print header

10 בעלי החיים הארסיים ביותר

אין כמו לטייל בטבע ולפגוש את בעלי החיים השונים בסביבתם הטבעית, אך לעיתים עלינו לדעת מתי להיזהר. בכל רחבי העולם, וגם בארץ ישראל, מצויים מיני בעלי חיים ארסיים והיתקלות עימם יכולה לגרום לסבל גדול ולעיתים אף למוות. רשימת 10 בעלי החיים הארסיים ביותר בעולם תעזור לכם להיזהר מסכנות כאשר אתם מטיילים בעולם.

 

1. דג הנפוחית

חיות רעילות

דג הנפוחית, הקרוי לעיתים גם "אבו-נפחא" חי באוקיינוסים הטרופיים מסביב לעולם. הדג אינו דג ארסי שתוקף את קורבנותיו, אלא דג רעיל הפוגע במי שאוכל אותו. למינים מסויימים של דג זה יש עור ומספר איברים רעילים ביותר. הדג נחשב למעדן ביפן ובקוריאה, אך הכנתו דורשת לימודים מיוחדים, יש לדעת אילו איברים להפריד משאר הדג ואת הדרך הנכונה לעשות זאת. רוב מקרי המוות הנגרמים מרעל דג הנפוחית מתרחשים עקב טבח חובב שניסה להכין את המעדן.

 

2. צפרדע חץ ארסית

חיות רעילות

צפרדעי החץ הארסיות, החיות במרכז ובדרום אמריקה, הן משפחת צפרדעים קטנות וצבעוניות ביותר. הצבעים הבולטים של הצפרדע נועדו להתריע על הארס החזק שמכיל עורה, די בנגיעה בצפרדע כדי לקבל הרעלה חריפה. 2 מיקרוגרם (כמות בגודל של ראש סיכה) מארס הצפרדע מספיקים כדי להרוג אדם בוגר. צפרדע החץ קיבלה את שמה כיוון שילידי דרום אמריקה נהגו למשוח את חיציהם בעור הצפרדע כדי להפוך אותם לחיצים רעילים.

 

3. טאיפן פנים-יבשתי

חיות רעילות

הטאיפן הפנים יבשתי החי במדבריות אוסטרליה זוכה לתואר "הנחש הארסי ביותר בעולם". נשיכה אחת מנחש זה מכילה מספיק רעל כדי להרוג 100 בני אדם בוגרים, או כמות מסחררת של 250,000 עכברים. ארס הנחש, הפוגע במערכת העצבים, הוא מהיר במיוחד ויכול להרוג אדם תוך 45 דקות בלבד. למרות הסכנה, לא תועדו מקרי מוות מנשיכת נחש זה, שכן הוא נחשב לנחש ביישן במיוחד.

 

4. עכביש נודד ברזילאי

חיות רעילות

העכביש הנודד הברזילאי, הנקרא גם עכביש הבננות, חי במרכז ובדרום אמריקה והוא נחשב לעכביש הארסי ביותר ביבשת ולעכביש שאחראי למספר הגדול ביותר של מקרי מוות של בני אדם. מומחים טוענים שהמספר הגדול של מקרי מוות אנושיים נובע עקב טבעו הנודד של העכביש, הנוטה להגיע לאיזורים מיושבים ולהסתתר במשך שעות היום בבתים, בגדים, נעליים ומכוניות.

5. אבנון

חיות רעילות

האבנון נפוץ במים הרדודים של האוקיינוסים השקט וההודי ומגיע עד לחופי הים האדום. האבנון נחשב לדג הארסי ביותר, והארס שלו, השמור בסדרה של קוצים לאורך גב הדג, יכול לגרום להלם, שיתוק והרס הרקמות. הכאב תואר בעבר כ"כאב הגרוע ביותר הידוע לאדם", וקרו מקרים בהם אנשים שנעקצו התחננו לכריתת הרגל, רק כדי להפסיק את הכאב.

 

6. עקרב צהוב

חיות רעילות
מקור התמונה: wikipedia.com /  Ester Inbar

העקרב הצהוב נפוץ במדבריות צפון אפריקה, חצי האי ערב וארצות המזרח התיכון, בינהן ישראל. עקרב זה נחשב למסוכן ועקיצתו כואבת במיוחד. זנבו של העקרב הצהוב מלא בתערובת של ארסים שונים הפועלים על מערכת העצבים. עקיצה יכולה לגרום לכאב עז, חום, תרדמת, שיתוק ואז מוות. למרות התופעות הקשות, ברוב המקרים אדם בוגר לא ימות מהעקיצה, אך ילדים, זקנים ובעלי מחלות לב כן נמצאים בסיכון שכזה.

 

7. תמנון הטבעות הכחולות

חיות רעילות

תמנון הטבעות הכחולות מצוי בבריכות רדודות באוקיינוסים ההודי והשקט, מיפן עד לאוסטרליה. מין קטן זה נחשב לאחד מבעלי החיים הרעילים ביותר בעולם. נשיכתו של התמנון היא חסרת כל כאב, אך הארס החזק מתחיל לעבוד מיד, וגורם לרפיון שרירים, אובדן תחושה, הפסקת הנשימה ומוות. אין עדיין נוגדן לארס תמנון הטבעות הכחולות.

 

8. חרוטון ארסי

חיות רעילות

החרוטון הארסי הוא מין של חלזון ים טורף, החי באזורים מסויימים באוקיינוס ההודי וניזון מדגים, רכיכות וחרוטונים אחרים. ארסו החזק יכול לפעול באופן מיידי, אך לעיתים תופעות העקיצה מתעכבות במשך מספר ימים. אין עוד נוגדן לארס החלזון, אך בעבר תועדו רק 30 מקרי מוות מארס החלזון הטורף.

 

9. רב פתן מלכותי

חיות רעילות

רב הפתן המלכותי, המוכר גם בשם "קוברה מלכותית" הוא הנחש הארסי הארוך ביותר בעולם ויכול להגיע לאורך של כמעט 6 מטרים. הנחש נפוץ בדרום ודרום מזרח אסיה וידוע בכך שהוא אוכל נחשים אחרים. זהו אמנם לא הנחש הארסי מכולם, אך הוא מסוגל להזריק כמות ארס גדולה בהרבה, הפועל הרבה יותר מהר. לא רק שרב הפתן מסוגל להרוג אדם עם הארס שלו, הוא מסוגל להרוג גם פיל הודי תוך 3 שעות.

 

10. מדוזה קובייתית

חיות רעילות

המדוזה הקובייתית, הקרוייה לעיתים גם צרעת הים, נחשבת לבעל החיים הארסי ביותר בעולם. המדוזה חיה במי האוקיינוס בסביבת אסיה ואוסטרליה. ארסה החזק של המדוזה פוגע בלב, במערכת העצבים ובתאי העור. רוב האנשים שנפגעים מהמדוזה סובלים מכאב רב כל כך עד שהם נכנסים למצב הלם וטובעים עוד לפני שהם יכולים להגיע לחוף. מאז שנת 1954 נרשמו 5,567 מקרי מוות המשוייכים למדוזה זו.

 

מקור: א. רסניק
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו