במצבים שונים: כאשר אנחנו במקום חם מאוד, עושים פעילות ספורטיבית, נמצאים במצב רגשי מתוח או שההורמונים שלנו נכנסים לפעולה. אך אצל אלו הלוקים בהזעת יתר, העצבים המפעילים את הבלוטות "עובדים שעות נוספות", סובלים מעודף פעילות וגורמים להופעת הזיעה גם במצבים שאין לכך סיבה. כך למשל, עצביהם של הסובלים מהזעת יתר ממוקדת משנית עלולים לפעול רק מהמחשבה על משהו שגורם להם לחרדה, וכך לגרום להפרשה מהירה ומשמעותית של זיעה.

הרופאים אינם יודעים בוודאות מה הסיבה לכך שאותם עצבים המפעילים את בלוטות הזיעה פועלים ביתר שאת וגורמים להזעת היתר הזו, אך ישנה הערכה כי מדובר בעניין תורשתי. ברוב המקרים מדווחים אלו הלוקים בבעיה זו שהיא הופיעה אצלם כבר מילדות.

הזעת יתר - גורמים וטיפולים: טיפות זיעה על גופו של אדם

פתרונות להזעת יתר

כאמור, במקרה של הזעת יתר כללית – הפתרון הוא למצוא את שורש התופעה, כלומר הבעיה הרפואית ממנה אתם סובלים, ולטפל בה. במקרה של הזעת יתר ממוקדת, בעיקר כזו הנובעת מבית השחי  שהיא כנראה הנפוצה ביותר – ישנם כמה טיפולים עיקריים שכדאי להכיר:

1. תכשירים ותרופות כנגד הזעה  פתרון מקומי ונפוץ יחסית לתופעת הזעת היתר, שלעיתים גם יכול להגיע בעקבות מרשם רופא, הוא תכשירים המיועדים למניעתה ומכילים אחוזים גבוהים של מלחי אלומיניום (אלומיניום כלוריד). לרוב מדובר על משחות מסוגים שונים וכן דאודורנט אנטי-פרספירנט למריחה על העור. רכיבי האלומיניום שבתכשירים אלו נועדו לחסום את פעילות הצינוריות המובילות את הזיעה מן הבלוטות אל מחוץ לגוף.

זהו אמנם פתרון זמין ביותר, מכיוון שמחירם של התכשירים הללו אינו גבוה – אך יעילותם אינה גבוהה וסביר להניח כי הם לא יפתרו לחלוטין את הבעיה למי שבאמת סובל מהזעת יתר. יתרה מזאת, תכולת האלומיניום הגבוהה עלולה לגרום לכך שהשימוש בהם יוביל לגירוי ואדמומיות בעור, ובמקרים חמורים יותר אף לבעיות עור חריפות, כך שדרוש כאן מעקב רפואי והקפדה על שימוש זהיר ביותר.

2. סימפטקתומיה – זהו הליך ניתוחי זעיר-פולשני הנערך כשהמטופל נמצא תחת הרדמה מלאה. הוא כולל ביצוע של שני חתכים קטנים באזור בית החזה של המטופל, החדרתם של מצלמת וידאו ומכשירים כירורגיים זעירים דרך חתכים אלו, ולסיום חיתוך של הרקמה העצבית המקשרת בין מערכת העצבים הסימפתטית – האחראית להעברת המסרים לבלוטות הזיעה – ובין הבלוטות עצמן. כתוצאה מניתוק העצב ההזעה מופסקת כליל ובאופן קבוע, ללא חשש שתחזור.

עם זאת, כדאי לדעת כי תופעת לוואי נפוצה של הליך ניתוחי זה, המתרחשת אצל 1 מתוך 20 אנשים שעוברים אותו, היא התפתחותה של זיעה מפצה – כלומר הופעתה של הזעת יתר במקומות שבהם לא הזיע המטופל טרם הניתוח. עוד תופעת לוואי רווחת של סימפטקתומיה, שחצי מן המטופלים בה סובלים ממנה,  נקראת "הזעת פאנטום" –  התחושה כי התקף זיעה עומד להתרחש, על אף שהוא אינו קורה בפועל. תופעות לוואי אלו הורידו באופן דרמטי את הפופולאריות של טיפול זה.

3. זריקות בוטוקס – בוטוקס הוא אמנם שם של חומר שאנו רגילים לשמוע בהקשר של עולם הקוסמטיקה, אך מתברר כי הוא יעיל גם לטיפול בהזעת יתר. במסגרת טיפול זה, מאלחשים את בית השחי של המטופל ולאחר מכן מזריקים לתוכו כמות גדולה יחסית של הרעלן בוטולינום, הידוע בשם בוטוקס. בתוך הגוף, מעכב הבוטוקס את שחרורו של חומר בשם אצטילכולין המעורר את בלוטות הזיעה, וכך לאחר שבוע-שבועיים ניתן לראות הפחתה של 70%-90% בכמות הזיעה.

זהו הליך נפוץ ופופולרי לטיפול בהזעת יתר, אך הוא אינו חף לחלוטין מחסרונות... הוא מתאים בעיקר לטיפול בהזעה מבית השחי, אך מסובך יותר לטפל בו בהזעה מכפות הידיים והרגליים – מכיוון שמקומות אלו רגישים יותר לזריקות. מלבד זאת, מדובר בטיפול יקר יחסית ומוגבל בזמן – יש לחזור עליו כל 6-9 חודשים, מכיוון שלאחר זמן זה החומר מתפרק בגוף באופן טבעי ואינו משפיע עוד.

4. Mira Dryשיטה מתקדמת וחדשנית זו היא כיום אחד מהטיפולים היחידים שמאפשרים פתרון יעיל וקבוע לתופעת הזעת יתר ללא הליך פולשני. Mira Dry היא למעשה מערכת תרמית המתמקדת בבלוטות הזיעה בבית השחי ומחממת אותן בצורה מבוקרת, בעזרת אנרגיה אלקטרומגנטית. החום הגבוה גורם להמסת הבלוטות האקריניות מהן נודף נוזל הזיעה.

הטיפול במירה דריי נעשה תחת הרדמה מקומית בלבד, ותופעות הלוואי שלו כוללות נפיחות, אדמומיות וכאבים קלים בבית השחי שחולפים תוך מספר ימים בלבד. מטרת הטיפול במכשיר ה-Mira Dry היא להביא להפחתה של כ-85-100% בהופעת הזיעה – אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ביחס לשאר שיטות הטיפול.

הזעת יתר - גורמים וטיפולים: אישה עומדת בחוץ, עוצמת עיניים, חיוך על פניה, והיא פורשת ידיה בהנאה

אז איזה טיפול הכי מומלץ לתופעת הזעת היתר?

מהשוואת כלל הטיפולים הנפוצים לתופעה אין ספק כי הטיפול בשיטת Mira Dry הוא המומלץ ביותר בכל מובן; לא רק שיעילותו גבוהה יותר מן השאר, בוודאי יותר מכל התכשירים למיניהם, גם תופעות הלוואי שלו זניחות ביחס לטיפול הסימפטקתומיה, תוצאותיו קבועות ולא זמניות כמו אלו של הטיפול בזריקות בוטוקס, והוא אינו פולשני בשום צורה. 

לאור כל אלו ולצד ההמלצות הרבות של אנשים שטופלו עד היום בשיטת Mira Dry, אפשר לקבוע כי שום שיטת טיפול אחרת לא יכולה להוביל לשיפור כה ניכר ומקיף באיכות החיים של אלו הסובלים מהזעת יתר. רבים שעברו טיפול זה מעידים כי הוא שיחרר אותם לא רק מבעיית ההזעה עצמה והריח הרע שהיא יוצרת, אלא גם מכל אותן התופעות השליליות הנלוות לה: הפחד התמידי להזיע מול אנשים, הצורך להסתובב עם דאודורנט צמוד כל היום וכדומה.

לפרטים נוספים על הפתרון להזעת יתר - מלאו את פרטיכם:

בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לאתר מדיקו
 

מקור תמונה: Kullez

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.