print header

12 גורמים עיקריים לכאבי אוזניים וירידה באיכות השמיעה, וכיצד למנוע אותם

טנטון מתמשך, סחרחורות, הצטברות נוזלים, לקויות שמיעה ואובדן שיווי המשקל של הגוף – יחסית לגודלן הקטן, מתברר כי האוזניים עלולות לגרום לנו לצרות רבות. לכן חשוב שנשים לב ונהיה קשובים למצב האוזניים שלנו, החל מהשינויים הקטנים והמזדחלים במצב שמיעתנו ועד לתסמינים מוזרים ומפתיעים המופיעים בפתאומיות. ככל שנקדים לזהות ירידה באיכות השמיעה או את הופעתן של מחלות שונות בתעלות הפנימיות של האוזן, כך נוכל לשמור טוב יותר לא רק על בריאות האוזניים אלא גם בריאות הגוף. לשם כך, אנו מביאים בפניכם את רשימת 12 הגורמים הנפוצים והמשמעותיים ביותר לכאבי אוזניים וירידה באיכות השמיעה, יחד עם המלצות כיצד לטפל בהן על מנת להימנע מסיבוכים נוספים. 
 
צילום תקריב של אוזן של בחורה בלונדינית, ועליה פרח צהוב
 

1. גיל

רובנו מכירים את הקשר שבין הגיל המתקדם לבין הרעה במצב השמיעה, אך למרות זאת, בסופו של דבר זה עלול לתפוס אותנו בהפתעה גמורה. זאת מכיוון שבעיות שמיעה המזוהות עם הגיל מתחילות בקטן ובצורה לא מאוד מורגשת, אך מתקדמות ומתפתחות בהדרגה ובאופן שווה בשני האוזניים, עד שהן הופכות לחמורות ומשמעותיות. זוהי אחת התופעות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, כשאחד מבין כל 3 אנשים בין הגילאים 65-74 מתמודד עם ירידה באיכות השמיעה, וכמעט כחצי מהאנשים שבגילאי 75 ומעלה סובלים מבעיות שמיעה חריפות כאלו ואחרות. בין הגורמים המרכזיים לירידה באיכות השמיעה בעקבות הגיל, נמצאים גם כאלו שקשורים לסגנון חיים כדוגמת חשיפה תדירה לרעשים ועישון, ומשניהם מומלץ לכולם להימנע. יחד עם זאת, גם לגנטיקה ישנה משמעות כאן, ואם הוריכם סבלו מבעיות שמיעה ככל שגילם התקדם, כך ישנה סבירות גבוהה שגם אתם תסבלו מהן אז אם זה מצב כדאי להיפגש עם רופא באופן קבוע.

2. חשיפה לרעש

אם אי פעם נכחתם באירוע מוזיקלי רועש כלשהו, בין שהיה מדובר במופע רוק המוני ובין שהיה מדובר מסיבה בה התנגנה מוזיקה בעוצמה גבוהה, אתם לבטח מכירים את תחושת "האוזניים המצלצלות" שאיתה יוצאים מהמקום והיא יכולה להישאר אתכם במשך שעות ואפילו ימים. התחושה הזאת אמנם חולפת לאחר זמן מה וככל הנראה לא תגרום לכם לחירשות קבועה, אך הנזק המצטבר של חשיפה לרעשים חזקים כדוגמת מוזיקה בעוצמה גבוהה או אף רעשים הנגרמים במקום העבודה שלכם, הוא בלתי ניתן לריפוי ובסופו של דבר עלול לגרום לכם לבעיות שמיעה, אפילו בגיל צעיר יחסית. הנזק הזה הוא בהחלט בר מניעה, ולכן ככל שאתם יכולים לשלוט על כך, צמצמו את מידת החשיפה שלכם לרעשים חזקים: הימנעו משמיעת מוזיקה ברכב או באוזניות בעוצמות הגבוהות ביותר, כשאתם נמצאים במסיבה או בהופעה הימנעו משהות קרובה מדי לרמקולים ואם אתם עובדים במקום עבודה רועש כדוגמת מפעל תעשייתי או אתר בנייה, הצטיידו מראש באוזניות מגן או אטמי אוזניים להפחתת השפעתו של הרעש על אוזניכם.
קהל בהופעה

3. גידול סרטני

זה אמנם לא כל כך נפוץ, אבל צריך לשים לב ולהיות מודעים לאפשרות שכאב האוזניים שלכם נובע מגידול סרטני שהתפתח לאורך העצבים המחברים בין האוזן למוח או בתוך האוזן הפנימית. בדרך כלל גידולים שכאלו מתאפיינים בירידה חדה בשמיעה באוזן אחת בלבד (זאת שבה התפתח הגידול), אך לא בשנייה. גם תחושות של סחרחורת ואיבוד שיווי המשקל יכולות להוות תסמינים המצביעים על התפתחותו של גידול מסוכן. אם אתם סובלים מכל התסמינים הללו הזדרזו לקבל חוות דעת מרופא מומחה, וזכרו כי במקרה זה גילוי מוקדם יוכל לא רק להציל את שמיעתכם, אלא גם את חייכם.   

4. לחץ מופרז על עור התוף

כשאתם חווים כאבים פתאומיים באזור עור התוף בזמן טיסה במטוס או בעת צלילה מתחת למים, זוהי בהחלט תופעה נורמלית והגיונית, אך כשכאבים מהסוג הזה מתרחשים ללא שום שינוי בלחץ האוויר שמסביבכם, יש מקום לדאגה. נפיחויות שונות הנובעות מדלקות באזור הגרון או האוזניים עלולות לסתום את חצוצרות השמע שלכם, אותן תעלות המחברות את אזור האוזן התיכונה אל החלק העליון של הגרון. זה מונע מעור התוף את האפשרות לאזן את לחץ האוויר שמסביבכם, כפי שהוא עושה בדרך כלל כדי לעזור לכם לשמור על שיווי המשקל. במקרים כאלו, בהם אתם חשים לחץ מופרז על עור התוף ללא שום סיבה נראית לעין, אל תבזבזו זמן ותחכו שהתופעה תחלוף, אלא לכו להיבדק בהקדם אצל רופא מומחה, כדי שהנזק לא ייהפך לקבוע. 
אישה אוטמת את אוזניה בידיה

5. פגיעת ראש

מתברר כי הטראומה הנגרמת לאיברים הפנימיים בעקבות פגיעת ראש יכולה לגרום לנזק מהיר ובלתי הפיך לשמיעתכם. מכה מדויקת לכיוון האוזניים יכולה לגרום לבקע חמור בעור התוף, וכך גם כל מכה חזקה שמתקבלת באזור הראש ובסמוך לאוזן, ועלולה לגרום לשברים באזור האוזן התיכונה. אם המכה ממש חזקה, היא יכולה אפילו להוביל לאיבוד שמיעה קבוע, מכיוון שהיא מרוקנת לחלוטין את הנוזלים מהאוזן הפנימית. בעוד שתאונה היא דבר מפתיע ובלתי נמנע לצערנו, עדיין מומלץ להיות ערניים ולהישמר ככל הניתן שלא "לחטוף מכות" מגורמים שונים באזור הראש.

6. סוכרת

זה לא מקרי שלקות שמיעה וסוכרת הן שתיים מהבעיות הבריאותיות הנפוצות מאוד ביותר בעולם כיום - כ-30 מיליון איש בארה"ב בלבד חולים בסוכרת וכ-34.5 מיליון אמריקאים סובלים מבעיות שמיעה ברמה כזאת או אחרת. מחקרים שונים שנעשו על הנושא הראו כי חולי סוכרת נמצאים בסיכון כפול להתפתחותן של בעיות שמיעה לעומת אנשים בריאים. הסיבה המדויקת לכך לא ברורה לנו לחלוטין, אבל החוקרים מאמינים שהסוכרת פוגעת בעצבים ובכלי דם באזור האוזן הפנימית, וזהו הגורם לירידה הניכרת באיכות השמיעה ממנה סובלים החולים הסוכרתיים. יחד עם זאת חולי הסוכרת יכולים להגן על אוזניהם, בדיוק כפי שהם יכולים להגן על עצמם מתסמינים רבים של המחלה, באמצעות ניטור ושליטה יומיומיים ברמות הסוכר בדמם.
בדיקת סוכרת
 

7. תרופות

ישנן יותר מ-200 תרופות הקיימות בשוק כיום וידועות כמזיקות לשמיעה, אך לפני שאתם רצים להיפטר מכלל התרופות שבמגירה שלכם, דעו לכם שרובן הגדול של התרופות העלולות להזיק לשמיעה משמשות לטיפול במקרים קשים ומסכני חיים כדוגמת סרטן, דלקות וזיהומים חמורים. יחד עם זאת, דעו גם כי צריכת מינונים גבוהים מדי של התרופות הנפוצות בשוק כנגד דלקות למיניהן, כדוגמת אספירין, איברופרופן ונפרוקסן, עלולה לגרום לתופעות של סחרחורות, טנטון באוזניים ואף איבוד השמיעה, ולכן מומלץ למתן ככל האפשר את צריכתן.

8. הצטברות של שעוות אוזניים

הצטברות של שעווה באוזניים היא גורם אפשרי לבעיות שמיעה, אך תשמחו לגלות שזוהי בעיה פתירה ובהחלט ברת מניעה. אין אוזן אנושית שלא נוצרת בתוכה שעווה, ותפקידה הוא דווקא חיובי - להגן על העור העדין בחלקה הפנימי של האוזן - אך אצל חלק מהאנשים מיוצרת שעווה בכמות גבוהה מהאחרים, והם אלו החשופים יותר לבעיה זאת. הצטברות של שעווה באוזן יכולה לעמעם ולעוות את השמיעה, ואף לחסום את תעלות האוזניים לחלוטין. במצב שכזה, כל ניסיון לנקות את אוזניכם באמצעות מקלות לניקוי אוזניים עלול להחמיר את המצב ולגרום לבעיות נוספות. לכן, אם אתם סובלים מהצטברות של שעוות אוזניים הגורמת לחסימת התעלות ובעיות שמיעה, בקרו בהקדם אצל רופא אף אוזן גרון מומחה שיוכל לסייע לכם ולפתוח את החסימה באמצעות מכשירים רפואיים הנמצאים בידיו, שאינם עלולים לגרום לנזק נוסף.
מקלות אוזניים

9. איבוד שמיעה פתאומי

איבוד שמיעה וחירשות פתאומית מגיעים ללא סיבה ברורה לעין וללא אזהרה מוקדמת. זה אכן נשמע מבהיל, ומדובר בתופעה נדירה יחסית שסיבותיה לא ברורות לחלוטין, אבל צריך להכיר בכך שאדם יכול ללכת לישון עם שתי אוזניים בריאות ומתפקדות ולקום בבוקר כשהוא חירש לגמרי באוזן אחת. אם הבעיה מטופלת באופן מהיר ומידי, כלומר האדם הגיע אל רופא מומחה מיד לאחר גילויה, תהייה לו אפשרות להציל לפחות חלק מהשמיעה באמצעות נטילת סטרואידים. לעומת זאת, אם הבעיה לא מטופלת באופן מידי איבוד השמיעה והחירשות עלולים להפוך לקבועים בתוך 2-4 שבועות. 

10. רגישות יתר לרעש (היפראקוזיס) 

בעוד שחריקה של גיר על לוח או מקרר ישן שמטרטר בקולי קולות הם רעשים שיכולים לעצבן ולשגע את רובנו, אם מה שגורם לכם לסבל עצום אלו רעשים סביבתיים בלתי משמעותיים כדוגמת ברז זורם, דפדוף בספר או דריכה על עלים, ישנה אפשרות סבירה כי אתם סובלים מרגישות יתר לרעש, המכונה היפראקוזיס. אנשים רבים סובלים מרגישות לרעשים, אך רק מעטים ונדירים סובלים מרגישות היתר הזאת, כשהתופעה נמצאת בשכיחות של 1 לכל 50,000 איש בלבד. הסיבות לתופעה עדיין לא ברורות לחלוטין, אבל ניתן לומר שמוחם של אנשים הסובלים מהיפראקוזיס לא מעבד את הרעשים והקולות הנקלטים בו באופן תקין. הטיפול ברגישות זאת הוא רפואי, ודורש התאמה מיוחדת של מכשירי שמיעה או מחוללי רעש מיוחדים. לכן, אם אתם חוששים שאתם או ילדיכם סובלים מהיפראקוזיס, לכו לבדיקה אצל רופא מומחה.  
אשה מכסה את אוזניה

11. טרשת האוזן

עצמות הגוף שלכם בונות ומעצבות את עצמן בכל יום מחדש, וכך גם העצמות באוזן התיכונה. כאשר תהליך ההתעצבות הזה משתבש, בעקבות התפרצותה של מחלת טרשת האוזן, העצמות באוזניכם הופכות לנוקשות ולא מאפשרות לה לקלוט את הקולות סביבכם בצורה הנכונה כפי שעשו עד כה. יותר מ-3 מיליון אמריקאים סובלים מהטרשת הזאת, הידועה גם בשמה הלטיני, אוטוסקלרוזיס, והיא נפוצה בעיקר אצל נשים בגיל המעבר. הטרשת בדרך כלל מופיעה באוזן אחת ועוברת בהדרגה אל האוזן השנייה, כאשר התסמינים העיקריים הם תחושת טנטון ושמיעת זמזומים וצפצופים. הגורמים לטרשת האוזן אינם ידועים במלואם, אך רוב המחקרים מצביעים על כך שיש לה גורמים גנטיים משמעותיים. הטיפול במחלה נעשה בדרך כלל באמצעות ניתוח.

12. דלקות אוזניים

דלקות אוזניים למיניהן הן מהסיבות הנפוצות ביותר לירידה זמנית באיכות השמיעה, לכאבים עזים, לנפיחויות ולתופעות כדוגמת הצטברות נוזלים בתעלות האוזניים והתייבשותם. כל התסמינים הללו נוטים להיות זמניים, ומתמשכים עד שהדלקת חולפת, אך זאת רק בתנאי שמקבלים את הטיפול הרפואי הראוי והנכון לסוג הדלקת ממנה סובלים. אם הדלקות קורות באופן תכוף מדי, בעיה שנפוצה בעיקר בקרב ילדים, והן אינן מקבלות את הטיפול התרופתי הראוי ואת תשומת ליבכם, הן עלולות לגרום לנזק קבוע ומתמשך בשמיעה. לכן, אם אתם או ילדיכם סובלים מדלקות אוזניים לעיתים תכופות, גשו אל רופא מומחה לקבלת טיפול מתאים. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.