print header

5 שימושים רפואיים לארס חיות!

בין אם אתם מדברים על נשיכת נחש או רק על טון סרקאסטי, למילה ארס בדרך כלל יש הקשר שלילי. נשיכות, עקיצות ודקירות המובילות לפציעות ולעיתים למוות. אך כפי שמתברר, מספר סוגי ארס עשויים להביא תועלת לבריאות האנושית.

חומרי הארס מכילים מאות מרכיבים שונים, אשר חלקם אינם הרעלים המזיקים שחשבנו שהם. הארס הוא פעיל מאוד מבחינה ביולוגית, כך שהחומרים הללו משמשים כמקור טבעי מעולה למדענים החוקרים כימיקלים שונים ומפתחים תרופות. מעקרבים ועכבישים ועד לנחשים ודבורים, חוקרים רבים מוצאים דרכים לחשוף את הצדדים החיוביים בחומרים שעד עתה היו שליליים בלבד.

ארס העקרב הצהוב כתרופה לסרטן מוח

 

העקרב הצהוב, אשר חי בצפון אפריקה ובמזרח התיכון (ומכאן גם בארץ החלב ודבש), הוא חיה מסוכנת להפליא - משום הארס שלו. זהו חומר רעיל המשפיע על מערכת העצבים והוא חזק מספיק כדי להרוג ילד או קשיש במהירות. לאחרונה, מדעניתם כימיקלים מאוניברסיטת וושינגטון , הראו כי תרכיב מסוים הנמצא בארס של העקרב הצהוב עשוי לעזור בטיפול בסרטן המוח. במחקר שפורסם לא מזמן, החוקרת, מיקין זאנג, הראתה שיש דרך לעשות שימוש במרכיב לא רעיל בארס העקרב, כלומר, להשתמש בו ולעזור לחולי סרטן המוח. בטיפול גנטי, חוקרים מזריקים חתיכות קטנות של דנ"א בריא המחובר לחלקיקים קטנים, הנעים לעבר הגידול בכדי לרפא או להחליף את הסרטן הגורם למוטציות, שינויים בגנים.  הבעיה היא שקשה מאוד למצוא חומר שישא את הדנ"א לעבר הגידול. החומר שמצאה החוקרת בארס העקרב התגלה כחומר הטוב ביותר לנשיאת הדנ"א הבריא.

 

ארס הטרנטולה לטיפול בניוון שרירים


 

פרדריק סאקס, פיזיקאי וביולוג באוניברסיטת באפלו, ניסה למצוא חומר שיחסום את תעלות היונים בקרומי תאי השריר (התאים פועלים כאשר התעלות נפתחות ומאפשרות מעבר של יונים חיוביים לתוך התא). לאחר שנחל כשלונות רבים עם חומרים מגוונים, הוא וצוותו פנו לטרנטולת הורד הצ'יליאנית, עכביש אשר נחשב כלא מזיק יחסית, שניתן לקנות אותו בחנויות חיות מחמד. במהלך המחקר, הם גילו שהארס חלש מדי מכדי לפגוע בבן אדם, וחשפו חלקיק מעניין בצורתו. החלקיק הזה הצליח לגרום לתעלות היונים בתאי השריר להיסגר, מה שנתן לסאקס את היכולת להקטין את כמות הלחץ על השריר לפי רצונו. כאשר מופעל לחץ מוגזם על השרירים, הוא לעיתים גורם לניוון שרירים, מחלה אשר יכולה להפוך ילדים צעירים לנכים. אך על ידי הזרקת גרסא מלאכותית של החלקיק המצוי בארס הטרנטולה, סאקס מצא כי פעילות השריר השתפרה. כרגע, החוקר הנבון וצוותו מחכים לרשות רשות התרופות בכדי להתחיל לעשות ניסויים אחרונים בחומר לקראת הפיכתו לתרופה.

ארס העקרב הברזילאי למחקר דלקת הלבלב


חומר הדומה לחלקיק שנמצא בארס הטרנטולה, נמצא גם בארס העקרב הברזילאי, והוכח ככלי מחקרי יעיל לבדיקת דלקת הלבלב. עקיצה מהעקרב הברזילאי ידועה כגורמת לדלקות בלבלב לעיתים קרובות. החוקרים הצליחו לבדד את החומר הפעיל הגורם לדלקת, ולזקק אותו. רוב הדלקות בלבלב נגרמות מאבנים בכליות או צריכת אלכוהול מוגזמת. השימוש בחומר מארס העקרב מאפשר לחוקרים להבין מה בדיוק גורם לדלקת הלבלב, אשר לעיתים מובילה גם לסרטן הלבלב.

ארס הקוברה לטיפול בדלקת פרקים

הקוברה ההודית היא אחד הנחשים הארסיים הנפוצים ביותר בדרום מזרח אסיה, והיא אחראית לרוב המיתות מנשיכות נחש, כאשר כעשרת אלפים מתרחשות בכל שנה בחלק זה של העולם. למרות הסכנה, שיטת הרפואה המסורתית ההודית השתמשה בארס הקוברות הללו בכדי לטפל במצבים רפואיים שונים במשך אלפי שנה.
בשנה שעברה, חוקרים באוניברסיטת כלוכתה בהודו, פרסמו מחקר המראה כי הארס עשוי להיות מאוד שימושי בטיפול ושיפור מצב הסובלים מדלקת פרקים. במחקר, אשר עירב חולדות עם דלקות פרקים, נראה כי הזרקת מנות קטנות של החומר גרמה לשיפור משמעותי בסימפטומים שהציגו החולדות.

 

ארס הדבורה בטיפול בסרטן

במחקר דומה, מצא חוקר אחר באותה האוניברסיטה, שאפשר לשנות מעט חלבון שנמצא בארס הדבורה - אשר לרוב גורם לדלקת לאחר העקיצה - הנקרא מליטין. כמו המרכיב שנמצא בארס העקרב, גם הוא יכול לשמש לנשיאת מרכיבים תרופתיים אל תוך תאים פגועים.

 

מקור: אדר בוגן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.