print header

המדריך השלם לטיפולי PRP

 מהרבה בחינות ניתן לומר כי הדם הזורם בעורקינו הוא אחד מהחומרים המופלאים בטבע – כשהוא מאפשר לנו להתקיים על ידי כך שהוא מוביל חמצן וחומרים מזינים אחרים אל כל אחד מתאי ואיברי גופנו. אך כעת מתברר שלאחד מהרכיבים בדם שלנו – טסיות הדם שמו – יש למעשה יתרון משמעותי בהשבתם לחיים של תאי גוף מתים ובהערתם לפעולה וריפויים של אזורים פגועים; עובדה זו נוצלה על ידי מומחים על מנת לפתח טיפול חדשני ששמו PRP, המתבסס על היכולות המיוחדות של טסיות הדם ולו תועלות בריאותיות מגוונות ובלתי מבוטלות. בעשורים האחרונים תופס טיפול ה-PRP תאוצה בתחומים שונים, ושמו נשמע יותר ויותר בהקשרים רפואיים, למשל בטיפולי שיער ובטיפולים כנגד כאבים כרוניים שונים. כדי שתבינו טוב יותר מה הוא בעצם הטיפול הזה, ממה הוא מורכב, באילו תחומים הוא משמש ומה הם היתרונות והחסרונות שלו הכנו את הכתבה הבאה, שתעשה לכם סדר בדברים העיקריים שעליכם לדעת.  

טיפולי PRP: איור של כדוריות בדמנו

מה הם טיפולי PRP?

פירוש ראשי התיבות של PRP היא "פלזמה עשירה בטסיות דם" (Platelet-Rich Plasma), וזוהי שיטה שלה מספר תועלות שהוכחו במחקרים שונים. שיטה זו, כשמה כן היא, מתבססת למעשה על הפלזמה – אותו מרכיב בדם הכולל חלבונים חיוניים המהווים חלק משמעותי ממנגנון קרישת הדם, ומאפשר את מעברם של טסיות דם, תאי דם הלבנים, הורמונים ושאר החומרים החיוניים שלוקחים חלק בתהליך הקרישה.

במסגרת טיפול ה-PRP נעשות הפעולות הבאות:

1. מן המטופל נלקחת מנה קטנה מאוד של דם, מעין דגימה בלבד.

2. מנת הדם מוכנסת לתוך צנטריפוגה (סרכזת בעברית) – מתקן להפרדתם של חומרים, המסובב במהירות אדירה את הדגימה במשך כ-10-15 דקות, עד שרכיבי הדם השונים מתחילים להיפרד זה מזה, ונוצרות 3 שכבות עיקריות: תאי דם אדומים, פלזמה דלה בטסיות דם ופלזמה עשירה בטסיות דם.

3. המומחים המטפלים לוקחים את הפלזמה המועשרת שבודדה בצנטריפוגה, ומזריקים אותה ישירות לנקודה קבועה באזור הגוף שבו רוצים לטפל, באמצעות מחט ייעודית לכך.

לאחר מכן מתבצע מעקב רפואי אחר האזור המטופל אליו הוזרקה הפלזמה, וטיפולי המשך נדרשים כל 4-6 חודשים לאחר התהליך הראשוני.  

טיפולי PRP: רופא מבצע הליך PRP

למה משמשים טיפולי PRP?

לטיפולי PRP יש מספר שימושים עיקריים ברפואה כיום, ונמנה אותם כעת:

עצירת התקרחות וחידוש הצמחת שיער

זהו למעשה השימוש המסחרי הנפוץ ביותר ב-PRP כיום, ובמהותו הוא נועד לטיפול בנשירת שיער ולעידוד וחידוש צמיחת השיער. ההליך עצמו כולל כאמור את לקיחת דוגמית הדם מהמטופל, זיקוק הפלזמה המועשרת והזרקתה באמצעות מחטים ייעודיות אל אותם אזורי קרקפת שבהם רוצים להשיב את הצמיחה, כאשר המטופל נמצא תחת אלחוש.

על פי המומחים, בנוזל ה-PRP יש מספר לא מועט של גורמי גדילה המשפיעים לטובה על כלי הדם בקרקפת ומעודדים זרימה טובה יותר של דם אל הרקמות ובעקבות כך גם חידושם של התאים האמונים על צמיחתו של השיער משורש השערה. כמו כן, טוענים המומחים והעוסקים בתחום כי ה-PRP מאפשר הפרשה של גורמי גדילה שונים הבולמים תהליכיים דלקתיים שמובילים לנשירת שיער, ובכך למעשה הטיפול גם עוזר לעצור את ההתקרחות וגם להצמיח מחדש את אותו שיער שאבד.

ריפוי דלקות גידים 

​במאמר שפורסם בביטאון איגוד הרפואה האמריקאי נמצא כי 30-50% מפציעות הספורט נגרמות משיבוש בפעולת הגידים וחלקן אף נהפכות לבלתי מגיבות לטיפול לאחר זמן מה. ה-PRP מהווה פתרון לדלקות אלו, ונמצא כיעיל לטיפול באותן פציעות ספורט קשות, כדוגמת מרפק טניס, אגודל סקי, קריעות גיד, טנדינופתיה ועוד.

במחקר של אוניברסיטת סטנפורד שהתפרסם בשנת 2006 ונערך על מטופלים הסובלים מבעיות גידים כרוניות, נמצא כי אלו שטופלו באמצעות PRP חוו כ-93% ירידה בכאבים בתוך כשנתיים מיום תחילת המחקר – ומאז ממליצים מומחי האוניברסיטה על שימוש בטיפול זה לסובלים מן הבעיות הללו.

צמצום כאבי גב תחתון

מחקרים הראו כי מרבית מקרי כאבי הגב התחתון הכרוניים נגרמים כתוצאה מהופעת בלט דיסק, פגיעות שונות ברצועות הגוף, יציבה לקויה ושאר תופעות אורתופדיות מוכרת שגורמות נזק לרקמות ולהתפתחות כאבים קבועים באזור זה של הגוף, שעלולים להתפשט למקומות נוספים. ה-PRP, אם כן, הוא טיפול רווח לבעיה הנפוצה הזו, מאחר והוא מאפשר טיפול ברצועות המובנות, דבר המבטיח שיפור ביציבה ופיזור של המשקל.  

נדמה שמדובר בשיטה יעילה במיוחד, שכן במחקר שפורסם בשנת 2016 נמצא כי 60% מהנבדקים שטופלו באמצעותה חוו שיפור משמעותי ביכולת העמידה וביציבות הגוף והפחתה ניכרת בתסמינים, כשחלק מן המטופלים דיווחו על היעלמותם של לא פחות מ-90-100% מתסמיני הכאב.   

טיפולי PRP: אישה תופסת את גבה

הפחתת תסמיני דלקת מפרקים ניוונית

אוסטאוארתריטיס היא דלקת מפרקים ניוונית שכוללת תופעות כדוגמת אובדן סחוס מפרקי, צמיחת בליטות עצם במפרקים ושאר תופעות לוואי דלקתיות. זו נחשבת לפגיעה המפרקית הנפוצה ביותר, ושכיחותה הולכת ועולה ככל הגיל מתקדם.

אמנם דלקת זו היא חסרת תרופה, אך טיפולי PRP הוכחו במחקר שנערך בשנת 2010 כמקלים ומשככים באופן מהותי את התסמינים והתופעות מהם סובלים הלוקים בדלקת, בעיקר משום שהם מחדשים את נוכחות החומצה ההיאלורונית החיוניות באזורים הפגועים. משתתפים במחקר היו אנשים הלוקים בדלקת מפרקים ניוונית שסובלים מכאבי ברכיים קשים וקיבלו טיפול PRP במשך 4 שבועות; הנבדקים דיווחו שתסמיניהם לא מחמירים, והם אף חוו שיפור משמעותי בכל המדדים שבדקו את פגיעות הברכיים שלהם.

יתרונות וחסרונות של טיפול PRP

אפשר לנקוב בכמה יתרונות ברורים של טיפול ה-PRP על פני שיטות טיפול אחרות:

  • בטיחות – במסגרת הטיפול מוזרקת הפלזמה המועשרת בטסיות דם ישירות אל תאי הגוף הזקוקים לטיפול, ולכן אין כמעט סיכון לתגובה אלרגית רחבה או לפגיעה מקיפה כלשהי באזורים אחרים בגוף.
  • אי נוחות מצומצמת – אי אפשר לומר שטיפול ה-PRP חף מכל כאב, אך לרוב מדובר באי נוחות מצומצמת וזניחה למדי לעומת טיפולים פולשניים אחרים – וזאת מכיוון ש-PRP אינו נחשב לניתוח בשום צורה.
  • זמן החלמה – לעומת טיפולים אחרים, ה-PRP לא דורש זמן החלמה או מנוחה כמעט כלל, וניתן להמשיך בפעילות יומיומית רגילה גם לאחר ביצוע התהליך.
  • תוצאות מהירות – התוצאות של מרבית טיפולי ה-PRP נראות וגלויות לרוב תוך לא יותר מ-3-4 חודשים מרגע תחילת הטיפול.

יחד עם זאת, יש כאלו המציינים שלטיפולי PRP ישנם גם חסרונות – כמו למשל תופעות לוואי מסוימות שיכולות להיגרם לחלק מן המטופלים, כדוגמת גירוי בעור, כאבים או דימום המתקיימים אצל מטופלים וקשורים להליך הטיפולי הזה. כמו כן, על אף שקיימים מחקרים התומכים בתועלות שציינו כאן קודם לכן, אין עדיין גוף ראיות והוכחות מדעיות מספק כדי להצביע על יעילותם האמיתית.

כך או כך, אם אתם סובלים מאחת או יותר מהבעיות שטיפול ה-PRP מתיימר לפתור, והטיפולים הרגילים האחרים לא הניבו עבורכם את התוצאה הרצויה – בהחלט שווה לפחות להתייעץ עם הרופא שלכם האם כדאי לכם לנסות שיטת טיפול זו.

מקור תמונה: Winrad1971

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.