print header

9 בעיות רפואיות שמטופלות באמצעות דיקור סיני

רובנו כנראה שלא היינו מתנדבים להידקר על ידי מחטים לו היינו מתבקשים לעשות זאת סתם כך, אך מתברר שכיום יותר ויותר אנשים בוחרים בשיטת טיפול שמערבת שימוש במחטים כדרך להפחתה והרגעה של תסמיני מחלות ובעיות רפואיות שונות. צורה זו של רפואה משלימה, הנקראת דיקור סיני, הופכת למקובלת יותר ויותר גם בישראל, וכיום מרבית קופות החולים מאפשרות ליהנות מהטיפול במסגרת שירותי הרפואה המשלימה שלהן. בסעיפים הבאים תוכלו ללמוד עוד על הדיקור הסיני, אופן הטיפול בו והבעיות העיקריות שכנגדן הוא יכול לסייע.
 
דיקור סיני
Pfc. Jennifer Kennemer
 
מהו דיקור סיני ולמי הוא מתאים?
 
דיקור סיני, או אקופונקפטורה, הוא צורה של רפואה אלטרנטיבית שנחשב לאחד מרכיבי הליבה של הרפואה הסינית המסורתית. שיטת ריפוי זו מבוססת על החדרת מחטים דקיקות לנקודות לחץ מסוימות בגוף, במטרה להקל על תסמינים של מחלות שמפרות את האיזון הטבעי שלנו. למרות שמדובר בהחדרת מחטים בעובי של כשיערה שלרוב אינה כואבת, טיפול זה אינו מתאים לאנשים שחרדים מאוד ממחטים. מי שסובל מבעיות בקרישת דם צריך להתייעץ עם רופא טרם בחירה בסוג טיפול שכזה, כמו גם נשים בהריון, שכן חלק משיטות הדיקור אינן מתאימות להן.
 
כיצד מבוצע הטיפול?
 
בראשית התהליך נעשה אבחון של המטופל, במסגרתו הוא מספר על ההיסטוריה הרפואית שלו והבעיות המטרידות אותו כעת. בהמשך נבדק אזור הכאב או הבעיה בגופו, ולאחר מכן נבנית תכנית טיפולים אישית, שבמהלכה ממפים את המטרות ואת דרכי הטיפול והמפגשים הנחוצים. לבסוף, מבצעים את הליך הדיקור עצמו, שכולל החדרת מחטים סטריליות דקיקות אל מספר נקודות שמשפיעות על האיברים או המערכות הרלוונטיות, ממש כמו במקרה של נקודות הלחיצה.
 
הדיקור לא בהכרח נעשה באזור הכאוב, אלא בנקודות שמשפיעות עליו, כך שלעיתים כאבים באזור אחד של הגוף יטופלו באמצעות דיקור באזור שונה, כמו למשל כאב בחלק העליון של הרגל שיטופל באמצעות דיקור בכפות הרגליים. ההקלה במצב משתנה בין מטופל למטופל ובין בעיה רפואית אחת לאחרת, כך שיש המסתפקים ב-4 טיפולים ואחרים נדרשים ל-10 ומעלה. 
 
מה עשויות להיות תופעות הלוואי?
 
לאחר הטיפול ייתכן שתראו סימנים כחולים באזורים שבהם החדירו את המחטים, ואילו חלק מהמטופלים, בייחוד אלה שנמצאים בראשית הטיפול, עשויים לחוש בסיומו מעט סחרחורת או עייפות. התופעה לרוב חולפת לאחר מספר טיפולים.
 
דיקור סיני
Marnie Joyce
9 תופעות שלהן מסייע הדיקור הסיני
 
1. טיפול בצינון וכאבי גרון
 
הטיפול הקונבנציונאלי בצינון, שפעת וכאבי גרון מתייחס להקלה על התסמינים בלבד, וחלק ממנו, כאשר מדובר בטיפול באנטיביוטיקה למשל, עשוי לדכא את המערכת החיסונית. הדיקור הסיני אינו מיועד להחליף את הטיפול המסורתי והחשוב במקרים של שפעת או הצטננות, אולם הוא מסייע בחיזוק המערכת החיסונית והרגעת הגוף, ועל ידי כך בהקלה על התמודדות עם כאבי גרון המלווים בכאבי ראש, עייפות וחולשה. עבור מי שמבצע את הטיפול בזמן הצינון או המחלה, מסייע הדיקור בסילוק ליחה והרגעת שיעול. הדיקור יעיל במיוחד עבור מי שסובל מכאבי גרון חוזרים ונשנים, שכן הוא מפחית את תדירות המקרים הללו. 
 
2. הקלה בכאבי מחזור
 
נשים רבות סובלים מרמות שונות של כאבים ואי נוחות בשל ההתכווצויות המלוות את המחזור החודשי, ואצל חלקן הכאבים הללו מוקרנים אל אזורי הרגליים והגב, ומלווים בדיכאון, עייפות וכאבי ראש. כל אלה משפיעים על אורח חייהן ואף משבשים את התנהלותן היומיומית. הפתרון ההורמונאלי לבעיות הללו מלווה במקרים רבים במגוון תופעות לוואי, מה שגורם לנשים רבות לוותר עליו.
 
הדיקור הסיני יעיל מאוד בטיפול בסוגי הכאב השונים המלווים את המחזור, ויכול לחזק את האיברים המושפעים ממנו, לסייע באיזון הורמונאלי ולשחרר את זרימת הדם בגוף שנפגעת כתוצאה מההתכווצויות. כמו כן, הוא נמצא יעיל גם בטיפול במחזור לא סדיר ובהסדרתו. להבדיל מהטיפול המסורתי או משככי הכאבים הניתנים לכולן באותו האופן, הדיקור מותאם באופן אישי לכל אישה בהתאם לבעיות המטרידות אותה.
 
דיקור סיני
 
3. האטת סימני ההזדקנות
 
אחת מההתמחויות השונות בתחום הדיקור הסיני קשורה להתחדשות עור הפנים. מדובר בדיקור ייחודי שמטרתו לסייע בבניית מאגרי הקולגן בגוף, הרמת עפעפיים נפולים, הפחתת מראה השקיות מתחת לעיניים ואפילו הידוק סנטר כפול. האקופונקטוריסטית פייג' בוראסה המתמחה בטיפולים מסוג זה, מציינת כי תוך 12 טיפולים ניתן במקרים רבים להגיע למראה עור חלק וצעיר יותר.
 
4. התמודדות עם כאבי גב
 
נוכח אורח החיים המערבי, שכולל שעות רבות של ישיבה ומיעוט בפעילות גופנית, כמעט כל אחד מאיתנו סבל לא פעם מכאבי גב באזורים שונים. הדיקור הסיני נמצא כיעיל להתמודדות והקלה בכאבי גב, והדבר אושש במספר מחקרים שנערכו בתחום. במסגרת מחקר שבוצע בגרמניה חולקו 1162 חולים שסבלו מכאבי גב כרוניים ל-3 קבוצות, שאחת מהן קיבלה טיפול בדיקור סיני, השנייה קיבלה טיפול שכלל דיקור בנקודות אקראיות, והשלישית קיבלה טיפול קונבנציונאלי שכלל פיזיותרפיה ומשככי כאבים. 47% מבין המטופלים מהקבוצה הראשונה דיווחו על שיפור במצבם, לעומת 12% בלבד מקרב המטופלים בטיפול הקונבנציונאלי. 
 
דיקור סיני
Wonderlane
5. הרגעת הפרעות עיכול
 
הדיקור הסיני מטפל במגוון בעיות הקשורות למערכת העיכול, החל מתופעות כמו עצירות ועד למעי רגיז. זאת, במסגרת ההנחה כי הטיפול הקונבנציונאלי מטפל אך ורק בתסמינים ולא בבעיה האמיתית שנוגעת לאיברים שסובלים מתפקוד פגום ומשתמשים בתסמינים כדרך "לאותות" על מצבם. הרפואה הסינית מאמינה כי השגת איזון בפעילות האיברים הקשורים לתהליך העיכול, בין שמדובר בטחול או בקיבה, היא חשובה ואפשרית, ועל ידי דיקור בנקודות המשפיעות על אופן תפקודם ביכולתה להביא להפחתת נפיחות, הרגעת צרבת, השפעה חיובית על יציאות וטיפול בשלל בעיות נוספות.
 
6. סיוע בבעיות בחיי המין
 
כיוון שהדיקור הסיני נוקט בגישה הוליסטית בכל הנוגע לבריאות האדם, ינסה המטפל למצוא גם את החיבורים הנפשיים והרגשיים שעלולים לגרום לבעיות רבות אצל חלק מהחולים. בכמה מהמקרים המקור לכאבי ראש לדוגמה הוא הימצאות בלחץ או אנרגיה רגשית "תקועה" שמביאה להתהדקות והתכווצות של הגוף, כך שעל ידי הרגעת מערכת העצבים ניתן לטפל גם בכאב הראש עצמו. באותו האופן, אחת מהבעיות שעשויות להיפתר, בין שבאופן ישיר או בעקיפין על ידי טיפול בבעיה אחרת, היא בעיה בחיי המין של המטופל שנובעת ממתחים או מזרימת דם לא תקינה אל איברי המין. אצל נשים, גם טיפול שמיועד להקלה על תסמיני שחלות פוליציסטיות למשל, יכול להקל על כאב פיזי שנגרם בעת קיום יחסי המין, ולכן עשוי לתרום לחיי מין בריאים ומספקים יותר.
 
דיקור סיני
7. טיפול במיגרנות
 
מיגרנה היא סוג של כאב ראש שעשוי לשתק אנשים רבים ולהשבית אותם מפעילות למשך שעות ואף למעלה מכך. פעמים רבות הטיפול היחיד המוצע למי שסובל ממיגרנות הוא טיפול במשככי כאבים, שלא פועלים בכל המקרים, וכמו כן עשויים לגרום לתלות. הליך הדיקור נמצא כיעיל עבור רבים הסובלים ממיגרנות, שכן הדיקור גורם לגוף לשחרר אנדורפינים וסרוטונין אשר תורמים להרפיית השרירים שמתהדקים בעת התקף הכאב, משפיעים על קולטני הכאב בגוף, תורמים בהקלת הכאבים ומספקים רוגע.
 
8. הקלה על תסמיני אסטמה
 
התקפי אסטמה גורמים להתכווצויות של הסמפונות המובילות את האוויר אל הגוף וממנו, ועל ידי כך לתחושה של קוצר נשימה. אף על פי שדיקור סיני אינו מהווה תחליף למשאף ואין מטרתו לרפא אסטמה, הוא מתפקד כטיפול משלים התורם להפחתת תדירויות הדלקת שגורמת להתכווצות ומסייע לאיברי הגוף להתאושש מההתקפים. ברוב המקרים הדיקור אינו נעשה בשעת ההתקף, אלא לאחריו. 
 
דיקור סיני
NIAID
9. הקלה על כאבי תסמונת מנהרת שורש כף היד
 
פעילויות מונוטוניות שמפעילות לחץ על שורש כף היד שלנו, כמו שימוש ממושך במקלדת ובעכבר המחשב, הביאו לעלייה בכמות הסובלים מתסמונת מנהרת שורש כף היד, שגורמת לכאב, נמלול או הירדמות של המקום. התסמונת הזו עשויה לפגוע בתפקוד היומיומי, והטיפול המוצע בה כולל לרוב שימוש בתרופות אנטי דלקתיות. שילוב בין דיקור סיני לבין תרגילים מיוחדים למתיחת כף היד ותרגול ישיבה נכונה מול מחשב מסייעים לזרימת דם תקינה לאזור, מקלים על הכאב ומונעים החמרה של התסמונת, שהיעדר טיפול בה עשוי להוביל במקרים חמורים אפילו לניתוח.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו