print header

מידוע חשוב על היעילות, השימוש ותופעות הלוואי של הסקסנדה

 השמנת יתר כונתה כבר בשמות רבים כגון המגיפה של המאה ה-21, בעיית הבריאות מספר אחת על פי ארגון הבריאות העולמי ובארה"ב לבדה המצב כל כך גרוע עד שהיא זכתה לכינוי "אומת השמנים של העולם". זה ידוע שכדי לטפל בבעיה יש להקפיד על אורח חיים בריא שכולל פעילות גופנית ותזונה נכונה, אך יש גם טיפולים תרופתיים שמבטיחים לטפל בבעיה ומציעים לאנשים דרך קלה יותר לרדת במשקל. התרופה סקסנדה (Saxenda) היא חלק משורה של מוצרים שכאלו אשר זכו לאחרונה לאישור ברחבי העולם ובישראל בפרט, ובהחלט יכול להיות ששמעתם עליה בשנה האחרונה. בין אם כן ובין אם לא, חשוב שתדעו למי בדיוק התרופה הזו מיועדת, תלמדו על היעילות שלה ותכירו את תופעות הלוואי שלה. בהחלט יכול להיות שהיא תהווה פתרון לבעיית ההשמנה עבור רבים ואולי אף לכם, אך זה לא אומר שהיא מתאימה ובטוחה עבור כולם... 
 
רגליים על משקל
 

מהי הסקסנדה?

אחד מהדברים העיקריים שמבדילים בין סקסנדה לתרופות אחרות לטיפול בבעיית השמנת יתר הוא העובדה שלא מדובר בגלולה אלא בזריקה שהמטופל לוקח באופן יומי והיא ניתנת אך ורק בהמלצת רופא ובעזרת מרשם. החומר הפעיל שבזריקה, GLP-1, כבר נמצא בשימוש בשוק התרופות, תחת השם ויטוזה (Victoza) שהיא תרופה לטיפול בסוכרת מסוג 2. סקסנדה היא התרופה הראשונה שעושה שימוש ב-GLP-1 (glucagon-like peptide-1) לצורך טיפול בבעיות משקל וזכתה לאישור בארה"ב, אירופה וכאמור גם בישראל. השפעות של החומר הזה מובילות לדיכוי התיאבון ומעכבות את ריקון הקיבה לאחר ארוחות, שני תהליכים שמובילים באופן טבעי לירידה במשקל לאורך זמן. בכך למעשה מתמודדת התרופה הזו עם כמה בעיות עיקריות של אנשים אשר סובלים ממשקל עודף: הם אוכלים ללא הרף, לא מצליחים לשמור על משטר תזונה בריא והיא מומלצת לשימוש עבור אנשים שעוד לא הגיעו למצב של השמנת יתר חריפה שמצריכה קיצור קיבה. כל זה בהחלט נשמע טוב ויפה, אבל האם זה באמת עובד?

האם סקסנדה באמת עוזרת לרדת במשקל?

כפי שאפשר לנחש בקלות, סקסנדה הייתה צריכה לעבור מספר רב של מבחנים ומחקרים לפני שהיא אושרה לשימוש בבני אדם ולהפצה מסחרית. החדשות הטובות הן שהיא אכן נתגלתה כפתרון יעיל לבעיות השמנה, אך חשוב מאוד לציין שהיא מיועדת לשימוש תומך, כלומר במקביל להקפדה על פעילות גופנית ולשינוי הרגלי התזונה שהיא עוזרת לייצר. במהלך 3 מהניסויים הקליניים הגדולים שהתרופה עברה בארה"ב נבדקו כ-4,800 אנשים במצב של משקל עודף עד להשמנה דרגה 1 לפי מדד מסת הגוף (BMI). אחוזי ההצלחה היו גבוהים למדי, במחקר אחד כ-49% מהנבדקים הצליחו לרדת במשקל באופן משמעותי ובאחר האחוז הגיע אף ל-62% מהנבדקים שהצליחו להוריד לפחות 5% ממשקל גופם. ראוי גם לציין שחלק מהנבדקים במחקרים הללו אובחנו כחולים בסוכרת מסוג 2, ועבורם יכול להיות שהתרופה הייתה אף יותר יעילה מאשר בקרב אוכלוסיית המחקר הבריאה, אך לא בפער משמעותי במיוחד.
מזרק ותרופות

עבור מי התרופה הזו מיועדת?

היות ומדובר לא רק על טיפול תרופתי אלא גם על תרופה שהמטופל צריך להזריק לעצמו בכל יום, זה ברור לחלוטין שיהיו קריטריונים ברורים ונוקשים לגבי קהל היעד של הסקסנדה. היא מיועדת למבוגרים בעלי מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה, או 27 ומעלה אם הם סובלים בנוסף מבעיות בריאותיות כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה וכדומה. האנשים שמבקשים לעשות בה שימוש צריכים לזכור שלא מדובר בתרופת קסם; נתוני המחקרים והבדיקות שנערכו עד כה, מעודדים וחיוביים כלל שיהיו, בוצעו על אנשים שבמקביל לנטילת התרופה ערכו שינויים בהרגלי הספורט והדיאטה שלהם. כפי שכבר נאמר, השינויים האלה יכולים להגיע בקלות רבה יותר בזכות הסקסנדה, אך על המטופל להיות מוכן לכך שללא ביצועם הסיכוי ליהנות מהשפעות הטיפול יורד.

מהן תופעות הלוואי של שימוש בסקסנדה?

מנהל התרופות האמריקאי (FDA) מזהיר ומציין את העובדה שבזמן תהליך בדיקת התרופה על מכרסמים קטנים חלק מהם פיתחו גידולים בבלוטת התריס. ממצאים דומים לא התגלו בעת ביצוע ניסויים בבני אדם, אך הדבר עדיין מעורר חשד לא קל. תופעות לוואי נוספות עלולות לכלול נזק ללבלב, השפעה על קצב פעימות הלב וגם השפעות נפוצות יותר כגון בחילות, עצירות, בחילה, כאבי בטן וכדומה. יחד עם זאת מטופלים שונים מרחבי העולם, וגם מישראל, טוענים שתופעות הלוואי הלכו ופחתו לאורך השימוש בתרופה, ושבשורה התחתונה הם מרוצים מהתוצאות שהם רואים. 
 
לוח כתיבה, סטתוסקופ ועט

לסיכום

הסקסנדה רחוקה מלהיות תרופת קסם לבעיות השמנה חריפות, והיא לא מיועדת לאנשים עם סיכון גבוה לפיתוח בעיות לבלב או בלוטת התריס. הזריקה הזו גם לא מתיימרת להיות פתרון שעומד בפני עצמו, והיא תפעל במלוא היעילות רק ביחד עם מאמץ לשינוי מצד המטופל. מהצד השני, קשה למנות תרופות או טיפולים לבעיות השמנה אשר אינם כוללים תופעות לוואי שליליות (כמו למשל ניתוח פולשני לקיצור קיבה) וגם קשה להתווכח עם התוצאות החיוביות של הבדיקות והמבחנים שנעשו. בשורה התחתונה עליכם לשאול את עצמכם ואת הרופא שלכם שתי שאלות פשוטות, האם הטיפול בתרופה הזו באמת יכול להועיל לכם, והאם אתם מוכנים לסיכון האפשרי ולמחויבות שנדרשת מנוטלי הסקסנדה כדי שהיא אכן תעזור לכם? אם התשובות לשאלות האלו הן כן, אז בהחלט יכול להיות שאתם בדרך הנכונה להורדה במשקל.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.