print header

מיומנו של פודאיטור: כל מה שצריך לדעת על טיפול לייזר לציפורן חודרנית

 ציפורן אחת קטנה יכולה לגרום לכאב בעוצמה בלתי נתפסת - רובנו מכירים אותה בשם ציפורן חודרנית. כאשר מצב הציפורן מצריך טיפול מקצועי ניתן לבחור בין טיפול בשיטות מסורתיות – או לפנות לטיפול מתקדם בלייזר. יצאנו לבדוק את שיטת הלייזר מנקודת מבטו של פודיאטור...

על ציפורון חודרנית בקצרה

ציפורן חודרנית אופיינית בעיקר בבהונות הרגליים, אולם יכולה להתרחש גם באצבעות אחרות בכף הרגל.  ברוב המקרים, העומק אליו חודרת הציפורן בתוך העור משתנה ובהתאם לכך גם חומרת התסמינים והכאב שתחושו. הסימנים הראשונים לציפורן חודרנית יכולים להיות דקירות וחום באזור האצבע והציפורן, נפיחות ואודם, כאב המורגש כאשר מופעל לחץ על האזור, למשל כאשר נועלים נעלים לוחצות, ולעיתים אף להצטברות נוזל סמוך לאזור הפגוע. במקרים חמורים יותר הציפורן החודרנית יכולה לגרום לזיהום מקומי, מוגלה, דימום, בשר פרא ודלקת באצבע. אם לא מבצעים טיפול הולם בזמן, המצב עלול להחמיר עד כדי כאב עז וזיהום. במקרים קיצוניים של אי טיפול בבעיה לאורך זמן ממושך, הזיהום אף יכול להתפשט מעלה לאורך הרגל.
 
טיפול בציפורניים חודרניות: השוואה של ציפורן רגילה וציפורן חודרנית
 
לפי יונתן קפלין, מראשוני הפודיאטורים בישראל ובעלים של מרפאת לייזר קפלין, בחלק ניכר מהמקרים הגורם הנפוץ ביותר לחדירת ציפורן אל תוך העור שסביבה, הינו גזירה לא נכונה של הציפורן, אך ישנם גורמים נוספים. ישבנו עם פודיאטור קפלין לשיחה בכדי לשפוך קצת אור על הפתרון הייחודי לבעיה אשר תופס תאוצה בשנים האחרונות - טיפול בלייזר לציפורן חודרנית.
 
מה זה בעצם פודיאטור?
פודיאטור הוא מומחה לבעיות כף הרגל. 
 
איך הגעת לתחום הפודיאטריה?
כנער, הייתי מטופל על ידי פודיאטור שבמקרה כיהן בזמנו כיו"ר ארגון הפודיאטורים באירלנד. הפודיאטור סיפר בהתלהבות רבה על המקצוע וכמה שזה עוזר ומשפיע על אנשים. במהלך השיחה הרגשתי את ה״קליק״ ומשם הכל היסטוריה.
 
כמה שנים אתה עוסק בתחום? 
החל משנת 1979. השנה זו השנה ה-38 במקצוע.
 
איך הגעת להחלטה לפתוח מרפאה ראשונה מסוגה בארץ לטיפולי לייזר בציפורן חודרנית?
הייתה לי מרפאת פודיאטריה פרטית והגיעו אליי הרבה מטופלים עם ציפורן חודרנית וחשבתי שצריך לפתוח קליניקה ייעודית לטיפול בציפורניים חודרניות. הקליניקה שלי הייתה בין הראשונות במדינה שהציעה וביצעה טיפולי לייזר מתקדמים ובהחלט המרפאה ה״פודיאטרית״ הראשונה בישראל.
 
כיצד החלטת להקים מרפאה פודיאטרית ראשונה מסוגה בארץ לטיפולי לייזר ולהתמחות בטיפולי הלייזר דווקא?
לפני 34 שנים סייעתי להקים יחידה צבאית לפודיאטריה לטיפול בציפורניים חודרניות, ובכלל לבעיות פודיאטריות כלליות. במקביל, עברתי התמחות אצל פרופסור אייזיק קפלן ז״ל, מנתח פלסטי וראש המחלקה בביה״ח בלינסון, אשר נחשב ל״אב הניתוחים בלייזר CO 2" בעולם. כך התחלנו ומהר מאוד היה תור המתנה של מעל חודשיים לטיפול, היו זמנים בהם ניתחתי בלייזר מעל 20 חיילים ביום.
 
ציפורן חודרנית הייתה מעין ״מגפה״ בקרב החיילים והייתה לי הזכות לפטור אלפי חיילים מהסבל של הציפורן החודרנית במשך 22 שנות מילואים שבועיים במרפאה הצבאית שהקמנו. צברתי ניסיון רב וראיתי את התוצאות המצוינות של הטיפול בלייזר והבנתי שהוא עדיף על הטיפולים האחרים. במהלך העבודה בצבא פיתחתי שיטה משלי שבה שילבתי את הטוב ביותר בין טיפולי הלייזר לטיפולים אחרים - מה שהוביל לתוצאות הטובות ביותר.
 
באחת ההרצאות שהעברתי בכנס בינלאומי לטיפולי לייזר, בנושא טיפולי לייזר בתחום הציפורן החודרנית בצבא, היה פרופסור צרפתי שהמליץ לי להקים מרפאה פרטית אשר תתמקד בטיפולי ציפורן חודרנית בלייזר - והוא צדק. הטיפול בלייזר השיג תוצאות אסטטיות, הביא להפחתה משמעותית בעוצמות הכאב והדימום לאחר הטיפול והחלמה טובה בהרבה משאר הטיפולים - לכן היה ברור לי שזה התחום שעליי להוביל בו.
טיפול בציפורניים חודרניות: טיפול בלייזר רפואי
למי מתאים טיפול בלייזר?
אדם אשר חווה כאב רב לא בהכרח יצטרך לעבור ניתוח לייזר להסרת הציפורן החודרנית ולכן אני ממליץ להגיע לפגישת ייעוץ ואבחון במהלכה אני מחלק את המקרים ל-2 סוגים:
1. מקרה בו לא נדרש טיפול לייזר - מטופל שאין לו בעיית שורש, ולכן אבצע טיפול פודיאטרי שגרתי של חיתוך וניקיון.
2. מקרה בו נדרש טיפול שורש - מקרים תורשתיים של גדילת ציפורן לא נכונה, טראומה על האצבע שגרמה לנזק בשורש הציפורן, מחלות, פטריות, טיפולים תרופתיים ועוד.
 
מה התהליך למטופל?
בפגישת הייעוץ הראשונית בודקים את ההיסטוריה הרפואית של המטופל על מנת לבדוק שהמטופל בריא ומתאים לניתוח. בודקים את מצב הציפורן כדי לדעת בוודאות שיש צורך בניתוח לייזר. אם יש צורך בניתוח לייזר, קובעים תור לניתוח ומקבלים הסבר מפורט אודות תהליך הניתוח. 
ביום הניתוח:
- מבצעים הרדמה מקומית עדינה באזור הטיפול.
- הניתוח מתחיל רק לאחר ווידוא כי האזור מורדם והמטופל מעיד על כך. 
- חותכים עם הלייזר לאורך הציפורן עד סוף השורש.
- מוציאים את החלק הבעייתי מהשורש.
- בודקים ומנקים בפנים.
- מכוונים את הלייזר אל האזור ומאדים את התאים של השורש באזור הבעייתי.
- חובשים.
 
האם נדרשות הכנות מקדימות לפני טיפול כזה?
על המטופל להביא סנדלים/כפכפים ולהגיע עם מלווה. מטופלים אשר משתמשים בתרופות מסויימות (כגון מדללי דם), צריכים להודיע מראש על מנת להיערך לניתוח בהתאם. 
 
מה משך הטיפול?
אורך הניתוח עלול להשתנות בהתאם למטופל ולחומרת המצב של הציפורן החודרנית, אך הממוצע הוא כ 30-45 דקות מרגע כניסת המטופל לחדר הטיפול עד סיום הטיפול.
 
האם קיימים תנאים והגבלות שצריך לשים לב אליהם?
לרוב אין תנאים או מגבלות שימנעו טיפול לייזר בציפורן חודרנית. באופן כללי, בן אדם במצב בריאותי טוב וללא מחלות רקע, רשאי לעבור את ניתוח הלייזר לציפורן חודרנית. אם יש מחלות רקע, לדוגמה סוכרת או לחץ דם גבוה - נוצר קשר עם הרופא המטפל ובודקים את ההיסטוריה הרפואית של המטופל כמו אצל כל המטופלים, אם מתקבל אישור - ממשיכים לניתוח הלייזר. אם יש ספק אין ספק - מבצעים בדיקות והתייעצות עם גורמים רלוונטיים לפני ביצוע הטיפול.
 
מהו ההיגיון המדעי העומד מאחורי הטיפול בלייזר? 
שיטת האידוי. הלייזר הוא בעצם קרן אור מרוכזת שמטפלת באזור הבעייתי על ידי אידוי (מחום הלייזר). הגוף מכיל נוזלים רבים - בעיקר מים, הלייזר הינו נקודת אור חמה ומרוכזת המסייעת לאדות את האזור בצורה יותר מדויקת שמביאה לפחות דימום באזור המטופל במהלך הניתוח ולפחות כאב ופחות דימום בזמן ההחלמה. 
טיפול בציפורניים חודרניות: מכשיר לייזר רפואי
באילו כלים טכנולוגיים משתמשים במהלך הטיפול?  
מכשיר CO 2 לייזר אשר מייצר נקודת אור מרוכזת וחזקה, זה נעשה על ידי גירוי אלקטרוני/מולקולרי שגורם לשינוי אנרגיה.
 
מה היתרונות של הטיפול בלייזר לציפורן חודרנית לעומת אפשרויות הטיפול האחרות? 
בדרך כלל:
  • פחות כאב לאחר הניתוח.
  • פחות כאב ודימום בזמן ההחלמה. 
  • תוצאות הניתוח יותר אסטטיות.
כמה טיפולים נדרשים על מנת להיפטר מהציפורן החודרנית?
רק טיפול אחד בלבד. 
 
האם הציפורן עלולה לחזור למצבה הבעייתי אחרי הטיפול?
קיימת סבירות של מעל 99% שהבעיה לא תחזור, במשך 30 השנים בהן אני מטפל בסוג זה של טיפול לייזר קרו לי מספר מקרים בודדים בלבד בהם המצב חזר לסורו.
 
אם הגעתי לפגישת ייעוץ ואינני זקוק לטיפול לייזר, האם ניתן לקבל טיפול ראשוני להקלה על הכאב?
תלוי במטפל - אצלי למשל, אם אין צורך בניתוח, אנסה להעניק טיפול ראשוני שכולל חיתוך של אזור הציפורן הבעייתית וניקוי האזור הנגוע ולעיתים אף אמליץ להגיע לפגישת ביקורת בהמשך.
 
מה קורה אם הציפורן החודרנית חוזרת שוב? יש אחריות לטיפול? 
לציפורן לוקח לרוב בין חצי שנה לשנה לגדול בצורה מלאה. אם וכאשר יש בעיה חוזרת בציפורן, המטופל ירגיש בזאת במהלך תקופה זו ואני אמליץ לו לחזור למרפאה לטיפול חוזר ללא עלות. 
 
מקור התמונות: Shutterstock
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.