print header

המדריך השלם לאימון בעזרת רצועת התנגדות

המכשול הגדול ביותר שעומד בפני כל מי שהחליט להתאמן בביתו, הוא היעדר מכשירי הכושר שעוזרים לשמור על האימון בטוח ויעיל, אך למזלנו הרב יש לכך פתרון פשוט מאוד שכל אחד יכול לנצל. אימון בעזרת רצועת התנגדות, שלפעמים מכונה גם רצועת אימון או גומיית התנגדות, הוא יעיל ובטוח בהרבה מרוב סוגי התרגילים שניתן לבצע בבית ללא מכשירים. ניתן לקנות רצועת אימון שכזו בחנויות הספורט, אבל ניתן גם להשתמש בתחליפים זולים בהרבה, שאת חלקם בהחלט ייתכן שכבר יש לכם בבית. המשיכו לקרוא כדי לגלות את היתרונות של השימוש ברצועת ההתנגדות, מדריך פשוט להכנת רצועה ביתית וכמובן, 5 תרגילי כושר מומלצים לרגליים לחזה ולזרועות.

אימון רצועות
 

היתרונות של רצועת ההתנגדות

היתרון הגדול ביותר באימוני התנגדות הוא המגוון הרחב של התרגילים שניתן לבצע, ובעזרתם להגיע לכמה יעדים שונים כמו שריפת שומן, חיזוק שרירים, הגברת הכוח המתפרץ ושיפור שיווי המשקל. בניגוד לאימונים אחרים, כמו ריצה או הרמת משקולות, אימונים שמבוצעים בעזרת רצועת התנגדות אינם גורמים לשחיקת עצמות או נזק לשרירים בשל מאמץ מיותר, שכן מידת ההתנגדות שהרצועה יוצרת תלויה אך ורק במידת המאמץ שמושקע במתיחתה. עוד הבדל חשוב בין רצועות התנגדות למשקולות נובע מהעובדה שאינכם מסתמכים על כוח המשיכה, ובאפשרותכם לבצע תרגילים בצורה אנכית ואופקית באותה מידת יעילות.

אם נביט לרגע מעבר ליתרונות המשמעותיים האלו, נגלה שיש עוד הרבה מאוד סיבות קטנות לכך שאימון בעזרת רצועות התנגדות מתאים עבור כל אחד ואחד מאתנו. רצועת ההתנגדות שלכם, בין אם קניתם אחת או הכנתם בעצמכם, לא תופסת נפח רב ואפשר לאחסן אותה בכל מקום ולקחת אותה אתכם לטיולים. היות והקושי של התרגילים שלכם נקבע אך ורק על ידי המאמץ שמושקע במתיחה, כל אדם בכל דרגת כושר יכול להתחיל להשתמש בה ללא חשש. ולסיום, למרות הפשטות הרבה שלה, ואולי דווקא בזכותה, רצועת ההתנגדות יכול לשמש אתכם לאימון כמעט כל חלקי הגוף, כפי שאתם עומדים לגלות בהמשך הכתבה.

 

הכנת רצועת התנגדות ביתית

קיים מגוון רחב של חומרים בהם אתם יכולים להשתמש על מנת ליצור בעצמכם רצועת התנגדות לאימונים שונים. בגדי גטקס ישנים, צינורות גומי אלסטיים ואפילו גרביונים יכולים לשמש אתכם כיד להכין רצועת אימון באורך ובמידת הגמישות המתאימה לכם. הרצועות שניתן לקנות בחנויות הספורט לרוב מצוידות בידיות אחיזה בשני קצוות הרצועה, אך אלו אינן הכרחיות עבור כל סוגי התרגילים. במידה ובחרתם בהכנת רצועת אימון מבד נמתח, יש לחתוך רצועות מהבד ולתפור כמה מהן אחת על גבי השנייה, או בלולאה גדולה. אם בחרתם לתפור לולאה ארוכה, יהיה עליכם לקפל אותה בשעת האימון כדי להגיע לאורך ולמידת ההתנגדות הרצויה. חשוב להקפיד שעובי הרצועה יהיה בין 10-20 ס"מ, אם כי חריגה כזאת או אחרת אינה משמעותית. אורך רצועת האימון יכול לנוע בין 60 ס"מ ל-2 מטרים, תלוי בסוג התרגילים שאתם מעוניינים לבצע.

חשוב לזכור: במידה והכנתם רצועה או לולאה ארוכה תמיד ניתן לקפל אותה לאורך קצר יותר, אך משמעות הדבר היא שיהיה הרבה יותר קשה למתוח אותה.

אימון רצועות
 

לאחר שהכרתם את יתרונותיו של אימון רצועת ההתנגדות ולמדתם שניתן להכין אחת מחומרים שיש לכל אחד בבית, אפשר לעבור לחלק המעשי והטוב ביותר, האימון. כמות התרגילים המוצעת מתייחסת למתעמלים מתחילים שהכינו לעצמם רצועת התנגדות כפולה מבגד לייקרה או אריג דומה.

תרגיל פרפר

יש הרבה דרכים שונות לבצע את תנועת הפרפר וכמעט כולן מיועדות להפעלת שרירי הכתף והחזה. ההבדל החשוב ביותר שצריך לדעת לגבי תרגיל זה הוא שכאשר משתמשים ברצועת התנגדות לביצוע תנועת הפרפר, השרירים מופעלים כאשר פותחים את הזרועות ולא כאשר סוגרים אותם.

 • את התרגיל ניתן לבצע בעמידה או בשכיבה אבל בשני המצבים חשוב לוודא שהגב מיושר ושהצוואר אינו מעוקם.
 • החזיקו את קצוות רצועת ההתנגדות בכל יד במצב רפוי מול או מעל הכתפיים.
 • מבלי לכופף את המרפקים, משכו את ידיכם לאחור תוך מתיחת הרצועה וקירובה לחזה שלכם.
 • כאשר אתם מרגישים שאין באפשרותכם להמשיך את המתיחה או כשהרצועה נוגעת בחזה, המתינו שנייה או שתיים וחיזרו לתנוחת המוצא שלכם באטיות ובהדרגה.
 • עבור מתחילים מומלץ לבצע את התרגיל בשלוש סדרות של 10 חזרות, עם הפסקה של דקה בין כל סדרה.
אימון רצועות
 

חתירת התנגדות

תרגיל זה מפעיל את שרירי הזרוע והוא נחשב לאחד התרגילים הקלים והנוחים ביותר שניתן לבצע בעזרת רצועת התנגדות. שמו של התרגיל נובע מהדמיון לתנועת החתירה הקלאסית, אם כי ניתן לבצעו במספר סגנונות שונים.

 • שבו על הרצפה עם גב זקוף, רגליים מיושרות וכפות רגליים מופנות כלפי מעלה.
 • העבירו את רצועת ההתנגדות שלכם מאחורי כפות הרגליים, והחזיקו את הקצוות בידיכם מעל הברכיים. חשוב למתוח את הרצועה סביב אמצע כפות הרגליים כדי שלא תחליק.
 • משכו את הידיים לאחור מבלי לכופף את הגב או את האגן. כאשר אתם חשים שהגעתם לקצה טווח התנועה שלכם, הרפו בעדינות את השרירים וחיזרו לתנוחת המוצא.
 • כמות החזרות המומלצת לתרגיל זה היא שתי סדרות של 20 חזרות.
אימון רצועות
 

כיפוף רגליים

תרגיל זה מתמקד באזור בגוף שכולנו היינו רוצים לעצב ולחטב, הירכיים. בנוסף להפעלת השרירים הוא גם יכול לסייע בצורה משמעותית לשיפור הגמישות.

 • שכבו על הגב וכופפו את ברך ימין לכיוון החזה, רגל שמאל צמודה לרצפה.
 • העבירו את רצועת ההתנגדות מסביב לכף רגל ימין והחזיקו אותה בשתי ידיכם.
 • לאט ובזהירות דחפו את הרגל הרחק מכם, אך שמרו על זווית ההרמה שמונעת ממנה לגעת בקרקע.
 • בגרסאות מתקדמות של תרגיל זה ניתן להגדיל את הזווית של הרגל במקביל להרחקתה מהגוף, וכך לייצר התנגדות נוספת ולשפר את הגמישות.
 • כאשר הרגל נמתחה למלוא אורכה או אם אתם מרגישים שאתם מאבדים אחיזה ברצועת ההתנגדות, כופפו את הברך והחזירו אותה לאזור בית החזה.
 • מומלץ לבצע תרגיל זה 15 פעמים עבור כל רגל.
אימון רצועות
 

"סינדרלה"

זהו אחד התרגילים האהובים עלי ביותר, לא משום שהוא עוזר לפתח שרירים או לשרף שומן, אלא בשל העובדה שהוא עוזר למנוע את התכווצויות השרירים הכואבות באזור כף הרגל.

 • שבו בנוחות על הרצפה והעבירו את רצועת ההתנגדות מאחורי כף רגל ימין.
 • כופפו את רגל שמאל והישענו מעט אחורה.
 • השתמשו בכריות כף רגל ימין כדי לדחוף ולמתוח בעדינות את רצועת ההתנגדות. שימו לב, כדי שהתרגיל יהיה יעיל חשוב לוודא שאתם מותחים את הרצועה בעזרת הידיים ושיש התנגדות מספקת לתנועה.
 • בצעו את התרגיל 10 פעמים בעזרת כל כף רגל. אולי לא תרדו במשקל, אבל ללא ספק תרגישו שיפור ניכר בכאבי הרגליים שלכם.
אימון רצועות
 

פיסוק רגליים

זהו תרגיל נוסף שעובד על שרירי הירכיים והאגן אך מפעיל אותם בצורה קלה מאוד עבור מתעמלים חדשים. התרגיל מומלץ לביצוע עם לולאת התנגדות, אם כי בהחלט ניתן לקשור את הקצוות של רצועת התנגדות רגילה, ולבצע את התרגיל ללא קושי.

 • סובבו את הרצועה הקשורה או את הלולאה סביב הקרסוליים שלכם ושיכבו על הצד.
 • שמרו על ברכיים ישרות, אך לא נעולות בחוזקה, והרימו כלפי מעלה את הרגל העליונה.
 • היות ואנו לא רוצים שהרצועה תחליק במעלה הרגליים, אין צורך לבצע את התרגיל עד לקצה גבול כוחותינו, אלא רק עד שאנו מרגישים התנגדות קלה.
 • על מנת לספק נוחות מרבית, מומלץ לתמוך בצוואר ובראש בעזרת היד התחתונה, ולהניח כרית מעל הברך שנשארת צמודה לרצפה, כדי למנוע חבלות במקרה ונפתח פיסוק רחב מדי ולא נוכל לעמוד במאמץ.
 • מומלץ לבצע את הרגיל 15 פעמים עבור כל רגל.
אימון רצועות
 
מקור: יסמין ר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו