print header

10 טיפים שיעזרו לכם להאריך ימים ולשמור על הבריאות

יש אנשים שהיו רוצים לחיות לנצח, ולמרות שלא כולנו חיים באשליה שזה אפשרי, ניתן לומר כי היינו רוצים להאריך ימים ולהמשיך ליהנות מהחיים כמה שרק אפשר. האמינו או לא, אבל יותר ויותר אנשים מגיעים בימינו לגילאים תלת ספרתיים מאשר בעבר. לפי המידע העדכני ביותר של לשכת מפקד האוכלוסין של ארה"ב, כמות האנשים שחיים עד גיל 100 ויותר עלתה ב-65% בשלושת העשורים האחרונים, למרות שעדיין לא נכתב המדריך השלם שיבטיח לכם 101 נרות בעוגה, יש מספר מנהגים שרוב האנשים שהגיעו לגילאים מתקדמים שכאלה שמרו עליהם לאורך חייהם. אם תשמרו על כמה מהם בעצמכם, יתכן שגם אתם תוכלו להגיע לגילאים מתקדמים בהצלחה, וחשוב מכל, תשמרו על הבריאות שלכם גם בזקנה.

 

1. בלו עם החברים והמשפחה

אל תחשבו שמי שמגיע לגיל 100 יושב בבית כל היום ומשתעמם. האנשים שמאריכים ימים אמנם לא יוצאים לבלות במועדונים, אך הם ללא ספק מתראים עם אנשים ואפילו מכירים חברים חדשים. דאונינג ג'ט קיי, אמריקאית שחגגה השנה את יום הולדתה ה-108, טוענת שהמוטו שלה הוא "הכירו חברים חדשים, אך שמרו גם על הישנים". היא מעורבת בפעילויות שמארגנת הכנסייה שבה היא חברה, משתתפת בארגוני נשים וחברה פעילה בקהילה שלה. היא מבלה גם זמן רב עם המשפחה שלה, ויתכן כי אלו הדברים שעזרו לה להגיע לגילה המופלג. 

במחקר שנערך בשנת 2010 נמצא כי אנשים שנהנו מחיי חברה פעילים היו בעלי סיכוי גבוה יותר ב-50% לזכות בחיים ארוכים מאשר אנשים שהמעיטו לבלות עם חבריהם או לא שמרו על יחסים עם אנשים אחרים כלל. לכן מומלץ שתקדישו זמן לבילוי עם המשפחה והחברים שלכם, ותפגשו אותם לעתים קרובות.

2. אל תפחדו להזיע

לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן של ארה"ב, אנשים שפעילים פיזית במשך 7 שעות בשבוע הם בעלי סיכוי נמוך ב-40% למות בטרם עת, ביחס לאנשים שפעילים פיזית רק 30 דקות או פחות בשבוע, ועובדה זו תקפה גם לגבי קשישים. כנראה שבזקנה לא תוכלו לרוץ למרחקים ארוכים או לשבור את שיא הרמת המשקולות שלכם, אך אלו שמגיעים לגיל 100 ויותר נוהגים להפעיל את הגוף באופן קבוע. הפעילויות החביבות על דאונינג ג'ט קיי למשל הן הליכה ופעילויות שכוללות רצועת התנגדות.

במחקר שנערך על קבוצת קשישים בני 100 ויותר מהאי אוקינאווה שביפן, נמצא כי כולם העסיקו את גופם באופן פעיל בדרכים שונות, כמו למשל בגינון, ריקודים, הליכות ועיסוק באומנות הלחימה טאי צ'י. בין שאתם בוחרים להעסיק את גופכם בפעילויות שקרובות לביתכם ובין שאתם מעדיפים לצאת מסביבתכם הטבעית, נסו לשלב בפעילויות שלכם אירובי, שיווי משקל ואימוני שרירים כדי לזכות בחיים ארוכים ובריאים.

3. אמנו גם את המוח

שמירה על מוח פעיל עוזרת למנוע מחלות רבות שמקצרות את חיינו בגיל מבוגר, כמו למשל אלצהיימר. אנשים שמגיעים לגילאים תלת ספרתיים נוהגים לאמן את המוח שלהם באופן קבוע, בדיוק כפי שהם מקפידים על פעילות גופנית, ויש דרכים שונות בהם ניתן לעשות זאת. עמנואל צ'וס, תושב ניו יורק שחגג השנה את יום הולדתו ה-100, שומר על מוח חד על ידי קריאת חדשות מכל העולם בכל יום ולמידה על מה שמתרחש גם במקומות שבהם הוא לא נמצא או לא היה מעולם. אדריס מתיאסן, בת 102 שחיה בבלומינגטון שבארה"ב, אומרת, "אני אוהבת לשחק בקלפים, לפתור תשחצים ולקרוא. זה עוזר לי לשמור על המוח שלי פעיל".

בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, אנשים קשישים לא מבלים את רוב זמנם בחוסר מעש מול הטלוויזיה. חלקם לומדים להשתמש באינטרנט, מאמצים תחביבים חדשים, לומדים לצייר או לסרוג, מטיילים בעולם או אפילו משקיעים בלימודי תואר. הם יודעים שמוח שאינו פעיל עלול לדרדר את הבריאות שלהם ואף לגרום למותם. 

 

4. הסתכלו על חצי הכוס המלאה

במחקר שבדק את תכונות האופי של יהודים אשכנזים שבין הגילאים 95-107, נמצא כי רובם נהגו לשמור על גישה חיובית לחיים וחוש הומור. הממצאים האלה מציעים כי תכונות אלו עשויות להיות בעלות תפקיד משמעותי באריכות ימים. נורמה מרטין, בת 100 מפלורידה, אומרת שהאופטימיות בהחלט עוזרת להאריך את חייה. בדיוק כמו כולם, גם היא חווה עליות ומורדות, אך הגישה שלה תמיד נשארת חיובית. "היו לי חיים טובים עם בעלי ושני ילדי, ותמיד הרגשתי שאני מבורכת", היא אומרת. "תמיד הסתכלתי על הצד החיובי של החיים. אני פשוט מעדיפה ואוהבת לעשות את זה". 

לין אדלר, מייסדת פרויקט מודעות לאנשים שבגילאים תלת ספרתיים בארה"ב, אומרת שאופטימיות היא חלק מהנפש של אותם האנשים. "בפשטות, אנשים שמגיעים לגילאים תלת ספרתיים הם אנשים שלא יודעים לוותר", היא אומרת. "יש להם יכולת מדהימה לנהל משא ומתן עם החיים בכל רגע, לקבל את ההפסדים, האתגרים והשינויים שמגיעים ביחד עם הזקנה ולא לתת להם לעצור אותם, ובדרך כלל הם עושים זאת עם חיוך על הפנים."

5. שמרו על קור רוח

בהמשך לסעיף הקודם, אנשים אופטימיים הם גם בדרך כלל אנשים שאינם נלחצים בקלות ויודעים כיצד לנהל את הלחץ שלהם. עמנואל צ'וס אומר שהוא מנסה לחיות חיים ללא לחצים וחרדות על ידי הימנעות מוויכוחים מיותרים והוקרת תודה באופן תמידי. אכן, מחלות כרוניות עשויות לפגוע בחוסן שלכם ותורמות למחלות שונות שקשורות ללב, ללחץ דם גבוה, לעלייה במשקל ולסוכרת, אך הפחתת הלחצים – על ידי כתיבת יומן, שיחה עם בן משפחה או חבר תומך, שמירה על כושר גופני, התעסקות בפעילויות מרגיעות כמו יוגה ואפילו פנייה לעזרה מקצועית – עשויה להאריך את חייכם.

6. שמרו על משקל גוף תקין ובריא

לין אדלר, שעבדה עם קשישים בעלי גיל תלת ספרתי במשך 30 שנה, מציינת מניסיונה שהקשישים של היום בריאים הרבה יותר מאשר הקשישים של לפני 30 שנה. יתכן שזה קשור באופן חלקי לעלייה בכמות המחקרים שנערכים בנושא שמירה על משקל גוף תקין ובריא, אשר עוזרים להעלות את המודעות לנושא. לין אומרת שכל הקשישים שאיתם עבדה במהלך השנים היו בטווח של משקל גוף תקין.

באי אוקינאווה, בני הגילאים התלת ספרתיים שומרים גם הם על משקל גוף תקין ובריא, וממצאי מחקר שנערך באי מעלים כי רובם הם בעלי מבנה גוף רזה שנשמר כך במהלך כל החיים, עם BMI ממוצע של בין 18-22. משקל עודף והשמנת יתר מסכנים אתכם במחלות לב, שבץ, סוכרת, הפרעות שינה ונשימה וסוגים רבים ושונים של סרטן, אשר כולם ידועים כמקצרים את החיים ופוגעים באיכותם.

7. הקשיבו לתחושת הבטן שלכם

עמנואל צ'וס טוען שהשינויים התזונתיים שעשה בחייו הם חלק משמעותי ממה שתרם לאריכות ימיו. בסביבות גיל 50 הוא התחיל לאכול בריא יותר והעדיף פירות וירקות על פני מאכלים אחרים, בייחוד מזונות על כמו כרוב קייל. יתכן שהוא באמת צודק; האנשים הרבים שחיים עד גיל תלת ספרתי באי אוקינאווה נוהגים לאכול מאכלים דלים בקלוריות ובעיקר צורכים ירקות. הם גם מפסיקים לאכול עוד לפני שהם מרגישים מלאים – מנהג תרבותי שנקרא הארה האצ'י בו, אשר נותן לבטן זמן לסמן למוח שהיא שבעה, ואכן מחקרים מוכיחים כי לוקח לבטן 20 דקות להודיע למוח שאתם שבעים מהרגע שהיא מתמלאת ומסופקת.

8. טפלו בעצמכם לפני הרופא

ד"ר אלן קאמראבה, מנתח מעי גס מבברלי הילס, טוען שמצא הבדל מהותי בין 2 סוגים של חולי אפנדציט בהם טיפל באותו היום: "בוקר אחד לאחר ניתוח, מטופל בן 35 התלונן על כאבים והתחנן שאביא לו כדורים שיעזרו לו. לאחר מכן, כשאמרתי לו שהוא יכול להשתחרר לביתו, הוא התעקש שברצונו להישאר עוד לילה בבית החולים". המטופל השני שלו היה בן 102, והיה הניגוד המושלם למטופל הצעיר: "הוא קם מהמיטה, התלבש והתחיל להתהלך ברחבי החדר למרות שלא עברו אפילו 6 שעות מאז הניתוח", מספר ד"ר אלן. "יתרה מזאת, הוא אמר שהוא לא רוצה לקבל כדורים לכאבים ושהוא רק רוצה ללכת הביתה. אני זוכר שהוא אמר 'המקום הזה יהיה המוות שלי', ופשוט לא רצה להיות בסביבת בית החולים".

יתכן שזה ישמע לכם מוזר, אך דווקא אנשים שנוהגים להשתמש פחות בתרופות ולבקר לעתים רחוקות יותר את הרופא חיים לאורך זמן רב יותר. זה כמובן לא אומר שעליכם לבטל את הפגישה או הבדיקה הבאה שלכם, וכמובן שלא להפסיק ליטול את כדורי המרשם שלכם – חשוב לראות רופא במקרים של טיפול מניעתי וכשזה הכרחי, וכמובן ליטול את התרופות שאתם זקוקים להם. עם זאת, נטילת כדורים נוגדי כאבים למשל בכל רגע שבו אתם חשים בכאב קטן, או ריצה למרפאה בכל פעם שתוקף אתכם צינון פשוט, עשויים להוביל אתכם לקבלת טיפולים שאינם הכרחיים, לסבול מתופעות לוואי שקשורות לטיפול תרופתי, לעבור ניסויים בתרופות שונות וכמובן לסבול מטעויות של הצוות הרפואי, אשר כולם עשויים להפחית את אורך ואיכות החיים שלכם. ד"ר אלן מוסיף ואומר שכדי להפחית את המקרים שבהם אתם עשויים לסבול מטעויות של הצוות הרפואי שמטפל בכם, עליכם לשקול את הסיכונים ביחס ליתרונות של הבדיקות והטיפולים שאתם מקבלים.

9. שמרו על לוח זמנים קבוע

אנשים רבים חולמים על הפרישה, אך מנגד, רבים אחרים מוצאים כי הפרישה היא לא בשבילם. "אחרי כמה זמן, זה לא נעים להתעורר בבוקר ולא לדעת מה אתה הולך לעשות כי אין לך שום דבר מתוכנן" אומר עמנואל צ'וס. חוסר הידיעה לגבי המשך היום שלכם והשעמום עשויים להשפיע על הרווחה הנפשית שלכם. נורמה מרטין למשל מעולם לא יצאה לפרישה. "אני אוהבת לעשות את מה שאני עושה, לכן אף פעם לא חשבתי אפילו על לצאת לפרישה", היא אומרת. היא עוסקת בתיווך כבר כמה עשורים ועדיין ממשיכה למכור בתים. אנשים רבים שלא מוותרים על הקריירה שלהם בגיל מתקדם זוכים באריכות ימים ביחס לאלו שיצאו לפרישה. 

"יש משהו במוח האנושי שמעריך לוח זמנים ושגרה בכל יום", אומר מיכאל וסרמן, רופא גריאטריה וחבר מנהלה באגודה האמריקנית לגריאטריה. "לא ידוע אם העובדה הזו יכולה להפחית לחצים או לתת לאנשים תחושת מטרה בחיים", הוא אומר, "אך איכשהו שמירה על שגרה יומיומית נראית כמועילה". כמובן שזה לא אומר שעליכם למנוע את הפרישה שלכם. אתם יכולים לצאת לפרישה ועדיין לקיים לעצמכם לוח זמנים עם שגרה יומיומית שתעזור לכם לצאת מהמיטה ולקבוע אילו מטלות תעשו בכל יום, מתי תעסקו בפעילות גופנית ומתי תעסקו בפעילות פנאי, וכמובן כיצד תבלו את הערבים שלכם.

10. אל תוותרו על שנת היופי

דורותי קמון, בת 100 שחיה בניו מקסיקו, טוענת שבעוד שעבודה קשה ונחישות עוזרים לה לחיות חיים ארוכים כל כך, שנת היופי משחקת תפקיד חשוב גם כן. "קבלת שינה מספקת היא חלק מסגנון חיים בריא, וזה מועיל למוח וללב", היא אומרת. עם זאת, היא לא הצליחה לקבל שינה מספקת כשהייתה צעירה. "כשגידלתי את ילדיי, הכנתי להם ארוחת בוקר בכל בוקר ולקחתי אותם לבית הספר, וזה גרם לכך ששנת הלילה שלי הייתה קצרה ממה שהייתה אמורה להיות", היא אומרת. "בסופו של דבר, כשילדיי גדלו, הייתי יכולה ליהנות משינה טובה יותר, ובהמשך גם מתנומת אחר צהריים טובה". 

שינה איכותית ומספקת אכן עוזרת להאריך חיים, וברגע שתוכלו ליהנות ממנה, מומלץ שתספקו אותה לעצמכם. שינה של פחות מ-7 שעות בלילה על בסיס קבוע מקושרת לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה למחלת הסוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, שבץ, דיכאון, עלייה במשקל ועלייה בסיכויי המוות בטרם עת. אם אתם רוצים לחיות זמן רב יותר וליהנות מגוף ומוח בריאים, דאגו לישון כמו שצריך בכל לילה.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.