print header

7 הפרעות אכילה נפוצות ודרכים יעילות לזהותן

  כל תקופה מאופיינת בתפיסה חברתית שונה לגבי דימוי גוף ראוי, כאשר בעבר עודדו השמנה מכיוון שהיא העידה על עושר, בעוד שכיום מונהג משטר רזון שמוצג בגאון על ידי דוגמניות ואושיות תרבות אחרות, ושעלול להוביל לתת-משקל אצל אלו השואפים להיראות כמוהן. מהסיבה הזו, אנו שומעים בעשורים האחרונים לא מעט סיפורים עצובים או רואים תמונות קשות לצפייה של אנשים שלקו בהפרעות אכילה קיצוניות. העזרה הראשונה שתוכלו להציע לקרוב או למכר הסובל מהן, היא לגרום לו להכיר בקיומן על מנת לטפל בהן, ולכן ספקנו מידע נחוץ אודותיהן שכולל את הגדרתן, כמו גם סוגים שונים של הפרעות שכאלו ודרכים לזהות אותן בקרב אהוביכם. 
הפרעות אכילה: מדידת היקף בטן

מהי הפרעת אכילה?

תופעה זו מאופיינת בהרגלי אכילה חריגים ומזיקים, הכוללים דאגה למשקל וצריכת מזון מועטה ולא מספקת או לחלופין מרובה ומוגזמת. היא נגרמת משילוב של סיבות ביולוגיות - כמו גנטיקה ומחסור באבות מזון; פסיכולוגיות - כדוגמת דימוי גוף שלילי וביטחון עצמי נמוך; וסביבתיות - למשל, תרבות המעודדת רזון קיצוני. לרוב, היא מלווה בתחושות אשם ומבוכה, ולכן הסובלים ממנה שומרים אותה בסוד. ישנם מספר סוגים של הפרעות אכילה, ואלו השבעה הנפוצים והדרכים לזהותם:

1. אנורקסיה נרבוזה (Anorexia Nervosa)

הפרעת אכילה נפוצה ומוכרת זו מאופיינת על ידי פחד מהשמנה שפוגם בשמירה על משקל תקין. היא נובעת מדימוי גוף שגוי, לפיו אדם רואה את עצמו כשמן מאוד, כשבפועל הוא סובל מרזון קיצוני ומסוכן שאליו הוא מתכחש. כדאי שתדעו שהיא מתפתחת במהלך גיל ההתבגרות ונוטה להשפיע על נשים יותר מאשר על גברים. 
 
כך תזהו אדם הסובל ממנה:
 • תמרור האזהרה הראשון והבוהק ביותר הוא הגבלה עצמית של כמות האוכל שהוא צורך, בעודו ממשיך לטעון שהוא שמן. 
 • הוא נשקל באופן חוזר ונשנה ולעיתים קרובות.
 • הוא עורך אימוני כושר מפרכים באופן תכוף למרות רזונו הקיצוני.
 • הוא נמצא הרבה זמן בשירותים באופן תכוף.

2. בולימיה נרבוזה (Bulimia Nervosa)

אנשים הלוקים בהפרעה זו סובלים מתקופות צריכה בלתי נשלטת של כמויות גדולות ומוגזמות של מזון, שמלוות בחיפוש דרכים להוצאתן, כמו הקאה יזומה. כמו כן, היא נובעת מסיבות כמו אלו שצוינו למעלה, וגם מלחץ נפשי או אף מפגיעה מינית, ומתפתחת בדרך כלל בגיל ההתבגרות בקרב אנשים במשקלים שונים. 
 
כך תזהו אדם הסובל ממנה:
 • הוא מרבה ללכת לשירותים לאחר ארוחה על מנת להקיא או לשלשל.
 • הוא מרבה לצום גם כשאין מועדים דתיים המיועדים לכך או כשעליו לעשות בדיקות בריאותיות המצריכות זאת.
 • הוא משמיע באופן תכוף אמירות המעידות על בטחון עצמי נמוך שמושפע ממבנה וממשקל גופו, כמו "אני ממש שמן וצריך לרזות", או "אני לא רוצה לאכול הרבה כי זה יגרום לי להעלות במשקל".
הפרעות אכילה: שירותים

3. אכילה כפייתית (Binge Eating Disorder)

בדומה לבולימיה נרבוזה, גם הפרעה זו מאופיינת בחוסר שליטה על צריכת מזון, אך בשונה ממנה, אכילה כפייתית אינה מובילה להתפתחות פעולות שנועדו להוריד משקל שהתווסף אל הגוף. כמו כן, היא גורמת לאנשים הלוקים בה לחוש אשמה, מצוקה ומבוכה, והיא בדרך כלל מתחילה בגיל ההתבגרות, אך יכולה להתפתח גם מאוחר יותר.
 
כך תזהו אדם הסובל ממנה:
 • הדרך הבולטת ביותר היא כאשר הוא העלה במשקל באופן קיצוני במשך תקופה יחסית קצרה.
 • אתם רואים אותו מתגנב הרבה פעמים למטבח ומבלה שם זמן רב.
 • הוא עורך דיאטות רבות מבלי להצליח לרזות.

4. העלאת גירה בקרב ילדים (Rumination Disorder)

אנשים שלוקים בהפרעה זו לועסים ובולעים את אותו אוכל שכבר ניסו לעכל באופן חוזר ונשנה ובלתי נשלט, וזאת כתוצאה מפעולה לא תקינה של שרירים שנמצאים מסביב לקיבה ושאמורים לעזור בתהליכי עיכול. התנהגות שכזו מופיעה לאחר תחילת ארוחה ונשארת בדרך כלל כחצי שעה עד כשעה לאחר סיומה. בהתאם לשמה של לקות זו, היא מתפתחת אצל ילדים בגילאים שונים אך גם בקרב מבוגרים ובעלי מוגבלויות שכליות. חשוב שתדעו שכאשר היא מופיעה בקרב פעוטות בגילאים 3 חודשים עד לשנה, היא לרוב נעלמת מעצמה. 
 
כך תזהו אדם הסובל ממנה:
 • יוצא ריח לא נעים מפיו ושיניו נראות מוזנחות.
 • הוא מוריד באופן קיצוני ממשקלו וסובל מחוסר תיאבון.
 • הוא מרבה להתלונן על עצירויות, שלשולים, ונפיחויות.
 • הוא אוכל כמות מוגבלת יחסית של מזון בזמן ארוחה.

5. תסמונת פיקה (Pica)

אם חברכם אוכל למשך יותר מחודש מרכיבים שהם אינם מזון או בעלי ערכים תזונתיים, כמו קרח, נייר, שיער ובגדים - דעו שהוא כנראה סובל מהפרעה זו. תסמונת פיקה מופיעה בדרך כלל אצל אנשים הלוקים בבעיות נפשיות כמו טראומה או שסובלים ממבנה משפחתי רעוע, וגם בקרב אנמיים, נשים בהריון וילדים - אך כשהיא מופיעה בגילאים צעירים דעו כי היא נוטה לרוב להיעלם מעצמה.
הפרעות אכילה: קוביות קרח

6. הפרעת הימנעות/הגבלת אכילה (Avoidant or Restrictive Food Intake Disorder)

הפרעה זו ניתן למצוא אצל ילדים ומתבגרים, והיא מאופיינת באכילה משובשת שנובעת מחוסר עניין במזון או מתחושת גועל שהוא יוצר בגלל סיבות כמו ריח, טעם, צבע או מרקם.
 
כך תזהו אדם הסובל ממנה:
 • אם מדובר בילדכם והוא ממוקם באחוזון התחתון של התפתחות תקינה, ראו זאת כנורת אזהרה.
 • הוא השיל משקל רב מגופו.
 • הוא כל הזמן עייף למרות שהוא ישן טוב בלילות.
 • הוא מאוד בררני בזמן ארוחה ולא מסכים לאכול את כל מה שאתם מגישים לו.
 • הוא מרבה להיחנק או להקיא לאחר האוכל.

7. הפרעת אכילה או הזנה ספציפית אחרת (Other Specified Feeding or Eating Disorder)

תחת קטגוריה זו נמצאים כל אותם אנשים הסובלים מהתנהגויות אכילה או הזנה לא תקינות ואינם עונים באופן מוחלט על מאפייני הסוגים שהצגנו עד כה. הם כנראה יאובחנו כבעלי הפרעות דומות, כמו אנורקסיה נרבוזה לא טיפוסית, בה אדם נמצא במשקל נורמלי, או אכילה כפייתית ובולימיה נרבוזה שלא קורות באופן תדיר שמצריך אבחון. הנה שתי תופעות נוספות שיושבות תחת מטריה זו:
 • הפרעת "טיהור" (Purging Disorder) – מאפיינת התנהגות שנועדה להוריד משקל שהתווסף לגוף, כמו יזימת הקאות ושלשולים, שאינה מגיעה לאחר אכילת כמויות מזון מופרזות באופן בלתי נשלט. מלבד שהייה מרובה בשירותים ובמכוני כושר, תוכלו לזהות אותה בקרב קרוביכם אם יש להם עיניים אדומות במיוחד.
 • תסמונת אכילה לילית (Night Eating Syndrome) – אם יקיריכם קמים באמצע הלילה על מנת לערוך סעודות או ממשיכים לאכול אחרי ארוחת הערב, דעו שהם סובלים מבעיה זו.
הפרעות אכילה: דונאט

ישנן הפרעות אכילה נוספות שאינן יושבות תחת הסוגים שמנינו, אך גורמות לסבל רב בקרב הלוקים בהן ומפריעות בחייהם. כמו כן, התמודדות עם תופעה זו, לסוגיה השונים, אינה קלה לסובלים ממנה ולסביבתם ודורשת המון כוחות נפשיים. אם אתם מכירים כאלו שלוקים בהן, תוכלו לעזור להם בכל אחת מהדרכים המקובלות בימינו, שכוללות קבוצות תמיכה, טיפול מקצועי שיסייע לשמור על תזונה נכונה ואף לעלות במשקל בעת הצורך, וכן בעזרת תרופות שנועדו לאזן מצבי רוח ותחושות אשם שנלוות לתופעה זו. הכי חשוב לסייע להם להכיר בכך שהם סובלים מהפרעות שכאלו, ולהעניק להם את החיבוק הגדול והחם ביותר שתוכלו לתת ושיגרום להם להבין שהם לא לבד.

מקור התמונות: Charlotte Astrid
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.