maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כדאי לדעת: כך ניתן לזהות ולטפל בנשירת שיער חריגה

קצר או ארוך, בהיר או כהה, ישר או מתולתל - השיער הוא חלק מהותי ממכלול המאפיינים של המראה החיצוני שלנו ויש לו חשיבות רבה מאוד בעיני רוב האנשים. לכן, כשאנו קמים בבוקר ורואים כמות חריגה של שיערות על הכרית או על פתח הניקוז של המקלחת/כיור, אנחנו מתחילים להיכנס ללחץ... נכון, באופן עקרוני מדובר בתהליך טבעי ולא מזיק, אך יש הרבה מאוד מקרים שבהם נשירת שיער נגרמת בשל גורמים חיצוניים ובעיות בריאותיות שחשוב להכיר אותם ולטפל בהם. במקרים שכאלו נשירת השיער היא לא בהכרח הבעיה, היא רק הסימפטום, ולמרבה המזל ניתן לזהות את מקורו ולטפל בו בעזרת הכלים הטכנולוגיים המתקדמים של עולם הרפואה המודרני. לכן חשוב מאוד שתכירו כמה מהסיבות המובילות לנשירת שיער חריגה או להתקרחות מוקדמת, ותלמדו כיצד ניתן לטפל במצבים שכאלה באופן יעיל ומוכח.

 

סיבות לנשירת שיער: אישה ומברשת שיער מלאה שיערות

דפוסי ההתקרחות הגבריים והנשיים

כאמור, אובדן שיער הוא תהליך טבעי שלא טומן בחובו סכנות בריאותיות ממשיות, אבל לא כל האנשים יודעים להבדיל בין מצב שכזה לבין התקרחות או נשירה חריגים שלרוב מצביעים על בעיה רפואית שדורשת טיפול. כיום, כשאנשים מתחילים לאבד שיער בגיל הרבה יותר מוקדם מאשר בעבר בגלל אורח החיים המודרני, יש חשיבות הרבה יותר גדולה לזיהוי חריגות מדפוסי ההתקרחות התקינים. כאשר אין השפעות שליליות שמזרזות את התהליך, התקרחות משפיעה על כ-50% מהגברים עד לגיל 50 ועל כ-25% מהנשים.
 
  • תהליך ההתקרחות הגברי מתחיל מעל אזור הרקות ברוב המקרים, ומשם התופעה מתרחבת לקו השיער העליון של הקרקפת. דפוס התקרחות נפוץ נוסף מוביל למצב שבו נשירת השיער וההתקרחות יוצרים קו שיער קדמי בצורת האות האנגלית M – מה שידוע כ"מפרצים".
  • תהליך ההתקרחות הנשי הנורמלי מתחיל בגיל מאוחר יותר מזה של הגברים, אך עדיין פחות מ-50% מהנשים מגיעות לגיל 65 עם שיער בריא ושופע. ניתן לזהות את ההתקרחות הנשית בעזרת סימנים כמו צמיחת שיער איטית יותר מאשר בעבר, שיערות דקות ושבירות במיוחד ונשירה חריגה. נהוג לחלק את ההתקרחות הנשית לדרגות חומרה על פי מדד בשם "סולם לודוויג", אשר נע בין מצב שבו השיער במרכז הקרקפת נהפך לדליל יותר, אך שאר הצמיחה נורמלית וקו השיער לא משתנה, לבין מצב של התקרחות כמעט מלאה אך ללא שינוי משמעותי בקו השיער.
נשירה שיער משמעותית או דפוסי התקרחות שונים מהתיאורים האלו, עלולים להעיד על קיומה של בעיה שמחמירה את המצב. אחרי שנים רבות של מחקר וטיפול, אלו העוסקים בבריאות השיער (עליהם עוד יורחב בהמשך) יודעים למנות מספר סיבות אפשריות לנשירת שיער והתקרחות מוקדמת שכדאי להכיר.

סיבות אפשריות לנשירת שיער חריגה

מחסור בברזל - כאשר הגוף סובל ממחסור בברזל הוא מתקשה לייצר כמות מספקת של המוגלובין - החלבון שאחראי על הובלת חמצן לכל חלקי הגוף כדי לאפשר את פעילותם וגדילתם התקינה. כשלא מגיע מספיק חמצן לתאים שאחראיים על צמיחת השיער, התהליך הזה נפגע והשיערות נחלשות - מה שמוביל לשיער שביר מאוד ולנשירה.
 
בעיות משקל וצריכת שומן - צריכה בלתי מספקת או מוגזמת של שומנים מסוגים שונים פוגעת ביכולת של הגוף לגדל שיער חזק באופן תקין. בנוסף, אנשים שנמצאים במצב של עודף משקל נמצאים בקבוצה של סיכון גבוה לנשירת שיער חריגה, וזאת בשל הקושי של הלב להעביר לאזור הקרקפת דם אשר נושא חמצן, וכן ויטמינים ומינרלים חיוניים לצמיחת השיער. ראוי לציין שנשירת שיער יכולה להיות גם תופעת לוואי של ירידה פתאומית במשקל.
סיבות לנשירת שיער: משקל, סרט מדידה ותפוח עץ
נטילת תרופות - נשירה שנגרמת בשל נטילת תרופות לרוב תחל חודשיים עד 4 חודשים לאחר המועד שבו מתחילים להשתמש בהן. בין התרופות הנפוצות שגורמות לבעיות שיער ניתן למצוא את נוגד הדלקות איבופרופן, תרופות לדילול הדם, נוגדי דיכאון וגם גלולות למניעת הריון שבהן משתמשות נשים רבות.
 
לחץ – לחץ עלול להוביל לנשירת שיער ממספר סוגים כמו למשל "אלופציה אראטה" (Alopecia areata) ו"טלוגן אפלוביום" (Telogen effluvium). במצבים שכאלו המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את זקיקי השיער או שתחושת הלחץ גורמת לגוף להעביר את זקיקי השיער למצב "שינה" ובעקבות ההשפעות האלו השיער מתחיל לנשור אפילו אחרי סירוק עדין.
 
צריכת ויטמין A חריגה - ויטמין A הוא רכיב חיוני לגוף בכל מה שקשור לשמירה על שיער בריא, ולכן צריכה חריגה שלו (גבוהה או נמוכה מידי) עלולה להביא לבעיות שונות שמשפיעות עליו. כאשר לא צורכים מספיק ויטמין A, לגוף קשה לתקן שיערות פגומות או לשמור על לחות ובריאות הקרקפת, מה שמוביל לשיערות חלשות שנשברות בקלות. לעומת זאת מצב של עודף ויטמין A גורם למחזור הצמיחה של השיער להתקדם מהר מידי ביחס לצמיחת השיער עצמה, מה שאומר ששיערות מפסיקות לצמוח ונושרות הרבה לפני שהן אמורות לעשות זאת. 
 
גנטיקה – בדיוק כמו צבע העיניים, העור או הגובה שלנו, גם הנטייה להתקרחות נובעת מהמטען הגנטי שקיבלנו בתורשה, ובניגוד לדעה הרווחת, הגנים שאחראיים לה מצויים אצל גברים וגם אצל נשים. במחקרים לזיהוי ואבחון הנטייה הגנטית להתקרחות סומנו מספר חשודים, כמו הכרומוזום 20p11, ומומחים רבים סבורים שהשפעות גנטיות כאלו ואחרות הן מהגורמים המרכזיים ביותר להתקרחות.
 
שינויים הורמונליים – לצד הגנטיקה והתזונה, ניתן למצוא גם את ההורמונים שלנו ברשימת הגורמים שמשפיעים על בריאות השיער ולעיתים אחראיים על בעיות נשירה והתקרחות. באופן עקרוני ניתן להגיד שהורמון המין הנשי (אסטרוגן) מגן על השיער מפני הורמוני המין הגבריים (טסטוסטרון), ולכן ברגע שהאיזון ההורמונאלי בגוף משתנה בגלל גיל המעבר, נטילת גלולות, היריון ושינויי אורח חיים קיצוניים או תופעות דומות, הדבר מתבטא בשיבוש מחזורי השיער ובנשירה חריגה.
סיבות לנשירת שיער: גלולות למניעת הריון
טיפוח שיער מוגזם – למרות שהן נתפסות כפעולות שאמורות לשמור על בריאות השיער, סירוק מוגזם, חפיפת שיער תכופה מידי, החלקות שיער ושימוש תדיר במוצרי טיפוח תעשייתיים מחלישים את השיער ועלולים להוביל לנשירת חריגה ומוקדמת. הסיבות לכך הן שחום, משיכות חזקות וייבוש השיער באופן קבוע מחלישים אותו ובמקביל החומרים הכימיים שמצויים בצבעי שיער ותכשירים דומים פוגעים בפעילותם של זקיקי השיער ומזיקים לעור הקרקפת.

איך מזהים את הבעיה?

כפי שכבר הבנתם, נשירת שיער היא לא משחק ילדים, ומדובר בתופעה שהגורמים האפשריים לה הם רבים ומגוונים. אפשר למצוא היום הרבה מאוד אנשים פרטיים וגופים מפוקפקים שמתיימרים לזהות ולטפל במקרים של נשירת שיער והתקרחות, אבל אסור לבטוח בכל אדם מן הרחוב שיטפל בבעיות כאלו. איש המקצוע היחיד שיכול לאבחן ולטפל באופן יעיל בכל בעיות השיער ועור הקרקפת הוא הטריקולוג, ואליו יש לפנות בכל בעיה, שאלה או צורך בטיפול בבעיית נשירת שיער או התקרחות. המילה טריקולוגיה מגיעה מהשפה היוונית ובתרגום חופשי לעברית משמעותה היא תורת השיער. מדובר בתחום שקיים כבר יותר מ-100 שנים שבהן נצבר ניסיון רב וידע ממחקרים רבים, שמאפשרים לטריקולוג לאבחן את הסיבה לנשירת השיער מבין הגורמים שאוזכרו, ורבים אחרים, ולהתאים לכל אדם את הטיפול המתאים. בעזרת בדיקה של שורשי השיער מצד אחד ושל אורח חייו של המטופל מהצד השני, יכול הטריקולוג לגבש תמונת מצב של המטופל שלו ובמקביל לעבוד בשיתוף עם רופאים כדי לקבל את המידע הרפואי הנחוץ לאבחון המדויק.
סיבות לנשירת שיער: טיפול שיער רפואי

כיצד ניתן לטפל בנשירת שיער ובעיות דומות?

לא רק שהסיבות לבעיות של נשירה והתקרחות הן רבות ומורכבות, גם דרכי הטיפול בהן עלולות להציב קושי רב בפני האדם שרוצה לשמור על ראש מלא בשיער בריא. בנוסף לכך, הרבה מאוד אנשים סובלים מבעיות אחרות שקשורות לנושא, כמו למשל פסוריאזיס, שיער דליל, סבוריאה, קשקשים, יובש ועוד. אם אתם או האנשים שיקרים לכם סובלים מבעיות שכאלו, אתם רוצים שהטיפול יגיע מאנשים שעברו הכשרה מקצועית בתחום הטריקולוגיה ומטפלים בהצלחה בבעיות שיער כבר יותר מ-20 שנים. את האנשים האלו תמצאו במעבדות הייר קליניק - חברה ישראלית שנחשבת למשתתפת בכירה בארגון הטריקולוגיה העולמי. המומחים של מעבדות הייר קליניק יודעים לזהות את הסיבות לאובדן השיער שלכם בעזרת אבחון מיקרוסקופי מדויק של שורשי השיער ועור הקרקפת, ולהתאים את הטיפול היעיל ביותר. הליך הטיפול האישי הינו אינטגרטיבי ומשלב בין טריקולוגיה ורפואה. הפתרונות המוצעים כוללים את השיטות המתקדמות והחדשניות הקיימות בעולם.
 
מקור התמונות: Sarah C
מקור: בשיתוף מעבדות הייר קליניק
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: