print header

10 תגליות מדעיות שאתם חייבים להכיר

 במשך השנים נחשפנו למחקרים רבים בנושאי בריאות שונים אשר נועדו לעזור לנו לשמור על גופנו, והמסקנות של אותם מחקרים עזרו לרבים וטובים מאיתנו לבצע שינויים חיוביים באורח החיים. ההתקדמות הזו לא מפסיקה לרגע ולאחרונה התפרסמו תגליות מדעיות חדשות המאששות מספר מחקרים ישנים. כך לדוגמה, חוקרים גילו כי שתיית תה חם עלולה לסכן את הבריאות ולאו דווקא עוזרת בחיסול חיידקים כפי שחשבו בעבר, כשבנוסף יש גם גילויים חדשים ומפתיעים, כמו למשל בנוגע למקומות שבהם יש יותר חיידקים מבשירותים ציבוריים. אחרי שתקראו את המסקנות של המחקרים החדשים האלו תוכלו לבצע בחירות הרבה יותר נכונות בקשר לבריאותכם וכן תכירו את הגוף שלכם הרבה יותר טוב!

1. המוח שלנו מתחיל להזדקן בגיל 25

תגליות מדעיות: מוח של אדם
הזדקנות המוח היא תהליך טבעי הגורם לירידה בתפקודו, כמו גם בתפקוד חלקים אחרים בגופנו. בעבר רווחה הדעה כי התהליך הזה מתחיל לאחר גיל 40 לערך, אך מחקר שנערך לאחרונה על ידי מדענים מאוניברסיטת גדנסק שבפולין ואוניברסיטת לנקסטר שבאנגליה הוביל למסקנה שונה. החוקרים הצליחו להתחקות אחר פעימות נוזל עמוד השדרה וגילו כי תדירות הפעימה שאחראית על זרימת הדם למוח מאטה את הקצב שלה החל מגיל 25. לפיכך המדענים הגיעו למסקנה שהמוח האנושי מתחיל להזדקן בגיל צעיר יותר מזה שנקבע בעבר ולדעתם מומלץ ללמוד כל הזמן על מנת לנסות ולשמור על פעילות תקינה יותר של המוח. לדבריהם, הלימוד הוא ה"התעמלות הבריאה ביותר" עבור האיבר החיוני הזה וכדאי להקפיד עליה לאורך כל חיינו הבוגרים.
 

2. במכון כושר יש יותר חיידקים מאשר בשירותים ציבוריים

תגליות מדעיות: שירותים ציבוריים
כאשר מדברים על מקום רווי בקטריות וחיידקים, התמונה של מבנה שירותים ציבוריים תמיד עולה לנגד עינינו. מאז ומעולם לימדו אותנו שרוב החיידקים הגורמים למחלות שונות נמצאים באזור המזוהם הזה יותר מאשר בכל מקום אחר, אך למרבה ההפתעה מתברר כי דווקא באזורים שונים במכוני כושר למיניהם יש הרבה יותר חיידקים. על פי מחקר שנערך בחברת פיטרייטד דוט קום (fitrated.com) נמצא כי על חלק ממתקני הכושר שנבדקו היו קרוב לפי 326 יותר חיידקים מאשר על מושב אסלה, ומדובר בחיידקים מזיקים שמסוגלים לגרום להצטננות ולמחלות עור. תוצאות המחקר הראו כי המשקולות וההליכונים הם הפריטים המזוהמים ביותר במכוני הכושר, וגם בחדרי ההלבשה יש כמות חיידקים גבוהה מאוד. על מנת לצמצם את הסיכון לזיהום, ממליצים המומחים לנקוט באמצעי זהירות פשוטים ביותר כמו שימוש במגבונים אנטי-בקטריאליים, הימנעות מהליכה ברגליים יחפות בחדרי ההלבשה והמקלחות וכן הימנעות מנגיעה בפנים עם הידיים לאחר שהשתמשתם באחד ממכשירי הכושר.

3. שינה יכולה להפחית את התשוקה לסוכר

תגליות מדעיות: בחורה ישנה על מיטה בעליית גג
ידוע ששינה טובה ומספקת הינה בריאה מאוד ויעילה במניעת תופעות שליליות רבות כגון השמנת יתר, תנגודת לאינסולין, תנודות קיצוניות במצב הרוח ועוד. בנוסף לכך, במחקר שנערך באוניברסיטת קינגס בלונדון, גילו מדענים כי קיים קשר בין מספר שעות השינה של אדם לצריכת הסוכרים שלו. במחקר השתתפו 42 מתנדבים בריאים לחלוטין במשקל תקין, שחולקו לשתי קבוצות; משתתפי הקבוצה האחת קיבלו הוראה להוסיף שעה וחצי לשעות השינה שלהם, שעמדו לפני כן על 6 שעות, בעוד שמשתתפי הקבוצה השנייה התבקשו להמשיך בסדר יומם הרגיל, שכלל שינה מועטה. לאחר כחודש ימים נמצא כי המתנדבים מהקבוצה אשר ישנה יותר, דיווחו על שיפור באורח חייהם, צריכת מזון בריא יותר וירידה משמעותית בצריכת הסוכרים. מסקנה - אם אתם רוצים להימנע מצריכת הסוכרים שאתם מכניסים אל גופכם ולהטיב עם עצמכם, שנו יותר!
 

4. שתיית תה חם עלולה להגביר את הסיכוי לסרטן

תגליות מדעיות: כוס תה
אחד מהדברים האהובים על כולנו, בעיקר בלילות קרירים, הוא שתיית משקאות חמים ומנחמים. המשקה הלוהט עוזר לנו להתחמם כשקר ולעיתים אנו צורכים אותו אפילו כשחם בחוץ, רק לשם ההנאה. אם אתם נוהגים לשתות משקאות חמים רק כשהם רותחים, כדאי שתדעו כי במחקר שנעשה בסין על כ-500,000 אנשים בגילאים 30-79, נמצא כי שתיית משקאות בטמפרטורה גבוהה מ-65 מעלות עלולה לפגוע באיברים הפנימיים בגוף ובנוסף לגרום להתפתחות סרטן הוושט. אז אם אתם נמנים בין אותם אנשים באוכלוסייה ששותים את המשקה שלהם פושר ובטמפרטורה הנמוכה מ-65 מעלות אתם יכולים להיות רגועים, ואם לא אז כדאי לכם לשנות את ההרגל המזיק הזה במהירות.

5. אור מעומעם פוגע ביכולות השכליות

תגליות מדעיות: מכונת כתיבה ומנורה
מחקרים רבים הצביעו על כך ששהייה בחדרים מוחשכים מעט או עם אור עמום, גורמת לאנשים להיות מדוכאים - אך במחקר חדש שנערך באוניברסיטת מישיגן, גילו החוקרים כי שהייה ממושכת בסביבה עם אור עמום אף משפיעה לרעה על היכולת המרחבית ופוגמת בזיכרון. על פי המחקר, מכרסמים אשר הוכשרו לבצע פעולה מרחבית ולאחר מכן נחשפו לתאורה עמומה במשך 4 שבועות, איבדו 30% מהקיבולת בהיפוקמפוס, האזור במוח האחראי על הלמידה, הזיכרון והניווט. התוצאות האלה הביאו את החוקרים למסקנה כי אור עמום גורם לפגיעה באינטליגנציה ומחליש את פעילות הנוירונים במוח. הבשורה הטובה במחקר מראה כי יש ביכולת המוח שלנו להתאושש לגמרי לאחר מצב של מחסור בחשיפה לאור, וזאת על ידי חשיפה מחודשת ומבוקרת.

6. דמיון יכול לעזור בהפחתת כאב

תגליות מדעיות: רופאה עם זריקה וילד
מי מאיתנו לא חושש מזריקות? כנראה שלא הרבה, שכן המחשבה על המחט הדוקרת את בשרנו גורמת לרבים לחוש כאב של ממש, אך כזה שנמצא אך ורק במחשבות שלנו... לפי דבריה של הפסיכולוגית קיה פרידמן מאוניברסיטת ליידן, שניהלה מחקר על אפקט הפלצבו, אם אדם יוכל לדמיין בראשו ששום דבר לא יזיק לו, הוא יחוש בכאב הרבה פחות ואולי אף לא ירגיש אותו כלל. עוצמת ההשפעה של הדמיון שלנו עשויה להשתנות בהתאם למה שאומרים לנו, לדוגמה: אם הרופא אומר "זה הולך להיות קצת יותר כואב מהרגיל", המוח אכן יחווה כאב גדול יותר מכפי שאמור להיות, אך אם יאמר ההיפך - שהכאב יהיה פחות - גם כאן המוח יגיב בהתאם ומידת הכאב תהיה מצומצמת. מסקנה - בעזרת המחשבה ניתן לעשות הכל, לכן היעזרו בדמיון שלכם על מנת להפחית כאב ולהתכונן נפשית למצבים מאתגרים.

7. השרירים מזדקנים בעקבות שינוי גנטי בתאי הגזע

תגליות מדעיות: בחור עם ידיים שלובות שלידו  מצוירות זרועות עם שרירים
למרות שפעילות גופנית ותזונה נכונה יכולים להאט את התהליך הזה, ככל שאנו מתבגרים השרירים מאבדים מכוחם והופכים לפגיעים יותר. במחקר שנערך במכון קרולינסקה שבשוודיה, חוקרים גילו שהאשמים בכך הם תאי גזע השריר ולא השרירים עצמם. תאי הגזע האלה אינם פעילים בדרך כלל ו"מתעוררים" מהתרדמת שלהם רק כאשר אנו מתחילים להתעמל או כאשר נפצעים. במקרים שכאלו, הם מתחילים להתחלק ולחדש תאי שריר פגומים, עד למצב שבו בסביבות גיל 70 כל תא גזע שכזה עובר יותר מ-1,000 מוטציות. האפשרות שלהם לבצע פעולה משקמת זו פוחתת לאורך זמן, עד שכמעט לא ניתן לחדש את תאי השריר וכתוצאה מכך חלה התדרדרות הדרגתית במצב השריר.

8. התקרחות מוקדמת יכולה להוות סימן לבעיות לב

תגליות מדעיות: בחור עם קרחת
תופעת ההתקרחות נפוצה בעיקר בקרב גברים ומתחילה לרוב מגיל 40 ומעלה. כאשר השיער נושר בגיל מבוגר, נחשבת ההתקרחות למצב נורמלי וטיפוסי שלא אמור להדאיג אף אחד מבחינה בריאותית, אך אם ההתקרחות מתחילה לפני גיל 40 חשוב לבדוק מה הסיבה מכיוון שמדובר בתסמין שעלול להעיד על בעיות לבביות שונות. במחקר שנערך בהודו על יותר מ-2,000 צעירים, אשר 790 מתוכם סבלו ממחלות לב ועורקים וכ-1,270 היו בריאים לחלוטין ושימשו כקבוצת ביקורת, נמצא כי הצעירים החולים סבלו מהתקרחות מוקדמת בשיעור גבוה יותר מחברי קבוצת הבקרה. עוד גילו החוקרים כי אצל גברים וצעירים עם בעיות לב יש סיכוי גבוה יותר להתפתחות שיער אפור בהשוואה לגברים צעירים בריאים.

9. תחושת גאווה מגנה על אנשים מבוגרים מנפילות

תגליות מדעיות: שני גברים מבוגרים
כפי שאתם בוודאי יודעים, אנשים מבוגרים מרבים ליפול ולמעוד מסיבות שונות, כמו דעיכה משמעותית באיכות הראייה, ליקויים מוטוריים וחוסר גמישות גופנית. כאשר אדם מבוגר נופל, פציעתו יכולה להיות מאוד מסוכנת ולעיתים אף יכולה להסתיים במוות, אך מבחינתם של מבוגרים רבים - הגרוע ביותר היא הגאווה העצמית שנפגמת וגורמת לתחושת תלות. צוות חוקרים מאוניברסיטאות סטרלינג ואברדין בדקו את התיאוריה שלפיה ככל שאדם מבוגר מסרב לקבל עזרה, מסתמך בעיקר על עצמו והינו בעל תחושת גאווה יתרה, כך גובר הסיכוי שלו ליפול. לשם כך הם חקרו למעלה מ-6,400 מבוגרים מעל גיל 60 אשר נשאלו על רמת הגאווה שלהם בעזרת שורה של שאלות שונות, כמו גם האם הם נפלו במהלך השנתיים האחרונות. תוצאות המחקר הראו כי אלו שהעידו כי ניחנו בגאווה ובטחון עצמיים חוו כ-19% פחות מקרי נפילה מבני גילם שציינו כי הם בעלי בטחון עצמי נמוך. הממצאים גרמו לחוקרים להבין שבניגוד לאמרה הישנה שאומרת שלפני כל צרה בה גאווה, נראה שהכאן היא דווקא הגורם המגן מפני הנפילה.

10. התגלה סוד מעיין הנעורים

תגליות מדעיות: זוג יושבים עם ספל שתייה יחד עם הכלב שלהם

סוד מעיין הנעורים תמיד היווה מעין פנטזיה עבור רבים מבני האדם, והשאיפה לשמור על מוח חד וצלול גם בגילאים מופלגים טמונה בכל אחד מאיתנו. המלצות המומחים לכל מי שרוצה לעשות כל שביכולתו כדי לזכות בכך תמיד כוללות עצות תזונה, שינה ואזהרות מוכרות, אך יכול להיות שלמרבה ההפתעה אין קשר בין שני התחומים. במסגרת מחקר של אוניברסיטת נורת‘ווסטרן שבארצות הברית, חוקרים בחנו קבוצת אנשים בגילאי 80-100 שאורח חייהם כלל הרגלים מגונים כמו עישון, שתיית משקאות שמכילים אלכוהול וקפאין, שינה של פחות מ-8 שעות בלילה ולמרות כל זאת - הם נשארו צלולים בדעתם לחלוטין. לאחר שנשאלו מספר שאלות, התברר שלכל המשתתפים היה מכנה משותף מסויים – כולם היו בעלי השקפה אופטימית מאוד, יציבים מבחינה רגשית ופעילים חברתית. פרופסור אמילי רוגלסקי, החוקרת הראשית, הגיעה למסקנה כי השקפת חיים חיובית היא "מעיין הנעורים" שהגן עליהם, ויכול גם לגונן עלינו, מפני מחלות ובעיות זקנה למיניהן, בצורה טובה יותר מאשר דיאטה או היעדר הרגלים רעים. יחד עם זאת כמובן שאין לאמץ את ההרגלים האלו, שכן סביר מאוד להניח ש"מעיין הנעורים" האמיתי טמון בשילוב הלך הרוח האופטימי עם ההמלצות של מומחי הרפואה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.